Աշխարհաքաղաքական շահերը խեղաթյուրում են դիտորդական առաքելությունների նպատակներն ու էությունը
- Որքա՞ն կարեւոր եւ որքա՞ն անհրաժեշտ է  հայաստանյան ընտրություններում միջազգային դիտորդական առաքելությունների ներկայությունն ու վերահսկողությունը:
- Ես կարևորում եմ միջազգային դիտորդների ներկայությունն ընտրություններում այն պայմանով, որ այդ առաքելությունները հավատարիմ մնան իրենց նպատակին և սկզբունքներին: Իհարկե, նրանց վերահսկողության պարագայում սպանություններ տեղի չեն ունենում, սակայն, հայտնի և մշտապես կրկնվող «մեկ քայլ առաջ դեպի ժողովրդավարություն»-ն ուղղակի ապտակ է մեր ողջ հանրությանը, քանի որ իրականում, նշելով խախտումների մասին, նրանք ի վերջո արձանագրում են կայացած ընտրություններ:
Այնպես չէ, որ նրանք միամիտ են և չեն հասկանում, թե ի՞նչ է կատարվում. պետք չէ ամբողջ ծովի ջուրը խմել՝ հասկանալու, որ այն աղի է: Կարելի է մի փոքր կում անել՝ դատելու արդյո՞ք խախտումներն ազդել են արդյունքների վրա, թե՝ ոչ: Ինչո՞ւ է այսպես արվում. որովհետև արդարության և օրենքի պահանջը հակադրվում է աշխարհաքաղաքական և, այսպես ասած, «խավիարային» դիվանագիտությանը: Արդեն 20 տարի է, ինչ Հայաստանն անկախ պետություն է, 2001թ.-ից վավերացրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան և բազմաթիվ այլ միջազգային համաձայնագրեր, որոնց համաձայն պետք է ունենանք արդար և թափանցիկ ընտրություններ: Սակայն, մինչև հիմա մենք այդ հաջողությունը չենք ունեցել: Մենք ձախողել ենք, և ես կարծում եմ, որ դիտորդական առաքելություններն ունեցել են իրենց դերակատարումն այս ձախողման հարցում: Շատ եմ ցավում, որ այսպես է: ԵԱՀԿ-ն, Եվրամիությունը, Եվրախորհուրդը քաղաքական մարմիններ են, և նրանց վերջնական որոշումները տրվում են քաղաքական շահերի տեսանկյունից: Այս տարվա նախագահական ընտրությունների պահին նրանց քաղաքական շահը պահանջում էր Սերժ Սարգսյանին ճանաչել որպես Հայաստանի նախագահ:
- Անկախացումից ի վեր Հայաստանում ընթացող բոլոր ընտրություններին հետեւում է  ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ առաքելությունը: Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելուց եւ Արեւելյան գործընկերություն ծրագ րին միանալուց հետո ընտրություններին սկսեցին մասնակցել նաեւ ԵԽ եւ ԵՄ ներիկայացուցիչները: Կան նաեւ ԱՊՀ երկրների դիտորդները: Դուք նրանց հաշվետվությունների միջեւ տարբերություններ տեսնո՞ւմ եք:
-Այս տարի տեղի ունեցած վերջին նախագահական ընտրություններից հետո չընտրված անձին շնորհավորեցին Բրյուսելից, Մոսկվայից և ԱՄՆ-ից: Սա նշանակում է, որ աշխարհաքաղաքական շահերն ուղղակի խեղաթյուրեցին դիտորդական առաքելությունների նպատակը և իմաստը: Իհարկե, նրանց հաշվետվություններում կան ինչ-որ երկրորդային նշանակություն ունեցող տարբերություններ և մանրամասնություններ, սակայն, բոլորի մոտ ընտրությունների արդյունքի վերաբերյալ ընդհանուր կարծիքը նույնն է եղել: Իսկ եթե կեղծված ընտրությունների արդյունքի մասին կարծիքը նույնն է, ապա կարևոր չէ, թե ո՞վ ավելի խիստ ոճով խոսեց առկա խնդիրների մասին: Բացի այդ, պետք չէ դատել միայն ընտրության օրվա իրադարձություններով: Մինչ բուն ընտրությունների գործընթացի սկիզբը, մենք ձեր նշած բոլոր կառույցներին բազմիցս ներկայացրել ենք այն խոցերը, որոնք պետք է վերացվեն: Դրանց մասին խոսել են ոչ միայն «Ժառանգությունը», այլ նաև տարբեր ՀԿ-ներ, քաղաքական ուժեր: Հստակ մատնացույց ենք արել այն բոլոր խնդիրները, որոնց վերացման դեպքում մենք կարող է ունենալ արդար ու թափանցիկ ընտրություններ և զգուշացրել ենք, որ այդ բացերի անտեսման դեպքում ստեղծվում է նպաստավոր դաշտ իշխանությունների անօրինական գործունեության համար: Տեսե՛ք, Հայաստանում արտագաղթի պատճառով ընտրական ցուցակներում կան մարդիկ, ովքեր բացակայում են երկրից: Մենք ունենք լուրջ կասկածներ, որ բացակա անձանց փոխարեն քվեարկություն է տեղի ունենում: Իշխանությունները չեն ցանկանում ընտրություններից հետո հրապարակել ընտրացուցակները՝ հղում անելով Վենետիկի հանձնաժողովի պահանջին, որի ձևակերպումն, ի դեպ, այլ է: Ուզում եմ ասել, որ նրանք ընտրություններից առաջ էլ գիտեին այդ խնդիրների մասին և չպետք է դատեին միայն մեկ օրվա տպավորություններով:
- Կարելի՞ է,արդյոք, վստահել միջազգային դիտորդների հաշվետվություններին: Օբյեկտի՞վ են դրանք, և արդյո՞ք արտացոլում են իրականությունը: Ինչպե՞ս են դրանց վերաբերվում երկրի քաղաքական եւ հասարակական ուժերը:  Փոխվե՞լ է, արդյոք, այդ վերաբերմունքը վերջին տարիների ընթացքում:
- Իհարկե, այդ պատվիրակությունների կազմում կան ազնիվ մարդիկ, որոնց սկզբունքները երբեք առևտրի առարկա չեն: Եղել են մարդիկ, ովքեր, վերադառնալով իրենց երկիր, հրապարակավ հայտնել են իրենց կարծիքը: Սակայն, նորից եմ ասում, միջազգային դիտորդական պատվիրակությունների որոշումները քաղաքական բնույթ ունեն: Ի վերջո, մենք կարող ենք ակնկալել, որ միջազգային դիտորդները լինեն ազնիվ, սակայն, մենք ինքներս պետք է մեր երկրում կարգ ու կանոն հաստատենք: Հայաստանի անկախության հանրաքվեի ժամանակ մենք չենք ունեցել լավագույն ընտրական օրենսգիրքը, բայց մենք այդ գաղափարի կրողներն էինք և ունեցանք արդար ընտրություններ: Նախագահական ընտրությունների ժամանակ ես ականատես եղա, թե ինչպես քաղաքացիական հասարակությունն ըմբոստացավ և չընդունեց միջազգային առաքելությունների գնահատականն ընտրությունների վերաբերյալ: Նրանք ազատորեն հայտարարեցին, որ
չեն ճանաչում միջազգային առաքելությունների լղոզված գնահատականը: Այս բողոքը, լիցքը, ըմբոստությունը շատ կարևոր էր: Քաղաքական գործիչները նույնպես չպետք է կաշկանդված լինեն տարբեր միջազգային ատյաններում մեղադրելու նրանց. մարտի 1-ին 10 մարդ չէր զոհվի Երևանի կենտրոնում, եթե չլինեին միջազգային դիտորդների՝ արդար ընտրությունների կայացման մասին հայտարարությունները: Սա աններելի է, և ես, համարում եմ, որ նրանց մեղքը նույնպես կա: Այո, դիտորդական առաքելությունների նկատմամբ վերաբերմունքը միանշանակ փոխվել է: Ամեն ինչ արդեն բացահայտված է, և մենք հասկանում ենք, որ նրանց՝ մարդու իրավունքների մասին սկզբունքները կարող են առևտրի առարկա լինել: Մենք դա շատ լավ գիտակցում ենք:
- Ու՞մ են ավելի անհրաժեշտ այդ հաշվետվությունները՝ իշխանությունների՞ն, ընդդիմադիր ուժերի՞ն, թե՞ եվրակառույցներին:
- Հաշվետվությունները պետք են, որպեսզի մենք համադրենք, համեմատենք և հասկանանք, արդյո՞ք դրանք համապատասխանում են այն սկզբունքներին, որոնք որդեգրել են գնահատականներ տվողները, թե՝ ոչ: Կարծես, թե միայն համադրության համար են պետք:
-Հնարավոր համարո՞ւմ եք նախագահի իրավասությունների չճանաչումը միջազգային դիտորդների հաշվետվությունների հիման վրա. հաշվետվություններ, որոնցում ընտրությունները գնահատվում են որպես կեղծված ընտրություններ:
- Ես չգիտեմ հնարավո՞ր է, արդյոք, միջազգային առաքելության գնահատականի հիման վրա չընդունել ընտրությունների արդյունքը: Բայց այն պայմաններում, երբ երկիրը չունի արդար դատական համակարգ, այո՛, պետք են որևէ կառույցի մասնագիտական օբյեկտիվ կարծիքը, վկայությունը, ականատեսի հավաքած փաստերն ու հիմնավորումները, որոնք կլինեն հստակ ազդակ և լիցք հետագա քայլերի համար:

Геополитические интересы искажают цель и суть наблюдательских миссий
Интервью с депутатом Национального собрания Армении, членом правления партии "Наследие" Заруи Постанджян
- Насколько важно и нужно наблюдение международных наблюдателей за выборами в Армении?
- Присутствие на выборах международных наблюдателей я считаю важным при условии, что эти миссии останутся верны своей цели и своим принципам. Конечно, в процессе осуществления ими контроля убийства не происходят, однако их постоянно повторяющаяся известная фраза "шаг вперед к демократии" – это просто пощечина всей нашей общественности, поскольку они, отмечая нарушения, в итоге признают состоявшиеся выборы. Они не наивны и понимают, что происходит. Необязательно выпить все морскую воду, чтобы понять, что она соленая. Для того, чтобы выяснить, повлияли нарушения на результаты или нет, достаточно и небольшого "глотка". Почему так делается? Потому что справедливость и требования закона противопоставляются геополитической и так называемой "икорной" дипломатии. Армения уже двадцать лет является независимым государством. В 2001 году она ратифицировала Европейскую конвенцию о правах человека и многие другие международные соглашения, в соответствии с которыми у нас должны проходить справедливые и прозрачные выборы. Однако мы до сих пор не добились таких успехов, терпели неудачи, и я думаю, что свою роль в этом сыграли и наблюдательские миссии. Я очень сожалею по этому поводу. ОБСЕ, Евросоюз, Совет Европы являются политическими органами, и их окончательные решения принимаются с точки зрения политических интересов. Во время проведения в этом году президентских выборов их политические интересы требовали признать Сержа Саргсяна президентом Армении.
- Сразу после обретения независимости за всеми выборами (президентскими, парламентскими) в нашей стране наблюдала миссия наблюдателей из БДИПЧ/ОБСЕ. После вступления в Совет Европы и присоединения к программе Восточного партнерства за выборами стали также наблюдать представители СоЕ и Евросоюза. Есть еще наблюдатели от стран СНГ. Вы видите разницу в их отчетах?
- После прошедших в этом году последних президентских выборов неизбранную персону поздравили из Брюсселя, Москвы и США. Это значит, что геополитические интересы исказили цель и суть наблюдательских миссий. Конечно, в их отчетах различия и детали имеют второстепенное значение, однако мнение о результатах выборов у всех было одинаковое. А если мнение о результатах сфальсифицированных выборов одинаковое, то неважно, кто говорил о существующих проблемах более строгим тоном. Кроме того, не надо судить только по событиям дня голосования. До начала процесса выборов мы неоднократно представляли всем упомянутым вами структурам те "язвы", которые следует устранить. Об этом говорила не только партия "Наследие", но и различные общественные организации, политические силы. Мы конкретно указывали на все те проблемы, решение которых позволило бы иметь справедливые и прозрачные выборы, и предупредили, что в случае игнорирования этих недостатков будет создано благоприятное поле для незаконной деятельности властей. Посмотрите, в Армении из-за эмиграции в избирательных списках оказываются люди, которые отсутствуют из страны. У нас есть серьезные подозрения, что проводится голосование за отсутствующих лиц. После выборов власти не хотят обнародовать списки избирателей, ссылаясь на требование Венецианской комиссии, которая, кстати, представила другую формулировку. Хочу сказать, что они и до выборов знали об этих проблемах и не должны были судить только по впечатлениям одного дня.
- Насколько можно доверять отчетам международных наблюдателей? Насколько они объективны, отражают ли реальность? Как можно охарактеризовать отношение к ним со стороны общественных и политических сил страны? Изменилось ли оно за прошедшие годы?
- В составе этих делегаций, конечно, есть честные люди, для которых принципы не являются предметом торга. Были люди, которые, вернувшись к себе, публично высказывали свое мнение. Но я еще раз повторяю: решения международных наблюдательских делегаций носят политический характер. Мы, в конце концов, можем надеяться на честность международных наблюдателей, но порядок в нашей стране мы должны навести сами. Во время проведения референдума по независимости Армении наш Избирательный кодекс был не лучше, но мы тогда были носителями этой идеи, и поэтому те выборы были справедливыми. Во время президентских выборов я стала свидетелем того, как гражданское общество взбунтовалось, не желая признавать оценки, которые дали выборам международные миссии. Люди открыто заявили, что не признают размытые оценки международных миссий. Этот протест, заряд, бунт имели очень важное значение. Политические деятели тоже не должны быть скованными в вопросе выдвижения обвинений в различных международных инстанциях. 1 марта (2008 г.- ред.) в центре Еревана не погибли бы десять человек, не будь заявлений международных наблюдателей о проведении справедливых выборов. Это непростительно, и я считаю, что в этом есть и их вина. Да, отношение к наблюдательским миссиям однозначно изменилось. Всем уже все ясно, и мы понимаем, что их принципы относительно прав человека могут быть предметом торга. Мы очень хорошо это осознаем.
- Кому больше нужны эти отчеты – стране в целом, властям, оппозиционным силам или евроструктурам? Допускаете ли Вы непризнание полномочий президента на основе отчета миссии международных наблюдателей, оценивших итоги выборов как сфальсифицированные?
- Отчеты нужны для того, чтобы мы сопоставляли, сравнивали и поняли, соответствуют они тем принципам, которых придерживаются дающие оценки структуры. Они нужны, пожалуй, только для сопоставления.
- Допускаете ли Вы непризнание полномочий президента на основе отчета миссии международных наблюдателей, оценивших итоги выборов как сфальсифицированные?
- Я не знаю, можно ли на основе оценки международной миссии не признать результаты выборов, но когда в стране нет справедливой судебной системы, то да, необходимы объективное профессиональное мнение, свидетельства той или иной структуры, собранные очевидцами факты и обоснования, которые станут конкретным сигналом и стимулом к последующим шагам.