Դասախոսները հաղթեցին. վերաքննիչը մերժեց Ֆրանսիական համալսարանի բողոքը
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում հուլիսի 15-ին հրապարակվեց «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի ազատված դասախոսներն ընդդեմ «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի՝ աշխատանքային իրավունքները վերականգնելու պահանջների մասին քաղաքացիական գործով վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի որոշումը:
Դատարանը որոշեց մերժել «Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան» հիմնադրամի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը և առաջին ատյանի դատարանի վճիռը թողնել անփոփոխ՝ վերականգնել ազատված դասախոսներին իրենց նախկին աշխատանքներում /պաշտոններում/, բռնագանձել հարկադիր պարապուրդի ողջ ժամանակահատվածի համար միջին աշխատավարձի չափով գումարներ և վճարել չվճարված արձակուրդային գումարները: Հիշեցնենք, որ միայն արձակուրդային գումարը կազմում է մոտ 4.200.000 դրամ:
«Այս անգամ ևս հաղթեց արդարությունը, որի համար դասախոսները խորին շնորհակալություն են հայտնում դատական կազմում ընդգրկված դատավորներին՝ Կ.Հակոբյանին, Տ.Սահակյանին, Տ.Նազարյանին»,- նշվում է փաստաբան Անահիտ Հակոբյանի տարածած հայտարարության մեջ:

Преподаватели победили: апелляционный суд отклонил жалобу Французского университета
15 июля в Апелляционном гражданском суде было обнародовано решение по гражданскому иску о восстановлении трудовых прав, поданного уволенными преподавателями фонда «Французский университет Армении» против фонда «Французский университет Армении».
Суд решил отклонить апелляционную жалобу фонда «Французский университет Армении» и оставить без изменений решение суда первой инстанции: восстановить уволенных преподавателей на прежней работе (должностях), выплатить им сумму в размере средней зарплаты за весь период вынужденного простоя, а также невыплаченную отпускную сумму. Напомним, что только отпускная сумма составляет около 4.200.000 драмов.
«Справедливость восторжествовала и на этот раз, за что мы выражаем огромную благодарность судьям К.Акопяну, Т.Саакяну и Т.Назаряну»,- говорится в заявлении адвоката Анаит Акопян.