Փորձագետը` փոքր հէկերի մասին. «Տալիս են պատրաստի ծրագիրը, իսկ այնուհետև սկսում են քննադատել այն»
Հայաստանում և աշխարհում ջերմոցային գազերի նվազեցումը նպատակային է դարձել, քանզի դրանք են կլիմայի փոփոխության հիմնական «դերակատարները»: Այդ նպատակով էներգիա արտադրող ոչ ջերմոցային` այլընտրանքային աղբյուրները խրախուսվում են, ինչպես, օրինակ, խրախուսվում է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցումը:
Հայաստանի Վերականգնվող և մաքուր էներգիայի հասարակական խորհուրդը և ՄԱԶԾ-ԳԷՖ ծրագիրը հոկտեմբերի 24-ից 25-ը կազմակերպել են «Ցածր ածխածնային զարգացման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով վերականգնվող և մաքուր էներգիայի 5-րդ միջազգային համաժողովը: Համաժողովի ընթացքում տարբեր զեկուցողների խոսքում հնչում էր փոքր հիդրոէլեկտրակայանները` որպես այլընտրանքային, վերականգնվող էներգիայի աղբյուր կիրառելու առավելությունը:
«Այլընտրանքային էներգետիկայի, ջերմոցային գազերի նվազեցման տեսակետից ես հասկանում եմ, որ վերականգնվող էներգետիկային նախապատվություն է տրվում, սակայն էկոլոգիական մյուս բոլոր տեսանկյուններից, ինչը որ մենք Հայաստանում ենք դիտարկում, խիստ բացասական է»,- բարձրաձայնեց բնապահպան Կարինե Դանիելյանը:
Փոքր գետերի վրա կառուցվում կասկադները ջուրն ամբողջությամբ վերցնում են, որևէ մեկը չի վերահսկում, փոքր հէկերի այդ համակարգը բուսական բազմազանությունն է ոչնչացնում, գյուղերը մնում են առանց ոռոգման ջրի, և այս ամենից հետո կառավարությունը փոքր հէկերի կառուցումը խրախուսում և դրական է գնահատում: Այս պարագայում ինչպե՞ս վարվել: Կարինե Դանիելյանի այս դիտարկմանը ՄԱԶԾ/ԳԷՖ ծրագրի փորձագետ Միխայիլ Վերմիշևը համաձայնեց: Հայաստանի էներգետիկ սեկտորի զարգացման միտումները կլիմայի փոփոխությունը մեղմացնելու համատեքստում թեմայով զեկուցման ավարտին Միխայիլ Վերմիշևը հաստատեց, որ վերջին շրջանում իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացնում նույնիսկ գյուղացիները:
«Սկզբում ոչ ոք դրան ուշադրություն չէր դարձնում, հիմա ջուր է, ինչ արած: Իհարկե, այն ունի էկոլոգիական հետևանքներ, բայց այդ հարցը ինձ այնքան էլ չի հասցեագրվում, քանի որ մենք, իհարկե, դա նշում ենք, բայց ընդունվում է այդպիսի ծրագիր, որն ընդունվում է: Պետք է արդեն քննարկումներ կազմակերպել ծրագրի մշակումից առաջ, ոչ թե ծրագիրը հասատելուց հետո: Ցավոք, մեր մոտ ամեն ինչ այդպես է տեղի ունենում, տալիս են պատրաստի ծրագիրը, իսկ այնուհետև սկսում են այն քննադատել, մարդկանց չեն ներգրավում այդ ծրագրի մշակմանը»,- նշեց Մ.Վերմիշևը:

Эксперт о малых ГЭС: “Дают готовую программу, а потом начинают ее критиковать”
Во всем мире, в том числе и в Армении, поставлена задача сократить выбросы тепличных газов, поскольку именно они являются основной причиной изменения климата. С этой целью поощряются альтернативные источники энергии, например, строительство малых гидроэлектростанций. Общественный совет возобновляемой и чистой энергии Армении и ПРОО-ГЭФ 24-25 октября организовали 5-ю международную конференцию возобновляемой и чистой энергии под названием “Перспективы низкоуглеродного развития Армении”. Выступавшие на конференции докладчики подчеркивали преимущество использования малых ГЭС в качестве источника альтернативной возобновляемой энергии.
“Я понимаю, что предпочтение возобновляемой энергетике отдается с точки зрения сокращения выбросов тепличных газов, но с остальных точек зрения эта энергетика имеет крайне негативные последствия, что мы видим в Армении”,- сказала эколог Карине Даниелян.
Строящиеся на небольших реках каскады полностью забирают воду, никто не следит за тем, что система малых ГЭС уничтожает растительное разнообразие, села остаются без оросительной воды. И на фоне всего этого правительство поощряет строительство малых ГЭС. Как поступать в этих условиях? Эксперт ПРОО-ГЭФ Михаил Вермишев согласился с мнением Карине Даниелян. По завершении доклада о тенденциях развития энергетического сектора Армении в контексте смягчения изменения климата Вермишев подтвердил, что в последнее время начали протестовать даже крестьяне.
“Сперва никто не обращал на это внимание – что поделаешь, вода... Конечно, экологические последствия имеются, но этот вопрос следует адресовать не мне. Мы, разумеется, мы предупреждаем об этом, но принимается та программа, которая принимается. Обсуждения следует организовать до разработки программы, а не после ее утверждения. К сожалению, у нас все делается именно так: дают готовую программу, а потому начинают ее критиковать. Людей не вовлекают в разработку этой программы”,- отметил М.Вермишев.