Այսօր տեղեկատվության զարգացման օրն է, ոչ թե դրանց կրիչների. Սամվել Մարտիրոսյան
Այսօր՝ հոկտեմբերի 24-ը, տեղեկատվության զարգացման միջազգային օրն է: «Պետք է կարողանանք տարբերակել՝ այսօր տեղեկատվության զարգացման օրն է, ոչ թե դրանց կրիչների: Հայաստանը, թեպետ, ինտերնետ հասանելիության առումով բավականին առաջատար դիրքերում է, բայց շատ հարցերում դեռ կաղում է, ինչը բնորոշ է նաև այլ երկներին»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
ՏՏ մասնագետի դիտարկմամբ որոշ դեպքերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները շատ ավելի արագ են զարգանում, քան հասարակությունը հասցնում է յուրացնել դրանք:
Խոսելով հայկական կայքերի կիբեռ անվտանգությունից` Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ պետական կայքերի պաշտպանվածությունը բարձր մակարդակի է, սակայն մի փոքր թույլ են ԼՂՀ-ի կայքերը, որոնք պարբերաբար հարձակումների են ենթարկվում: Իսկ ահա լրատվական կայքերի դեպքում պատկերն այլ է. Ազգային անվտանգության ծառայությունը չի կարող վերահսկել դրանք, քանի որ այդպիսով կհակասի խոսքի ազատության հիմնարար սկզբունքներին:
Անդրադառնալով Թուրքիային` փորձագետը նշեց, որ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, այդ երկրի համար Հայասատանը միակ գերխնդիրը չէ տեղեկատվական պատերազմի դաշտում, ու երևի դրանով է պայմանավորված վերջին շրջանում թուրքական պասիվությունը: Չնայած, ըստ նրա, երբեմն ավելի վտանգավոր են նրանք, ովքեր տևական ժամանակ ծպտուն չեն հանում:

Сегодня Всемирный день информации о развитии, а не носителей ИТ - Самвел Мартиросян
Сегодня, 24 октября, отмечается Всемирный день информации о развитии. “Необходимо различать: сегодня день информации о развитии, а не носителей информационных технологий. В плане доступности интернета Армения занимает довольно лидирующие позиции, но многие вопросы пока остаются нерешенными, что характерно и для других стран”,- сказал на сегодняшней пресс-конференции эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, в некоторых случаях информационные технологии развиваются быстрее, чем общество успевает их освоить.
Говоря о кибербезопасности армянских сайтов, Самвел Мартиросян отметил, что защита государственных сайтов находится на высоком уровне, несколько слабее сайты НКР, которые периодически подвергаются атакам. А вот в случае с информационными сайтами картина совсем другая: Служба национальной безопасности не может контролировать их, так как это будет противоречить основополагающим принципам свободы слова.
Говоря о Турции, эксперт отметил, что в отличие от Азербадйжана для этой страны Армения – не единственная сверхзадача в поле информационной войны, и, наверное, этим обусловлена проявляемая в последнее время пассивность турецкой стороны. Вместе с тем Самвел Мартиросян сказал, что те, кто долгое время хранит молчание, порой бывают опаснее.