Գերմանացի ներդրողները Եվրադատարան են դիմում Գագիկ Ծառուկյանի կոմբինատի դեմ
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է գերմանացի ներդրող, «ԻստԻնվեստոր» ընկերության տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերի վճռաբեկ բողոքն ընդդեմ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի: Հիշեցնենք, որ «ԻստԻնվեստոր» ընկերությունը կոմբինատում 3.5 տոկոսի բաժնետեր էր և դատարանում վիճարկում էր ընկերությանը բաժնետոմսերի սեփականությունից զրկելու իրավունքը:
Թեմայի շուրջ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է Ստեֆան Լաքսհուբերը:
- Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է Ձեր հայցը, ի՞նչ եք որոշել անել:
- Դա միայն իմ որոշումը չէ: Ես քննարկել եմ այն մեր ընկերության ներդրողների հետ, ովքեր այնքան էլ ուրախ չէին այն ուղու համար, որով մենք անցանք: Մենք հույս ունեինք, որ որևէ ազդանշան կստանայինք դատարանից, որը կասեր, որ դա շատ անտրամաբանական է, շատ հեռու է Երկիր մոլորակից, «Մուլտիգրուպի» գույքի գնահատման արդյունքներն այլ մոլորակից են: Մենք մի փոքր այլ բան էինք սպասում: Հիմա մենք ստիպված ենք գնալ Եվրադատարան արդար դատաքննության ակնկալիքով: Բնականաբար, դա որոշակի ժամանակ կխլի:
-Դուք որոշակիորեն ծանոթ էիք հայաստանյան իրականությանը: Սպասո՞ւմ էիք, որ կարող է շահեք դատը:
-Ես չէի սպասում իսկապես ամբողջական փոխհատուցում կամ գնահատում: Ոչ, ես երազող չեմ, ես նույնիսկ 50 տոկոսի մասին չէի երազում: Սակայն ես հույս ունեի, որ որևէ ազդանշան կստանամ, որ դատարանն ասեր` սա անհեթեթ գնահատում է: Այլ կերպ ասած` դու գնում ես «Մերսեդես», և «Մուլտիգրուպը» գալիս ու ասում է, որ այն 10 դրամ արժե: Սա այնքան հեռու է իրականությունից: Ես գոնե սպասում էի, որ դատարանն ասեր` «Մերսեդեսն» արժե 100 հազար դրամ կամ իրականությանը մոտ մեկ այլ բան: Բայց ոչ մի ազդանշան: Եվ ծիծաղելին այն է, որ մենք տեղեկություններ ստացանք, որ դատարանի կողմից ընտրված գնահատող կազմակերպությունը ճնշման է ենթարկվել, չնայած դրան, նրանք ասացին, որ գնահատումը ծիծաղելի է:
-Ի՞նչ եք սպասում Եվրադատարանից:
-Մեր առաջնային նպատակը ողջ գործընթացը չեղյալ համարելն է, որպեսզի մենք վերադարձնենք կոմբինատում մեր ունեցած 3.5 տոկոս բաժնեմասը: Մենք չենք պահանջելու նոր գնահատում, բայց կապացուցենք, որ ողջ գործընթացն իրավունքի խախտումներով է ընթացել:
-Ո՞վ է այս գործը տանելու Եվրադատարան` հա՞յ փաստաբանները, թե՞ այլ մարդիկ էլ կներգրավվեն:
-Արա Զոհրաբյանը, և մենք կվերցնենք նաև մի քանի փորձագետների: Կլինի նաև գերմանացի իրավաբան: Նրանք կհետևեն գործընթացին մեր կողմից: Իհարկե, սա բավականին գումար կարժենա, ավելի շատ, քան կոմբինատի գնահատումն էր, բայց ինչպես ասել եմ մի քանի տարի առաջ՝ սա սկզբունքի հարց է: Կարծում եմ, որ սա լակմուսի թեսթ է: Եվ ես նաև պատասխանատու եմ մեր ներդրողների առջև:
Ես ցավում եմ այս դեպքի համար, որովհետև ես տեսնում եմ, որ Հայաստանը առաջ է գնում: Ես դրական զգացողություններ ունեմ այս երկրի նկատմամբ: Կարծում եմ, որ հիմա Հայաստանը ճիշտ ուղի է բռնել: Եվ շատ ցավալի է, որ մյուս կողմում մենք նման պատմություն ունեցանք, որը ոչ միայն ինձ, նաև մյուս ներդրողների մոտ վատ տպավորություն է թողել:
-Հայաստանում այս տարիների ընթացքում փոփոխություններ նկատե՞լ եք:
-Այո, որոշ փոքր փոփոխություններ կան, որոնք հաճելի են: Օրինակ` ինձ համար շատ կարևոր է հեշտ վիզա ստանալը: Դա հեշտացնում է ճանապարհորդությունը, քանի որ երբ դու գնում ես բիզնես բանակցության, գնում ես ու անմիջապես ստանում ես վիզան: Այլևս փաստաթղթերի հետ կապված ձգձգումներ չեն լինում: Ես նույնիսկ նկատել եմ փոփոխություններ սահմանին, երբ անձնագրային ստուգում ես անցնում, մարդիկ ժպտում են, ասում են` բարի գալուստ Հայաստան: Շատ փոքր փոփոխություններ են, ոչ մի դրամ չարժեն, բայց այդ երկրի մասին տպավորություն են թողնում:
-Որոշակի փոփոխություններ նկատել եմ նաև բիզնես ոլորտում: Տեսնում եմ ակտիվություն երիտասարդ սերնդի մեջ, որոնք նաև քաղաքական ակցիաներ են կազմակերպում: Սա նորմալ գործընթաց է:
-Չեք ուզու՞մ ընդլայնել ձեր ներդրումների շրջանակը Հայաստանում: Ասենք` հանքարդյունաբերության ոլորտում, քանի որ դա Հայաստանում համարվում է շահութաբեր ոլորտ:
-Ինչպես գիտեք, մենք այստեղ ունենք որոշ ներդրումներ և ավելացնել այս փուլում չէինք ուզենա: Մենք մի փոքր «վառված» ենք այս գործով, և սպասում ենք, թե ինչպես ամեն ինչ կընթանա:
Գիտեմ, որ որոշ ներդրումներ ոսկու հանքարդյունաբերության ոլորտում անում է «Լիդիան ռեսորսիսը»: Ես մեծապես գնահատում եմ դա, շատ լավ է: Բայց այս փուլում մենք դեռ կհետևենք, թե ինչպես կընթանա ամեն ինչ, և եթե որևէ դրական փոփոխություն լինի, հնարավոր է վերադառնանք և նոր ներդրումներ անենք:
Մենք սկսել ենք ներդրումներ իրականացնել Հայաստանում 8-9 տարի առաջ՝ որպես փոքր ներդրողներ: Մենք հասկացանք, որ մի փոքր շուտ էինք մտել դաշտ, և իրավական և փոքրամասնության պաշտպանությունը դեռ պատշաճ չի իրականացվում: Մենք շտապեցինք, բայց ընդհանուր առմամբ ես լավատես եմ Հայաստանի նկատմամբ: Ես զգում եմ, որ ժամանակն է բարելավել Հայաստանի տնտեսությունը, կառավարումը և կարգավորումը՝ ցույց տալու համար, որ իսկապես այդ ուղղությամբ գործընթաց կա, և ոչ թե միայն բառեր են հնչում:
-Գիտե՞ք, որ հայ հասարակության մի հատվածն այնքան էլ ոգևորված չէ «Լիդիանի» ոսկու հանքարդունահանման փաստով: Նրանք հիմնավորում են, որ այդ նախագիծը մեծապես կվնասի բնությանը:
-Իհարկե, դուք պետք է հոգ տանեք, որ գործընթացը նորմալ ընթանա: Այստեղ է, որ կառավարությունը պետք է կարգավորի և ազդեցություն ունենա: Դուք հնարավորություն ունեք ոչ ասել այդ գործընթացին, ասել` այլ ճանապարհով արեք դա: Դա ավելի թանկ կարժենա, բայց ավելի քիչ կվնասի բնությանը: Դա պետք է կարգավորի կառավարությունը, ոչ թե ներդրողը: Ներդրողը և հանքարդյունաբերողը ընտրում է ամենաէժան ճանապարհը, որը նորմալ է: Կառավարությունը պետք է կանգնեցնի նրանց:
-Հայաստանում կատարած ձեր ներդրումային պորտֆելում փոփոխություններ եղե՞լ են այս ընթացքում:
-Մենք դադարեցրել ենք մեր ներդրումը Զարգացման հայկական բանկում: Մենք վաճառել ենք մեր շուրջ 10 տոկոս բաժնետոմսերը՝ այս երկրում մեր ներդրումներին սպառնացող հնարավոր ռիսկից խուսափելու համար, քանի որ չգիտեինք, թե ինչպես կընթանար գործընթացը:

Немецкие инвесторы обратятся в Евросуд с иском против комбината Гагика Царукяна
Кассационный суд РА вернул кассационную жалобу немецкого инвестора, директора компании "ИстИнвестор" Стефана Лаксхубера на коньячно-винно-водочный комбинат "Арарат", принадлежащий лидеру партии "Процветающая Армения", депутату Национального Собрания Гагику Царукяну.
Напомним, что компании "ИстИнвестор" принадлежали 3,5% акций комбината, и в суде оспаривается право на лишение компании собственности на акции.
На вопросы "Hetq" по данной теме отвечает Стефан Лаксхубер
- Кассационный суд вернул Ваш иск. Что Вы намерены предпринять?
- Это не только мое решение. Я обсудил его с инвесторами нашей компании, которые не слишком воодушевлены тем путем, который мы прошли. Мы надеялись, что суд скажет, что это крайне нелогично, что результаты оценки имущества компании "Мультигрупп" взяты с другой планеты. Мы ожидали несколько иного. Сейчас мы вынуждены обратиться в Евросуд в надежде на справедливое правосудие. Разумеется, это потребует определенного времени.
- Вы в какой-то степени были знакомы с армянской реальностью. Надеялись, что можете выиграть иск?
- Я действительно не ожидал полной компенсации или оценки. Я не мечтал даже о 50-ти процентах, однако надеялся получить от суда определенный сигнал о том, что это абсурдная оценка. Это то же самое, как если бы вы купили "Мерседес", а "Мультигрупп" пришел бы и заявил, что он стоит 10 драмов. Вот насколько это далеко от реальности. Однако никаких сигналов от суда не поступило. Кстати, мы получили сведения о том, что на избранную судом оценочную компанию было оказано давление, но, несмотря на это, они сказали, что оценка смехотворна.
- Что Вы ожидаете от Евросуда?
- Наша первоочередная цель аннулировать весь процесс, чтоб мы смогли вернуть принадлежащие нам 3,5% акций комбината. Мы не будем требовать новой оценки, но докажем, что весь процесс осуществлялся с нарушением права.
- Кто будет представлять это дело в Евросуде – армянские адвокаты или будут привлечены и другие лица?
- Представлять будет Ара Зограбян, но мы привлечем и нескольких экспертов. Будет также немецкий юрист. Разумеется, это будет стоить больших денег, больше, чем оценка комбината, но, как я сказал несколько лет назад, это вопрос принципа. Я думаю, что это станет лакмусовой бумажкой. Кроме того, я несу ответственность перед своими инвесторами. Я с болью говорю об этом случае, потому что вижу, что Армения идет вперед. У меня положительные чувства к стране. Думаю, что сейчас Армения встала на правильный путь. Мне очень жаль, что с другой стороной у нас произошла такая история, которая оставила плохое впечатление не только на меня, но и на других инвесторов.
- За эти годы Вы заметили перемены в Армении?
- Да, небольшие перемены есть, что приятно. Например, для меня очень важно получать визу без каких-либо проблем. Это облегчает поездки, когда нужно отправляться на бизнес-переговоры. Небольшие перемены я заметил и на границе, когда после паспортной проверки люди стали улыбаться и говорить: добро пожаловать в Армению. Это ничего не стоит, но это оставляет приятное впечатление. Некоторые изменения я заметил и в сфере бизнеса. Вижу активность со стороны молодого поколения, которое организует также политические акции. Это нормальный процесс.
- Не хотите расширить рамки Ваших инвестиций в Армении? Скажем, в горнодобывающей промышленности, которая считается в Армении прибыльной сферой.
- Как вы знаете, мы здесь осуществили инвестиции, и на данном этапе нам бы не хотелось увеличивать их объем. Мы все-таки "погорели" на этом деле и теперь хотим посмотреть, как все будет протекать. Знаю, что определенные инвестиции в сферу добычи золота осуществила компания "Лидиан ресорсис". Это очень хорошо. Но на данном этапе мы намерены отслеживать ситуацию. В случае положительных изменений, возможно, вернемся и осуществим новые инвестиции. Осуществлять инвестиции в Армении мы начали 8-9 лет назад, но поняли, что немного рано пришли на рынок, так как правовая защита осуществлялась не на должном уровне. Но в целом я оптимистично настроен по отношению к Армении.
- Вы, наверное, знаете, что часть общества не очень воодушевлена деятельностью компании "Лидиан" в сфере добычи золота. Экологи утверждают, что это нанесет ущерб природе.
- Разумеется, вы должны стремиться к тому, чтобы процесс осуществлялся нормально. Этот вопрос должно регулировать правительство. Вы можете сказать "нет" этому процессу или потребовать, чтобы был выбран другой путь. Это будет стоить дороже, но нанесет меньше вреда природе. Этим вопросом должно заниматься правтельство, а не инвестор.
- Произошли ли за это время изменения в инвестиционном портфеле, который Вы осуществляете в Армении?
- Мы прекратили наши инвестиции в Банке развития Армении и продали принадлежащие нам около 10 процентов акций с тем, чтобы избежать вероятных рисков, угрожающих нашим инвестициям в этой стране, поскольку мы не знали, как будет идти процесс. Какую сумму инвестиций Вы осуществили в Армении? Почти 10 миллионов долларов.