ՀԱԿ և իշխանություն երկխոսություն. «արևելյան բազա՞ր», թե՞ հստակ դիրքորոշումներ
Իշխանության և ՀԱԿ-ի միջև բանակցությունները կարևոր են ներքին հանդարտության համար: Իսկ ընդհանուր առմամբ դրանք նմանվում են «արևելյան բազարի», որտեղ գնորդը և վաճառողը մեծ տարբերությամբ գներ են ասում, այնուհետև բանակցում են իրար մոտենալու համար:
Այսօր այս կարծիքը հայտնեց «Ազգ» օրաթերթի խմբագիր Հակոբ Ավետիքյանը: «Ես չգիտեմ՝ կմոտենա՞ն իրար, թե՞ ոչ, թե՞ պարզապես իշխանությունը այս ամենը օգտագործում է, որ փչացնի ընդդիմությունը»,- նշեց նա:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը, բոլորովին չհամաձայնեց այս կարծիքին՝ պատճառաբանելով, որ Կոնգրեսը վաղուց հստակ առաջադրել է իր պահանջները՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցի գլխավորությամբ:
«Եթե Կոնգրեսը բանակցությունների միջոցով չհասնի արտահերթ ընտրություններին, դա կանի աշնանը՝ հեղափոխության միջոցով»,- ասաց հրապարակախոսը: Նրա կարծիքով արտահերթ և հերթական ընտրությունների միջև մեծ տարբերություն կա. «Արտահերթի դեպքում ԿԸՀ-ին ոչ ոք կեղծելու երաշխիքներ չի տալու»:
Հակոբ Ավետիքյանն էլ հակադարձեց՝ նշելով, որ այսօր հասարակությունը չի ուզում մտածել ոչ մի ընտրության մասին:
Ավետիքյանը նշեց, որ ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունից քաղաքացիների կյանքի որակը գրեթե ոչ մի փոփոխություն չի կրում, ինչին Պասկևիչյանը արձագանքեց. «Կոնգրեսը հստակեցրել է, որ քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու միակ միջոցը արտահերթ ընտրություններն են, և ի՞նչ այլ փոփոխություն պետք է լինի՝ բացի այն բանից, որ փոփոխվի ժողովրդի վստահությունը չվայելող իշխանությունը»:

Диалог между АНК и властью: ”восточный базар” или четкие позиции?
Переговоры между властью и Армянским национальным конгрессом представляют важность с точки зрения внутреннего спокойствия. А в целом они напоминают ”восточный базар”, на котором покупатель и продавец называют разные цены, после чего начинают договариваться.
Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции главный редактор газеты ”Азг” Акоп Аветикян. ”Я не знаю, сблизятся или не сблизятся их позиции, или власть просто использует все это для того, чтобы испортить оппозицию”,- отметил Аветикян.
Другой участник пресс-конференции, публицист Тигран Паскевичян, заявил, что конгресс давно выдвинул четкие требования, в частности, требование о проведении внеочередных выборов.
”Если АНК не добьется проведения внеочередных выборов посредством переговоров, то добьется этого осенью посредством революции”,- заявил публицист. По его словам, между внеочередными и очередными выборами есть разница: ”В случае внеочередных выборов никто не даст ЦИК гарантии фальсифицирования”.
В связи с этим Акоп Аветикян заметил, что сегодня общество не хочет думать ни о каких выборах. Он также добавил, что от диалога АНК-власть качество жизни граждан практически не меняется. В ответ Тигран Паскевичян заявил: ”Конгресс уточнил, что единственный путь преодоления политического кризиса – проведение внеочередных выборов. А какое еще изменение нужно кроме смены власти, не пользующейся доверием народа”.