Չեմ կարող հեռանալ այստեղից, քանի որ իմ ամուսինն այստեղ է կռվել եւ զոհվել
Մի քանի տարի առաջ Շուշիի փողոցներով քայլելիս շատերն էին հետ նայում եւ զարմացած հայացքով զննում նրան: Նախ՝ ուսի կիթառը, հետո էլ իր համար չնկատվող, բայց անցորդների ականջին հստակ հասնող քթի տակ երգելը ուշադրություն էին գրավում: Այսօր բոլորը նրան ճանաչում են եւ փողոցում հանդիպելիս կանգնում՝ բարեւելու եւ որպիսությունը հարցնելու համար:
Ջուլիետտա Առուստամյանը, ինչպես մտերիմներն են ասում՝ Ջուլիան, բարդ երգիչ է եւ աշխատում է Շուշիի մանկական երաժշտական դպրոցում: Սկզբում, երբ երաժշտական դպրոցը նոր էր բացվել, նա միաժամանակ եւ դաշնանամուրի, եւ վոկալի ուսուցիչ էր: Բայց արդեն 10 տարի է, ինչ Ջուլիան Շուշիի Ժողգործիքների համույթի գեղարվեստական ղեկավարն է:
«Ես վեցերորդ դասարանում էի սովորում, երբ իմ ավագ քրոջը յոթլարանի կիթառ նվիրեցին: Քույրս ընդհանրապես չնվագեց, իսկ ինձ հաջողվեց հանել մի լարը եւ դարձնել այն վեցլարանի: Քանի որ ես բարդ երաժշտությունը միշտ էլ սիրել եմ, սկսեցի կամաց-կամաց ինչ-որ բաներ հորինել ու նվագել: Եվ ահա վեցերորդ դասարանում առաջին անգամ երաժշտություն հորինեցի երիտասարդական ամսագրում տպագրված մի բանաստեղծության խոսքերի հիման վրա: Առաջին հանդիսատեսն իմ քույրերն էին ու նրանց ընկերները, ովքեր հաճախակի էին մեր տանը հավաքվում եւ միշտ խնդրում էին, որ ես երգեմ իրենց համար»,-պատմում է Ջուլիան:
Այդպես նա կամաց-կամաց ընկերացավ կիթառի հետ, եւ այն դարձավ Ջուլիայի կյանքի ամենադժվար պահերի մտերիմ «ընկերուհին»:
Նա խոստովանում է, որ «կիթառին պատմում էր» այնպիսի բաներ, որ չէր կարող անգամ մորը պատմել: Ջուլիան ծնվել ու մեծացել է ադրբեջանական Մինգիչավուր քաղաքում: Այնտեղ էլ նա երաժշտական կրթություն է ստացել. սկզբում տեղի երաժշտական դպրոցի դաշնամուրի բաժնում, ապա Վանաձորի երաժշտական ուսումնարանի վոկալի բաժնում:
1988 թ. նոյեմբերի 26-ին Ջուլիան, ամեն ինչ թողնելով ադրբեջանական Մինգիչավուր քաղաքում, ընտանիքով տեղափոխվեց Ղարաբաղ` հայրական Հաթերք գյուղ: Որոշ ժամանակ հետո չկարողանալով հարմարվել գյուղական կյանքին՝ նրանք հաստատվեցին Ստեփանակերտում:
«Ստեփանակերտում մենք ապրել ենք ուսանողական հանրակացարանում, մինչեւ ադրբեջանցիների կողմից դրա ռմբակոծումը: Այնուհետեւ 9 ամիս ապրել ենք Կիրովականում»,- պատմում է նա:
Շուշիի ազատագրումից անմիջապես հետո Ջուլիան, զավակի ձեռքը բռնած, ոտքով Ստեփանակերտից եկավ Շուշի ու մինչ այսօր ապրում ու աշխատում է այստեղ: Որպես հեղինակային երգիչ` նա հանդես է գալիս հիմնականում ընկերների նեղ շրջապատում, իսկ մեծ բեմերում հանդես գալու հնարավորություն չի ունեցել:
«1994 թ. Եղեգնաձորում կազմակերպված բարդ երաժշտության փառատոնին ես ներկայացրել եմ Արցախը եւ զբաղեցրել երրորդ մրցանակային տեղը: Այնուհետեւ 2002 թ. Արցախում կազմակերպված նմանատիպ փառատոնում առաջին տեղն եմ զբաղեցրել»,- ասում է Ջուլիան:
Նա ցավում է, որ նման փառատոները շատ քիչ են, համենայնդեպս Արցախում` չնայած ըստ Ջուլիայի՝ կան բոլոր նախադրյալներն դրանք կազմակերպելու: Արդյունքում եւ Արցախի նկատմամբ հետաքրքրությունը կմեծանա, եւ բարդ երաժշտությունը կզարգանա, եւ շատերը հնարավորություն կունենան իրենց տաղանդն ու կարողությունները ցույց տալ հանդիսատեսին:
«Ինչքա՞ն կարելի է խոհանոցում ընկերների համար նվագել: Երգը նման է նորածին մանուկի, երբ մայրը ուզում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչ սիրուն ու քաղցր բալիկ ունի ինքը: Այդպես էլ երգն է հեղինակի համար. նա ուզում է, որ այն լսեն եւ գնահատեն: Շատ տաղանդավոր մարդիկ այսօր ստիպված են լինում հաճախ հեռանալ Արցախից, համենայնդեպս կայանալու համար: Կցանկանայի, որ ուրիշ կերպ լիներ»,- ասում է նա:
Աշխատանքին զուգահեռ Ջուլիան ստեղծել է երգի ստուդիա, որտեղ երեխաներին է փոխանցում իր գիտելիքները: Ջուլիան 30-ից ավելի երգերի հեղինակ է: Ռուսական կրթությունը բոլորովին չի խանգարում նրան հայերեն երգեր գրել: Իր գրած հայերեն երգը կատարելուց հետո նա ամոթխածությամբ ժպտաց ու ասաց, որ հայերեն ստեղծագործելիս իրեն «հաշմանդամ» է զգում, քանի որ այնքան էլ լավ չի տիրապետում:
«Բարդ երաժշտությունը գրելու համար պետք է մուսա լինի, այլապես միջին կարգի մի բան կստացվի: Իհարկե, կարելի է նստել ու գրել, բարդ երաժշտության ժանրը դա չի սիրում: Դու պետք է նախ եւ առաջ այդ ամենը զգաս, վերապրես, անցկացնես քո հոգու պրիզմայով, հետո միայն գրես»,- բացատրում է նա:
Ջուլիայի երգերի թեմատիկան բազմազան է, սակայն առանցքային թեման սերն է: Երգչուհու կարծիքով՝ երաժշտությունն ինքնին սեր է, որն օգնում է մարդուն կյանքի բոլոր պարագաներում, արտահայտում նրա ուրախությունը եւ սփոփում դժվարին պահերին:
Ջուլիայի կյանքում, երեք` Հույս, Հավատ, Սեր արժեքներից բացի, կա նաեւ Ազատության եւ Արդարության ծարավ: Ահա այդ ամենով էլ, ինչպես ինքն է խոստովանում, փորձում է ապրել, եւ դա արդեն ինքնըստինքյան է ստացվում:
Զրույցի վերջում պատասխանելով մեր այն հարցին, թե երբեւէ մտածե՞լ է Արցախից հեռանալու մասին` Ջուլիան ասաց. «Ես չեմ կարող հեռանալ այստեղից, քանի որ իմ ամուսինն այստեղ է կռվել եւ զոհվել: Մտքովս երբեք չի անցել եւ չի էլ անցնի, ինչ էլ որ ինձ խոստանան եւ ուր էլ որ կանչեն»:

A Musician’s Life in Shushi
A few years ago she would elicit puzzled stares from people on the streets of Shushi. First, she walked with a guitar strapped across her shoulder. Then again, she would hum a melody just loud enough for passerby to pick up.
Attitudes have changed over the years. Now they all know her along Shushi’s streets. People stop to say hello and ask her how she’s doing.
Julietta Aroustamyan, or Julia as her close friends call her, is a singer and works at the Shushi Children’s Music School. When the school first opened, she taught piano and vocal at the same time. For the past ten years she has served as the director of the Shushi Traditional Instrumental Ensemble.
“I was in the sixth grade when my older sister got a seven string guitar as a gift. My sister really never played, but I removed one of the strings and turned it into a six string instrument. Since I’ve always been attracted to complex music, I started to doodle and write some songs and play them. Back in the sixth grade I wrote a song based on the lyrics of a poem that appeared in the children’s magazine. My first audience consisted of my sisters and their friends. They would come to the house and beg me to sing for them,” recounts Julia.
Slowly, Julia fell in love with the guitar and the magical music it could produce. The instrument became here inseparable friend during difficult times. Julia confesses that during intimate moments she would tell things to her guitar that she wouldn’t even dare speak to her own mother.
Julia was born in Mingachevir, a town in northern Azerbaijan. She received her musical education there, first at the local school’s piano department and later at the Kirovakan Music Institute’s vocal division.
On November 26, 1988, Julia packed her bags and left Mingachevir with her family. They resettled in their ancestral village of Haterk, Artsakh.
Not able to cope with village life, the family moved to Stepanakert, the capital.
“In Stepanakert we lived in a student dormitory until the place was shelled by the Azeris. We then resided in Kirovakan for nine months,” recounts Julia.
Immediately after the liberation of Shushi, Julia set off on foot from Stepanakert to Shushi with her child in her arms. She’s been living and working in the ancient fortress town ever since.
Julia’s friends and acquaintances are the ones lucky enough to sing her own songs since she’s never had the chance to appear on larger stages.
“In 1994 I represented Artsakh at the Yeghegnadzor Complex Musical Festival, coming in 3rd place. I won top prize at a similar competition that took place in Artsakh in 20002,” Julia said.
She laments the fact that there aren’t more such festivals even though all the conditions exist in Artsakh to organize them. She argues that such events would increase interest in the country and that intricate music would develop as well. It would be great for performers and audiences alike.
“There’s a limit to playing for friends in the kitchen. A song is much like a newborn; the proud mom wants to show how cute the child is to all. A songwriter also wants others to hear and appreciate their work. Many talented people are forced to leave Artsakh; at least to get established in their chosen field. Too bad it has to be this way,”Julia says
Concurrent with her job, Julia has created a music studio where she teaches kids what she knows.
Julia has written more than thirty songs. She says that her Russian education doesn’t prevent her from writing lyrics in Armenian. She was kind enough to sing one for us. Afterwards, she smiled and joked that whenever she sits down to write in Armenian it’s a chore because of her limited knowledge of the intricacies of the language.
“When you’re writing complex music you really need inspiration. Otherwise what results is mediocre. It’s not something you can set out to write. It must freely flow and be felt within. It has to be filtered through the prism of one’s spirit. Only then can you transfer it on paper.”
Julia writes about many things, but mainly about love. She believes that music is itself a form of love. It expresses one’s good times and bad. Music, she says, is like a soothing balm to heal the slings and arrows of life.
In addition to her three main guiding principles in life – hope, faith, and love – she also has an unquenchable thirst for freedom and justice. She searches for it and it appears unexpectedly.
At the end of our conversation, when we asked Julia is she ever entertained thoughts of leaving Artsakh, she replied, “I could never leave. My husband fought and died here. The thought has never crossed my mind. No matter what they might promise me elsewhere.”