ԱՄՆ դեսպանատունը նշում է «Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթ 2013-ը»
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը «Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթ 2013-ը» նշեց Երևանի Ամերիկյան անկյունում կազմակերպված «Ժրաջան լաբորատորիա» միջոցառմամբ, որին մասնակցում էին Երևանի թիվ 67 դպրոցի սաներն ու ուսուցիչները: «Ժրաջան լաբորատորիայի» նախաձեռնությունը առաջ է քաշվել Սմիթսոնյան հաստատության կողմից և նպատակ ունի նպաստել քննադատական մտածողության և խնդիրներ լուծելու կարողությունների զարգացմանը, ինչը երիտասարդների ձեռնարկատիրական ջիղը զարգացնելու կարևոր պայման է: Միջոցառմանը մասնակցեց ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վուդվարդ Ք. Փրայսը:
Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթը նվիրվում է աշխարհի բոլոր այն անձանց, ովքեր զբաղվում են նորարարություններով, ստեղծում են աշխատատեղեր՝ հիմնելով նոր ընկերություններ, կյանքի կոչելով նոր գաղափարներ, ինչն էլ հանդիսանում է տնտեսական աճի և բարեկեցության մեծացման շարժիչ ուժ:
Գլոբալ ձեռնարկատիրության շաբաթը նշվում է 2007թ. սկսած նոյեմբեր ամսվա ընթացքում և կազմակերպվում են տեղական, համապետական, միջազգային մասշտաբի միջոցառումներ՝ ոգեշնչելու ձեռնարկատիրության աշխարհում ճամփորդության դուրս եկած մարդկանց: Այս միջոցառումները, որոնք ներառում են խոշորամասշտաբ մրցույթներից ու հավաքներից սկսած մինչև կապեր ու ծանոթություններ հաստատելու մտերմիկ ժողովներ, օգնում են, որպեսզի մասնակիցները գտնեն գործընկերներ, մենթորներ և անգամ ներդրողներ՝ նրանց առաջ բացելով նոր հեռանկարներ ու հետաքրքրական հնարավորություններ:
Շաբաթվա ընթացքում նախատեսվում է նաև գործարար պլանների մշակման մրցույթ, սեմինար ԱՄՆ կառավարության կրթական ծրագրերի շրջանավարտների համար և միկրոձեռնարկատիրության մասին սեմինար գյուղաբնակ կանանց համար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը:

The U.S. Embassy marked Global Entrepreneurship Week 2013 by hosting a technology “SparkLab” event at the Yerevan American Corner, including children and teachers from Yerevan school 67.
The SparkLab is inspired by the Smithsonian Institution and is meant to encourage critical thinking and problem solving for young people; an important component in building young entrepreneurs. The event was attended by U.S. Embassy Chargé d’affaires a.i. Woodward C. Price.
Global Entrepreneurship Week (GEW) is the world’s largest celebration of the innovators and job creators who launch startups that bring ideas to life, drive economic growth and expand human welfare. During one week each November since 2007, GEW inspires people everywhere through local, national and global activities designed to help them take the next step in their entrepreneurial journey.
These activities, from large-scale competitions and events to intimate networking gatherings, connect participants to potential collaborators, mentors and even investors—introducing them to new possibilities and exciting opportunities.
Additional events this week include a business plan competition, a seminar for U.S. program alumni, and a micro-enterprise seminar for women in rural communities.