Գավառի քաղաքապետը համաներվել է
Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դիմել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ առաջարկելով քննարկման առարկա դարձնել Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանի հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարության հարցը՝ նկատի ունենալով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննվող քրեական գործով հիմնավորված փաստական հանգամանքները:
Մասնավորապես, Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը, տեղեկանալով իր ազգականներ՝ եղբայրներ Արամ և Արթուր Մարտիրոսյանների, ինչպես նաև Հրաչյա Պետրոսյանի կողմից Գավառ քաղաքի Ազատության փողոցում գտնվող «Պարտեզ» խանութի մոտակայքում նույն քաղաքի բնակիչներ Հակոբ և Հովսեփ Հովհաննիսյանների ու Սպարտակ Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու մասին, փորձել է օժանդակել նրանց փախուստին և իրավապահներից թաքցնելու նպատակով՝ դեպքից անմիջապես հետո նախապես չխոստացված էական օգնություն ցուցաբերել վերջիններիս:
Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ՝ Գուրգեն Մարտիրոսյանը կատարել է առանձնապես ծանր հանցագործության պարտակում՝ հանցանք կատարած անձանց, ինչպես նաև հանցագործության կատարման գործիքների նախապես չխոստացված պարտակում, և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նկատի ունենալով, որ «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» Ազգային ժողովի 2011թ. մայիսի 26-ի որոշման 6-րդ կետը նախատեսում է կարճել նախաքննության մարմինների վարույթում գտնվող այն քրեական գործերը, որոնցով անձինք մեղադրվում են այնպիսի հանցագործություններ կատարելու մեջ, որոնց համար նախատեսված է պատիժ՝ ոչ ավելի, քան 3 տարի ժամկետով ազատազրկում, այն որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ազատազրկման ժամկետը չի գերազանցում 3 տարին, և մեղադրյալ Գուրգեն Մարտիրոսյանը խնդրել է իր նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել համաներման ակտի ընդունման կապակցությամբ՝ 2011թ. հուլիսի 8-ին վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման ակտի ընդունման կապակցությամբ:
Վարչապետին հայտնելով քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանի կատարած արարքի մասին՝ գլխավոր դատախազն առաջարկել է քննարկել նրա հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարության հարցը:
«Ինչ վերաբերում է Արամ և Արթուր Մարտիրոսյաններին, Հրաչյա Պետրոսյանին, ապա նրանք հայտնաբերվել են, և նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա նրանց մեղադրանք է առաջադրվել: Նրանց մասով քրեական գործն անջատվել է առանձին վարույթ և ուղարկվել դատարան՝ ըստ էության քննելու համար»,- հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:

The Mayor of Gavar has been Amnestied
Aghvan Hovsepyan offerred to discuss the issue of appropriateness for him to continue holding his position
The RA Prosecutor General Aghvan Hovsepyan on July 20, 2011 made a request to the RA Prime Minister Tigran Sargsyan offering to discuss the issue of appropriateness for Gurgen Martirosyan, the Mayor of Gavar, Gegharkuniq region to continue to hold his position taking into consideration the facts revealed during the investigation of the criminal case initiated by the RA Special Investigation Service.
In particular, the investigation of the criminal case has revealed that Gurgen Martirosyan, the Mayor of Gavar, Gegharkuniq region was informed that his brothers Aram Martirosyan and Arthur Martirosyan and relative Hrachya Petrosyan made an attempt to murder the citizens of the same town Hakob Hovhannisyan, Hovsep Hovhannisyan and Spartak Zargaraghoyan near "Partez" shop on the Azatutyun street. G. Martirosyan tried to help them to escape from the law enforcement bodies.
According to the preliminary investigation body, Gurgen Martirosyan concealed a grave crime by concealing the criminals, as well as the tools which had not been previously promised and he was accused according to the RA Criminal Code Article 334, part 1.
Pursuant to the Point 6 of the Resolution "On Announcing General Amnesty on the Occasion of the 20th Anniversary of the Independence Declaration of the Republic of Armenia" adopted on May 26, 2011 by the National Assembly of Armenia, the criminal cases initiated for committing crimes that are punished for the terms of up to 3 years of imprisonment are suspended.
Gurgen Martirosyan asked to stop the criminal prosecution against him based on the adoption of Amnesty as the part 1 of the Article 334 of the RA Criminal Code states punishment with imprisonment for the terms of up to 2 years and on July 8, 2011 the criminal prosecution against him was stopped.
The RA Prosecutor General informed the Prime Minister about the deed done by Gurgen Martirosyan and offered to discuss the issue of appropriateness for him to continue to hold his position.
"Aram Martirosyan, Arthur Martirosyan and Hrachya Petrosyan have been charged and the part of the criminal case initiated against them has been separated and sent to the Court," Prosecutor General's Office reports.