Սոցցանցը և նոր մեդիան՝ Հայաստանում քաղաքացիական ակտիվությունն ու քաղաքական բանավեճը խթանելու միջոց
Այսօր Երևանում կազմակերպված համաժողովի քննարկման թեման էր նոր մեդիաների և սոցիալական ցանցերի դերակատարությունը Հայաստանի սոցիալական և քաղաքական կյանքում:
Միջոցառումը կազմակերպել են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը և «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնը՝ Հայաստանում միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրական գործընթացների կատարելագործման ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից՝ Եվրոպական միության ֆինանսական օժանդակությամբ:
Մոտ ութսուն մասնակիցներ՝ լրագրողներ, բլոգերներ, տեղական և միջազգային փորձագետներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ և քաղաքական գործիչներ, քննարկեցին մի շարք հարցեր, ինչպիսիք են, օրինակ՝ սոցիալական մեդիաները, քաղաքացիական ակտիվությունը և քաղաքական գործընթացների թափանցիկությունը, ավանդական և նոր մեդիաների միջև հարաբերակցությունը, ինչպես նաև սոցիալական մեդիաները և տեղեկատվության անվտանգությունը:
«Սոցիալական ցանցերի առաջացումը կտրուկ փոխեց մեր գաղափարներն արտահայտելու ու կարծիքները փոխանակելու ձևերը: Էթիկական կանոնների հարգման անհրաժեշտությունը, սակայն, լինի դա առցանց, թե ցանցից դուրս հաղորդակցության ընթացքում, մնացել է անփոփոխ՝ անկախ արագ զարգացող տեխնոլոգիաներից»,- նշեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը համաժողովի մասնակիցներին իր ուղղված իր ելույթում,- հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումը կնպաստի առցանց միջավայրում ազատ արտահայտվելու իրավունքի և էթիկական չափանիշների հարգման միջև հավասարակշռության հասնելու արդյունավետ մեխանիզմների բացահայտմանը»:
Համաժողովին ներկայացվեցին նաև «Ֆեյսբուքի» օգտագործման վերաբերյալ համապարփակ հետազոտության արդյունքները: «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Լաուրա Բաղդասարյանը նշեց. «Այսօրվա «Ֆեյսբուքի» լսարանը հայ հասարակության միկրոպատկերն է. այն ձևավորված է տարբեր տարիքի և զանազան քաղաքական և սոցիալական ոլորտների մարդկանցից:
Ուսումնասիրության նպատակն էր պարզել, թե սոցիալական ցանցերը ինչ դերակատարություն ունեն Հայաստանում բազմակարծիք տեղեկատվության տարածման համար, ինչպես նաև դրա ազդեցությունը հանրության տարբեր հատվածների համար»:

Conference Discusses Role of Social Media in Armenia's Political Life
The role of new media and social networks in the social and political life in Armenia was the topic of a conference held today in Yerevan.
The event was organized by the OSCE Office in Yerevan and the non-governmental organization Region Research Centre. It is part of a project on strengthening electoral processes in Armenia and to bring them in line with international standards implemented by the OSCE Office in Yerevan and funded by the European Union.
Some 80 participants, including journalists, bloggers, local and international experts, parliamentarians and political figures discussed a range of issues; social media; civic activism and transparency of political processes; the correlation between traditional and new media; as well as social media and information security.
“The emergence of social media has dramatically reshaped the ways in which we express ideas and exchange opinions. What has remained constant, irrespective of rapidly developing technology, is the need to respect ethical rules, whether communicating online or offline,” said Ambassador Andrey Sorokin, Head of OSCE Office in Yerevan, in his address to the conference participants. “I hope that today’s discussions will contribute to identifying effective mechanisms to achieve a balance between exercising the right to free expression online and respecting ethical standards.”
A comprehensive survey of Facebook users in Armenia was presented at the conference.
Laura Baghdasaryan, President of the Region Research Centre, said: “Today’s Facebook audience is essentially a microcosm of Armenian society; it is formed by people of all ages from varied political and social backgrounds. The survey aimed to find out more about the role of this social network in the flow of pluralistic information in Armenia, as well as its effect on various segments of the society.”