«Էկոլաբ»-ը հարթակ է տրամադրում երիտասարդներին
Խելամիտ վերաբերմունք շրջակա միջավայրի նկատմամբ, ռեսուրսների արդյունավետ և խնայողաբար օգտագործում, պատասխանատվություն ապագա սերունդների հանդեպ: Ահա այսպիսի պարզ ու հակիրճ նկարագիր ունի գերմանական «Ռոբերտ Բոշ Շտիֆտունգ» և հայկական «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամների ֆինանսավորմամբ 2012թ-ից Հայաստանում իրականացվող «Էկոլաբ» ծրագիրը:
«Մենք փորձում ենք վեր հանել մեր համայնքներում առկա էկոլոգիական խնդիրներն ու տալ լուծումներ»,-ասում է հայաստանյան ծրագրի ղեկավար Յանա Մկրտչյանը, այնուհետեւ մանրամասնում, որ իրենք հարթակ են տրամադրում այն երիտասարդներին, ովքեր ունեն հետաքրքիր ու արդյունավետ գաղափարներ: Այս տարի «Էկոլաբ»-ի 25 մասնակիցները հանրապետության տարբեր մարզերում իրականացրել են 11 ծրագիր:
Վանաձորում իրականացվել է «Էկոավտոբուս» ծրագիրը: Մի խումբ երիտասարդներ մաքրել ու վերանորոգել են մարզային գրադարանի հարևանությամբ կայանած հին ավտոբուսը՝ այն վերածելով ինքնատիպ ժամանցային էկո-անկյան: Ավտոբուսը զարդարել են ծաղիկներով, պատերին էկո պաստառներ փակցրել: Եղեգնաձորում իրականացվել է «Շնչող համայնք» ծրագիրը, Տաուշում՝ «Էկոտոնածառ», Լոռիում՝ «Էկոֆուտբոլ» ծրագրերը և այլն:
Արմավիրի մարզի Դալարիկ համայնքն արդեն էկո կանգառ ունի: Այն ամբողջությամբ պատրաստված է պալաստմասե շշերից և այլ չօգտագործվող իրերից: Յանա Մկրտչյանի փոխանցմամբ` ծրագրի մասնակիցները միշտ չէ, որ համայնքներում իրենց գաղափարներին աջակիցներ կամ համախոհներ են գտել: Եղել են նաև խոչընդոտներ, որոնք հետո արագ հարթվել են: Անվստահություն դրսևորվել է մասնակիցներից Աննա Մկրտչյանի նկատմամբ, ով Դալարիկում իրականացրել է «Էկոկանգառ» ծրագիրը: «Սկզբում անվստահությունը կապված է եղել նրա հետ, որ Աննան միայնակ է իրականացնում ծրագիրը, մտածել են, թե այս աղջիկը ինչ պիտի անի, որ նորմալ բան լինի: Հետո իհարկե խնդիրը հարթվել է»,-պատմում է Յանա Մկրտչյանը:
Եվս մեկ խնդիր էլ եղել է Գյումրիում: «Էկոլաբ»-ի շրջանակներում գյումրեցի 5 երիտասարդներ որոշել էին իրականացնել «Էկոպատ» ծրագիրը: Գրաֆիտի եւ բնական ծաղիկների համադրությամբ էկոպատը Չերազի 61 հասցեում պիտի հայտնվեր սեպտեմբեր ամսին: Ծրագրի մասնակիցներն այդ նպատակով հանդիպել էին Գյումրու փոխքաղաքապետ Ռուբեն Սանոյանի և քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանի հետ: Երիտասարդների առաջարկը սկզբում հավանության է արժանացել քաղաքային իշխանությունների կողմից: Ընտրած վայրի առումով ևս առարկություններ չեն եղել:
«Տեղանքի ընտրությունը պատահական չէր: Նշված շինությունը, որի պատը պիտի օգտագործեինք մեր ծրագիրն իրականացնելու համար, գտնվում է Ամենափրկիչ եկեղեցու հարևանությամբ: Կից տարածքում գտնվում է «Հեղնար աղբյուր» հուշարձանը: Տարածքը տեսանելի է Վարդանանց հրապարակից և իր նոր տեսքով գրավելու էր ոչ միայն բնակիչներին, այլև Գյումրի այցելող զբոսաշրջիկներին: Այդ ժամանակ քաղաքապետարանում անգամ խոստացան, որ լուսավորություն կապահովեն»,-պատմում է ծրագրի ղեկավար Գոռ Թորոսյանը:
Երիտասարդները պայմանավորվել են նաև տարածքի մաքրման եւ այդ վայրում նստարաններ տեղադրելու վերաբերյալ: Քաղաքապետարանում առաջարկել են ներկայացնել իրականացվելիք աշխատանքի էսքիզը: «Հետո, երբ մենք էսքիզը տարանք գլխավոր ճարտարապետին, որ հաստատվի, դրանից հետո նա մեզ համար դարձավ «անհասանելի»: Երբ գնում էինք կամ զանգում էինք, ինքը տեղում չէր»,-ասում է Գոռը: Մի որոշ ժամանակ սպասելուց հետո «Էկոպատ» ծրագրի մասնակիցները որոշում են մեկ անգամ ևս հանդիպել Հենրիկ Գասպարյանի հետ:
«Գնացեք ձեր երեխայական ծրագրերն ուրիշ տեղ արեք, Գյումրիի կենտրոնում չի կարելի: Պատ եք ուզում ներկել, քաղաքի ծայրամասում պատ գտեք, ներկեք»,-խորհուրդ է տվել Գյումրի քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Հենրիկ Գասպարյանը «Էկոպատ» ծրագրի ղեկավարին: Նշենք, որ Եվրոպայում տարածված այս մշակույթը՝ «Էկոպատ»-երի ստեղծումը, ընդամենը կանաչապատման այլընտրանքային եղանակ է, և Գյումրիում իրականացվելիք ծրագրի նպատակն էլ աղբով ծածկված ու անխնամ տարածքը գողտրիկ անկյունի վերածելն էր: Ծրագրի մասնակից երիտասարդները նախ զարմացել են նման վերաբերմունքից, հետո որոշել են չհուսահատվել և ծրագի իրականացման համար հարմար պատ փնտրել ծայրամասում:
Ի դեպ, Հենրիկ Գասպարյանը հայտարարել է, որ «Էկոպատ»-ի առկայությունը քաղաքի կենտրոնում խաթարում է մնացած շինությունների ճարտարապետական տեսքը: Սա այն դեպքում, երբ քաղաքի պատմամշակութային տեսքը աղավաղող ու խաթարող մի շարք շինությունների կառուցման թույլտվությունների տակ հենց նույն Գասպարյան Հենրիկն է ժամանակին ստորագրել:
Գյումրիի գլխավոր ճարտարապետների ցուցակում վերջինս հայտնի է նրանով, որ նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի օրոք երկու անգամ ազատվել է գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնից, սակայն քաղաքապետարանի տիրույթներն այդպես էլ չի լքել՝ շարունակելով աշխատանքը ենթակայի կարգավիճակում: Հենրիկ Գասպարյանն այն քչերից էր, ով Սամվել Բալասանյանի քաղաքապետ ընտրվելուց հետո ոչ միայն մնաց ու շարունակեց աշխատանքը քաղաքապետարանում, այլև վերադարձավ գլխավոր ճարտարապետի պաշտոնին:
«Դե մենք չէինք կարող ծրագիրը տապալել և ես հետևեցի պարոն Գասպարյանի խորհրդին ու սկսեցի այլ տեղ տարածք փնտրել,- ծիծաղելով շարունակում է պատմությունը Գոռը,- ընտրեցի թիվ 1 գիշերօթիկի շենքը: Խոսեցի տնօրենի հետ, ով սիրով համաձայնվեց համագործակցել մեզ հետ»:
Ծրագրի մասնակիցները դպրոցի պատն ամբողջությամբ յուղաներկով նկարազարդել են՝ ստեղծելով տան իմիտացիա և տեղադրել բույսերով ծաղկամաններ: Գիշերօթիկի սաներն այնքան են ոգևորվել իրենց հաստատության նոր ինտերիերով, որ խնդրել են տնօրինությանը թույլ տալ` կից պատն էլ իրենք նկարազարդեն սեփական նախագծով:
«Էկոլաբ» ծրագրի ղեկավար Յանա Մկրտչյանի փոխանցմամբ` իրենք տարին ամփոփելուն զուգահեռ սպասում են նոր ծրագրերի և առաջարկների՝ 2014թ-ին իրագործելու ակնկալիքով:

“Эколаб” предоставляет площадку молодым
Разумное отношение к окружающей среде, эффективное и экономное использование ресурсов, ответственность перед будущими поколениями – вот краткая характеристика программы “Эколаб”, которая осуществляется в Армении с 2012 года благодаря финансированию немецкого фонда “Роберт Бош Штифтунг” и армянского фонда “Галуст Гюльбекян”.
“Мы пытаемся выявлять и решать экологическиен проблемы, существующие в наших общинах”,- отметила руководитель армянской программы Яна Мкртчян, подчеркнув, что они предоставляют площадку тем молодым людям, у которых есть интересные и перспективные идеи. В этом году 25 участников “Эколаба” осуществили в различных областях страны 11 программ.
В Ванадзоре была реализована программа “Экоавтобус”. Группа молодых людей почистила и отремонтировала старый автобус, находившийся по соседству с областной библиотекой, правратив его в оригинальный экоуголок для проведения досуга. Автобус украсили цветами, на стенах повестили экообои. В Ехегнадзоре была осуществлена программ “Дышащая община”, в Тавуше – “Эколес”, в Лори – “Экофутбол” и т.д.
Община Даларик в Армавирской области уже имеет экоостановку, которая полностью изготовлена из пластмассовых бутылок и других ненужных предметов.
По словам Яны, общины не всегда поддерживали их идеи, были также случаи, когда осуществление программ наталкивалось на препятствия, однако возникающие проблемы быстро улаживались.
В рамках “Эколаба” пятеро молодых людей решили осуществить в Гюмри программу “Экостена”. Стена, оформленная графити и живыми цветами, должна была появиться в сентябре по адресу Чераза, 16. “Место мы выбрали неслучайно. Строение, стену которого предстояло использовать, находилось по соседству с церковью Аменапркич, недалеко был расположен памятник “Эхнар ахбюр”. Территория хорошо просматривалась с площади Вардананц и своим новым видом должна была привлекать внимание не только гюмрийцев, но и туристов. Тогда в мэрии нам даже пообещали обеспечить освещение. “Но после того, как мы представили эскиз на утверждение главного архиитектора, последний стал для нас “недосягаем”,- отметил руководитель программы Гор Торосян. А через некоторое время, когда участники программы “Экостена” решили еще раз встретиться с главным архитектором Гюмри Генрихом Гаспаряном, тот заявил: “Осуществляйте свои детские программы в другом месте, в центре города нельзя. Если хотите покрасить стену, красьте ее где-нибудь на окраине”.
Отметим, что получившая распространение в Европе культура создания экостен представляет собой альтернативный способ озеленения. Цель программы, которая должна была быть реализована в Гюмри, состояла в том, чтобы неухоженное, заваленное мусором место превратить в красивый зеленый уголок. Участвовавших в программе молодые людей такое отношение удивило, однако они решили не отчаиваться и выбрать стену, удобную для осуществления своего замысла, в другом районе города.
Гор с улыбкой отметил, что они решили последовать совету г-на Гаспаряна и выбрали здание школы-интерната номер 1. Директор этого учебного заведения, которому молодые люди представили свою идею, с радостью согласился сотрудничать с ними.
Участники программы разрисовали стену школы, создав имитацию дома и разместив горшки с цветами. Воспитанники интерната были так воодушевлены новым интерьером, что попросили дирекцию разрешить им разрисовать другую стену по своему эксизу.
По словам руководителя программы “Эколаб” Яны Мкртчян, этот год они уже завершили и сейчас ждут новых программ и новых предложений для 2014 года.