Գյումրու քաղաքապետ. «Մենք ուրախ ենք, որ պարոն Վլադիմիր Պուտինը գալիս է Գյումրի»
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը տարածաշրջան համարում է դրական: Քաղաքապետը չանկեղծացավ, թե ինչ սպասելիքներ ունի այդ այցից՝ որպես քաղաքի ղեկավար եւ Հայաստան այցի շրջանակներում պարոն Պուտինին առաջիններից մեկը հյուրընկալող տանտեր:
«Դե մենք ուրախ ենք, որ պարոն Վլադիմիր Պուտինը գալիս է Գյումրի,- ասաց Սամվել Բալասանյանը,- գիտեք, որ Գյումրիում է տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, էստեղ նաեւ սահմանապահ զորքն է կանգնած: Մենք ռուսների հետ, ճիշտն ասած, երկար պամություն ունենք ու երկար ճանապարհ ենք անցել: Քաղաքի տարածքում պատմական հուշարձաններ կան՝ դեռեւս Նիկոլայ թագավորի ժամանակաշրջանից պահպանված: 2010թ. նախկին նախագահի՝ Դմիտրի Մեդվեդեւի մասնակցությամբ «Պատվո բլուր» հուշահամալիրը բացվեց, որ նվիրված է ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ զոհվածների հիշատակին: Որ հարցնում եք, թե ուրա՞խ ենք Վլադիմիր Պուտինի Գյումրի այցից, ասեմ՝ իսկ ինչու՞ ուրախ չլինենք»:
Հարցին, թե պատրաստվում են Գյումրիում ինչ-ինչ տարածքներ նվիրել ռուսական կողմին Մաքսային միություն մտնելու կապակցությամբ, Գյումրու քաղաքապետը տվեց ժխտողական պատասխան՝ նկատելով, թե պայմանավորվածություններ կարող են ձեռք բերվել ՌԴ նախագահի այցից հետո միայն:
«Չեմ կարծում, որ էս պահին ինչ-որ առաջարկություն կա ռուսական կողմին ինչ-որ տարածքների տրամադրման: Եթե այդպիսի խնդիր լիներ Գյումրի քաղաքում, ապա որպես համայնքի ղեկավար՝ ես պիտի տեղյակ լինեի, սակայն այս պահին նման առաջարկ չկա: Դե ծրագիրը նոր պիտի կազմեն: Եթե Մաքսային միություն ենք մտնում, ուրեմն պիտի կարողանանք այդ ճանապարհը ըստ պայմանավորվածությունների, ըստ պարտավորությունների, ըստ պայմանագրերի անցնել: Կաշխատենք, կտեսնենք: Էս պահին կոնկրետ ծրագրեր չկան: Դեկտեմբերի 2-ին բիզնես ֆորում է նախատեսվում անցկացնել, եւ այն հիմնականում կապվում է ռուս-հայկական Մաքսային միության հետ: Պիտի լինեն քննարկումներ, որի արդյունքում էլ պարզ կլինեն հետագա ծրագրերը: Այ, որպես լրագրող կմասնակցեք էդ ֆորումին, կլսեք ինքներդ ու կհամոզվեք»,- զրույցն ամփոփեց Սամվել Բալասանյանը:

Мэр Гюмри: “Мы рады, что господин Владимир Путин приезжает в Гюмри”
Мэр Гюмри Самвел Баласанян положительно оценивает визит президента РФ Владимира Путина в регион. Правда, г-н Баласанян не сообщил, какие у него, руководителя города, который одним из первых будет принимать российского президента, ожидания от этого визита.
“Мы рады тому, что господин Владимир Путин приезжает в Гюмри,- отметил Самвел Баласнян. – Как вы знаете, в Гюмри дислоцирована 102-я российская военная база, здесь также размещено пограничное войско. Откровенно говоря, у нас с русскими общая история, мы вместе прошли долгий путь. На территории города сохранились исторические памятники еще времен царя Николая. В 2010 году бывший президент России Дмитрий Медведев присутствовал на церемонии открытия мемориала “Холм чести”, посвященного памяти воинов, погибших во время русско-турецкой войны. Вы спрашиваете, рады ли мы, что Владимир Путин приезжает в Гюмри. Я отвечу: а почему мы не должны быть рады?”
На вопрос, собираются ли власти города в связи со вступлением Армении в Таможенный союз передать российской стороне территории в Гюмри, Самвел Баласанян дал отрицательный ответ, заметив, что договоренности могут быть достигнуты только после визита президента РФ.
“Не думаю, что в настоящее время есть предложение передать российской стороне какие-то территории. Если бы такой вопрос был поставлен, то я как руководитель общины знал бы об этом, однако на данный момент такого предложения нет. Если мы вступаем в Таможенный союз, значит этот путь мы должны пройти в соответствии с договоренностями, обязательствами, договорами. Поработаем – посмотрим. Но сейчас конкретных программ нет. 2 декабря пройдет бизнес-форум, который связан в основном с Таможенным союзом. Состоятся обсуждения, по результатм которых выяснится, какие программы будут в дальнейшем. Вот вы как журналист примите участие в форуме, послушаете и сами убедитесь”,- резюмировал беседу Самвел Баласанян.