Մեծ Այրումը տուժում է Ախթալայի կոմբինատի պոչամբարից
Լոռու մարզի Մեծ Այրում գյուղի վարչական տարածքում գտնվող Ախթալայի ԼՀԿ-ի պոչամբարը տեղավորված է Մեծ Այրում և Ճոճկան գյուղերի արանքում` «Նահատակ» ձորի վրա: Պոչամբարի հարևանությամբ բնակվող այրումցիները մասսայաբար դժգոհում են ուժեղ գլխացավերից, զգում են մարմնի թուլություն և քնկոտություն:
«Դա այնպիսի թույն ա, որ ոչ ամառը, ոչ էլ ձմեռը թողնում չի, որ մարդը հանգիստ զգա: Շատ-շատ է վրես ազդում, այստեղ ապրելու հնար չկա: Կինս էլ է շատ վատ զգում: Հարևանները լյոխ-լյոխ բողոքում են»,- ասաց փախստական, այրումցի Սամսոն Դանիելյանը: Պոչամբարից դժգոհեց գրեթե ամբողջ գյուղը: Մեծ Այրումի գյուղապետ Սահակ Նազարյանը «Հետքին» հայտնեց, որ գյուղացիները պոչամբարին առնչվող իրենց առողջական խնդիրների մասին ամեն օր դիմում են նաև իրեն: Ըստ գյուղապետի ամռանը բնակիչների գանգատները ավելի շատ լինում են գլխացավից, շնչառական օրգանների անբավարարությունից: «Ամբողջ գյուղում պոչամբարի տհաճ հոտ կա: Դե, հասկանալի է՝ վնասը տալիս է, ոնց կարող է վնաս չտալ: Էստեղ ծանր մետաղների քանակ կա, փոշին է, հոտն է: Շոգ եղանակին պոչամբարի գրեթե 10 հա տարածքի թունավոր տարրերը գոլորշիանում են»,- ասաց գյուղապետը:
Այրումի բուժկետում հայտնեցին, որ գյուղում վերջերս ծնվել են 3 ցերեբրալ (ուղեղային) պարալիչով երեխա: Սահակ Նազարյանը գտնում է, որ այդ երեխաների հիվանդության պատճառը չի ուսումնասիրված, ուստի չի կարող միանշանակ պնդել, թե դա պոչամբարի ազդեցության հետևանք է: Վերջինս ասաց, որ, այնուամենայնիվ, պոչամբարին կապ ունեցող այրումցիների առողջական խնդիրների մասին տեղյակ է պահել ԼՀԿ-ի տնօրինությանը. «Նրանք մեզ ասում են՝ ինչո՞վ ենք վնասում»:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Այրումի ոռոգման ջրի պոմպակայանը գտնվում է Դեբեդի ափին՝ Ախթալայի մաքրման կայանի մոտ, հենց այն հատվածում, որտեղ գետն է թափվում ԼՀԿ-ի պոչանքներով աղտոտված Ախթալա գետակը: Այսօր էլ Մեծ Այրումի այգիներ ու դաշտեր գնացող ոռոգման ջրի «կանավների» պատերին նստած են ԼՀԿ-ի պոչանքային մնացորդները: Նման ոռոգման ջրով սնված գյուղի միրգն ու բանջարեղենը չեն կարող չազդել գյուղացիների առողջության վրա:
Վերջին ամիսներին ԼՀԿ-ի տնօրինությունը փոխել է իր արտադրական պոչանքներն ու պոչամբարի պոչանքային ջրերը Դեբեդը թափելու ուղղությունը: «Հետքը» պարզեց, որ դրանք պոչամբարից ուղիղ «Նահատակ» ձորով են թափվում Դեբեդ: «Մենք այդ պոչանքներից ազատվեցինք, քանի որ մեր ոռոգման ջրի պոմպակայանը գտնվում է դրանից վերև: Հիմա այդ պոչանքներից տուժում են Նոյեմբերյանի Պտղավան, Արճիս և մյուս գյուղերը»,- ասում է Սահակ Նազարյանը:
Մեծ Այրումի գյուղացիների առողջության վրա պոչամբարի ազդեցությունները երբևէ չեն ուսումնասիրվել: «Դրանք թանկ հետազոտություններ են, գյուղապետարանը էդ միջոցները չունի, Ախթալայի ԼՀԿ-ի սեփականատեր «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի»-ն էլ չի ցանկանում ուսումնասիրել դա: Այս դեպքում ի՞նչը կարող ենք ցույց տալ իրենց»,- ասում է Սահակ Նազարյանը: Պոչամբարը այրումցիներին պատճառում է նաև նյութական մեծ վնասներ: Այն ցանկապատված չէ:
Գյուղացիների անասունները հաճախ են ընկնում պոչամբար: «Կենդանիները պոչամբարի տարածք են գալիս խոտի վրա՝ ջուր խմելու: Սոթ են տալիս, ընկնում խվոստն ու չեն կարողանում դուրս գալ: Եթե մարդ է տեսնում, էդ պահին իրար օգնելով, կապելով մի կերպ հանում են, եթե մարդ չպատահեց` խորտակվում ու խեղդվում են»,- հայտնեց գյուղապետի տեղակալ Վալերի Սառաջյանը: Այս տարի պոչամբար է ընկել այրումցիների 4 տավար, որոնցից խեղդվել է մեկը:
Գյուղապետարանի քարտուղարուհին պատմեց, որ խորտակվող անասուններին փրկելուց հետո գյուղացիները դրանց լողացնում են ամանների հեղուկով: Վալերի Սառաջյանը ցույց տվեց պոչամբարից հազիվ 20 մետր հեռավորության վրա գտնվող գյուղի խմելու ջրի միակ աղբյուրը. «Մի երկու տարի հետո պոչամբարը կլցվի, էս աղբյուրը կմնա պոչամբարի տակ»:
Ստեղծված իրավիճակում 1175 բնակիչ ունեցող Մեծ Այրումը, բացի 42 հազար դրամ հողի հարկից, որևէ փոխհատուցում կամ աջակցություն չի ստացել «Մեթըլ Փրինս» ընկերությունից: Սահակ Նազարյանը նշեց, որ գյուղի բնակչության 80 տոկոսը փախստականներ են. «Պիտի հասկանալ փախստական բնակիչների հոգեկան վիճակը: Մարդիկ իրենց ամբողջ կյանքում ստեղծածը Ադրբեջանում թողել և փախել` եկել են հայրենիքում հիմնավորվելու»: Գյուղապետը մի քանի այրումցիների աշխատանքի տեղավորելու հարցով օրերս դիմել է ԼՀԿ-ի նոր կառավարիչին (արդեն մեկ ամիս է՝ 1,2 մլն դոլար պարտքի դիմաց «Մեթըլ Փրինսը» Ախթալայի ԼՀԿ-ի կառավարումը անհայտ ժամկետով հանձնել է «Ապառաժ» ՍՊԸ-ին): Կառավարիչը գյուղապետին խոստացել է այրումցիներին աշխատանք տալ պոչամբարում: Սահակ Նազարյանին հիշեցրինք պոչամբարի վտանգների մասին: «Եթե ուզում եք ճիշտն իմանալ, մեզ ոչ իրենց պոչամբարն է պետք, ոչ էլ իրենց աշխատատեղը»,- պատասխանեց նա:
Մեծ Այրումը 450 հա բարեբեր հողեր ունի, գյուղն է էլ իր նստվածքով կարող է նպաստել անասնապահության և հողագործության զարգացմանը: Գյուղապետը գտնում է, որ ամեն գնով Մեծ Այրումում պետք է զարգացնել գյուղատնտեսությունը: Սահակ Նազարյանը տեղյակ էր, որ պոչամբարի տարողությունը կբավականցնի ևս 34 ամիս. ««Նահատակ» ձորը մեծ է, եթե ԼՀԿ-ն կփորձի այստեղ երկրորդ պոչամբարը կառուցել, ես միլիոն տոկոսով դեմ եմ կանգնելու դրան, թեկուզ իմ աշխատանքից զրկվեմ»:

Мец Айрум страдает от хвостохранилища АГОК
Хвостохранилище Ахталинского горно-обогатительного комбината (АГОК), которое находится в селе Мец Айрум Лорийской области, расположено в ущелье Наатак, между селами Мец Айрум и Чочкан. Проживающие по соседству с хвостохранилищем айрумцы массово жалуются на головные боли, чувство усталости, сонливость.
“Это такой яд, который не дает людям покоя. На меня он очень сильно действует. Здесь невозможно жить. Жена тоже плохо себя чувствует. Все соседи жалуются”,- говорит проживающий в Айруме беженец из Азербайджана Самсон Даниелян. На хвостохранилище жалуется все село. Староста Мец Айрума Саак Назарян сообщил “Hetq”, что с жалобами на здоровье, вызванными ховстохранилищем, крестьяне обращаются к нему каждый день. По словам старосты, от хвостохранилища по всему селу распространяется неприятный запах. “Здесь большое количество тяжелых металлов, пыль, запах. В жаркую погоду с хвостохранилища площадью почти 10 га испаряются ядовитые вещества”,- отметил С.Назарян.
В медпункте Айрума сообщили, что недавно в селе родились трое детей с церебральным параличем. Причина заболевания новорожденных не изучена, поэтому нельзя однозначно утверждать, что это следствие влияния хвостохранилища, сказал староста. Вместе с тем он отметил, что о недомоганиях айрумцев, связанных с хвостохранилищем, он поставил в известность дирекцию АГОК. “А они нам говорят: чем мы причиняем ущерб?” – добавил Саак Назарян.
Напомним, что оросительная насосная станция в Мец Айруме находится на берегу Дебеда, возле ахталинской очистительной станции, именно на том участке, где в реку вливаются загрязненные хвостами горно-обогатительного комбината воды речки Ахтала. А политые такой водой овощи и фрукты не могут не оказывать воздействие на здоровье крестьян.
В последние месяцы дирекция ГОК изменила направление слива в реку Дебед производственных хвостов и воды из хвостохранилища.
“Hetq” выяснил, что из хвостохранилища они через ущелье Наатак впадают в Дебед. “Мы избавились от этих хвостов, так как наша оросительная насосная станция находится выше них. Сейчас от этих хвостов страдают села Ноемберянского района Птгаван, Арчис и другие”,- сказал Саак Назарян.
Вопрос воздействия хвостохранилища на здорове жителей Мец Айрума ни разу не изучался. “Это дорогостоящие исследования, администрация села не имеет таких средств, а владелец АГОК компания “Метал Принс Эл Ти Ди” не хочет заниматься этим вопросом. В таком случае что мы можем им показать ?” – говорит Саак Назарян.
Хвостохранилище причиняет айрумцам и большой материальный ущерб. Поскольку оно не окружено оградой, то туда часто падает принадлежащий крестьянам скот. “Животные приходят на территорию хвостохранилища попить воды, но, поскользнувшись на мокрой траве, падают в хвостохранилище и не могут оттуда выбраться. Если в этот момент кто-то видит упавшее туда животное, то его вытаскивают, в противном случае животное тонет”,- сказал заместитель старосты Валерий Сараджян. В этом году в хвостохранилище упали четыре коровы, одна из которых утонула.
Сараджян показал расположенный примерно в двадцати метрах от хвостохранилища единственный источник питьевой воды для крестьян. “Года через два хвостохранилище заполнится, и источник останется под хвостами”,- сказал заместитель старосты.
В сложившейся ситуации Мец Айрум, имеющий 1175 жителей, никакой помощи от “Метал Принс”, за исключением выплачиваемого компанией налога на землю в размере 42 тыяч драмов, не получает. По словам Саака Назаряна, 80 процентов населения села составляют беженцы. На днях староста обратился к новому управляющему ГОК с просьбой устроить на работу нескольких айрумцев. Управляющий пообещал дать им работу в хвостохранилище. Мы напомнили Сааку Назаряну, какую опасность представляет собой этот объект. “Если хотите знать, нам не нужны ни их хвостохранилище, ни их рабочие места”,- ответил он.
В Мец Айруме 450 га плодородных земель, своим расположением село очень подходит для животноводства и земледия. Староста говорит, что в Мец Айруме нужно любой ценой развивать сельское хозяйство. Саак Назарян знает, что площади хвостохранилища хватит на 34 месяца. “Ущелье Наатак большое, и если ГОК попытается построить здесь второе хвостохранилище, то я однозначно буду против этого, даже если лишусь своей работы”,- сказал напоследок Саак Назарян.