«Գորիս գյուղ»-ի բնակիչները երթևեկում են կոյուղաջրերի միջով
«Մենք ոչ թե Գորիսի, այլ ջունգլիների բնակիչներ ենք, 21-րդ դարում ապրում ենք առանց մաքուր ջրի, կոյուղու, գիշերային լուսավորության, մի թիզ տնամերձում զուգարանի համար տասը փոս ենք փորել, ցանելու տեղ էլ չի մնացել»,- ասում է թաղամասի Աշոտ Սաթյանի առաջին նրբանցքի բնակչուհի Անահիտ Սիմոնյանը: Նրա դժգությունը կիսում են նաև հարևանները, նշելով, որ կոյուղու ջրերը մշտապես հոսում են փողոցի երկայնքով, քանի որ ջրահեռացման համակարգ չկա: Բնակչությանն անհանգստացնում է փողոցի հակասանիտարական վիճակը, քանի որ երթևեկում են կոյուղաջրերի միջով:
Բնակիչների խոսքով` բազմիցս ահազանգել են քաղաքը ղեկավարողներին: «Դիմել ենք քաղաքապետարան, ջրմուղ, սանէպիդկայան, բայց անօգուտ: Ընտրությունների ժամանակ խոստանում են, որ խնդիրը կլուծվի, մեր ձայները տանում են, բայց հետո մոռանում են թաղամասի գոյության մասին»,- նշում է նույն թաղամասի բնակիչ Նվերը:
Փողոցի հակասանիտարական վիճակի մասին տեղյակ է նաև Հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային պետական տեսչության Սյունիքի մարզային կենտրոնի պետ Լենա Մալինցյանը: «Գրություն ենք ուղարել, թե' մարզպետարանին, թե' «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի Հարավային տարածքային մասնաճյուղի Գորիսի տեղամասի տնօրինությանը՝ ներկայացրել իրավիճակը: Պատասխանել են, որ արդեն լուծված է խողովակների խնդիրը, մնում է կոլեկտորի հարց լուծել»,- ասաց մարզի գլխավոր սանիտարական բժիշկը:
Թաղամասի սանիտարական վիճակի մտահոգությունը կիսում է նաև «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի Հարավային տարածքային մասնաճյուղի Գորիսի տեղամասի պետ Վաչագան Ադունցը, նշելով, որ խնդիրը ջրահեռացման համակարգն է, որը լուրջ ներդրումներ է պահանջում: Ընդհանուր առմամբ, Սաթյան փողոցի տնային տնտեսությունների մեծ մասն ընկերության բաժանորդ չի համարվում: Տեղամասի պետի խոսքով` թաղամասի ջրամատակարարման խնդիրը մասամբ լուծված է, գլխավոր ցանցը կառուցված է, բայց մարդիկ դժգոհում են ջրահեռացման համակարգի բացակայությունից: «Ջրագծերը հասցվել են տնային տնտեսություններին, բայց սպառողները ջրաչափեր չեն օգտագործում, որովհետև միայն ինքնահոս ջուր են օգտագործում»,- ասում է Վ. Ադունցը: Իսկ բնակիչները մտահոգված են, որ ջրագծերի գործարկման դեպքում հնամաշ ցանցի պարագայում թաղամասի փողոցներում իսկական ջրհեղեղ կլինի: «Առանց այն էլ, մեր թաղամասի փողոցներն այնքան անբարեկարգ են, քարուքանդ, որ անանցանելի կդառնան, եթե իրենց ջրագծերը միանան ընդհանուր ցանցին»,- ասում է Ֆարիդա Միրզոյանը:
«Ի՞նչ անենք, կտորվե՞ն էս փողոցի մարդիկ, ընտրությունների ժամանակ ստեղան տուս չեն կյամ, բայց լա ընտրվում են՝ մեզ մոռանում են: Իշխանությունները չեն իմանում, որ էստեղ էլ մարդ կա ապրող: Մինչև ե՞րբ ենք նման պայմաններում ապրելու»,- ասում է Անահիտ Բաբայանը:
Հավանաբար, ոչ առաջիկա 5 տարին, քանի որ թաղամասի համար կարևոր այս խնդիրը տեղ չի գտել նաև Գորիս համայնքի 2012-16թթ. քառամյա զարգացման ծրագրում:

В Горисе людям приходится ездить по затопленной канализационными стоками улице
"Мы живем не в Горисе, а в джунглях. В 21-ом веке у нас нет чистой воды, канализации, ночного освещения. На крошечном приусадебном участке уже десять ям вырыли, для посева земли не осталось",- пожаловалась проживающая в 1-ом тупике улицы Ашота Сатяна в Горисе Анаит Симонян. Ее недовольство разделяют соседи, которые отмечают, что вдоль улицы постоянно текут канализационные воды, поскольку в их квартале отсутствует система водоотвода.
Жильцов беспокоит антисанитарное состояние улицы, по которой они ездят, так как вся улица затоплена канализационными стоками. Люди неоднократно жаловались руководству города. "Обращались в мэрию, организацию "Водоканал", санэпидстанцию, но – безрезультатно. Во время выборов обещают решить проблемы, забирают наши голоса, а потом забывают о существовании нашего квартала",- говорит местный житель Нвер.
Об антисанитарном состоянии в городе осведомлена и начальник Сюникского областного центра государственной гигиенической и эпидемиологической инспекции Лена Малинцян. "Мы направили письмо в областную администрацию, дирекции горисского участка Южного филиала ЗАО "Армводоканал". Нам ответили, что проблема труб уже решена, остается решить вопрос коллектора",- сообщила главный санитарный врач области.
Царящая в квартале антисанитария беспокоит и начальника горисского участка Южного филиала ЗАО "Армводоканал" Вачагана Адунца. Он отметил, что проблема в системе водоотвода, которая требует серьезных инвестиций. В целом большинство домохозяйств на улице Сатяна не считаются абонентами компании. Вопрос водоснабжения этого квартала частично решен, но люди недовольны отсутствием системы водоотвода. "Мы подвели к домам водопроводные линии, однако жильцы не устанавливают водомеры, потому что пользуются самотечной водой",- пояснил Адунц. А жильцы озабочены тем, что в случае задействования водопровода старая сеть не выдержит и на улицах квартала начнется настоящий потоп.
"Что делать людям, живущим на этой улице? – с недоумением спрашивает Анаит Бабаян. – Разве власти не знают, что здесь тоже живут люди? До каких пор мы будем жить в таких условиях?".
В ответ на этот вопрос можно сказать, что, по всей видимости, не в ближайшие пять лет, поскольку эта столь важная для городского квартала проблема не включена в четырехлетнюю программу развития Гориса на 2012-2016 гг.