Եվրամիությունը Հայաստանին մուտք է շնորհում դեպի իր գերատեսչություններ եւ ծրագրեր
Այսօր` դեկտեմբերի 11-ին, Եվրախորհրդարանը տվեց իր համաձայնությունը Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությանը ԵՄ գերատեսչություններին եւ ծրագրերին՝ ընդունելով այդ մասին Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Թոմաշ Պորեբայի հեղինակած զեկույցը, որը հանդիսանում է առաջին շոշափելի համագործակցության քայլը վերջերս Վիլնյուսի գագաթնաժողովում ընդունված ԵՄ-Հայաստան հռչակագրից հետո: Մասնավորապես Հայաստանը հնարավորություն կունենա մասնակցելու ԵՄ համաշխարհային առաջատար ծրագրերին մշակույթի, կրթության, շրջակա միջավայրի եւ գիտության բնագավառներում: Հայաստանցի քաղծառայողները կինտեգրվեն ԵՄ այնպիսի գերատեսչություններ, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությանը, բժշկությանը եւշրջակա միջավայրինը, ինչպես նաեւ բոլոր այլ մակարդակներում:
«Վիլնյուսի գագաթնաժողովի մասնակիցները քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան համագործակցությանը նպաստելու եւ այն ձեւավորելու լավագույն ձեւերը՝ միաժամանակ հարգելով Հայաստանի կոմպլեմենտար արտաքին քաղաքականությունը եւ ինտեգրումը Մաքսային միություն: Հայաստանին ԵՄ գերատեսչությունների եւ ծրագրերի մուտք շնորհելը, ինչնառայսօր վերապահված էր մեծամասամբ Եվրամիության անդամ երկրներին, շատ կոնկրետ քայլ է ճիշտ ուղղությամբ եւ Հայաստանին թույլ կտա երկրի արդիականացման համար կենսական նշանակություն ունեցող ֆինանսական եւ վարչական օգուտներ քաղել: Կարծում եմ՝ սա ավելի քան հուսադրող ազդանշան է երկու կողմերից՝ շարունակելու առաջ շարժվել կոնկրետ ժամկետներում՝ օգուտ ապահովելով բոլոր ներգրավվածների համար»,- մեկնաբանում է ՀԵԲ-ի գլխավոր քարտուղար Մայքլ Քամբեքը:
Եվրախորհրդարանի զեկույցն ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է խնդրել մուտք դեպի ԵՄ ծրագրեր եւ գերատեսչություններ, եւ որ իր այս նախաձեռնությամբ Եվրամիությունը նպատակ ունի խթանել պետության արդիականացումը: Վիլնյուսի հռչակագրին համաhունչ՝ զեկույցը հստակ սահմանում է, որ «... դա թույլ կտա Միության որոշակի ծրագրերի աստիճանական բացումը կամ ուժեղացվածմասնակցություն Հայաստանի համար՝ առաջարկելով մշակութային, կրթական, բնապահպանական, տեխնիկական եւ գիտական կապերի հետագա խթանմանն ուղղվածհնարավորություն, ընդլայնելով մարդկանց միջեւ շփումները եւ ոլորտային համագործակցությունը, ի լրումն այդ ամենի ամրապնդելով քաղաքականը եւ հարաբերություններըԱրեւելյան գործընկերության միջոցով»...
Հայաստանի Հանրապետությունը յուրահատուկ իրավիճակում է՝ քաղելու համար առավելագույնը ԵՄ-ի հետ սկսվող այս նոր փուլից, քանի որ Վերածնունդ միջազգայինհիմնադրամի՝ ԱլԳ երկրների ինտեգրմանը վերաբերող վերջին ցուցանիշի համաձայն՝ Հայաստանն արդեն երկրորդ լավագույն դիրքում է շահելու համար ԵՄ ծրագրերին եւ գերատեսչություններին իր մասնակցությունից:
Տեղեկատվություն
Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է, մասնավորապես, միանալ ԵՄ այնպիսի ծրագրերի, ինչպիսիք են շրջակա միջավայրին եւ կլիմայի գործողություններին վերաբերողLIFE-ը, որն ունի 3.29 մլրդ եվրոյի բյուջե 2014-2020թթ ժամանակահատվածի համար, գիտելիքին, նորարարությանը եւ կայուն զարգացմանն ուղղված HORIZON 2020-ը՝ 70.2միլիարդ եվրո բյուջեով նույն ժամանակատվածի համար, կամ հայտնի ERASMUS PLUS-ը այլ ծրագրերի շարքում, քանի դեռ դրանց կանոնադրությունները եւ նպատակները թույլկտան նման մասնակցություն, կկատարվի ֆինանսական ներդրում եւ կստորագրվի երկկողմ փոխըմբռնման հուշագիր: Բացի այդ, հայ պաշտոնյաները կներգրավվեն այդ ծրագրերի կառավարման եւ ԵՄ գերատեսչությունների գործունեության մեջ, ինչպիսիք են Եվրոպական ավիացիայիանվտանգության գործակալությունը (EASA), Շրջակա միջավայրի եվրոպական գործակալությունը (EAA), Եվրոպական դեղերի գործակալությունը (EMA) եւ այլն՝ այդպիսով ձեռքբերելով համաշխարհային առաջատար կառույցների փորձառությունն ու հմտությունները համապատասխան ոլորտներում, որոնք կարող են փոխանցվել դեպի իրենց ազգային կառավարում:

EU Grants Armenia Access to its Agencies and Programmes
On December 11, the European Parliament gave its consent to the participation of the Republic of Armenia in EU Agencies and Programmes, adopting the report drafted by MEP Tomasz Poreba on this issue, which represents the first tangible cooperation step after the EU-Armenia declaration at the recent Vilnius Summit.
In particular Armenia will have access to the EU world leading programs in the fields of culture, education, environment, and science. Armenian civil servants will be integrated into EU agencies such as aviation security, medicine and environment, and this on all levels.
“Participants of the Vilnius summit discussed the best way to promote and shape the EU-Armenia cooperation, while respecting Armenia complementary foreign policy and its integration into the Customs Union. Granting Armenia access to EU Agencies and Programmes, reserved to date mostly to EU member states, is a very concrete step in the right direction and will allow Armenia to reap financial and administrative benefits vital for the country’s modernisation. I think this is a more than encouraging signal from both sides to keep moving forward in concrete terms, with benefits for everyone involved” comments EuFoA Secretary General Dr Michael Kambeck.
The European Parliament report underlines that it was the Republic of Armenia which requested access to the EU Programmes and Agencies, and that the EU with this initiative aims to promote the modernisation in the country.
Along the same lines of the Vilnius declaration, the report clearly states that, “…it will permit the gradual opening of or reinforced participation in certain Union programmes for Armenia, offering an opportunity to promote further cultural, educational, environmental, technical and scientific links, enhancing people-to-people contacts and sectorial cooperation, in addition to the strengthening of the political and relations through the Eastern Partnership…”
The Republic of Armenia is in a unique situation to make the most out of this new milestone with the EU, as according to the latest International Renaissance Foundation integration index for EaP countries, Armenia is already in the second best position to benefit of its participation in EU programmes and Agencies.
Background note:
The Republic of Armenia may, in particular, be able to join EU programmes, such as LIFE, on environment and climate action, with a 3.29 billion euro budget for the period 2014-2020; HORIZON 2020, on knowledge, innovation and sustainable development, with 70.2 billion euro budget for the same period; or the well-known ERASMUS PLUS, among others, as long as their statutes and objectives permit for such participation, a financial contribution is made, and a memorandum of understanding is signed by both parties.
In addition, Armenian officials will be integrated into the management of those programmes and into EU Agencies, such as the European Aviation Safety Agency (EASA), the European Environment Agency (EEA), the European Medicines Agency (EMA), etc, thus gaining expertise and skills of world leading agencies in their fields which can then be transferred to their national administration.