68 քաղաքացի մնում է առանց բնակարանի եւ կորցնում 1,5 մլրդ դրամ
Երկար տարիներ արտերկրում ապրելուց տկն Ամալյայի դուստրը գումար է ուղարկում ծնողներին, որպեսզի վերջիններս իր համար բնակարան գնեն, ու նա տեղափոխվի Հայաստան:
Նախնական պայմանագիր կնքելով «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ի հետ Մամիկոնյանց 51/2 կիսակառույցում իր դստեր համար բնակարան ձեռք բերելու հույսով՝ տիկին Ամալյան երեք տարի սպասում էր բնակելիի շինարարության ավարտին:
Շինարարությունը ոչ միայն արդեն մեկ տարի ուշանում է, այլեւ շենքը առգրավվել է բանկի կողմից եւ հանվել հարկադիր աճուրդի՝ ընկերության՝ բանկին ունեցած վարկային պարտավորությունները չկատարելու պատճառով: 68 բնակիչ, վճարելով բավականին խոշոր գումար, այսօր իր ձեռքին ունի միայն նախնական պայմանագիր: Ոմանք էլ «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ին վճարել են գումարի 100%-ը, չնայած ըստ պայմանագրի՝ գումարն ամբողջությամբ պետք է վճարվեր շենքի եւ սեփականության վկայականների հանձնման ժամանակ:
Մամիկոնյանց 51/2 կիսակառույցի խնդիրը միակը չէ Հայաստանում: Երեւանի Արաբկիր նոտարական տարածքի նոտար Վերա Աբաջյանի խոսքերով՝ այս դեպքը դեռ բարվոք վիճակում է. «ՍՊԸ-ի եւ քաղաքացիների միջեւ բանակցություններ են գնում, բոլոր կողմերը շահագրգռված են այս հարցը լուծել: Ավելին ասեմ, Երեւան քաղաքում չեք կարող գտնել այնպիսի շենք, որը գրավի տակ չլինի: Նախնական պայմանագիր կնքելով՝ քաղաքացիները մեծ ռիսկի են դիմում, որովհետեւ երբեք չես կարող իմանալ, թե վաղը ինչ կլինի»:
«ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Սամվել Հովհաննիսյանը թե քաղաքացիներին, թե «Հետքի» հետ զրույցում վստահեցնում է, որ իրենք «ամեն ինչ անում են, որպեսզի խնդիրն արագ կարգավորվի»: Նրա խոսքերով՝ շենքում կան դեռեւս չվաճառված բնակարաններ եւ պարտքեր ունեցող բնակիչներ, որոնց վճարելիք գումարը բավական է, որպեսզի թե մարվի բանկի պարտքը, թե ավարտվի շինարարությունը: Սակայն այն, որ շենքը գրավադրված է «Զարգացման հայկական բանկում», հանվել է հարկադիր աճուրդի եւ սկսվել է «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ն սնանկ ճանաչելու գործընթաց, հույս չի ներշնչում, որ շենքի ազատ բնակարանների համար նոր գնորդներ կգտնվեն, իսկ արդեն 50, 60, 70% վճարած քաղաքացիները կրկին ռիսկի կդիմեն եւ կվճարեն բնակարանների արժեքի 100%-ը՝ առանց սեփականության վկայականի:
Քաղաքացիները բանկ-ՍՊԸ հարաբերությունների եւ շենքի գրավի մասին տեղյակ չեն եղել: Երեւանի Արաբկիր նոտարական տարածքի նոտար Վերա Աբաջյանը, ով վավերացրել է «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ի եւ քաղաքացիների միջեւ կնքված պայմանագրերը, հաստատում է, որ օրենքի խախտում չի եղել, քանի որ կնքվածը ընդամենը նախնական պայմանագիր է: Ըստ նոտարի՝ իրականում ոչ մի նշանակություն չունի՝ պայմանագրով զգուշացվե±լ է գրավի փաստի մասին, թե± ոչ, որովհետեւ այդ փաստն այս պահին ոչինչ չի փոխի: Բնակիչներից մեկը, սակայն, նշում է, որ եթե իրեն զգուշացնեին գրավի մասին, նա այդ շենքում բնակարան ձեռք չէր բերի: «Ես օրենքին չեմ տիրապետում եւ չգիտեմ, թե նրանք պետք է զգուշացվեին, բայց կարծում եմ, որ որեւէ լուրջ բացթողում չի եղել: Ճիշտն ասած՝ ես ուշադիր չեմ եղել, չգիտեմ: Տեսեք, ես մինչեւ ձեր ասելը չգիտեի, որ նոտարներից մեկը պայմանագրի մեջ ներառել է գրավի մասին իրազեկման կետ, մյուսը՝ ոչ, էլ ինչպե±ս պիտի գործարք լիներ իմ եւ նոտարի միջեւ»,- ասում է Սամվել Հովհաննիսյանը:
Քաղաքացիներն այժմ պատրաստ են վճարել ամբողջ գումարը՝ առանց սեփականության վկայական ստանալու, միայն թե երաշխավորված լինեն, որ շենքի շինարարությունը կավարտվի, եւ իրենք կստանան իրենց բնակարանները: Նրանք գիտակցում են, որ օրենքով պաշտպանված չեն, սակայն ասում են. «Մենք Սամվելին էլ կօգնենք, բանկի վարկն էլ կհավաքենք, կտանք, միայն մենք ստանանք մեր բնակարանները»:
«Ես բնակարանս վաճառել եմ, որպեսզի այդ գումարով նոր բնակարան ձեռք բերեմ, երեք տարի է՝ ապրում եմ վարձով: Երբ ուշացրին շենքի հանձնումը, մենք ըմբռնումով մոտեցանք, որովհետեւ ճգնաժամ էր եւ այլն, բայց այս դրությունը արդեն չափից դուրս է»,- ասում է Գագիկը:
«Ես տնտեսագիտական կրթություն ունեմ եւ իմ հաշվարկներով՝ 68 քաղաքացուց ստանալով 1,5 մլրդ դրամ եւ 1,3 մլն դոլար «Զարգացման հայկական բանկից»՝ Սամվել Հովհաննիսյանն ի վիճակի էր ավարտին հասցնել շինարարությունը»,- ասում է քաղաքացիներից մեկը:
Սամվել Հովհաննիսյանը՝ ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության նախկին պետը, անբիծ կենսագրություն չունի: Նա անգամ հինգ ամսով կալանավորվել է մարդ առեւանգելու եւ փրկագին պահանջելու համար, սակայն գործը կարճվել է, եւ նա ազատ է արձակվել: «Հետքի» հետ զրույցում Սամվել Հովհաննիսյանը խնդրեց իր անունը չկապել Երվանդ Զախարյանի հետ, քանի որ «իրեն անծանոթ ցանկացած մարդ իրեն ավելի շատ է օգնել, քան խնամի Երվանդ Զախարյանը»:
Այսօր Սամվել Հովհաննիսյանն ապրում է «Հաղթանակ» զգոսայգու կանաչ տարածքների հաշվին կառուցած իր առանձնատանը եւ տուժած 68 քաղաքացիներին հույս տալիս, թե ամեն ինչ կկարգավորվի:
Հիշեցնենք, որ կառուցապատող «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ն 2007 թ. նախնական պայմանագրեր կնքելով՝ վաճառել է դեռեւս անավարտ շենքի 68 բնակարան եւ ստացել 1,5 մլրդ դրամ: Շենքը պետք է շահագործման հանձնվեր 2010-ի ամռանը, սակայն մինչ օրս այն կիսակառույց է: «Զարգացման հայկական բանկը» 2 անգամ վարկ է տվել «ՍԱՄՈՇ» ՍՊԸ-ին (1.000.000 եւ 300.000 ԱՄՆ դոլար) եւ 2009 թ. դատի է տվել ընկերությանը՝ վարկային պարտավորությունները չկատարելու համար: Մայիսին քաղաքացիները պատահաբար տեղեկացել են, որ կիսակառույցը հանվել է հարկադիր աճուրդի:

After years of living overseas, Mrs. Amalya's daughter wanted to return to Armenia. The daughter sent money to her parents so that they could buy an apartment in Yerevan for her.
Mrs. Amalya took the money and signed a preliminary contract with SAMOSH Ltd. for an apartment the company was building at 51 Mamikonyants Street.
The woman has been waiting for three years.
She'll have to wait indefinitely it now seems since the building has been seized by the bank. It's now on the auction block as compensation for the money SAMOSH owes the bank.
68 families who had paid for apartments are now left in the cold and do not know where to turn. Some buyers were even foolhardy enough to pay 100% of the purchase price even before getting the keys and deeds to their new apartments.
The fiasco at 51 Mamikonyants is a scene being played out all over Armenia.
According to Vera Abadjanyan, a public notary in the Arabkir neighbourhood of Yerevan, the situation at 51 Mamikonyants is relatively good since all sides are sitting down to iron out a resolution.
"Let me assure you that most buildings in Yerevan are used as collateral. People who sign such preliminary purchase agreements are taking a risk since no one knows what tomorrow will bring," said Mrs. Abadjanyan.
SAMOSH Ltd. representative Samvel Hovhannisyan has assured the buyers and Hetq that the company is doing everything it can to quickly resolve the outstanding matter.
He says the company is banking on vacant apartments in the building being sold to pay off the bank loans and finish construction.
But the facts on the ground point to a less rosy picture. Who would risk paying money to a company for an apartment in a half-completed building that has been seized as collateral by the Armenian Development Bank?
Another question is whether those with preliminary contracts, having paid 50, 60 or even 70% of the overall purchase price, will plunk down the rest of the cash and thus help SAMOSH extricate itself from its financial woes.
Let's remember that SAMOSH never informed these people about its credit problems with the bank.
Vera Abadjanyan, who notarized the preliminary contract, says that the company did not violate any law by failing to inform buyers that the building was being used as collateral.
One resident says that had he known this, he wouldn't have bought an apartment at the Mamikonyants building.
"I'm not fully aware of the law so I can't say whether or not the company should have informed us about the collateral issue. But I don't think it was a major oversight. Honestly, I didn't pay close attention to the details. Before you told me I didn't know that some contracts contained a clause obliging the company to inform about the collateral and other didn't."
Many of the purchasers now say they are ready to pay off the balance, even without receiving property deeds, just as long as they receive assurances that the building will be completed and that they can move in.
"I sold off my apartment to raise money for this place. I've been renting for the past three years. We figured it was fallout from the financial crisis but now it's gotten out of hand," says Gagik, a buyer at Mamikonyants.
Another potential resident, who claims to be an economist, argues that Samvel Hovhannisyan could have completed construction of the building with the 1.5 billion AMD received from the 68 families and the $1.3 million from the Armenian Development Bank.