Իրականում ի՞նչ արժե իրանական գազը
Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը պնդում է, որ Իրանը Հայաստանին գազ առաջարկում է 1000 խոր. մետրը 400 դոլարով: Այդ մասին նա հայտարարել է թե ԱԺ ամբիոնից, թե հարցազրույցներում: Ի պատասխան՝ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսին հայտարարեց, թե հնարավոր են զեղչեր, սակայն գոնե պետք է բանակցել այդ հարցի շուրջ:
2013 թ. 9 ամսում Հայաստանն Իրանից ներկրել է 317 մլն. խոր. մետր գազ, որը Հայաստան ներկրած գազի 18,5%-ն է: Ըստ պետեկամուտների կոմիտեի պաշտոնական տեղեկատվության՝ Իրանից ներկրված գազի 1000 խոր. մետրը գնահատված է 181 դոլար, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանից ներկրվող գազի արժեքը 260 դոլար է (ռուսական գազը թանկ էր նույնիսկ մինչև հուլիսի 7-ի թանկացումները): Այսինքն՝ իրանական գազը գնահատված է 1.4 անգամ էժան, քան ռուսականը:
Հայաստանը Իրանից գազ ստանում է էլեկտրաէներգիա արտահանելու պայմանով՝ 1 խոր մետր-3 կվտ/ժամ բանաձևով: Այս բանաձևի շրջանակում Հայաստանից արտահանվող էլեկտրաէներգիան գնահատված է 6 ցենտ (մոտ 25 դրամ): Այսինքն՝ Հայաստանն Իրանին էլեկտրաէներգիան վաճառում է ներքին գներով` փոխարենը ստանալով էժան գազ: Էլեկտրաէներգիայի 6 ցենտ մակարդակը ևս համարվում է ցածր, ավելի քան 1,5 անգամ զիջում է եվրոպական գներին (եվրոպական երկրներում արդյունաբերությանը մատակարարվող էլեկտրաէներգիան արժե 8-15 ցենտ, միջինը՝ մոտ 9.5 ցենտ): Եթե հայկական էլեկտրաէներգիայի արժեքը վերահաշվարկենք եվրոպական գներով (1կվտ/ժամը՝ 9 ցենտ), ապա իրանական գազի արժեքը կկազմի 270 դոլար 1000 խոր. մետրի համար:
Այստեղից պարզ է դառնում Իրանի դեսպանի ակնարկն այն մասին, թե Հայաստանին լավություն են անում գազի հարցում: Հնարավոր է նաև՝ «Գազպրոմի» հաշվարկների հիմքում հենց դա է ընկած. եթե Իրանի հետ 270 դոլարով ենք առևտուր անում, ապա ինչո՞վ է Ռուսաստանը վատ Իրանից:
Իրանը, Հայաստանից բացի, գազ արտահանում է նաև Թուրքիա՝ 505 դոլարով: Թուրքիայի համար Իրանը գազի երկրորդ խոշոր մատակարարն է՝ Ռուսաստանից հետո: Սակայն գնի հարցում Թուրքիայի ու Իրանի միջև մշտական կոնֆլիկտ գոյություն ունի: Թուրքիան 2009 թ. արդեն Իրանի դեմ հայց է ներկայացրել Միջազգային արբիտրաժային դատարան և շահել դատը, նմանատիպ սպառնալիքներ հնչում էին նաև անցյալ տարի, ուստի Իրանը ստիպված եղավ զիջումների գնալ: Սակայն Իրանի տնտեսությունը Արևմուտքի պատժամիջոցների հետևանքով թուլացել է, երկիրը սուր կերպով զգում է արտարժույթի պակաս: Դրանով էլ պայմանավորված է Իրանի ձգտումը՝ Հայաստանին գազ մատակարարել ոչ թե ապրանքափոխանակության կարգով, այլ կանխիկ հաշվարկներով, անգամ՝ զեղչված գներով: Իսկ այդ զեղչված գինն, ամենայն հավանականությամբ, հենց 270 դոլարն է: Սա հետաքրքիր է այնքանով, որ Հայաստանը կարող էր հանգիստ հրաժարվել ռուսական թանկ մատակարարումներից, որի պատճառով 300 մլն դոլարի պարտք է կուտակել: Նույն գնով մենք կարող էինք գազ ստանալ Իրանից՝ առանց «Գազպրոմի» ճնշումներին ենթարկվելու: Սակայն իզուր չէ «Գազպրոմն» իր ձեռքը վերցրել Հայաստանի գազատրանսպորտային համակարգը՝ հեռատեսորեն Հայաստանին զրկելով այլընտրանքներից:

Сколько на самом деле стоит иранский газ?
По утверждению министра энергетики и природных ресурсов РА Армена Мовсисяна, Иран предлагает Армении газ по цене 400 долларов за 1000 кубометров. Об этом он заявлял как с трибуны Национального Собрания, так и в интервью. В ответ посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси заявил, что возможны скидки, однако нужно хотя бы провести переговоры по данному вопросу.
За девять месяцев 2013 года Армения импортировала из Ирана 317 млн кубометров газа, что составляет 18,5% от общего объема полученного Арменией голубого топлива. Согласно официальной информации Комитета госдоходов, поставленные из Ирана 1000 кубометров газа оценены в 181 доллар, тогда как стоимость поставляемого из России газа – 260 долларов (цена российского газа был выше даже до подорожания 7 июля). То есть иранский газ в 1,4 раза дешевле российского.
Армения получает из Ирана газ с условием экспорта в эту страну электроэнергии по формуле 1 кубометр – 3 квт/ч. В рамках этой формулы экспортируемая из Армении электроэнергия оценена в 6 центов (около 25 драмов). То есть Армения продает Ирану электроэнергию по внутренней цене, получая взамен дешевый газ. Стоимость электроэнергии в 6 центов тоже считается низкой и более чем в 1,5 раза уступает европейским ценам (в странах Европы поставляемая промышленности электроэнергия стоит 8-15 центов, в среднем – около 9,5 цента). Если стоимость армянской электроэнергии перевести в европейские цены (1 квт/ч – 9 центов), то 1000 кубометров иранского газа будут стоить 270 долларов.
После этого становится понятен намек посла Ирана на то, что предлаемые ими условия в вопросе газа очень выгодны Армении. Возможно также, что именно это и взято за основу расчетов "Газпрома": если поставка газа из Ирана обходится в 270 долларов, то чем Россия хуже Ирана?
Кроме Армении Иран экспортирует газ также в Турцию по цене 505 долларов. Для Турции Иран – второй крупный поставщик газа после России. Однако в вопросе цены между Турцией и Ираном существует постоянный конфликт. В 2009 году Турция обратилась в Международный арбитражный иск с иском против Ирана, который выграла. Аналогичные угрозы звучали и в прошлом году, поэтому Иран вынужден был пойти на уступки. Однако вследствие санкций Запада иранская экономика ослабела, страна ощущает острую нехватку валюты. Этим обусловлено стремление Ирана поставлять Армении газ не в порядке торгового обмена, а по наличным расчетам, даже по сниженным ценам. А сниженная цена, по всей видимости, это как раз 270 долларов. Это интересно потому, что Армения может спокойно отказаться от дорогих поставок российского газа, из-за которых накопился долг в 300 млн долларов. По этой же цене мы можем получать газ из Ирана, не подвергаясь давлению со стороны "Газпрома". Однако "Газпром" неслучайно взял в свои руки всю газотранспортную систему Армении, дальновидно лишив нашу страну альтернатив.