Տնօրենը ընկերության փողերով բնակարան է գնել, իսկ Սեւակ Արծրունին` թիկնապահներ վարձել
«Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերությանը հասցված վնասների մասին հիմնադիրը` Գարաբեդ Հարութունյանը, տեղեկացել է 2010 թ. սեպտեմբերին, երբ ընկերության տնօրեն դարձավ նրա որդին` Նարեգ Հարթունյանը: Հենց նա բացահայտեց, որ ընկերության միջոցները պակասում են: Սկսած այդ պահից՝ Նարեգ Հարթունյանը ստանձնեց տնօրենի գործառույթները եւ ողջ հետագա գործընթացը վերցրեց իր հսկողության ներքո:
Արտյոմ Մարտիրոսյանը 2008 թ. հոկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2010 թ. սեպտեմբերի 11-ը հանդիսացել է «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության տնօրենը, իսկ Սեւակ Արծրունին (Արզարունի) հանդես էր գալիս որպես նույն ընկերության գլխավոր տնօրեն: Հարկային մարմիններին տրված հաշվետվությունների տակ ստորագրել է Արտյոմ Մարտիրոսյանը, քանի որ նրա վրա էին դրված գործադիր մարմնի ղեկավարի` տնօրենի պարտականությունները:
Նարեգը պարզել է, որ բազմաթիվ գործարքներ ընկերության անունից կնքել է Սեւակ Արծրունին: Դրամարկղի ելքի մեծ քանակությամբ օրդերների վրա ընկերության ղեկավարի փոխարեն դրված է Սեւակ Արծրունու ստորագրությունը, որոնցից երեւում է, որ նա հսկել եւ հաստատել է ընկերություն մուտք եղած եւ ելք եղած գումարների շարժը:
Սեւակ Արծրունին 01.12.2009 թ. ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության վարչության անձի անվտանգության եւ գույքի պահպանության բաժնի հետ «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության անունից իր անձի անվտանգությունը ապահովելու նպատակով պայմանագիր է կնքել: Այդ պայմանագրում հանդես է եկել որպես հիմնադիր տնօրեն, ստորագրել եւ հաստատել է պայմանագիրը ընկերության կնիքով: Թե Սեւակ Արծրունու ինչի՞ն են պետք 5 թիկնապահները, դժվար է ասել: Այդ ծառայությունը ընկերության համար ամսական 1 մլն դրամ էր արժենում: Սփյուռքահայ հասարակական գործիչ ու գործարար Ս. Արծրունին հնարավոր է՝ չի ուզում հետ մնալ հայաստանցի օլիգարխներից:
Մի շարք հարցերի պատասխաններ ստանալու համար զանգահարեցինք նրա ղեկավարած «Երկիր» միության գրասենյակ: Մեր հեռախոսազրույցի ընթացքում Սեւակ Արծրունին ասաց, որ այս գործով որեւէ բան չի կարող ասել մինչեւ չխորհրդակցի իր փաստաբանի հետ:
«Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության՝ դատարանին ներկայացրած հայցում նշված է. «Փաստորեն, Սեւակը թեեւ որեւէ կերպ չի առնչվել հայցվորի գործունեության հետ, սակայն ապօրինի գործողություններով ընկերության անվան տակ լուծել է անձնական խնդիրներ, ինչի արդյունքում ստանձնել է մի շարք պարտավորություներ եւ վնասներ հասցրել ընկերությանը: Եվ քանի որ Սեւակի մոտ չէր կարող գտնվել ընկերության կնիքը, Սեւակը չէր կարող ընկերության անվամբ գործարքներ իրականացնել, ապա գտնում ենք, որ այդ գործարքներում իր համագործակցությունն է ցուցաբերել նաեւ Արտյոմը, որին էլ պատկանել է ընկերության անունից հանդես գալու եւ գործողություններ իրականացնելու իրավունքը:
Քանի որ Սեւակը բազմիցս հայցվորի դրամարկղից գույք ձեռք բերելու եւ բազմաթիվ այլ գործողություններ իրականացնելու համար գումարներ է վերցրել, ապա պարտավոր է հայցվորին հանձնել ընկերությունից դուրս բերված գումարների իրացման հիմքում ընկած փաստաթղթերը եւ ստանձնել պարտավորություն, որում կարտացոլվեն ընկերության հանդեպ ունեցած պատասխանատվության եւ վնասների հատուցման մասին պայմանները: Մասնավորապես` Սեւակը պետք է պատասխանատվություն կրի ընկերության համար «Միցուբիշի Ջիպ» մակնիշի ավտոմեքենա ձեռք բերելու, վերջինիս վրա կատարված, ինչպես նաեւ վարկերի մարման եւ այլ նպատակներով կատարված ծախսերի մասով:
Պատասխանող Արտյոմը իր ղեկավարության ընթացքում թույլ է տվել ընկերության շահերին հակառակ բազմաթիվ գործողություններ. պատշաճ չի կատարել տնօրենի՝ իր ստանձնած պարտավորությունները, ինչի արդյունքում նույնպես ընկերության անվան տակ գույք է ձեռք բերել, գումարներ է դուրս գրել, չի վերահսկել ընկերության գումարների շարժը եւ վնասներ է հասցրել ընկերությանը: Մասնավորապես, Արտյոմը ընկերությանը պատկանող կնիքը չի պահել իր տիրապետության տակ, ինչի հետեւանքով իր փոխարեն ընկերության անունից գործարքներ է կնքել Սեւակը, իր թողտվությամբ Սեւակը բազմիցս գումարներ է դուրս գրել դրամարկղից եւ ղեկավարի անվան դիմաց դրել իր ստորագրությունը: Իր գործողություններով Արտյոմը ընկերությունում այնպիսի վարք է դրսեւորել, որ ինչպես ընկերության շարքային աշխատակիցների, այնպես էլ գործընկերների մոտ Սեւակը ներկայացել է որպես ընկերության գործադիր մարմնի ղեկավար: Արտյոմը անձամբ ընկերությունից գումարներ է վերցրել` որպես ինչ-որ շահութահարկի կանխավճարներ...»:
«Միցուբիշի Ջիպ» մակնիշի մեքենան ձեռք է բերվել 15 հազար դոլարով: Երբ Սեւակ Արծրունին ընկերությունից հեռացել է, իր հետ տարել է նաեւ այդ մեքենան: Արտյոմ Մարտիրոսյանը «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս»-ից հեռանալուց հետո աշխատում է Սեւակ Արծրունու մոտ` «Եռանավ» ՍՊԸ-ում: «Եռանավը» բազմաբնակարան շենք է կառուցում Երեւանի Դավիթաշեն թաղամասում, ընկերության հիմնադիրը Սեւակ Արծրունին է: Նարեգ Հարթունյանը պարզել է նաեւ, որ ընկերության անունից Արտյոմ Մարտիրոսյանը բանկից վերցրել է 46 մլն դրամ վարկ, բայց այդ մասին ընկերության հիմնադիրը տեղյակ չի եղել:
Այսօր նախկին ընկերները հայտնվել են դատարանում, Պետեկամուտների կոմիտեում քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվում են ընկերության նախկին եւ ներկա աշխատակիցները:

На деньги компании директор купил квартиру, а Севак Арцруни нанял телохранителей
Об ущербе, нанесенном компании “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайз” учредитель Гарабедт Арутюнян узнал в сентябре 2010 г., когда директором компании стал его сын – Нарег Арутюнян. Последний и обнаружил хищение средств компании. Начиная с этого момента Нарег Арутюнян взял под свой контроль весь дальнейший процесс.
С 1 октября 2008 г. по 11 сентября 2010 г. директором компании “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайз” был Артем Мартиросян, а Севак Арцруни (Арзаруни) выступал в качестве гендиректора той же компании. Отчеты, которые представлялись в налоговые органы, подписывал Артем Мартиросян, на которого были возложены обязанности руководителя исполнительного органа.
Нарег выяснил, что многочисленные сделки от имени компании заключал Севак Арцруни, который контролировал и утверждал поступления и расходы.
01.12.2009 г. Арцруни от имени компании заключил договор с соответствующими органами полиции об обеспечении безопасности своей личности. В договоре он выступил в качестве учредительного директора, подписал и заверил документ печатью компании. Для чего Севаку Арцруни потребовалось 5 телохранителей, сказать трудно. Эта услуга стоит 1 млн драмов в месяц.
Для получения ответов на ряд вопросов мы позвонили в офис руководимого Арцруни союза ”Еркир”. В ходе телефонного разговора Севак Арцруни сказал, что по данному делу ничего не может сказать, пока не проконсультируется со своим адвокатом.
В поданном в суд иске компании “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайз” говорится: ”Хотя Севак не имеет никакого отношения к деятельности истца, он своими незаконными действиями решал личные вопросы от имени компании, в результате чего взял на себя ряд обязательств и нанес компании ущерб. И поскольку печать компании не могла находиться у Севака, и он не мог от имени компании заключать сделки, то полагаем, что в этих сделках участвовал также Артем, которому и принадлежало право выступать и предпринимать действия от имени компании. Поскольку Севак с целью приобретения имущества и осуществления многих других действий брал деньги из кассы истца, то он обязан передать истцу документы, лежащие в основе реализации сумм, вынесенных из компании, и взять обязательство, в котором будут отражены условия ответственности по отношению к компании и возмещения ущерба. В частности, на Севака возложена ответственность по части приобретения для компании автомобиля марки ”Мицубиши джип”, погашения кредитов, других расходов.
За время руководства компанией ответчик Артем осуществил действия, которые противоречили интересам компании, не выполнял должным образом обязанности директора, в результате чего от имени компании приобрел имущество, выписал суммы, не контролировал перемещение средств компании и нанес ей ущерб. Артем, в частности, не держал у себя печать, вследствие чего вместо него сделки от имени компании заключал Севак. При попустительстве Артема Севак неоднократно выписывал из кассы суммы и против имени руководителя ставил свою подпись”.
Автомобиль ”Мицубиши джип” был приобретен за 15 тысяч долларов. Арцруни, уходя из компании, забрал автомобиль. Артем Мартиросян после ухода из “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайз” работает у Севака Арцруни в ЗАО “Еранав“. Эта организация строит многоквартирное здание в ереванском квартале Давидашен. Учредителем компании является Севак Арцруни. Нарег Арутюнян также выяснил, что Артем Мартиросян от имени “Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайз” взял в банке кредит на сумму 46 млн драмов, о чем учредитель компании не знал.
Сегодня бывшие друзья оказались в суде. В рамках уголовного дела в Комитете госдоходов они допрашиваются как бывшие и нынешние сотрудники компании.