Ըստ վարչապետի` 2014թ. առանձնահատկություններից առաջինը Մաքսային միությանը անդամակցելն է
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը 2014թ. պետական բյուջեի ընդունումից առաջ ԱԺ ամբիոնից ելույթ ունեցավ եւ նշեց գալիք տարվա առաջնահերթությունները: Վարչապետի խոսքով` 2014թ. առանձնահատկություններից առաջինն այն է, որ ձեռնամուխ ենք եղել միանալու Մաքսային միությանը: «Սա նշանակում է, որ մեզ սպասում է մեծածավալ աշխատանք` օրենսդրական փոփոխություններ, միջազգային պայմանագրերի վավերացում, արդյունաբերական քաղաքականության ճշգրտում, որը մեր կարծիքով կարող է էական եւ շոշափելի արդյունքներ ապահովել մեր տնտեսության զարգացման համար»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը նշեց, որ արդյունաբերական քաղաքականությունն արդեն տալիս է շոշափելի արդյունքներ: Օրինակ` դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կոնյակագործության, գինեգործության ոլորտներում վերջին 3 տարիների ընթացքում արտահանման ծավալները երկնիշ աճի են արձանագրել, եւ այդ միտումները պահպանվելու են:
«Մաքսային միությանը անդամակցելով` մենք ձեռք ենք բերելու հարաբերական առավելություններ թեթեւ արդյունաբերական ոլորտում, եւ ուզում եմ Ձեզ տեղյակ պահել, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հավանության է արժանացրել երկու ոլորտներին վերաբերող ծրագրեր: Առաջինը կոշկագործության ծրագիրն է, որը մշակվել է մասնավոր հատվածի հետ, երկրորդը` տեքստիլ արդյունաբերության ծրագիրը, որը նույնպես մշակվել է մասնավոր հատվածի մասնակցությամբ եւ ֆինանսավորմամբ: Այս երկու ոլորտների զարգացումն արդեն իսկ հաշվի են առնում այն հանգամանքը, որ մենք Մաքսային միության տարածքներում կարող ենք վերականգնել արտահանման նախկինում եղած մեծ ցուցանիշները»,- ասաց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ հաջորդ առաջնահերթությունը բիզնես միջավայրի բարելավումը պետք է լինի` չնայած այս բնագավառում վերջին տարիներին արձանագրվել է առաջընթաց, եւ Համաշխարհային բանկի ռեյտինգով` 188 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է 37-րդ տեղը: Վարչապետն ասաց, որ այս ցուցանիշը գոհացուցիչ չէ, եւ 2014թ. անելիքներ ունեն 3 ուղղություններով: Առաջինը հարկային եւ մաքսային վարչարարության էական բարելավումն է, երկրորդը` դատական համակարգի կատարելագործումը եւ երրորդը` շինարարության ոլորտում թույլտվությունների մեխանիզմների կատարելագործումը, որպեսզի Հայաստանում ներդրումները լինեն ավելի ձեռնտու:

Главной особенностью 2014 года является членство в ТС – Тигран Саркисян
Выступая в Национальном Собрании до принятия госбюджета 2014 года, премьер-министр Тигран Саркисян представил приоритеты будущего года. По словам главы правительства, главной особенностью 2014 года является членство в Таможенном союзе: "Это значит, что нас ждет широкомасштабная работа – законодательные изменения, ратификация международных договоров, уточнение промышленной политики. Все это может обеспечить существенные и ощутимые результаты для развития нашей экономики".
По словам Тиграна Саркисяна, промышленная политика уже дает заметные результаты. Так, за последние три года в сферах фармацевтической промышленности, информационных технологий, коньякоделия, виноделия объемы экспорта достигли двузначных показателей, и эта тенденция будет сохраняться.
"Вступая в Таможенный союз, мы получаем относительное преимущество в сфере легкой промышленности. И я хочу поставить вас в известность, что правительство Республики Армения одобрило программы для двух сфер. Первая программа касается производства обуви, она разработана совместно с частным сектором, вторая - легкой промышленности и тоже разработана с участием и при финансировании частного сектора. В развитии этих двух сфер уже учтено то обстоятельство, что на территории ТС мы можем восстановить наши прежние показателои экспорта",- отметил премьер.
Следующим приоритетом, по словам Т.Саркисяна, является улучшение бизнес-среды. В рейтинге Всемирного банка Армения занимает 37-е место среди 188 стран. Однако этот показатель не является для нас удовлетворительным, сказал глава правительства, добавив, что в 2014 году в центре внимания будут три направления: существенное улучшение налогового и таможенного администрирования, совершенствование судебной системы и совершенствование механизма выдачи разрешений в сфере строительства. Все это позволит сделать инвестиции в экономику Армении более выгодными, отметил премьер-министр.