Կաթողիկոսը՝ Սանահինի մասին. Սամվել Կարապետյանը պնդում է, Տեր Վահրամը՝ հերքում
Այսօրվա մամուլի ասուլիսում Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը վերահաստատեց իր այն հայտարարությունը, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Սանահինի վանքի վերանորոգման վերաբերյալ ասել է. «Ես էդ սարերի վրա եղած վանքերի հետ գործ չունեմ»:
Սամվել Կարապետյանի խոսքերով՝ 2006թ. ինքը Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության հիմնադիր, ճարտարապետ, արդեն հանգուցյալ Արմեն Հախնազարյանի հետ հանդիպել է Գարեգին Երկրորդին՝ հայկական հուշարձանների մասին զրուցելու նպատակով: Հանդիպմանը, այս երեք հոգուց բացի, այլ մարդ ներկա չի եղել:
Գարեգին Երկրորդն ասել է, որ «84 օբյեկտ ենք կառուցում, բեղուն շինարարական տարի է»: Արմեն Հախնազարյանն ասել է, որ հասկանում է մանավանդ խորհրդային տարիներին ստեղծված բնակավայրերում, օրինակ՝ Աբովյան քաղաքում, նոր եկեղեցիներ կառուցելու կարիքը, «բայց կխնդրեինք, որ հնարավորինս ուշադրություն դարձնեք մեր միջնադարյան հուշարձաններին. Սանահինի պես վանքի տանիքին անտառ է աճել»:
«Վեհափառին դուր չեկավ, դա ակնհայտ էր, որովհետև ուղղակի խոժոռվեց հայացքով և ձեռքը պարզեց այդ պահին և ասաց. «Ես էդ սարերի վրա եղած վանքերի հետ գործ չունեմ»»,- նշեց Սամվել Կարապետյանը:
Նրա խոսքերով՝ այնուհետև Գարեգին Երկրորդն ասել է, որ թույլ չի տա, որ մի քար ընկնի Գեղարդավանքի, Խոր Վիրապի, Սբ. Էջմիածնի Մայր տաճարի վրայից, և կրկնել. «Իսկ էդ սարերի վրա եղած վանքերի հետ ես գործ չունեմ»:
Սամվել Կարապետյանի խոսքերով՝ այդ հանդիպման ժամանակ Արմեն Հախնազարյանն այլևս չի խոսել Սանահինի մասին, և զրույցը շարունակվել է՝ այլ հուշարձաններին անդրադարձով:
Մամուլի ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ Մելիքյանը, հերքեց Սամվել Կարապետյանի խոսքերը: Լրագրողները հարցրին, թե արդյոք հերքելով՝ Տեր Վահրամն իր անձնական կարծի՞քն է արտահայտում: Տեր Վահրամը պատասխանեց, որ ասուլիսին մասնակցում է՝ որպես Վահափառ Հայրապետի մամուլի խոսնակ, և հետևաբար լրագրողներին հայտնում է Կաթողիկոսի խոսքը և պնդումը:
«Ճիշտ է՝ պրն Կարապետյանը նշում է, որ բառ առ բառ է վկայակոչում, բայց փոքր-ինչ կասկածի եմ ենթարկում դա, որովհետև, այո, այդ ժամանակ 80-ից ավելի շինարարություններ ընթանում էին տարբեր սրբավայրերում և տարբեր այլ պատմական շինություններում, որոնք գտնվում են Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տարածքում, և Մայր Աթոռից դուրս՝ Հայաստանով մեկ, բայց Վեհափառ Հայրապետը երբեք «օբյեկտներ» չի անվանում, իր բառապաշարի մեջ չկա «օբյեկտներ» անվանել սրբավայրերի շինարարությունները և նորոգման աշխատանքները»,- ասաց Տեր Վահրամը:
Նրա խոսքերով՝ այդ զրույցի ժամանակ Կաթողիկոսը խոսել է առաջնահերթության մասին, բայց երբեք չի անտեսել որևէ հուշարձան: Եվ դրանից դրդված՝ Գարեգին Երկրորդն ասել է, որ առաջնահերթ իրականացվում է այնպիսի սրբավայրերի հոգածությունը, ինչպիսիք են Գեղարդավանքը, Էջմիածնի Մայր տաճարը, Խոր Վիրապը, քանի որ դրանք կապված են հայ ժողովրդի պատմության ընթացքում որոշակի նվիրական իրողությունների հետ: «Բայց դա չի նշանակում, որ մյուս վանքերը անտեսվում են»,- ասաց Տեր Վահրամ Մելիքյանը:
Սամվել Կարապետյանն արձագանքեց, որ Գարեգին Երկրորդը Սանահինի վերաբերյալ վերոհիշյալ արտահայտությունն արել է ոչ թե մեկ անգամ է, այլ կրկնել է՝ շեշտելու համար:
Տեր Վահրամի խոսքերով՝ Մայր Աթոռը 100-ից ավելի վանք և պատմական եկեղեցի է մասնակի կամ ամբողջությամբ նորոգել մինչ այսօր, սակայն բոլոր վանքերն ու եկեղեցիները նորոգելու միջոցներ չունի, և պետական հոգածության կարիք կա:
Թեև Սանահինի վանքը, կառավարության որոշմամբ, Մայր Աթոռին է հանձնվել 2006-ին, սակայն սեփականաշնորհման վկայականով հանձնվել է այս տարի: Տեր Վահրամ Մելիքյանի հավաստիացմամբ՝ դեռ 2005թ. Կաթողիկոսը հայթայթել էր Սանահինի վերանորոգման համար անհրաժեշտ միջոցները, պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «Հայաստանի էլեկտրացանցերի» տնօրեն Եվգենի Գլադունչիկի հետ, որ իրենց միջոցներով վանական համալիրը նորոգվեր:
«Բայց Գագիկ Սողոմոնյանը, որը խորհրդային տարիներին Սանահինի վերականգնման նախագիծը արդեն իսկ պետական պատվերով պատրաստել էր, որոշեց, որ այն պետք է վաճառի Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնին և «Հայաստանի էլեկտրացանցերին» 150 հազար դոլարով, ինչով որ կասեցվեց այդ ամբողջ ծրագրի իրականացումը, և հետագային հնարավոր չեղան Սանահինի համալիրի նորոգության աշխատանքները: Երկրորդը՝ տնօրենի փոփոխություն տեղի ունեցավ, և բանակցությունները չշարունակվեցին»,- ասաց Տեր Վահրամը:
Նրա խոսքերով՝ եկեղեցուն կից տարբեր կառույցներ հաճախող երիտասարդները պարբերաբար այցելում են վանքեր ու եկեղեցիներ և մաքրում դրանք: Սակայն դժվար է գմբեթների ու թեք հարթությունների վրա աճած բույսերը մաքրելու հարցը, քանի որ բույսը պոկելով՝ խնդիրը չի լուծվում, այլ կարիք կա գմբեթը մշակել նյութերով, երբեմն նույնիսկ ամբողջությամբ քանդել այն ու հավաքել վեղարը: Սա պահանջում է որոշակի ներդրումներ, որոնք մինչ այժմ հնարավոր չի եղել ապահովել:

Католикос о Санаине. Самвел Карапетян утверждает, отец Ваграм опровергает
Председатель Фонда изучения армянской архитектуры Самвел Карапетян на сегодняшней пресс-конференции подтвердил свои слова о том, что Католикос Всех Армян Гарегин Второй, касаясь восстановления Санаинского монастыря, заявил: “Мне нет дела до расположенных в горах монастырей”.
По словам Самвела Карапетяна, в 2006 году он вместе с основателем организации по изучению армянской архитектуры, архитектором, ныне покойным Арменом Ахназаряном встретился с Гарегином Вторым с целью побеседовать об армянских памятниках. Кроме упомянутых трех человек никто другой на встрече не присутствовал.
Гарегин Второй сказал: “Строим 84 объекта, год насыщен строительством”. Армен Ахназарян отметил, что понимает необходимость строительства новых церквей в населенных пунктах, созданных в советские годы, в частности в городе Абовяне. “Но я бы попросил Вас, по-возможности, уделять внимание и нашим средневековым памятникам. На крыше такого монастыря, как Санаин, вырос целый лес”.
“Католикосу эти слова явно не понравились, потому что он сразу нахмурился и сказал: “Мне нет дела до этих расположенных в горах монастырей”,- сообщил Самвел Карапетян. Затем Гарегин Второй заявил, что не позволит, чтобы с Гегардаванка, Хор Вирапа, кафедрального собора святого Эчмиадзина упал хотя бы один камень. И повторил: “Мне нет дела до расположенных в горах монастырей”.
По словам Самвела Карапетяна, в ходе этой встречи Армен Ахназарян не стал больше касаться Санаина и продолжил разговор о других памятниках.
Участвовавший в пресс-конференции глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян опроверг слова Самвела Карапетяна. На вопросы журналистов, является ли это опровержение личным мнением отца Ваграма, последний ответил, что участвует в пресс-конференции в качестве пресс-секретаря Верховного Патриарха, следовательно передает журналистам слова и утверждения Католикоса.
“Хотя г-н Карапетян уверяет, что пересказывает беседу слово в слово, я все-таки ставлю эти высказывания под сомнение. Тогда строительство действительно велось на более чем 80 священных местах и исторических сооружениях, находившихся как на территории Первопрестольного святого Эчмиадзина, так и по всей Армении. Однако Верховный Патриарх никогда не использует слово “объект” применительно к строительным и ремонтным работам в священных местах”,- сказал иерей.
По его словам, в ходе этой беседы Католикос говорил о приоритетах, но никогда не упускал из виду ни один памятник. Исходя из этого, Гарегин Второй заявил, что забота в первую очередь проявляется о таких священных местах, как Гегардаванк, кафедральный собор святого Эчмиадзина, Хор Вирап, поскольку они связаны с определенными знаменательными событиями в истории армянского народа. ”Но это не значит, что остальные монастыри остаются без внимания”,- добавил Ваграм Меликян.
Самвел Карапетян обратил внимание на то обстоятельство, что свои слова о Санаине Гарегин Второй произнес не один, а два раза, чтобы выделить их.
В ответ глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина сказал, что по сей день Первопрестол восстановил и отремонтировал более 100 монастырей и исторических церквей, однако средств на реставрацию всех монастырей и церквей у святого Эчмиадзина нет, поэтому в этом вопросе требуется участие государства.
По словам иерея, еще в 2005 г. Католикос изыскал необходимые средства на восстановление Санаина, достиг договоренности с гендиректором компании "Электросети Армении" Евгением Гладунчиком о том, что монастырский комплекс Санаин будет восстановлен и отремонтирован на средства "ЭСА". Однако Гагик Согомонян, которые в советские годы по заказу государства разработал проект восстановления Санаина, решил, что должен продать его Первопрестольному святому Эчмиадзину и “ЭСА“ за $150 тыс. В результате реализация программы провалилась. В дальнейшем проведение работ по реставрации Санаинского комплекса стало невозможно, поскольку сменился директор, и переговоры не были продолжены”,- сказал Ваграм Меликян. По его словам, молодые люди, которые посещают действующие при церкви различные структуры, регулярно бывают в монастырях и церквах и расчищают их. Однако расчищать растительность на куполе и крышах церквей очень сложно. Эта работа требует больших вложений, которые до сих пор не удается обеспечить.