Հակառակորդի կրակոցից զոհվել է պայմանագրային զինծառայողը
Սույն թվականի նոյեմբերի 5-ին Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ, արձագանքելով ռազմական գործողությունների առումով զսպվածություն ցուցաբերելու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով ամբողջ այս ընթացքում հայկական կողմից չի արձակվել ոչ մի կրակոց:
Սույն թվականի դեկտեմբերի 14-ի միջադեպը, որի ժամանակ հակառակորդի կրակից զոհվել է պայմանագրային զինծառայող, շարքային Հրանտ Սերյոժայի Պողոսյանը, հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը, անտեսելով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչերը, շարունակում է հրադադարի պահպանման անտեսման իր մշտական մոտեցումը, մասնավորապես` hամանախագահների Բաքվում գտնվելու ժամանակ:
Այս ամենին որպես հետեւանք, ՀՀ զինված ուժերի գործողությունները լինելու են կանխարգելիչ և խիստ:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միանում է ծանր կորստյան վիշտին և իր զորակցությունն է հայտնում շարքային Հրանտ Սերյոժայի Պողոսյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին»,- հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն:

От пули противника погиб контрактный военнослужащий
В ответ на озвученный в ходе встречи 5 ноября с сопредседателями Минской группы ОБСЕ призыв к сдержанности в плане проведения военных действий по приказу министра оброны РА Сейрана Оганяна с армянской стороны за весь этот период не было произведено ни одного выстрела.
Инцидент 14 декабря, во время которого от пули противника погиб контрактный военнослужащий, рядовой Грант Сережаевич Погосян, в очередной продемонстрировал, что азербайджанская сторона, игнорируя призывы сопредседателей МГ ОБСЕ, продолжает проявлять свой постоянный подход, выражающийся в нарушении режима перемирия в частности во время пребывания сопредседателей в Баку. В ответ на это действия ВС РА будут превентивными и жесткими.
Министерство обороны РА выражает соболезновение и поддержку членам семьи, родным и сослуживцам рядового Гранта Погосяна.