Հայաստանի 300 մլն դոլար պարտքը ներառում է նաև «ՀայՌուսգազարդի» ընթացիկ պարտքերը
Այն, որ Հայաստանը Ռուսաստանին պարտք է 300 մլն դոլար գազի մատակարարումների դիմաց, սառը ցնցուղ էր ողջ հանրության համար: ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը 2 տարի շարունակ կրկնեց, որ գազի գնի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, սակայն ոչ ոք գլխի չընկավ, թե ինչի շուրջ են ընթացել բանակցությունները, եթե ռուսական կողմը միակողմանի թանկացնում է գազը:
Ի պատասխան «Հետքի» հարցապնդման, թե որտեղից է առաջացել 300 մլն դոլար պարտքը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանն ուղարկել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի ստորագրությամբ պարզաբանում: Այնտեղ նշված է, որ պարտքն առաջացել է 2011 թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2013 թ. հուլիսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում, քանի որ սպառողներին մատակարարվող գազը չի թանկացել, իսկ սահմանի վրա այն փաստացի գերազանցել է 180 դոլարը: Այսինքն՝ պարտքն առաջացել է 180 դոլարը գերազանցող մասով: Նշվել է նաև, որ պարտքը կուտակվել է «ՀայՌուսգազարդում»՝ «Գազպրոմ էքսպորտի» հանդեպ:
«ՀայՌուսգազարդի» տվյալները
«ՀայՌուսգազարդում» տեղյակ չեն եղել, որ 300 մլն դոլարի պարտք են կուտակում: Այդ ընկերության պաշտոնական կայքէջում 2011 թ. փետրվարի 28-ին տեղեկատվություն է հրապարակվել այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Դմիտրի Մեդվեդեւը համաձայնել են 2011 թվականին անփոփոխ թողնել Ռուսաստանից Հայաստան ներկրվող բնական գազի սակագինը: Այնուհետև՝ «ՀայՌուսգազարդի» մամուլի խոսնակ Շուշան Սարդարյանը NEWS.am-ին հայտարարում է, որ ներկրվող գազը չի թանկացել (ինչի մասին կարելի էր դատել ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրությունից), ու եթե թանկանար, իրենք տեղյակ կլինեին ու կդիմեին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին:
Ցավոք՝ «ՀայՌուսգազարդը» դեռևս չի հրապարակել 2011 և 2012 թ. տարեկան հաշվետվությունը, որում որոշակի միտում ենք նկատում: Սակայն ընկերության պաշտոնական կայքէջում առկա է համախմբված ֆինանսական հաշվետվությունը 2011թ. և 2012թ. համար: Այդտեղից տեղեկանում ենք, որ 2012 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրութամբ ընկերությունը կուտակել է 57.4 մլրդ դրամի առևտրային և այլ կրեդիտորական պարտք, իսկ դա մոտ 145 մլն դոլար է: Սակայն նաև տեղեկանում ենք, որ այդ պարտքի մեծ մասը (34,5 մլրդ դրամը կամ մոտ 90 մլն դոլար) առաջացել է մինչև 2011 թ. հունվարի 1-ը: Այսպիսով՝ «ՀայՌուսգազարդի» ֆինանսական հաշվետվությունները չեն արտացոլում 300 մլն դոլարի պարտքը: Ավելին՝ դրանք խոսում են այն մասին, որ ընկերությունը զգալի կրեդիտորական պարտքեր է կուտակել մինչ թանկացումները:
ՊԵԿ-ի տվյալները
Պետեկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակվող արտաքին առևտրի հաշվետվություններում արդեն 2011 թ. երևում էր, որ Հայաստան ներկրվող գազը թանկացել է: Այդ տեղեկություններն էլ հիմք էին հանդիսանում էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին հարցումներ կատարելու համար, որին էլ նա պատասխանում էր, թե բանակցությունները շարունակվում են:
Ըստ ՊԵԿ-ի հաշվետվությունների՝ 2011 թ. Հայաստանը Ռուսաստանից ներկրել է 1,59 մլրդ խոր. մետր գազ՝ 1000 խոր. մետրը 198,4 դոլարով, 2012 թ.՝ 1,91 մլրդ խոր. մետր՝ 232,4 դոլարով, 2013 թ. առաջին կիսամյակում՝ 1 մլրդ խոր. մետր՝ 253,5 դոլարով:
Եթե հիմք ընդունենք, որ «ՀայՌուսգազարդը» սահմանի վրա վճարել է 180 դոլար, ապա դրան գերազանցող մասով 2011 թ. Հայաստանը կուտակել է 29.4 մլն դոլարի պարտք, 2012 թ.՝ 100.1 մլն դոլար, և 2013 թ. առաջին կիսամյակում՝ 79.7 մլն դոլար: Ընդամենը՝ 2011 թ. ապրիլի 1-2013 թ. հուլիսի 1 ժամանակահատվածում կուտակվել է 209.2 մլն դոլարի պարտք, որի մոտ կեսը՝ 2012 թ.: Այսինքն՝ ՊԵԿ-ի հաշվետվությունները ևս չեն հիմնավորում 300 մլն դոլարի պարտքի մասին տեղեկությունը: Սակայն եթե այդ գումարին ավելացնում ենք «ՀայՌուսգազարդի» ընթացիկ կրեդիտորական պարտավորությունները, ապա ստացվում է 300 մլն դոլարից էլ ավելի: Այսպիսով՝ Հայաստանը հատուցում է նաև «ՀայՌուսգազարդի» պարտքերի համար, որոնք ծագել են ընկերության շռայլողական ծախսերի արդյունքում:

The $300 Million Armenia Owes Russia Includes Current Debt of HayRusGazArd
(Note - During a news conference last Friday, Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Reisi hinted that Iran could negotiate selling natural gas to Armenia as low as $100. Reisi added, however, that the Armenian government has never officially sought to negotiate  with Tehran over large-scale gas supplies.)
The recent revelation that Armenia owes Russia U.S. $300 million for natural gas washed over the public like a cold shower.
For the past two years, Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan kept saying that negotiations were on-going with Moscow over the price of the gas.
But as to what was being negotiated remains a mystery, since, as we have seen Russia hiked the price unilaterally.
When asked by Hetq about the $300 million debt, Government Chief of Staff Vatche Gabrielyan sent us an explanatory statement signed by Minister Movsisyan, noting that the arrears were accumulated during the period April 1, 2011 to July 6, 2013. Allegedly, the price of gas to local consumers hadn’t gone up, but the price had exceeded $180 at the border. The statement also notes that the debt was owed by HayRusGazArd to Gazprom Export.
HayRusGazArd Statistics
It seems that HayRusGazArd wasn’t aware that it owed $300. In a statement appearing on the company’s website (February 28, 2011), it says that the presidents of Armenia and Russia had agreed to keep the price of gas unchanged during 2011.
Sadly, HayRusGazArd hasn’t yet published its annual financial reports for 2011 and 2012. Is this intentional? However, the consolidated financial reports for 2011 and 2012 appear on the company’s website. Reading them we learn that as of December 31, 2012, the company had accumulated 57.4 billion AMD of commercial and credit debt – around $145 million. We also learn that that most of the debt, $90 million) had be amassed prior to January 1, 2011. Thus, HayRusGazArd’s financial records do not reflect the $300 million debt. Furthermore, it shows that the company accumulated the debt before the hike in the gas price.
State Revenue Commission Statistics
In the foreign trade reports published by Armenia’s State Revenue Committee (SRC), we see that the price of imported gas had gone up as of 2011. These statistics were the basis for our questions to Minister Movsisyan, to which, he answered that negotiations were continuing.
According to the SRC’s reports, Armenia imported 1.59 billion cubic meters of gas in 2011 from Russia at $198.4 per 1,000 cubic meters; in 2012 – 1.91 billion cubic meters at $232.4 per 1,000; and in the first half of 2013 – 1 billion cubic meters at $253.5.
If we assume, for the moment, that HayRusGazArd paid $180 at the border, then, in 2011, Armenia accumulated $29.4 million in debt; in 2012 – $100.1 million, and $79.7 million in the first half of 2013.
In all, from April 1, 2011 to July 1, 2013, $209.2 million in debt was amassed, of which about one-half in 2013.
In other words, the SRC figures also do not substantiate the news of the $300 million debt. However, if we add to this the current credit obligations of HayRusGazArd, we wind up with more than $300 million.
Thus, Armenia is compensating HayRusGazArd for its debt, which is the product of the company’s profligate expenditures.