Գորիս. 10 հոգի կոտրվածք է ստացել
Վերջին 10 օրվա ընթացքում հանրապետության բոլոր վայրերում, մասնավորապես՝ Գորիսում, տեղումներն առատ են եղել: Ու թեև մի քանի օր է, ինչ ձյունը դադարել է, սակայն ճանապարհները շարունակում են ամբողջությամբ պատված մնալ մերկասառույցով՝ դժվարացնելով մեքենաների և հետիոտնի տեղաշարժը:
Այս ընթացքում քաղաքի սառցակալած մայթերում 10 հոգի ընկել ու կոտրվածք է ստացել: Այս մասին հայտնել է Գորիսի բժշկական կենտրոնի վիրաբուժական բաժնի վարիչ Գոռ Շեգունցը: «Դեկտեմբերի 11-17-ն ընկած ժամանակահատվածում 10 քաղաքացի է դիմել՝ վերին և ստորին վերջույթների կոտրվածքներով: Սալջարդերի վնասվածքով ևս դիմում են, բայց այն չենք գրանցում: Եթե կոտրվածքների թվին ավելացնենք նաև սալջարդերը, ապա դիմողների թիվն անհամեմատ մեծ կլինի»,- ասում է բժիշկը: Նա նաև հավելում է, որ դիմողների 60 %-ը տղամարդիկ են:
Գորիսում սանմաքրման աշխատանքներն իրականացնում է «Գորիս ՏՆՏ» ՓԲԸ-ն: Ընկերության տնօրեն Սեյրան Գևորգյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ներկա պահին փողոցներում մաքրման աշխատանքներ են իրականացվում: «Այս 8 օրերի ընթացքում մոտ 15 մեքենա ավազ ենք ցանել ճանապարհներին, աղ չենք ցանում, վարորդները բողոքում են, որ աղը մեքենանների անվադողերը շարքից հանում է»,- նշում է Ս. Գևորգյանը:
Հակառակ տնօրենի հավաստիացումներին՝ դեկտեմբերի 11-ին տեղացած ձյան հետևանքով ստեղծված անհարմարությունները վերացնելու համապատասխան մարմինների ծառայությունները նկատելի չեն, քանի որ մերկասառույցը շարունակում է խանգարել մարդկանց ազատ տեղաշարժվելուն: Մնում է միայն հյուսներս դնենք արևի «գթասրտությանը»:

Горис: десять человек получили переломы
За последние десять дней во всех районах республики и в частности Горисе выпало большое количество осадков. И хотя уже несколько дней снег в городе не идет, однако гололед на дорогах затрудняет движение транспорта и пешеходов.
Из-за обледенелости тротуаров за это время в Горисе десять человек получили переломы. Об этом сообщил заведующий хирургическим отделение медицинского центра Гор Шегунц. "В период с 11 по 17 декабря с переломами верхних и нижних конечностей к нам обратились десять граждан. Имеются также многочисленные случаи получения ушибов, которые мы не регистрируем, в противном случае число пострадавших было бы намного больше",- сказал врач, отметив, что 60% получивших травмы лиц составляют мужчины.
В Горисе работы по расчистке улиц осуществляет ЗАО "Горис ТНТ". Директор компании Сейран Геворкян в беседе с нами сказал: "За последние восемь дней мы высыпали на дорогах 15 машин песка. Соль не используем, так как водители жалуются, что соль портит покрышки",- сказал С.Геворкян.
Вопреки заверениям директора работа соответствующих органов по устранению в городе последствий снегопада 11 декабря, создавшего большие неудобства для горисцев, незаметна. Гололед продолжает мешать свободному передвижению людей. И им остается только уповать на "милость" зимнего солнца.