Դեկտեմբերի 2-ի գործով ծառայողական քննությունը «նկարվում է»
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ ոստիկանությունը բազմաթիվ դիմումներ է ստացել դեկտեմբերի 2-ին Վլադիմիր Պուտինի այցի նկատմամբ ցույցը ցրելու վերաբերյալ: Այս առթիվ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունը իրականացնում է ծառայողական քննություն` պարզելու այդ օրը ոստիկանների գործողությունների իրավաչափությունը: Սակայն դեռ եզրակացություններ չարած՝ ներքին անվտանգության վարչությունը տարբեր մեթոդներով խոչընդոտում է իր իսկ քննության օբյեկտիվությանը:
Անդրադառնանք մեզ հայտնի դարձած հետևյալ խոչընդոտներին.
Դիմում չեն ընդունում
Ցանկացած պետական մարմին և դրա ստորաբաժանում ունի դիմումներ ընդունելու համապատասխան կարգ: Պարզվում է՝ ոստիկանության ներքին անվտանգության (ՆԱ) վարչությունը բացառություն է:
Երբ օրեր առաջ դեկտեմբերի 2-ին բերման ենթարկված մի քանի քաղաքացիներ (այդ թվում` ձեր խոնարհ ծառան) փորձում էինք դիմում հանձնել ՆԱ վարչություն, սկզբում հայտնեցին, որ «պետը ասել է, որ մենք դիմումի ստացական չենք տալիս, իսկ մատյանում մուտքային համարը քաղաքացուն չենք հայտնում»: Այսինքն, ՆԱ պետի ցուցումով քաղաքացուն չի տրվում դիմում ստանալու մասին որևէ ապացույց: Զավեշտ է, բայց ՆԱ վարչությունը նույնիսկ փոստարկղ չուներ:
Սակայն դա դեռ ամենը չէր, քանի որ 10-15 րոպե անց քաղաքացիներին հայտնեցին, որ դիմումներ առհասարակ «ստեղ չեն ընդունում», իսկ ապա ոստիկանությունում առաջարկեցին դիմում գրել միանգամից ոստիկանապետի անունով:
Առանց փաստաբանի՞
Նշված ծառայողական քննության սահմաններում ՆԱ վարչությունը բացատրություններ է վերցնում բերման ենթարկված քաղաքացիներից: Սակայն, քաղաքացիներին թույլ չի տրվում իրենց հետ բերել ներկայացուցիչներին (առնվազն այդպիսի մի դեպք մեզ հայտնի է):
Այս գործելաոճի դեմ իմ բողոքին ի պատասխան՝ ՆԱ վարչության պետ Ա. Հակոբյանն ասաց, որ փաստաբան կարող է լինել նախաքննության ընթացքում, իսկ բացատրություն վերցնելիս փաստաբանի մասին «Քրեական դատավարության օրենքսգրքում որևէ բառ չկա»:
Քաղաքացիներին ուղղորդում են
Երբ բացատրությունները քաղաքացիներից վերցվում են առանց ներկայացուցչի (փաստաբանի), տեսուչներն ու հետաքննիչները հնարավորություն են ունենում «խաղալ» քաղաքացիների՝ օրենքի վատ իմացության վրա:
Մասնավորապես, քաղաքացիներին (այդպիսի մի դեպք էլ է մեզ հայտնի) թույլ չի տրվում բացատրություններում գրել ոստիկանության ծառայողների` այլ անձանց նկատմամբ կատարված բռնությունների և ապօրինությունների մասին: Մեզ հայտնի դեպքում քաղաքացուն հայտնել են, որ նա գրի միայն այն, ինչ անձամբ իրեն բերման ենթարկելուն է վերաբերում:
Ամենը պարզ է
Կարծում ենք՝ կարիք չկա ընթերցողին պատմելու, թե ինչի համար է այս ամենը արվում:
Մենք դեռ կշարունակենք ուշադրության կենտրոնում պահել ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության կողմից կատարվող այս ծառայողական քննությունը, ինչպես նաև կանդրադառնանք նույն վարչության կատարած այլ խախտումների:

Служебное расследование по делу о событиях 2 декабря проводится фиктивно
Как известно, полиция РА получила многочисленные заявления, касающиеся разгона прошедшей 2 декабря в Ереване акции протеста против визита президента РФ Владимира Путина. По данному делу в управлении внутренней безопасности (УВБ) полиции проводится служебное расследование с целью установления правомерности осуществленных в этот день действий полицейских. И хотя никаких выводов пока нет, УВБ различными способами препятствует объективности своего же расследования.
Представим известные нам препятствия.
Заявления не принимаются
Любой государственный орган и его подразделение имеют соответствующий порядок приема заявлений. Но, оказывается, управление внутренней безопасности полиции составляет исключение.
Когда несколько дней назад подвергнутые 2 декабря приводу граждане (в том числе ваш покорный слуга) пытались передать заявление в управление ВБ, там сперва заявили: “Начальник предупредил, что мы не выдаем расписку о получении заявления и не сообщаем гражданину номер оприходования в журнале”. То есть по указанию начальника УВБ гражданину не предоставляется никаких доказательств получения его заявления. Абсурдно, но УВБ не имеет даже почтового ящика. Но оказалось, что это еще не все. Через 10-15 минут граждане сообщили, что “здесь вообще не принимают заявления”, после чего в полиции предложили написать заявление сразу на имя начальника Полиции.
Без адвоката?
В рамках указанного служебного расследования УВБ берет объяснения с подвергнутых приводу граждан, но при этом гражданам не разрешается приходить со своими представителями (нам известен по меньшей мере один такой случай).
В ответ на мою жалобу на подобные методы действий начальник управления ВБ А.Акопян сказал, что адвокат может быть в ходе предварительного следствия, и о присутствии адвоката при взятии объяснений в Кодексе уголовного судопроизводства ничего не сказано.
Гражданами манипулируют
Когда с граждан берут объяснения без участия представителя (адвоката), инспекторы и расследователи имеют возможность пользоваться тем, что граждане плохо знают законы.
В частности, гражданам (такой случай нам известен) не разрешают писать в объяснении о насилии и беззакониях со стороны сотрудников полиции. В известном нам случае гражданину сказали, чтобы он писал только о своем приводе.
Все понятно
Думается, нет необходимости рассказывать читателям, для чего все это делается. Мы будем продолжать держать в центре внимания проводимое УВБ служебное расследование, а также коснемся допущенных этим управлением других нарушений.