Հայաստանը միանում է ԱՄՆ կառավարության GPOI ծրագրին
ԱՄՆ դեսպանատունը տեղեկացնում է, որ Հայաստանը դարձել է  ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող Խաղաղապահության նախաձեռնություններին աջակցող GPOI  ծրագրի գործընկեր պետություն: Այս նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունների զարգացման նպատակով Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է տրամադրել մոտ 1.5 մլն ԱՄՆ դոլարի աջակցություն 2 տարվա ընթացքում: Նախաձեռնությունը միտված է ամրապնդել ՄԱԿ-ի ու տարածաշրջանային խաղաղապահ գործողություններում ներգրավված գործընկեր պետությունների, (ինչպիսին Հայաստանն է) կարողությունները: Այս նոր գործընկերությունը Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների սերտ համագործակցության լուրջ ազդակ է, որով կարևորվում ու գնահատվում է Հայաստանի պատրաստակամությունը  մասնակցել միջազգային խաղաղապահ գործողությունների Կոսովոյում, Աֆղանստանում և  Լիբանանում:
Խաղաղապահության նախաձեռնություններին  աջակցող GPOI ծրագիրն ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող աջակցության ծրագիր է անվտանգության ոլորտում, որը նպատակաուղղված է ՄԱԿ-ի ու տարածաշրջանային խաղաղապահ գործողությունների արդյունավետ անցկացման միջազգային կարողությունների մեծացմանը՝ գործընկեր պետությունների խաղաղապահ կարողություններն ուսուցումների միջոցով զարգացնելու ու պահպանելու, տեղակայումների համար պատրաստ զինվորական ու ոստիկանական միավորումների թվի ավելացման, և զինվորական ու ոստիկանական միավորումները տեղակայումներին նախապատրաստելու և նյութատեխնիկական ապահովումը դյուրացնելու ճանապարհով:
Միացյալ Նահանգները գործարկեց GPOI ծրագիրը՝ ի կատարումն Մեծ ութնյակի 2004թ. Սի Այլենդում տեղի ունեցած վեհաժողովում ընդունված Խաղաղապահության միջազգային կարողությունների ընդլայնման գործողությունների պլանի: Սկզբնապես այն նախատեսված էր որպես հնգամյա ծրագիր 2005-2009թթ. համար, սակայն հետագայում որոշվեց այն շարունակել ևս 5 տարի՝ 2010-2014թթ.: Ծրագրի առաջին 5 տարիների կամ առաջին շրջափուլի հիմնական խնդիրն էր 75.000 խաղաղապահների ուսուցումն ու  խաղաղապահ գործողություններն իրականացնելու տարածաշրջանային կարողությունների զարգացումը: 2-րդ շրջափուլում ուղղակի ուսուցումներից շեշտադրումը փոխվեց դեպի գործընկեր պետությունների այն ջանքերի աջակցմանը, որոնք ուղղված են  տեղում խաղաղապահների ուսուցման ինքնաբավ կարողությունների ձևավորմանը:
GPOI ծրագիրը ֆինանսավորվում է Խաղաղապահ գործողությունների հաշվից, որը տնօրինում է ԱՄՆ պետքարտուղարության ռազմաքաղաքական գործերի գրասենյակը:
GPOI ծրագիրը ներկայումս գործակցում է 69 երկրների ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ: Այս գործընկերության շրջանակում GPOI ծրագրով իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները.
• Աջակցել է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկման ենթակա  228.658 օտարերկրյա զինծառայողների ուսուցմանը և՛ ուղղակի ուսուցումների (176.047 խաղաղապահ), և՛ գործընկեր պետության տեղական ուսումնական կարողություններին օժանդակելու միջոցով (52.611 խաղաղապահ).
• Օժանդակել է խաղաղապահության 45 ազգային ու տարածաշրջանային ուսումնական կենտրոնների, երեք տարածաշրջանային կենտրոնակայանների (Աֆրիկյան Միություն, Արևմտա-աֆրիկյան պետությունների տնտեսական համայնք, և Կենտրոնական Աֆրիկայի պետությունների տնտեսական համայնք), ինչպես նաև ֆինանսական, տեխնիկական և կադրային օգնություն է ցուցաբերել Կայունության ոստիկանական միավորումների գերազանցության կենտրոնին՝ ոստիկանական միավորումների ուսուցանողների ուսուցումն ապահովող կենտրոն, որը ղեկավարվում է Իտալիայի կողմից.
• Աջակցել է 38 երկրներից ներգրավված 180.223 խաղաղապահների տեղակայմանը աշխարհի 25 տարբեր խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում: Ներկայումս ավելի քան չորս մայրցամաքների տարածքում ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող 15 խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում ներգրավված  զինվորական, ոստիկանական ու քաղաքացիական անձնակազմի թիվը կազմում է ավելի քան 116.000 հոգի,  ովքեր ներգրավված են 115 տարբեր երկրներից:

The U.S. Embassy is pleased to announce that Armenia has become a partner country in the U.S. Government-funded Global Peace Operations Initiative.
Under this initiative, the U.S. expects to provide approximately $1.5 million over two years to support the development of Armenia’s peacekeeping capabilities.  The initiative aims to improve the capabilities of partner countries like Armenia to contribute to UN and regional peace operations.
This new partnership is a strong signal of the close cooperation between the U.S. and Armenia, and is recognition of Armenia’s commitment to international peace operations such as those in Kosovo, Afghanistan, and Lebanon.
The Global Peace Operations Initiative (GPOI) is a U.S. Government-funded security assistance program intended to enhance international capacity to effectively conduct United Nations and regional peace operations by building partner country capabilities to train and sustain peacekeeping proficiencies; increasing the number of capable military troops and formed police units (FPUs) available for deployment; and facilitating the preparation, logistical support, and deployment of military units and FPUs to peace operations.
GPOI was launched as the U.S. contribution to the broader G8 Action Plan for Expanding Global Capability for Peace Support Operations, adopted at the 2004 G8 Sea Island Summit. Initially proposed as a five-year program (fiscal years 2005-2009); GPOI’s mandate was renewed for a second five-year period (fiscal years 2010-2014). The primary objectives for the program’s first five years (Phase I) included training 75,000 peacekeepers and building regional capacity to conduct peacekeeping operations. In Phase II, program emphasis has shifted from the direct training of peacekeepers to assisting partner country efforts to build sustainable, national peacekeeping training capacity.
GPOI is funded through the Peacekeeping Operations (PKO) account, which is managed by the U.S. Department of State’s Bureau of Political-Military Affairs.
GPOI currently partners with 69 countries and regional organizations. Through these partnerships, GPOI implementers have:
• Facilitated the training of 228,658 foreign military personnel to serve on international peacekeeping missions through both direct training activities (176,047 peacekeepers) and enabling the indigenous training by GPOI partner countries (52,611 peacekeepers);
• Supported 45 national and regional peace operations training centers and three regional headquarters for the African Union (AU), the Economic Community of West African States (ECOWAS), and the Economic Community of Central African States (ECCAS), as well as financial, technical, and staffing support to the Center of Excellence for Stability Police Units (COESPU), an Italian-led center to facilitate the training of stability/formed police unit trainers.
• Facilitated the deployment of 180,223 personnel from 38 countries to 25 operations around the world. Currently, there are over 116,000 military, police, and civilian personnel from 115 countries serving in 15 UN peacekeeping operations deployed on four continents.