41 մլն եվրո. Եվրամիության նոր ֆինանսավորումը Հայաստանին
Եվրոպական միությունը ընդունել է 41 մլն եվրո արժողության փաստաթղթերի փաթեթ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը, տարածաշրջանային զարգացմանը և գյուղատնտեսությանը աջակցելու նպատակով: Այս օժանդակությունը տրամադրվում է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում:
«ԵՄ-ն ու Հայաստանը հանձնառու են շարունակել ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցութունը՝ փոխադարձ հետքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով: Գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման, տարածաշրջանային համաչափ զարգացման, ավելի արդյունավետ քաղաքացիական  ծառայության և հզոր քաղաքացիական հասարակության կայացմանն ուղղված մեր օժանդակությունը կապահովի զգալի առաջընթաց Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին իսկ հասարակությունը կստանա  շոշափելի արդյունքներ», ասաց Ընդլայնման և Եվրոպական հարևանության քաղաքականության հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Գյուղատնտեսության ու գյուղական համայնքների զարգացմանն ուղղված ԵՄ նոր նախաձեռնությունների նպատակն է բարելավել գյուղատնտեսական կառույցների գործունեության, նպաստել ֆերմերների ասոցիացիաների զարգացմանը և ապահովել Հայսատանում քաղաքացիներին ավելի մատչելի մթերքի տրամադրմանը: Օժանդակությունը միտված է Հայաստանի գյուղական համայնքների պայմանների բարելավմանը:
Տարածաշրջանային զարգացման ոլորտում ծրագիրը կաջակցի առանձին ծրագրերին  (օրինակ՝ հանրային-մասնավոր համագործակցություն, աշխատատեղերի ստեղծում, անձնակազմի վերապատրաստում)՝ նպաստելով Հայաստանի համայնքների տնտեսական զարգացմանը:
Օժանդակության նպատակն է նաև հզորացնել քաղաքացիական հասարակության դերը, որպես  երկկողմ համագործակցությունը խթանելու և բարեփոխումների մոնիտորինգն ապահովելու ԵՄ-ն կարևոր գործընկերոջ: Այն միտված է նաև բարձրացնել քաղծառայողների կարողությունները գերակա ուղղություններով՝ ներառյալ ԵՄ մուտքի արտոնագրերի և Ռեադմիսիայի համաձայնագրերը, ինչպես նաև խթանել Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ ծրագրերում և Հայաստանի համագործակցությունը ԵՄ գործակալություների հետ: Այս մասին հայտնում է ԵՄ հայաստանյան առաքելությունը:
Ծրագիրը Արևելյան գործընկերություն նախաձեռնության մաս է, որն ընդգրկում է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության արևելյան հատվածը և նապատակ ունի Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան ավելի մոտեցնել  Եվրոպական միությանը:
Ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվում է Եվրոպական հաևանության և գործընկերության գործիքի կողմից: Այն բաղկացած է 3 մասից.
• Օժանդակություն գյուղատնտեսությանն ու գյուղական համայնքների զարգացմանը, որը կնպաստի Հայաստանում արդյունակվետ և կայուն գյուղատնտեսության ու գյուղական համայնքների զարգացմանը, համաձայն Գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգաման  Եվրոպական միության ծրագրին (25 մլն եվրո);
• Աջակցություն Հայաստանի տարածաշրջանային զարգացմանը ապահովելով առաջընթաց դեպի Հայաստանի համայնքների միջև համաչափ  սոցիալական և տնտեսական զարգացում (10 մլն եվրո);
• Աջակցություն ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրերի իրականացմանը, որի նպատակն է աջակցել  հիմնական պետական մարմիններին իրականացնել մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և  Ռեադմիսիայի համաձայնագրերը և ԵՔՀ գործողությունների ծրագիրը, հզորացնել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում իրականացվող  բարեփոխումների գործընթացի վերահսկման նպատակով, և հզորացնել քաղծառայողների կարողությունները ինչպես նաև նպաստել Հայաստանի մասնակցությանը ԵՄ ծրագրերում և Հայաստանի համագործակցությանը ԵՄ գործակալությունների հետ (6 մլն եվրո):

EU to Give Armenia 41 Million Euros to Support Civil Society, Regional Development
The European Union has adopted a package of €41 million to support civil society, regional development and agriculture in Armenia. This assistance is being provided in the framework of the European Neighbourhood Policy.
“The EU and Armenia are committed to continuing cooperation in all areas of mutual interest based on common values. Our assistance for agriculture and rural development, balanced regional development, a more efficient civil service and reinforced civil society will provide significant impetus for reforms in Armenia and bring concrete benefits to people,” said Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Štefan Füle.
On agriculture and rural development, new EU initiatives will improve the agricultural institutions, encourage the development of farmers’ associations and improve access to more affordable food for Armenian citizens. The support is intended to contribute to better conditions in rural areas of Armenia.
In the area of regional development, the programme will support specific projects (e.g. public-private partnerships, employment creation, training of the labour force) to step up the economic development of Armenia's regions.
The announced support will also reinforce civil society, as a very important partner for the EU, in promoting bilateral cooperation and monitoring reforms, enhance the ability of civil servants in priority areas including the EU Visa Facilitation and Re-admission Agreements, and facilitate Armenia's participation in EU programmes and cooperation with EU agencies.
This programme is part of the Eastern Partnership initiative, which represents the Eastern dimension of the European Neighbourhood Policy and aims to bring Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine closer to the European Union.
The Programme is financed from the European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) and consists of three parts:
- Support to Agriculture and Rural Development, to contribute to efficient and sustainable agriculture and development of rural areas in Armenia, in line with the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD) approach. (€25 million)
- Support to Regional Development in Armenia to ensure progress towards the more balanced social and economic development between regions of Armenia. (€10 million)
- Support for EU-Armenia Agreements to assist key Armenian institutions to implement the Visa Facilitation/Readmission Agreements and the ENP Action Plan, to reinforce Armenia's civil society role to monitor the implementation of the Armenian reform agenda, to strengthen the ability of civil servants, as well as to promote Armenia's participation in EU programmes and cooperation with EU agencies. (€6 million)