Կովկասի ռուսական պատկերը
Հարավային Կովկասը՝ նախկին Անդրկովկասը, ռուսական-խորհրդային ժառանգություն է այն իմաստով, որ որպես տարածաշրջան, աշխարհաքաղաքական միավոր սկսել է ձեւավորվել Ռուսական կայսրության՝ դեպի հարավ ծավալմանը զուգընթաց եւ շարունակել Խորհրդային Միության կազմում։ Այն ընթացել է Ռուսաստանի հարավային հարեւանների՝ Իրանի եւ հատկապես Թուրքիայի, ինչպես նաեւ միջնորդված ձեւով՝ Արեւմուտքի հետ տեւական եւ բարդ հարաբերությունների համատեքստում։
Արդեն Կ. Մարքսն է գրում, որ Կովկասյան լեռները բաժանում են հարավային Ռուսաստանը նրա՝ մուսուլմանների ձեռքից խլած Վրաստանի եւ հարակից տարածքներից եւ արձանագրում, որ դրանով իսկ «վիթխարի կայսրության ոտքերը կտրված են նրա իրանից»։ Խորհրդահայ գիտնական Աշոտ Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով Մարքսի այս դիտարկումը, նկատում է (1959թ.), որ Անդրկովկասի երկրների աստիճանական միացումը Ռուսաստանին, ռուս եւ անդրկովկասյան ժողովուրդների միջեւ կապերի ուժեղացումը թույլ տվին Ռուսաստանին՝ ամուր կանգնել սեփական ոտքերի վրա, իսկ Անդրկովկասին՝ պոկվել Իրանից եւ Թուրքիայից եւ խուսափել անգլոամերիկյան գաղութ դառնալու հեռանկարից…
Ողջ 19-րդ դարի ընթացքում Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունները վերջինիս համար եղել են սկզբունքային։ Սա մի ժամանակ էր, երբ ռուսները ձգտում էին իրենց ինքնությունը վերասահմանել արեւմտյան հասկացությունների լեզվով, հանդես գալ որպես եվրոպական իմաստով արդիականացող ազգ, որպես երկիր, որը Եվրոպայի մասն է։ Այս դեպքում արեւմտականացող Ռուսաստանն ի դեմս Թուրքիայի տեսնում էր այն Արեւելքը, որից ինքն իրեն ձգտում էր զատել։ Այսպիսով, Թուրքիան ներկայացվում է որպես Ռուսաստանի եւ առհասարակ քաղաքակիրթ աշխարհի արեւելյան «Ուրիշը»։ Այս համատեքստում ռուսական ծավալապաշտությանը վերագրվում էր քաղաքակրթող առաքելություն։
Ռուսաստանն Արեւմուտքի հայացքով էր նայում նաեւ կայսրության արեւելյան եւ հարավային ժողովուրդներին։ Կովկասն այստեղ հանդես էր գալիս որպես միջանկյալ գոտի, անցումային տարածք Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ, որպես ռուսական միջնորդությամբ քաղաքակրթվող Արեւելքի, որն ուներ առանձնահատկություններ (էթնիկական եւ կրոնական, լանդշաֆտային եւ կլիմայական) եւ նմանություններ (քրիստոնյա ժողովուրդների առկայությունը)։
Հասկանալի է, որ Կովկասի նման պատկերը հեռու էր միարժեքությունից, լի անորոշություններով եւ հակասություններով, եթե չասենք՝ պարադոքսներով։ Իհարկե, Կովկասում առկա արեւմտականացման ձգտումները մեծացնում էին այսպես կոչված «ռուսական կողմնորոշման» հնարավորությունները, հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ այլընտրանքը Իրանը եւ Թուրքիան էին, եւ ռուսական տիրապետությունը կարող էր ընդունվել որպես չարյաց փոքրագույնը։ Բայց մյուս կողմից՝ Ռուսաստանն ինքը Եվրոպայում ընկալվում էր որպես կիսաարեւելք-կիսաարեւմուտք, որպես անցումային տարածք Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ։ Ավելին, կովկասյան որոշ ժողովուրդներ (հայեր, վրացիներ) կարող էին, հիմնվելով Արեւմուտքի հետ երկարատեւ պատմական հարաբերությունների փաստի վրա, իրենց անվանել «ավելի արեւմտյան», քան ռուսները…
«Օրիենտալիզմ» գրքում (1978 թ.) ծագումով պաղեստինցի, ամերիկացի նշանավոր տեսաբան Էդվարդ Սայիդը ցույց է տալիս, թե ինչպես է Արեւելքը՝ որպես մշակութային-աշխարհագրական միավոր, կառուցվել Արեւմուտքի կողմից եւ սահմանում օրիենտալիզմը որպես «Արեւելքը տիրապետելու, վերակառուցելու եւ Արեւելքի վրա իշխանություն ունենալու արեւմտյան ոճ»։
Ի թիվս այլ բաների, «Օրիենտալիզմը մտածողության ոճ է՝ հիմնված «Արեւելքի» եւ (առավել հաճախ) «Արեւմուտքի» միջեւ զետեղված գոյաբանական եւ իմացաբանական տարբերության վրա։ Այսպիսով, գրողների վիթխարի մի զանգված, որոնց թվում կան բանաստեղծներ, վիպասաններ, փիլիսոփաներ, քաղաքական տեսաբաններ, տնտեսագետներ եւ կայսերական ադմինիստրատորներ, ընդունեց Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ հիմնական տարբերությունը որպես մեկնակետ հանգամանորեն մշակված տեսությունների, էպիկական պատումների, վեպերի, սոցիալական նկարագրությունների եւ քաղաքական հաշվետվությունների համար, որոնք վերաբերում էին Արեւելքին, նրա ժողովուրդներին, բարքերին, «գիտակցությանը», ճակատագրին եւ այլն։ Այս Օրիենտալիզմը կարող է իր հարկի տակ առնել, ասենք, Էսքիլեսին եւ Վիկտոր Հյուգոյին, Դանթեին եւ Մարքսին»։
Ռուսական օրիենտալիզմ
Սայիդի գիրքը ծնունդ տվեց ուրիշ տարածաշրջանների նվիրված նմանատիպ ուսումնասիրությունների՝ Աֆրիկային (Վ. Յ. Մուդիմբեի «Աֆրիկայի հորինումը»), Բալկաններին (Մարիա Տոդորովայի «Երեւակայելով Բալկանները»), Արեւելյան Եվրոպային (Լարի Վուլֆի «Հորինելով Արեւելյան Եվրոպան») եւ այլն։ Մինչխորհրդային շրջանի ռուսական օրիենտալիզմի եւ Կովկասի օրիենտալացման մասին նույնպես կան մի շարք հոդվածներ ու գրքեր։ Ավելի քիչ են խորհրդային ժամանակին վերաբերող ուսումնասիրությունները։
Ինչպես մյուս դեպքերում, այստեղ նույնպես խայտաբղետ, բազմազան տարածաշրջանին միասնականություն, միատարրություն է հաղորդվում հետամնացության, չքաղաքակրթվածության, բարբարոսության եւ այլ վերագրությունների օգնությամբ։ Ըստ այդմ՝ հիմնավորվում էր Ռուսաստանի «քաղաքակրթող առաքելության» գաղափարը, որ միանգամայն տեղին էր կայսերական ծավալապաշտությունը եւ գաղութատիրությունը արդարացնելու տեսանկյունից եւ հավանության էր արժանանում ռուս ինտելիգենցիայի բազմաթիվ ներկայացուցիչների կողմից։ Նրանք համարում էին, որ Ռուսաստանը Կովկաս եւ Օսմանյան կայսրությունից գրաված մյուս տարածքներ է հասցնում լուսավորություն եւ քաղաքակրթություն։ Հարկ է ավելացնել, որ Կովկասում եւս շատերի կողմից ռուսական ներկայությունը ընկալվում էր նման ձեւով (այդ թվում՝ արեւելահայ նոր գրականության այնպիսի առանցքային դեմքերի, ինչպես Խ. Աբովյանը եւ Հ. Թումանյանը)։
Հայտնի է, որ գրական տեքստերը տարբեր ձեւերով կապված են կայսերական եւ գաղութային պրակտիկաների հետ (նաեւ այդ մասին է Սայիդի գրքից վերը մեջբերված հատվածը)։ Մասնավորապես՝ գրողներն իրենց նպաստն են բերում այն ընդհանուր վերաբերմունքի մշակմանը, որն ընդունում է կայսրությունը որպես ինքնին հասկանալի մի բան։ Բացի այդ, գրական տեքստերը ձեւավորում, տարածում եւ, ըստ էության, օրինականացնում են նվաճված հողերը եւ ժողովուրդները ներկայացնելու՝ տիրապետման դիրքերից արված եւ կենսունակ ձեւեր։
Ռուսաստանի կողմից Կովկասը նվաճելուց հետո տարբեր նպատակներով Կովկաս այցելած ռուս եւ խորհրդային գրողների ցանկը շատ երկար է. Գրիբոյեդով, Պուշկին, Լերմոնտով, Բրյուսով, Եսենին, Բելի, Մանդելշտամ, Պաստեռնակ, Բիտով.… Կովկասում իր զինվորական ծառայությունն է անցկացրել երիտասարդ Տոլստոյը։ Կովկասը եղել է ռուս գրականության մշտական թեմաներից մեկը՝ ծնելով տարբեր տեսակի գրություններ՝ բանաստեղծությունից մինչեւ ուղեգրություն։ Անշուշտ, այս հեղինակներից եւ ոչ մեկը ցարական գաղութարարության կամ կոմունիստական գաղափարաբանության ջատագովը չէր, բայց արդեն 19-րդ դարի առաջին կեսին Պուշկինի, Լերմոնտովի եւ այլոց գրություններում ձեւակերպվում են որոշակի թեմաներ, ներկայացման ստերեոտիպային ձեւեր եւ փոխաբերություններ, որոնք ներկայացնում էին Կովկասը որպես ընդարձակվող ռուսական կայսրության ծայրամաս՝ նպաստելով կովկասյան ժողովուրդների գաղութացման եւ ռուսական մշակութային գերիշխանության հաստատմանը։
Այս տեսանկյունից հիմնարար նշանակություն ունեն Ա. Պուշկինի «Ճանապարհորդություն դեպի Էրզրում» ուղեգրությունը եւ 1829 թվականին տեղի ունեցած այդ ճամփորդությունից հետո գրված մի խումբ բանաստեղծություններ։ Ուղեգրությունը գրվել է 1835-ին, բայց դեռեւս 1830-ին մի հատված տպագրվել է «Լիտերատուրնայա գազետա»-ում։ Այդ հատվածի հրապարակման առիթով բանաստեղծի քննադատներից մեկը գրում է. «Մենք կարծում էինք, թե Արեւելքում կատարվող մեծ իրադարձությունները, որ զարմացրին աշխարհը եւ որոնցով Ռուսաստանը շահեց ողջ լուսավորյալ աշխարհի հարգանքը, կխթանեն մեր պոետների հանճարը՝ եւ սխալվեցինք»։
Այս հատվածում հստակորեն ձեւակերպված են կայսրության ակնկալիքները բանաստեղծներից` պատշաճ ձեւով փառաբանել «մեծ իրադարձությունները», բայց պարզ երեւում է եւ այն, որ Ռուսաստանը կովկասյան արշավանքների ժամանակ իր վրա զգում էր Արեւմուտքի («լուսավորյալ աշխարհի») գնահատող հայացքը եւ այդ հայացքի ներքո ջանում ինքն իրեն տարանջատել Արեւելքից։
Պուշկինի այս ստեղծագործությունն արժանացել է շատ հետազոտողների ուշադրությանը։ Օրինակ` ռուս գրականության ամերիկացի հետազոտող Եվա Թոմփսոնը մատնանշում է այդ տեքստում առկա օրիենտալիզմի բազմաթիվ դրսեւորումներ։ Բայց, իմ կարծիքով, ամենատպավորիչ հատվածներից մեկն այն է, որտեղ Պուշկինը նկարագրում է, թե ինչ մեծ հուզմունքով է իմանում, որ գտնվում է կայսրության սահմանի՝ Արփաչայի մոտ եւ այն անցնելուն պես կհայտնվի օտար տարածքում։ Սակայն, գետն անցնելով, բանաստեղծը հայտնագործում է (հիասթափությա՞մբ, թե՞ ուրախությամբ), որ ռուսական զորքերն արդեն գրավել են այդ տարածքը, եւ նա դեռեւս գտնվում է ընդարձակվող Ռուսական կայսրության մեջ։ (Նկատենք, որ այսօրվա հայ ընթերցողի համար Ռուսական կայսրությունից Օսմանյան կայսրություն անցնող բանաստեղծը անցնում էր Արեւելյան Հայաստանից Արեւմտյան Հայաստան։) Այստեղ չկա ռուսական նվաճումների ուղղակի փառաբանություն (դրան խանգարում էին շատ հանգամանքներ, այդ թվում՝ իշխանությունների հետ բանաստեղծի բարդ, լարված հարաբերությունները եւ գեներալ Պասկեւչի նկատմամբ բացասական վերաբերմունքը), բայց, փաստորեն, կա շատ ավելին։
Մեկ այլ օրինակ է «Կովկաս» բանաստեղծությունը՝ խիստ տպավորիչ սկզբով. «Ահա Կովկասն իմ ոտքի տակ»։ Սա պանորամային տեսարանի եւ խորհրդանշային տիրապետման փայլուն նմուշ է, որտեղ ամպերից էլ վեր, արծվի թռիչքի բարձրությունից դիտող ռուս պոետի հայացքի ներքո սփռվում է անծայրածիր տեսարանը՝ լեռնային լանդշաֆտը. գետեր ու դաշտեր, ձյունապատ գագաթներ ու ջրվեժներ, եւ այնտեղ կենող բնիկներ։ Բնիկի ներկայությունը դիտողին բնավ անհանգստություն չի պատճառում (նա կարծես բնապատկերի անբաժան մասն է), նրա ուշադրությունն ավելի շատ գրավում է արագահոս Թերեքի խելահեղ տարերքը եւ այն նկարագրելու, ներկայացնելու խնդիրը…
Ռուսական օրիենտալիզմի հետագա փոխակերպումները
Կարող է թվալ, թե ԽՄ-ում՝ իրավահավասար հանրապետությունների դաշնությունում, տեղ չպետք է լիներ օրիենտալիզմի համար։ Բայց հետազոտողները նշում են, որ ստալինյան շրջանում, ըստ էության, վերականգնվեց ռուս ազգի տիրապետող դերը «մեծ եղբայր-փոքր եղբայրներ» մոդելի տեսքով։
Հետագա տարիներին աննախադեպ մասշտաբներ ընդունեց խորհրդային ժողովուրդների ռուսականացման քաղաքականությունը, որին ծառայեցվում էին կրթության համակարգը եւ մեդիան։ Դրան զուգահեռ, 1960-ականներին մի խումբ հանրապետություններում ակներեւ դարձան ազգայնականության դրսեւորումները, ընդգծված հետաքրքրությունը էթնիկական հիմքի եւ ազգային մշակութային ավանդության նկատմամբ։ Այս ամենը կարող էր ակտիվացնել ռուսական օրիենտալիզմը։
Ըստ ականավոր բրիտանացի քննադատ Ս. Հոլլի՝ ստերեոտիպականացումը խորհրդանշային իշխանության կամ բռնության կիրառության կենտրոնական տարր է, որն իրականացվում է ներկայացման (ռեպրեզենտացման) պրակտիկաների միջոցով։ Նման ստերեոտիպի լավ օրինակ է այն, ինչ կոչվում է «лицо кавказской национальности», որը թեգ ռասիստական երանգներ ընդունող ընդգծված բացասական գնահատական է, թեգ ծառայում է համասեռություն հաղորդելուն էթնիկական, կրոնական, մշակութային իմաստներով ծայրահեղորեն տարասեռ տարածքին։
Ավելի «բարեկամական» ստերեոտիպ է «Արեւաշող Հայաստանը (Վրաստանը, Ադրբեջանը)», որն«Անդրկովկաս» բառի նման մատնանշում է այն տեղը, որի մենաշնորհն է անվանելը եւ իմաստավորելը։ Ամեն դեպքում, նման որակումներում որպես կանոն բնիկներն ասոցացվում են անցյալի եւ բնականության հետ՝ Կենտրոնին թողնելով քաղաքակրթությունը եւ արդիականությունը։
Կովկասը ճամփորդության ցանկալի վայր (նաեւ, ինչպես Պուշկինի եւ Լերմոնտովի ժամանակ, իշխանությունների հսկող հայացքից հեռու փախչելու իմաստով) եւ կարեւոր գրական թեմա էր նաեւ խորհրդային տարիներին։ Սոցիալիզմն անխուսափելիորեն թելադրում էր իր պահանջները, օրինակ, թեմաների եւ ներկայացման ձեւերի առումով, բայց որոշ հին թեմաներ եւ ստերեոտիպեր շարունակում էին սնել խորհրդային գրողների երեւակայությունը։ Օրինակ՝ «Կովկասի գերու» թեման, որ հանդիպում է Պուշկինի, Լերմոնտովի եւ Տոլստոյի մոտ, հայտնվում է նաեւ Բիտովի «Հայաստանի դասերը» գրքում։
Ինչպես արդեն ընդգծեցի, խորհրդային հեղինակների մեկնաբանության առումով առայժմ շատ ավելի քիչ բան է արված, բայց կարծում եմ, որ այս տեսանկյունից ռուս եւ խորհրդային, հին ու նոր հեղինակների ընթերցումը կարող է շատ բանով օգտակար լինել ներկա իրողությունները հասկանալու ջանքերի համար։
Ինչպես նկատում է նորվեգացի հետազոտող Ի. Նոյմանը՝ Ռուսաստանն Արեւմուտքի համար միշտ աչքի է ընկել երկու բանով՝ անորոշությամբ (օրինակ՝ հեռանկարի, այն բանի, թե նրանից ինչ կարելի է ակնկալել) եւ սպառնալիքով՝ կանգնած Եվրոպայի դարպասների առաջ։ Այսօր էլ այս երկու հատկանիշները՝ անորոշությունը եւ սպառնալիքը (եւ ոչ միայն Եվրոպայի համար), բնորոշում են Ռուսաստանը, բայց մի կարեւոր տարբերությամբ. Ռուսաստանն այսօր չի նույնացվում եվրոպական (արեւմտյան) նախագծերի հետ, այլեւս չի ընկալվում որպես անփոխարինելի միջնորդ Արեւմուտքի եւ Հարավային Կովկասի միջեւ, առավելեւս չխոսենք նրա քաղաքակրթող առաքելության մասին, որ ստանձնել էր 19-րդ դարում: Այսօր նման դերակատարությունն առհասարակ թվում է անհնարին։ Միեւնույն ժամանակ, ուղղակիորեն տարածաշրջան թափանցող գլոբալ մշակութային հոսքերն էապես սասանել են ռուսական մշակութային գերիշխանությունը Հարավային Կովկասում։
Այսօր պատկերը տարբեր է նաեւ այն իմաստով, որ արեւմտականացման գործոն լինելու հավակնություններ է դրսեւորում Թուրքիան, որն ինչ-որ առումներով համարվում է ավելի արեւմտյան, քան Ռուսաստանը: Վերջինս ավելի շատ ներկայանում է որպես Եվրոպայի այլընտրանք։
Այս իրադրությունը դժվարին խնդիրներ է հարուցում Հարավային Կովկասի կամ այդ տարածաշրջանի առանձին երկրների համար։ Հարավային Կովկասում տիրող բարդ իրադրության պայմաններում Հայաստանի եվրոպական կողմնորոշման կողմնակիցները նույնպես, պատասխանելով «Եվրոպա՞, թե՞ Ռուսաստան» հարցին, իրենց փաստարկները կառուցում են Եվրոպայի հետ Հայաստանի երկարատեւ պատմամշակութային կապերի փաստի վրա՝ ցավոք, անտեսելով կամ թերագնահատելով մոտ 200-ամյա ռուսական-խորհրդային տիրապետության նշանակությունը։
Այսօր ավելի ակնհայտ ձեւով է զգացվում Հարավային Կովկասը որպես «հորինված» կամ մշակութապես կառուցված տարածաշրջան դիտարկելու եւ այդ հորինված պատկերը քննադատական վերլուծության ենթարկելու նպատակահարմարությունը։ Պատշաճ մակարդակով արված նմանատիպ հետազոտությունները կարող են նպաստել, ի թիվս այլ բաների, ներկա մշակութային բարդ իրադրության մեջ կողմնորոշվելու եւ մշակութային քաղաքականություններ մշակելու գործին։

The Russian Picture of the Caucasus
The South Caucasus or the former Transcaucasia is a Russian and Soviet legacy in the sense that it started its formation as a region and geopolitical unit along with the Southern expansion of the Russian Empire and retained its status under the Soviet Union. It has lived in a context of continuous and complex relations with the Southern neighbors of Russia, i.e. Iran and especially Turkey, as well as the West, however indirectly.
Even K. Marx wrote that the Caucasian mountains divide Southern Russia from Georgia and the adjacent territories it liberated from Muslims and registers that this cuts off the legs of the enormous empire of its body. Commenting on Marx’s above-mentioned observation, the Soviet Armenian scholar Ashot Hovhannisyan notes (1959) that the gradual union of Transcaucasia countries with Russia and the strengthening of ties between the Russian and Transcaucasia peoples allowed Russia to stand up firmly on its feet, which also allowed Transcaucasia to tear apart from Iran and Turkey and to avoid the prospect of becoming an Anglo-American colony.
Throughout the 19th century the relations between Turkey and Russia were those of principle for the latter. This was a period when the Russians were striving for redefining their identity in the language of Western concepts, to act as a nation that was becoming modernized in the European sense and as a country that was part of Europe. In this case Russia that was being westernized perceived Turkey as the East it was trying to differentiate itself from. Hence, Turkey is presented as the Oriental “Other” for Russia and the civilized world, in general. In this context a civilizing mission was ascribed to the Russian expansionism.
Russia was looking at the Eastern and Southern peoples of the Empire with a Westerner’s look. The Caucasus, in this context, was acting as an intermediate zone, a transit space between the West and the East that was becoming civilized with Russian mediation, that had its peculiarities (ethic and religious, landscape and climate) and commonalities (the existence of Christian nations).
It is clear that such a picture of the Caucasus was far from being unconditional; it was full of uncertainties and contradictions, if we choose to refrain from qualifying those as paradoxes. Of course, the westernization strivings in the Caucasus were increasing the possibilities for the so-called “Russian orientation,” especially if we take into account the fact that the alternatives were Iran and Turkey, and Russian domination could be seen as a lesser evil. However, on the other hand, Russia itself was perceived as a semi-Western semi-Oriental country, as a transit zone between the West and the East. Moreover, based on the fact of age-long historical relations with the West, many Caucasian peoples (Armenians, Georgians) could call themselves “more Western,” than the Russians…
In his book entitled “Orientalism” Edward Said showed how the East was constructed as a cultural and geographical unit by the West. He defines Orientalism “as a Western style for dominating, restructuring, and having authority over the Orient¦”. Among other things “Orientalism is a style of thought based upon an ontological and epistemological distinction made between “the Orient” and (most of the time) “the Occident.” Thus a very large mass of writers, among whom are poets, novelists, philosophers, political theorists, economists, and imperial administrators, have accepted the basic distinction between East and West as the starting point for elaborate theories, epics, novels, social descriptions, and political accounts concerning the Orient, its people, customs, “mind”, destiny, and so on. This Orientalism can accommodate Aeschylus, say, and Victor Hugo, Dante and Karl Marx.”
Russian Orientalism
Said’s book generated other similar studies regarding other regions, e.g. Africa (V. Y. Mudimbe’s “The Invention of Africa”), the Balkans (Maria Todorova’s “Imagining the Balkans”), and Eastern Europe (Larry Wolff’s “Inventing Eastern Europe”). There are also a number of articles and books on the pre-Soviet period of Russian Orientalism and the orientalization of the Caucasus. Studies on the Soviet era are fewer. As in other cases, here too, the diverse and mixed region is attributed unity and homogeneity, being ascribed backwardness, lack of civilization, barbarity and other labels. Hence, the idea of Russia’s “civilizing mission” that was quite appropriate from the perspective of justifying imperial expansionism and colonization, was substantiated and was approved of by many representatives of the Russian intelligentsia. They considered that Russia was carrying enlightenment and civilization to the Caucasus and other territories seized from the Ottoman Empire. It should be added that this is how the Russian presence was perceived by many in the Caucasus (among them such central figures of the Eastern Armenian Modern Literature as Kh. Abovyan and H. Tumanyan).
It is known that literary texts were diversely linked with the imperial and colonial practices (this is also what the above-mentioned passage from Said’s book is about). Particularly the writers contribute to the development of the general attitude that takes the Empire for granted. Besides, literary texts form, spread and, as a matter of fact, legitimize the seized lands and peoples to present viable forms from dominating positions.
After the Caucasus was conquered by Russia, the list of the names of Russian and Soviet writers who visited the Caucasus for various reasons became very long: Griboyedov, Pushkin, Lermontov, Bryussov, Yesenin, Belyi, Mandelshtam, Pasternak, Bitov, and so on… Young Tolstoy did his military service in the Caucasus.
The Caucasus was one of the everlasting topics of the Russian literature, generating writings of various genres from poetry to travelling notes. Certainly, none of these authors was an advocate of the Tsarist colonialism or Communist ideology, but already back in the early 19th century some topics, stereotypical forms of presentations and metaphors came forth in the writings of Pushkin, Lermontov, and others that presented the Caucasus as a periphery of the expanding Russian Empire, contributing to the colonization of the Caucasian peoples and the establishment of Russian cultural dominance.
From this perspective the traveling notes by Pushkin called “Journey to Arzrum” and a number of poems that were written after this trip in 1829 are significant. The travelling notes were written in 1835, but still back in 1830 a passage was published in the Literaturnaya Gazeta (Literary Newspaper). A critic writes on the occasion of this publication “We used to think that the great events taking place in the East that surprised the whole world and earned the respect of the whole enlightened world for Russia would fuel our poets’ geniuses, but we were mistaken.”
This statement clearly presents the Empire’s expectations from the poets: to properly praise the “great events,” but one can also clearly see that during its Caucasian invasions Russia could feel the evaluating eyes of the West (the enlightened world) watching its back and was trying to disconnect itself from the East under this stare.
The above-mentioned text by Pushkin was honored with the attention of many scholars. For example, an American scholar of the Russian Literature Eva Thompson points to multiple expressions of Orientalism present in that text. However, in my opinion, one of the most impressive passages is the one in which Pushkin describes the enormity of his excitement when he learnt that he was on the border of the Empire, at the river of Arpachay, and that as soon as he crossed it he would find himself in a foreign land. However, crossing the river the writer found out (disappointedly or happily) that the Russian troops had already conquered that land, and he was still inside the expanding Russian Empire. (It should be noted that the Russian poet that was travelling from the Russian Empire to the Ottoman Empire for the contemporary Armenian reader, was transiting from Eastern Armenia to Western Armenia). There is no direct praise of the Russian conquests here (many circumstances hindered it, including the poet’s complex and tense relations with the authorities and his negative attitude towards General Paskevich), but in fact there is much more here.
The poem “The Caucasus” is a brilliant example of a panoramic view and symbolic dominance, where the vast landscape, the mountainous scene with rivers and fields, snow-crowned peaks and water-falls as well as the locals living there lay before the eyes of the poet watching from even higher that the clouds, at the height of an eagle’s flight. The presence of the locals does not bother the viewer at all; his attention is rather attracted by the furious element of the speedy Terek…
Further Transformation of Russian Orientalism
It may seem that there should have been no place for Orientalism in the Soviet Union among equal republics in the federation. But scholars mention that in the Stalin period in fact the dominating role of the Russian nation was restored in the “big brother – little brothers” model.
In the following years the policy of Russification of the Soviet peoples extended to unprecedented scale, and the educational system and the media were serving this process. Along with this in the 1960s manifestations of nationalism, emphasized interest of the ethnic roots and national cultural tradition became evident in a number of republics. All this could activate Russian Orientalism.
According to the British critic Stuart Hall, stereotyping is a key element in exercising symbolic power and violence through representational practices. A good example of such stereotyping is what is called “a person of Caucasus descent ” for it is both a highly negative evaluation that comprises racist coloring and serves the purpose of giving homogeneity to the extremely diverse space in ethnic, religious, and cultural aspects. A more “friendly” stereotype is “Sunny Armenia (Georgia, Azerbaijan),” that like the word “Transcaucasia” denoted the place whose monopoly it is to name and to give a meaning. In any case in such labeling the local are associated with their past and tradition, reserving civilization and modernity for the Center.
The Caucasus was a desirable place to travel to (this was also the case with Pushkin and Lermontov in terms of running away from the watching eyes of the power) and was an important literary topic also in the Soviet years. Socialism was inevitably dictating its demands, for example, with regard to the topics and forms of representation, but some old topics and stereotypes continued to feed the imagination of the Soviet writers. For example, the topic of “the captive of the Caucasus” that we come across in the writings by Pushkin, Lermontov, and Tolstoy, we see also in the book by Bitov ‘The Lessons of Armenia.’
As I have already highlighted, so far very little has been done with regard to interpreting Soviet authors, but I think that reading Russian and Soviet old and new authors may be very useful for the efforts to understand the current reality.
Summary
As the Norwegian scholar Iver Neumann notes Russia has been prominent for two things in the eyes of the West – its uncertainty (for example, with regard to its prospects or what could be expected from it) and the threat of being before the gates to Europe. Today also Russia is characterized by these two qualities – the uncertainty and the threat (by the way, not only for Europe), but the situation is significantly different: Russia is not identified with the European (Western) projects of the day and it is not perceived as an irreplaceable mediator between the West and the South Caucasus, all the more we should not bring up its civilizing mission that it took up in the 19th century. Such a role seems quite impossible today. At the same time the global cultural flows, penetrating directly into the region, have seriously shattered the Russian cultural dominance in the South Caucasus.
Today the situation is different also in the sense that some pretence for becoming the Westernizing factor is put forth by Turkey, which in some aspects is considered more Western than Russia. The latter is more presented as an alternative to Europe.
This situation creates complex problems for the South Caucasus or individual countries in that region. In the conditions of a complex situation the advocates of the Western orientation of Armenia when answering the question “Europe or Russia?” construct their arguments on the fact of continuous historical and cultural ties between Armenia and Europe, unfortunately overlooking or underestimating the significance of the Russian – Soviet dominance of about 200 years over Armenia. Today it has become more obvious that the expediency of considering the South Caucasus as an “invented” or a culturally constructed region, even more so when we see facts of shifting foreign policy development vectors and notice intentions of doing so.