Եկեղեցիների անբարեկարգ վիճակի մեղավորը Հուշարձանների պահպանության վարչությո՞ւնն է
Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ Մելիքյանը նախօրեին տված իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է հետևյալը.
«Անհատ բարերարներից և ազգային տարբեր կառույցներից ապահովելով անհրաժեշտ միջոցներ` Վեհափառ Հայրապետի օրհնությամբ նորոգվել և նորոգվում են բազում սրբավայրեր: Միևնույն ժամանակ հստակ է, որ Հայաստանյաց Առաքելական Եկեղեցին միայնակ, առանց պետական աջակցության, չի կարող հոգալ բազմահազար մեր սրբավայրերի պահպանությունը:
Այս կապակցությամբ, սակայն, պետք է տեղեկացնենք, որ ժամանակին Վեհափառ Հայրապետը դիմում էր կատարել Հուշարձանների պահպանության գործակալություն, որպեսզի այնտեղ պատրաստվեն պատմամշակութային կարևորություն ունեցող վանքերի վերանորոգման նախագծերն ու նախահաշիվները և փոխանցվեն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին` դրանց հիման վրա հայթայթելու անհրաժեշտ միջոցները:
Այս առնչությամբ գործակալությանը հանձնարարական էր տրվել նաև ՀՀ այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից: Ցավոք, Մայր Աթոռի դիմումն ընթացք չստացավ, և որևէ նախագիծ առ այսօր Մայր Աթոռին չի փոխանցվել»:
«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը խնդրում է Մշակույթի նախարարությանը, ում ենթակայության տակ է գտնվում Հուշարձանների պահպանության գործակալությանը, պարզել և առաջիկա օրերի ընթացքում մամուլի միջոցով հայտնել հանրությանը Կաթողիկոսի խնդրանքը և այն ժամանակվա նախագահի հանձնարարականը չկատարելու պատճառը:

В неблагоустроенном состоянии церквей виновато Агентство по охране памятников?
Глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян в одном из своих последних интервью заявил следующее:
«Путем обеспечения необходимых средств, выделенных частными благотворителями и национальными структурами, с благословения Верховного Патриарха были восстановлены и по сей день восстанавливаются многочисленные священные места.
В то же время ясно, что Армянская Апостольская церковь не может заниматься сохранением наших многочисленных священных мест без содействия государства.
Однако в связи с этим следует сообщить, что в свое время Верховный Патриарх обратился в Агентство по охране памятников с просьбой подготовить проекты и сметы работ по реставрации представляющих культурно-историческую ценность монастырей и представить их Первопрестольному святому Эчмиадзину с тем, чтобы на их основе были изысканы необходимые средства.
Поручение по этому же вопросу дал Агентству и занимавший тогда пост президента Армении Роберт Кочарян. К сожалению заявлению Первопрестольного святого Эчмиадзина не был дан ход и до сих пор ни один проект не представлен».
Молодежная инициатива «Не будем молчать» просит Министерство культуры, в чьем ведении находится Агентство по охране памятников, выяснить и в ближайшие дни через прессу представить общественности причины невыполнения просьбы Католикоса и поручения экс-президента РА.