Տնտեսական ակտիվությունը նվազագույն մակարդակի վրա է
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության մակարդակը նոյեմբերի դրությամբ 3,1%է, տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Սա տարվա ընթացքում վատագույն ցուցանիշն է: Տարեսկզբին տնտեսական ակտիվությունը հասել էր նույնիսկ մինչև 9.1%(փետրվարին), իսկ ապրիլին դեռ բարձր էր 8%-ից: Ի դեպ՝այդ հանգամանքն էլ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մարտին հիմք տվեց հայտարարել, որ կառավարությունը պետք է տարին փակի առնվազն 7% աճով:
«Տարվա վերջում ունենալու ենք 35-40 մլրդ դրամի տնտեսում, 7% տնտեսական աճ առնվազն և աշխատավարձի առաջանցիկ աճ գնաճից»,-լրատվամիջոցների հետ փակ հանդիպման ժամանակ մարտի 19-ին ասել է Ս. Սարգսյանը:
Նրա այդ կանխատեսումներից իրականացել է միայն առաջինը՝ կառավարությունն իսկապես էլ բյուջեում զգալի տնտեսումներ է արել՝ հիմնականում կապիտալ ծախսերի կիսով չափ թերակատարման շնորհիվ: Ընդ որում՝ Ս. Սարգսյանի կանխատեսումը գերակատարվել է: Բյուջեի 9 ամսվա կատարողականի արդյունքներով՝ հավելուրդը կազմել է 75,8 մլրդ դրամ՝ նախատեսված 9,5 մլրդ դրամի համեմատ: Այսինքն՝ բյուջեի խնայողությունը մոտ 60-65 մլրդ դրամ է 9 ամսվա տվյալներով: Սակայն բյուջեում խնայողությունների նման բարձր մակարդակը բացասաբար է անդրադառնում տնտեսական ակտիվության վրա՝ տնտեսությունից հավաքագրված ռեսուրսները սառեցվում են կենտրոնական բանկի հաշիվներում, փոխանակ շրջանառության մեջ դրվելու: Սա այն ցուցանիշը չէ, որով կառավարությունը պետք է հպարտանա: Ընդհակառակը՝ կառավարությունը պետք է միջոցներ ձեռք առնի սառեցված գումաները նորից շրջանառություն ուղղելու համար, այլապես 7% աճի մասին կանխատեսումները կմնան որպես երազանք:
Ինչ վերաբերում էաշխատավարձի աճին՝ ապա այն ակնհայտորեն ետ է մնում գնաճից: Ըստ ԱՎԾ տվյալների՝ նոյեմբերի դրությամբ միջին աշխատավարձի աճն ընդամենը 4,4% է (147.3 հազ. դրամ), իսկ միջին գնաճը 11 ամսում՝ 5,8%: Աշխատավարձի աճն առնվազն 1,4 տոկոսային կետով ետ է մնում գնաճից, իսկ դա նշանակում է մարդկանց փաստացի եկամուտների նվազում:
Այսպիսով՝ 11 ամսվա տվյալներով ունենք տնտեսված բյուջե, իրական աշխատավարձերի նվազում, տնտեսական ակտիվության դանդաղում: Այս պարագայում նույնիսկ իրատեսական չի թվում կառավարության վերջին ճշտումը, թե տարին կփակեն 4,1% աճով:
11 ամսվա կտրվածքով դրական զարգացումներ կան միայն արդյունաբերությունում և գյուղատնտեսությունում: Արդյունաբերությունում աճը 7,1%է, գյուղատնտեսությունում՝ 6.1%: Տնտեսության մյուս ճյուղերը ակնհայտորեն ետ են մնում: Հատկապես ՀՆԱ-ի վրա մեծ ազդեցություն է թողնում ծառայությունների ոլորտի աճի դանդաղումը՝տարեսկզբի 7.5%-ից այն նոյեմբերին իջել է մինչև 2.9%: Ծառայությունների ոլորտը(առանց առևտրի) տնտեսության ամենամեծ ոլորտն է՝ ապահովում է ՀՆԱ-ի մոտ 30%-ը, այս ոլորտում դանդաղ զարգացումներն էապես ազդում են ողջ տնտեսական համակարգի վրա: Ըստ նախնական գնահատականների՝ անկումը հիմնականոմ հետևանք է փոխադրումների նվազման ու առողջապահության ցուցանիշների վատթարացման:
Ինչ վերաբերում է շինարարությանը՝ ապա այն վաղուց է դարձել տնտեսության աքիլեսյան գարշապարը: 11 ամսվա կտրվածքով շինարարության անկումն արդեն 8,5% է: Սա իդեպ տեղի է ունենում նաև պետության կողմից շինարարական ծրագրերի հետաձգման պատճառով: Մյուսկողմից՝մասնավոր հատվածը բավարար ներդրումային ակտիվություն չի ցուցաբերում:

Экономическая активность на минимальном уровне
Экономическая активность в Армении по положению на ноябрь составляет 3,1%, сообщает Национальная статистическая служба РА. Это наихудший показатель за этот год. В начале года экономическая активность достигла даже 9,1% (в феврале), а в апреле была выше 8%. Кстати, это обстоятельство заставило президента РА Сержа Саргсяна заявить в марте, что правительство должно закрыть год как минимум с 7-процентным ростом.
"К концу года мы будем иметь экономию в 35-40 млрд драмов, как минимум 7-процентный экономический рост и опережающее рост цен повышение заработной платы",- заявил С.Саргсян на закрытой встрече 19 марта с представителями СМИ.
Из этих прогнозов осуществился только первый – правительство действительно смогло обеспечить в бюджете ощутимую экономию в размере даже 75,8 млрд драмов. Однако столь высокий уровень экономии отрицательно повлиял на экономическую активность – собранные за счет экономии ресурсы вместо того, чтобы быть введены в обращение, были заморожены на счетах Центрального банка. Это не тот показатель, которым правительство должно гордиться. Наоборот, правительство должно принять меры для того, чтобы вновь ввести в обращение заморженные суммы, в противном случае прогноз относительно 7-процентного роста останется мечтой.
Что касается заработной платы, то ее рост явно отстает от роста цен. Согласно данным НСС, в ноябрь зарплата выросла всего на 4,4%, а средний показатель роста цен в разрезе 11 месяцев составил 5,8%. Это означает фактическое сокращение доходов населения.
В этой ситуации нереальным кажется даже последнее уточнение правительства о том, что год оно закроет с экономическим ростом 4,1%.
Положительные процессы в разрезе 11 месяцев имеются только в сферах промышленности и сельского хозяйства, где рост составил соответственно 7,1% и 6,1%. Остальные отрасли экономики явно отстают.
Особенно большое влияние на ВВП оказывает медленный рост показателей в сфере услуг: с 7,5% в начале года он снизился в ноябре до 2,9%. По предварительным данным, спад является в основном следствием сокращения перевозок и ухудшения показателей в сфере здравоохранения.
Что касается строительства, то оно давно стало ахиллесовой пятой экономики. За 11 месяцев спад в сфере строительства составил 8,5%. Это происходит также из-за переноса государством сроков осуществления строительных программ. С другой стороны, достаточной инвестиционной активности не проявляет и частный сектор.