Բնապահպանության նախարարությունը խուսափո՞ւմ է ասելուց, թե որ ընկերությունում քանի հոր է լուծարել
Այս տարվա հոկտեմբերի 31-ից մինչև դեկտեմբերի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում Արարատի մարզում 9 հորատանցք է լուծարվել` 465լ/վ գումարային ծախսով և 6 հորատանցք է կոնսերվացվել` 180լ/վ ընդհանուր ծախսով: Այս մասին «Հետքին» հայտնել է ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը: Ըստ նախարարության պատասխանի` լուծարման գործընթացում է 2-ը, հետագայում պլանավորված է լուծարել ևս 7-ը:
Հիշեցնենք, որ Արարատի և Արմավիրի մարզերում ձկնաբուծական նպատակով ապօրինի շահագործվող ինքնաշատրվանող 43 հորերի լուծարումն իրականացնելու համար կառավարությունը հոկտեմբերի 31-ին որոշել էր ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը հատկացնել մոտ 107.5 մլն դրամ:
Այս որոշումը կայացնելու անհրաժեշտությունն առաջացել էր Արարատյան դաշտում արտեզյան ավազանի սպառման վտանգը կանխելու համար: Իսկ ավազանի ստորերկրյա ջրերը մեծ ծավալներով օգտագործում ձկնաբուծական տնտեսությունները, որոնց սեփականատերերը բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են:
Արմավիրի մարզում իրականացվել է 3 հորատանցքի լուծարում` 50լ/վ գումարային ծախսով և 7 հորատանցքի կոնսերվացում` 100լ/վ ընդհանուր ծախսով, այդ թվում 2 ապօրինի հորատանցք լուծարվել է ՀՀ կառավարության նշված որոշմամբ հատկացված գումարով:
Նախարարությանը խնդրել էինք նաև հայտնել, թե մինչ օրս որ տնտեսությունում քանի հոր է լուծարվել և պատասխանատվության ինչպիսի՞ միջոցներ են կիրառվել ապօրինի հոր օգտագործողների նկատմամբ:
Այս հարցին նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Է. Փիրումյանը խուսափել է ամբողջական պատասխանելուց. «ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության կողմից ստուգումներ են իրականացվել առանց ջրօգտագործման թույլտվության հորեր շահագործող թվով 14 տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ, ինչի արդյունքում վերջիններիս նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով կիրառվել են պատժամիջոցներ և տրվել են ապօրինի շահագործվող հորերի լուծարման կամ կոնսերվացման պարտադիր կատարման հանձնարարականներ»:
Ավելի վաղ նախարարությունը հայտնել էր, որ լուծարվել են «Մխչյան ֆիշ», «Ալեքս գրիգ», «Էմի ֆիշ», «Ռոյալ պարադիզ», «Ակվատեխ ավտոմատիկա» ընկերությունների և մի շարք այլ անհատ ձեռներեցների ձկնաբուծարաններում առկա ապօրինի խորքային հորերը:
Հիշեցնենք, որ սրանց մեջ խոշոր ջրօգտագործողներ կան. «Ալեքս գրիգ» ընկերությունը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանինն է, և իր տնտեսությունում պատգամավորը նույնիսկ ջրաչափ չէր տեղադրել: «Ակվատեխ ավտոմատիկա»-ն Ձկնաբույծների միության նախկին նախագահ Արկադի Գևորգյանի տնտեսությունն է: Սակայն, թե ինչ հզորությամբ կամ քանի հոր է լուծարվել այս տնտեսություններում, նախարարությունը չի պատասխանել:
Համաձայն նախարարության կայքի` Ջրերի վերահսկողության Արարատի և Արմավիրի բաժինների կողմից Արարատյան դաշտի ձկնաբուծարաններում իրականացված համատեղ ստուգումների արդյունքում դեկտեմբերի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հայտնաբերված խախտումների համար կայացվել է 400 հազար դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի հինգ որոշում:

Министерство экологии РА уклонилось от ответа на вопрос, сколько колодцев ликвидировала каждая компания
В период с 31 октября о 13 декабря с.г. в Араратской области было ликвидировано 9 колодцев с суммарным расходом 465 л/с и консервировано 6 колодцев с общим расходом 180 л/с. Об этом “Hetq” сообщило Министерство экологии РА. В ответе МЭ сообщалось, что в процессе ликвидации находятся 2 колодца, еще 7 планируется ликвидировать в дальнейшем.
Напомним, что для ликвидиации 43 незаконно эксплуатирумых колодцев, которые были созданы в целях организации рыбоводства в Араратской и Армавирской областях, 31 октября правительство приняло решение выделить Минэкологии 107,5 млн драмов.
Такое решение было принято в связи с необходимостью предупредить угрозу, возникшую для артезианского бассейна Араратской области, грунтовые воды которого в больших объемах используются рыбоводческими хозяйствами, принадлежащими высокопоставленным должностным лицам.
В Армавирской области было ликвидировано три колодца с суммарным расходом 50 л/с и консервировано 7 колодцев с общим рахсодом 100 л/с. При этом два незаконных колодца были ликивидированы на средства, выделенные вышеупомянутым решением правительства РА.
Мы также просили Минэкологии ответить, сколько колодцев было ликвидировано в каждом хозяйстве и к какой ответственности были привлечены лица, незаконно использовавшие эти колодцы. Однако руководитель аппарата Министерства экологии Э. Пирумян уклонился от исчерпывающего ответа на этот вопрос.
Ранее ведомство сообщило, что ликвидированы незаконные глубинные колодцы компаний “Мхчян Фреш”, “Алекс Григ”, “Эмми Фреш”, “Роял парадиз”, “Акватех автоматика”.
Напомним, что среди них имеются крупные водопользователи. Компания “Алекс Григ” принадлежит депутату Национального Собрания РА Самвелу Алексаняну, в хозяйстве которого даже водомер не установлен.
“Акватех автоматика” – компания бывшего председателя Союза рыбоводов Аркадия Геворкяна. Однако Минэкологии не сообщило, сколько колодцев и какой мощности ликвидировано в этих хозяйствах.
Согласно сайту МЭ, в результате совместных проверок, проведенных отделами контроля за водой Араратской и Армавирской областей, по нарушениям, выявленным в период с 9-о по 15 декабря, было принято пять решений об административных штрафах на общую сумму 400 тысяч драмов.