Բնապահպանության նախարարությունը խուսափո՞ւմ է ասելուց, թե որ ընկերությունում քանի հոր է լուծարել
Այս տարվա հոկտեմբերի 31-ից մինչև դեկտեմբերի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում Արարատի մարզում 9 հորատանցք է լուծարվել` 465լ/վ գումարային ծախսով և 6 հորատանցք է կոնսերվացվել` 180լ/վ ընդհանուր ծախսով: Այս մասին «Հետքին» հայտնել է ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը: Ըստ նախարարության պատասխանի` լուծարման գործընթացում է 2-ը, հետագայում պլանավորված է լուծարել ևս 7-ը:
Հիշեցնենք, որ Արարատի և Արմավիրի մարզերում ձկնաբուծական նպատակով ապօրինի շահագործվող ինքնաշատրվանող 43 հորերի լուծարումն իրականացնելու համար կառավարությունը հոկտեմբերի 31-ին որոշել էր ՀՀ բնապահպանության նախարարությանը հատկացնել մոտ 107.5 մլն դրամ:
Այս որոշումը կայացնելու անհրաժեշտությունն առաջացել էր Արարատյան դաշտում արտեզյան ավազանի սպառման վտանգը կանխելու համար: Իսկ ավազանի ստորերկրյա ջրերը մեծ ծավալներով օգտագործում ձկնաբուծական տնտեսությունները, որոնց սեփականատերերը բարձրաստիճան պաշտոնյաներ են:
Արմավիրի մարզում իրականացվել է 3 հորատանցքի լուծարում` 50լ/վ գումարային ծախսով և 7 հորատանցքի կոնսերվացում` 100լ/վ ընդհանուր ծախսով, այդ թվում 2 ապօրինի հորատանցք լուծարվել է ՀՀ կառավարության նշված որոշմամբ հատկացված գումարով:
Նախարարությանը խնդրել էինք նաև հայտնել, թե մինչ օրս որ տնտեսությունում քանի հոր է լուծարվել և պատասխանատվության ինչպիսի՞ միջոցներ են կիրառվել ապօրինի հոր օգտագործողների նկատմամբ:
Այս հարցին նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Է. Փիրումյանը խուսափել է ամբողջական պատասխանելուց. «ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության կողմից ստուգումներ են իրականացվել առանց ջրօգտագործման թույլտվության հորեր շահագործող թվով 14 տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ, ինչի արդյունքում վերջիններիս նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով կիրառվել են պատժամիջոցներ և տրվել են ապօրինի շահագործվող հորերի լուծարման կամ կոնսերվացման պարտադիր կատարման հանձնարարականներ»:
Ավելի վաղ նախարարությունը հայտնել էր, որ լուծարվել են «Մխչյան ֆիշ», «Ալեքս գրիգ», «Էմի ֆիշ», «Ռոյալ պարադիզ», «Ակվատեխ ավտոմատիկա» ընկերությունների և մի շարք այլ անհատ ձեռներեցների ձկնաբուծարաններում առկա ապօրինի խորքային հորերը:
Հիշեցնենք, որ սրանց մեջ խոշոր ջրօգտագործողներ կան. «Ալեքս գրիգ» ընկերությունը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանինն է, և իր տնտեսությունում պատգամավորը նույնիսկ ջրաչափ չէր տեղադրել: «Ակվատեխ ավտոմատիկա»-ն Ձկնաբույծների միության նախկին նախագահ Արկադի Գևորգյանի տնտեսությունն է: Սակայն, թե ինչ հզորությամբ կամ քանի հոր է լուծարվել այս տնտեսություններում, նախարարությունը չի պատասխանել:
Համաձայն նախարարության կայքի` Ջրերի վերահսկողության Արարատի և Արմավիրի բաժինների կողմից Արարատյան դաշտի ձկնաբուծարաններում իրականացված համատեղ ստուգումների արդյունքում դեկտեմբերի 9-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հայտնաբերված խախտումների համար կայացվել է 400 հազար դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի հինգ որոշում:

Ministry Claims of Capping Aquifer Wells at Fish Farms Lack Detail
When it comes to the environment risks threatening Armenia’s Ararat Valley, Hetq has written extensively about large-scale fish farming and the drain they place on the underground aquifers.
Armenia’s government claims that it too realizes the threat and is taking measures to stop the profligate dependence on underground aquifers by the fish farms.
The Ministry of Nature Protection has informed Hetq that none bore wells have been dismantled during the period October 31 to December 13. The ministry says the wells were producing 465 liters of water every second. Six other wells, spewing out 180 liters per second, were supposedly capped. Another seven are scheduled to be dismantled in the near future.
The government allocated 108 million AMD on October 31 in order to dismantle 43 illegal wells found to be operating in the provinces of Ararat and Armavir.
So far, the Ministry states that three wells have been dismantled and seven capped in Armavir.
Hetq asked the Ministry to provide greater details on the process; specifically what companies owned the dismantled or capped wells and were the owners of illegal wells held accountable.
The Ministry’s Chief of Staff provided a less than detailed answer which merely stated that 14 operations had been inspected for illegal wells, that the owners were prosecuted according to the law, and that they were instructed to dismantle or cap the wells.
Earlier, the Ministry had revealed that illegal wells were dismantled at a number of companies including Mkhchyan Fish, Aleks Grig, Emi Fish, Royal Paradise, and Aquatech Avtomatika.
Aleks Grig, a company owned by MP Samvel Aleksanyan, consumes large quantities of underground water for its fish farm. The operation hadn’t even installed a water usage meter.
Aquatech Avtomatika is owned by Argady Gevorgyan, former president of Armenia’s Association of Fish Farmers. The Ministry failed to say how many wells there were shut down and the amount of water they were consuming.
According to the Ministry’s website, recent inspections of Ararat Province fish farms resulted in overall fines of 400,000 ($1,000) for a variety of water usage violations.