Սպիտակի Գոգարան գյուղի բնակիչ Ալվինա Ալեքսանյանի միակ երեխան` 12-ամյա Ելենան, 88-ի երկրաշարժի ժամանակ դպրոցի փլատակների տակ է մնացել: Երեխային ամուսնուն եւ հարեւաններին հաջողվել է հանել դեկտեմբերի 10-ին: Ալվինայի կորստի ցավն անցած 25 տարիներին չի մեղմացել: «Երեխայիս հուղարկավորելուց հետո, երբ ես եւ ամուսինս` Սարգիսը, վերադարձանք տուն, հարեւանի տղաները մեզ մխիթարելու համար ասացին, որ իրենք կդառնան մեր տղաները»,- պատմում է նա: 1990 թվականին ծնվում է Ալվինայի երկրորդ դուստրը, որին, ի հիշատակ երկրաշարժին նահատակված դստեր,կրկին անվանում է Ելենա:
Ալվինան, սակայն, անմասն չի մնում երկրաշարժի տառապանքներից. 1998թ-ին հիվանդանում է ինսուլտով, իսկ 2002-ին մահանում է նրա ամուսինը`Սարգիսը: Տան կարիքները հոգալու եւ հիվանդ մորը խնամելու հոգսը փոխանցվում է 12-ամյա Ելենային: «Այդ տարիքում մեկը պետք է լիներ ինձ խնամեր, օգներ դասերս պատրաստել: Այդ մեկը մայրս պետք է լիներ, նա էլ հիվանդացավ»,- ասում է Ելենան, ով 6-րդ դասարանից թողնում է ուսումը՝ հիվանդ մորը խնամելու համար:
Գոգարանի համայնքապետարանից դեկտեմբերի 23-ին մեզ հայտնեցին, որ Ելենան կարողանում է դիմել այստեղ-այնտեղ` իր եւ մոր կարիքները հոգալու համար: «Նրան հաջողվել է վերանորոգել տալ իրենց բնակարանը»,- ասաց համայնքապետարանի աշխատակցուհին: Համայնքապետ Արթուր Գալոյանն էլ ասաց, որ Լոռու մարզպետի գրավոր հանձնարարությամբ երեք ամիս առաջ լույսի վարձի պարտքերը մարելու համար համայնքի բյուջեի սոցիալական օգնության գումարներից 20 հազար դրամ է տվել Ելենային: Վերջինիս լույսի պարտքը կազմում է 51 հազար դրամ: Վերանորոգված երեք սենյականոց բնակարանի երկու սենյակները դատարկ էին: Դռան մուտքից աչքի էր զարնում, որ երիտասարդ տանտիրուհին կոկիկ է եւ մաքուր: Սակայն ներսի անսովոր ցուրտն անհրապույր էր դարձնում բնակարանը:
«Մեր բնակարանը շատ վթարային էր: Տան պատերը լրիվ քանդված էին: Մինչեւ վերանորոգումը լուսամուտները չէին փակվում: Կարծես տունը քարանձավ լիներ»,- ասաց Ելենան: Ելենան պատմում է, որ ամեն ինչ արել է հիվանդ մորը պատշաճ խնամելու համար: Նա 17 տարեկանում Վանաձորում ամուսնացել է՝ իր հոգսը տղամարդու հետ կիսելու համար: «Մի օր, երբ եկա Գոգարան՝ մորս տեսնելու, հարեւաններն ինձ հայտնեցին, որ ամուսինս թոշակի օրերին գալիս է գյուղ եւ մորիցս խլում է նրա թոշակը: Դրանից հետո մայրս հարեւաններից է ուտելիք ուզում: Հղի վիճակում ես բաժանվեցի եւ եկա մորս հետ ապրելու: Այստեղ էլ ցրտից երեխաս մահացավ»,- պատմեց Ելենան:
Այժմ մայր ու աղջիկ ապրում են Ալվինայի 29 հազար դրամ թոշակով եւ 16 հազար դրամ նպաստով: «Այս տարի վեց ամսվա նպաստը չեն տվել»,- ասաց Ելենան: Գոգարանի համայնքապետ Արթուր Գալոյանը Ելենային եւ նրա մորը համարեց սոցիալապես ապահովված: «Համ թոշակ են ստանում, համ նպաստ»,- ասաց նա: «Դա հազիվ մորս դեղերին է հերիքում»,- բացատրեց Ելենան: Վերջինս ասաց, որ օրվա հացի կարոտ են եղել եւ համայնքապետից ստացած 20 հազար դրամն օգտագործել է մորը կերակրելու համար: «Չէ՞ որ մենք էլ ենք էս երկրի մարդ, մենք էլ ենք ապրել եւ ուտել ուզում»,- ասաց նա:
Ելենան Գոգարանում աշխատանք չի կարողանում գտնել, իսկ Գոգարանից 35 կմ հեռավորության վրա գտնվող Վանաձորում աշխատելու համար պետք է ամբողջ օրն անխնամ թողնի մորը: Նա ամռանը ունեւոր հարեւանների համար տնային գործեր է անում: «Ես սիրում եմ աշխատել, ստեղծել, ունենալ, ես աշխատանքից փախչող մարդ չեմ»,- ասում է նա: Ալվինայի տունը գտնվում է Գոգարանի ծայրամասում: «Գազի ներքին ցանցը հասցրել են մեր հարեւանի տան մոտ, չգիտեմ ինչու չեն հասցրել մեր տան մոտ: Դիմել եմ իրեն, նույնիսկ դեմքիս չնայելով, ասաց, թե տեղյակ չէ ով է այդպես արել»,- համայնքապետից դժգոհեց Ելենան:
Արդեն 6 ամիս է՝ Ալվինայի եւ Ելենայի բնակարանը հոսանքազրկված է: Ելենան սկզբում ուտելիքը պատրաստել է հարեւանի սալօջախին, հետո հարեւաններից մեկը նրանց գազի փոքրիկ բալոն է տվել: 23-ամյա Ելենան ասաց, որ պակասությունից եւ երբեմն իր առջեւ ծառացած անլուծելի խնդիրների պատճառով արդեն նյարդային հիվանդություն ունի: Մայր ու աղջիկ դժգոհեցին, որ հատկապես երեկոյան ժամերին ցրտից բնակարանում մնալ չի լինում: Ալվինայի հաշմանդամ ոտքը ցրտից ավելի է անզգայանում: Ալվինան եւ Ելենան ասում են, որ իրենք իրավունք ունեն տարեմուտի տոներն անցկացնել գոնե տաք բնակարանում:
Ելենան ասում է, որ թեեւ ավերիչ երկրաշարժից անցել է 25 տարի, բայց ավերված Գոգարանի բնակիչներից շատերը շարունակում են մնալ աղքատության ճիրաններում եւ օգնության կարիք ունեն: Մինչդեռ համայնքապետ Արթուր Գալոյանը սվիններով ընդունեց երկրաշարժից տուժած Գոգարանի աղքատության վերացման, համայնքի բյուջեի եւ բյուջեի սոցալիական օգնությունների տողով նախատեսված գումարների մասին մեր հարցերը: Այդ հարցին կանդրադառնանք մեր հաջորդ հոդվածում:

Во время землетрясения 7 декабря 1988-го года под завалами осталась единственная дочь жительницы села Гогаран Спитакского района Альвины Алексанян 12-летняя Елена. Лишь 10 декабря мужу и соседям Альвины удалось извлечь тело девочки. Прошло уже 25 лет, но боль от утраты ребенка не утихает. В 1990-ом году у Альвины родилась вторая дочь, которую в честь погибшей девочки опять назвали Еленой.
Пережитые за эти годы страдания не прошли бесследно. В 1998 году муж Альвины Саркис перенес инсульт, а в 2002 году его не стало. Все заботы по дому и уходу за больной матерью легли на плечи 12-летней Елены. После шестого класса девочка оставила учебу, чтобы ухаживать за матерью.
В администрации села Гогаран нам сообщили, что для решения проблем семьи Елена обращается во все инстанции. “Ей даже удалось добиться ремонта квартиры”,- отметили сотрудники администрации. А староста села Артур Галоян сказал, что из общинного бюджета Елене выделили 20 тысяч драмов на погашение задолженности за электроэнергию.
Уже при входе в квартиру стало понятнго, что молодая хозяйка очень чистоплотна и аккуратна. Однако царивший в квартире холод делал ее неуютной.
“Мы живем в аварийном доме. До ремонта окна в квартире не закрывались, со стен обвалилась штукатурка, и квартира больше напоминала пещеру”,- рассказывает Елена. Она делала все возможное, чтобы обеспечить надлежащий уход за матерью. В 17 лет вышла замуж, думала, что муж поможет ей решать проблемы. “Один раз, когда я приехала в Гогаран повидаться с матерью, соседи сообщили мне, что в дни выплаты пенсии муж приходит к моей матери и отнимает у нее деньги. После этого мать просит еду у соседей. Будучи уже беременной, я развелась с мужем и переехала к матери. А здесь из-за холода мой ребенок умер”,- рассказала Елена.
Сейчас мать и дочь живут на пенсию в 29 тысяч драмов и пособие в 16 тысяч драмов. “В этом году нам не выдали пособие за шесть месяцев”,- сказала Елена. Староста Гогарана Артур Галоян посчитал, что мать и дочь живут обеспеченно. “Они и пенсию получают, и пособие”,- заявил Галоян. “Этого еле хватает на лекарства для мамы,- пояснила Елена. – Но мы же тоже граждане этой страны, мы тоже хотим жить, есть”.
В Гогаране Елена не находит работу, а работать в Ванадзоре, который находится в 35 километрах, она не может, так как в этом случае больная мать останется без ухода. Летом молодая женщина выполняет в богатых семьях любую домашнюю работу.
Уже шесть месяцев квартира, где живут Альвина и Елена, обесточена. Сперва Елена готовила еду в квартире соседей, потом сосед дал ей небольшой газовый баллон. Мать и дочь особенно жалуются на то, что в вечерние часы оставаться в квартире невозможно. От нестерпимого холода больная нога Альвины полностью теряет чувствительность. Женщины говорят, что имеют право хотя бы Новый год встретить в теплой квартире.
По словам Елены, несмотря на то, что после разрушительного землетрясения прошло 25 лет, многие жители Гогарана продолжают жить в нищете и нуждаются в помощи. Между тем староста Артур Галоян все наши вопросы об устранении в селе бедности и оказании неимущим социальной помощи из общинного бюджета встретил в штыки. Но об этом мы расскажем в следующей публикации.