ԱԳՆ-ն և վարչապետը խախտում են օրենքը
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզն» արդեն պատրաստ է: Հաջորդ օրը մենք հարցում էինք ուղարկել ՀՀ ԱԳՆ և վարչապետին՝ պահանջելով տրամադրել «ճանապարհային քարտեզի» պատճենը:
Այսօր, ի վերջո, ստացանք ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի և էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանի պատասխանները, որոնցում մեր խնդրանքը մերժվում էր:
Օրենքի պահանջը` առ ոչի՞նչ
«Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասն ասում է, որ «Յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի ծանոթանալու իր փնտրած տեղեկությանը և (կամ) դա ստանալու նպատակով օրենքով սահմանված կարգով հարցմամբ դիմելու տեղեկատվություն տնօրինողին և ստանալու այդ տեղեկությունը»:
Իսկ նույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է`
«Տեղեկատվություն տնօրինողը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասում սահմանված դեպքերի, մերժում է տեղեկության տրամադրումը, եթե դա՝
1) պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առևտրային գաղտնիք.
2) խախտում է մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդումների գաղտնիությունը.
3) պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալները.
4) բացահայտում է մասնագիտական գործունեությամբ պայմանավորված մատչելիության սահմանափակում պահանջող տվյալներ (բժշկական, նոտարական, փաստաբանական գաղտնիք).
5) խախտում է հեղինակային իրավունքը և (կամ) հարակից իրավունքները»:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզը» չի հանդիսանում պետական, ծառայողական, բանկային, բժշկական, նոտարական, փաստաբանական կամ առևտրային գաղտնիք, չի պարունակում որևէ մեկի անձնական տեղեկությունները, չի հանդիսանում նախաքննության նյութ և չի առնչվում հեղինակային իրավունքի հետ: Ըստ էկոնոմիկայի փոխնախարարի, այն հանդիսանում է ծառայողական օգտագործման բնույթի փաստաթուղթ: Սակայն օրենքը չի ենթադրում ծառայողական օգտագործման փաստաթղթերի չհրապարակում:
Այսինքն, ՀՀ արտաքին գործերի և էկոնոմիկայի նախարարությունը, ինչպես նաև վարչապետը խախտել են օերնքը, ինչով, նաև խախտել են ժողովրդավարական պետության հիմունքներից մեկը (թափանցիկությունը):
Բա ինչի՞ են ասում
Նշված օրենքի 11-րդ հոդվածի 3-րդ մասն հստակ ասում է, որ «Գրավոր հարցմամբ պահանջվող տեղեկության տրամադրումը մերժելու դեպքում տեղեկատվություն տնօրինողն այդ մասին 5-օրյա ժամկետում գրավոր հայտնում է դիմողին՝ նշելով մերժման հիմքը (օրենքի համապատասխան նորմը), ինչպես նաև դրա բողոքարկման կարգը»։
Սակայն, ՀՀ ԱԳՆ-ն այստեղ էլ չի հարգել օրենքը և չի նշել մերժման հիմքը (օրենքի նորմը) և չի ներկայացրել դրա բողոքարկման կարգը:
Իսկ էկոնոմիկայի նախարարության բավականին երկար պատասխանում կրկին երևէ հղում չկա մերժման հիմքի կամ օրենքի դրույթի վրա: Կա հղում կառավարության մի որոշման վրա, սակայն այն կապ չունի հարցի հետ և չի կարող գերակա լինել օրենքից:
Սակայն գրված է օրենքի հետ առնչություն չունեցող, բայց մի զավեշտալի բան. ըստ էկոնոմիկայի փոխնախարարի պատասխանի՝ ստացվում է, որ «ճանապարհային քարտեզը» հրապարակելը կարող է վնասել Հայաստանի Հանրապետությանը: Բայց որևէ կերպ նշված չէ, թե ինչպես:

МИД и премьер-министр РА нарушают закон
10 декабря премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что "дорожная карта членства Армении в Таможенном союзе уже готова". На следующий день мы направили запрос в МИД и премьер-министру РА с просьбой предоставить копию "дорожной карты".
Сегодня мы наконец получили ответы заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна и заместителя министра экономики Карине Минасян, в которых наша просьба была отклонена.
Требование закона – ничто?
П. 1 ст. 6 закона РА "О свободе информации" гласит: "Каждое лицо имеет право знакомиться с искомым им сведением и (или) в установленном законом порядке обращаться с запросом к обладателю информации с целью получения сведения и получать это сведение".
А п.1 ст. 8 того же закона устанавливает: "
Обладатель информации, за исключением случаев, установленных частью 3 настоящей статьи, отказывает в предоставлении сведения, если оно:
1) содержит государственную, служебную, банковскую, коммерческую тайну;
2) нарушает тайну личной и семейнной жизни, в том числе тайну переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений человека;
3) содержит не подлежащие огласке данные предварительного следствия;
4) раскрывает обусловленные профессиональной деятельностью данные, требующие ограничения доступа (врачебная, нотариальная, адвокатская тайна);
5) нарушает авторские права и (или) смежные права".
"Дорожная карта" членства Армении в Таможенном союзе не является государственной, служебной, банковской, врачебной, нотариальной, адвокатской или коммерческой тайной, не содержит какие-либо личные сведения, не является материалом предварительного следствия и не имеет отношения к авторским правам. По словам замминистра экономики, дорожная карта является документом служебного пользования. Однако закон не предполагает, что документы служебного пользования не могут быть опубликованы.
Таким образом министерства иностранных дел и экономики, а также премьер-министр РА нарушили закон, тем самым нарушив одну из основ демократического государства – прозрачность.
А что говорят?
В п. 3 ст. 11 указанного закона четко говорится, что "в случае отказа в предоставлении затребованного письменным запросом сведения обладатель информации в 5-дневный срок письменно извещает об этом заявителя, с указанием основания отказа (соответствующей нормы закона), а также порядка его обжалования".
Однако МИД РА и в этом случае не проявил уважение к закону – не указал основание отказа (норму закона) и не представил порядок его обжалования.
Никакой ссылки на основание отказа или положение закона нет и в довольно пространном ответе Министерства экономики. В нем содержится лишь ссылка на одно решение правительства, которое, однако, никакого отношения к данному вопросу не имеет и не может быть приоритетным по сравнению с законом.
Напоследок отметим, что в ответе замминистра экономики содержится не имеющая отношение к закону абсурдная фраза: "Публикация "дорожной карты" может нанести ущерб Республике Армения". Но каким образом – не сказано.