Հայաստանի քաղաքական եւ դատական համակարգերում կոռուպցիոն ռիսկը 69 տոկոս է
Անցյալ տարի «Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն/ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ն գնահատել է Հայաստանի հանրային (պետական) գնումների համակարգում առկա կոռուպցիոն ռիսկերը:
Գնահատումն իրականացվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» միջազգային կազմակերպության մշակած մեթոդաբանությամբ, ըստ որի` ի մի է բերվել հանրային գնումների ոլորտին վերաբերող ավելի քան 100 ցուցանիշ (տվյալ), որոնք դիտարկվել են հատուկ բանաձեւերով, եւ արդյունքում գնահատվել են կոռուպցիոն ռիսկերը:
Առանձնացվել են ինստիտուցիոնալ, ընկալման, կատարողականի եւ միջավայրի վերաբերյալ ցուցանիշներ կամ տվյալներ:
Առաջին խումբը` ինստիտուցիոնալ ցուցանիշները, վերաբերում է պետական գնումների ոլորտին առնչվող իրավական համակարգին` գործող օրենքներին, հաստատություններին, հանրային ծախսերի պլանավորմանը, գնումների մրցույթների մեխանիզմներին, պայմանագրերի իրականացմանը, գնումների գործընթացի վերահսկողությանը եւ տեղեկատվության մատչելիությանը: Ինստիտուցիոնալ բոլոր ցուցանիշների վերլուծումը ցույց է տվել միջինը 31.85 տոկոս կոռուպցիոն ռիսկ:
«Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն/ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանն ասում է, որ ինստիտուցիոնալ ցուցանիշներում հիմնական խնդիրը հանրային ծախսերի պլանավորումն է: Բանն այն է, որ բյուջեի հաստատված լինելը պարտադիր պայման չէ պետական գնումներ կատարելու համար, հասարակությունը ծրագրերի եւ բյուջեի մշակման գործընթացներին մասնակից չի դարձվում: Դրա հետեւանքով հանրային ծախսերի պլանավորման մակարդակում կոռուպցիոն ռիսկը գնահատվել է ավելի քան 66 տոկոս:
Սակայն ահա տեղեկատվության մատչելիության, գնումների գործընթացների վերահսկման, ընտրության մեխանիզմների եւ պայմանագրերի կատարման մակարդակներում կոռուպցիայի ռիսկը չի գերազանցում 25 տոկոսը:
Երկրորդ խումբը` ընկալման ցուցանիշները, վերաբերում է օրենքի կիրառմանը: Ցուցանիշների վերլուծությամբ դրական է գնահատվել գնումների գործընթացի աստիճանական բարելավումը, էլեկտրոնային գնումների համակարգի ներդրման նախատեսումը:
«Այստեղ բացասական է համարվել մեկ անձից գնումների չարաշահումը կրթության, առողջապահության եւ մշակույթի ոլորտներում,- ասում է Սոնա Այվազյանը եւ հավելում, որ չնայած Համաշխարհային բանկի տվյալներով` մեր երկրում բաց մրցույթներով իրականացվող գնումների թիվն աճել է, դա չի նշանակում, թե գնումները միանշանակ լավ են իրականացվում:- Հնարավոր է` օգտագործվում են կեղծ բաց մրցույթներ, որոնց նպատակը նախապես որոշված անձին ձեւական մրցույթով հաղթող ճանաչելն է: Այսպես կոռուպցիոն դրսեւորումները ավելի լավ են քողարկվում»:
Չի կարգավորված շահերի բախման հարցը, որի դեպքում մրցութային հանձնաժողովի անդամը կարող է չարաշահել իր լիազորությունները հօգուտ ծանոթ-բարեկամի: Գնումների վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումն էլ գնահատվել է ոչ լիարժեք:
Սոնա Այվազյանը նշում է, որ մասնավորապես գրեթե բացակայում է միջազգային ծրագրերի կողմից իրականացվող գնումների մասին տեղեկատվությունը. «Օրինակ` Համաշխարհային բանկի մի ծրագրից մենք խնդրեցինք ինֆորմացիա, որը նրանք չտվեցին եւ պատճառաբանեցին, թե իրենց վերահսկող մարմիններն այնքան շատ են, որ չեն պատրաստվում մեզ որեւէ տեղեկատվություն տալ»: Միջազգային կառույցների կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերով իրականացվող գնումները կատարվում են միջազգային պայմանագրերի հիման վրա, իսկ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորվում է տեղեկատվության մատչելիությունը: Այնինչ, ինչպես ասում է Ս. Այվազյանը, «մասնավորապես «Լինսի» հիմնադրամի հետ կնքված պայմանագիրը ինքնին գաղտնիք է համարվում, ինչն աբսուրդ է: Այդ փաստաթուղթն ամբողջությամբ համարվում է գաղտնի փաստաթուղթ, եւ մենք, օրինակ, չենք կարող վերահսկել, թե ինչպես են իրականացվում «Լինսի» հիմնադրամի ֆինանսավորած ծրագրի շրջանակներում նախատեսված գնումները»:
Հանրային գնումների համակարգի ընկալման ցուցանիշների գնահատման արդյունքում կոռուպցիոն ռիսկի տոկոսը կազմել է 58.33:
Կատարողականի ցուցանիշները (երրորդ խումբ) վիճակագրական տվյալներ են գնումների պրակտիկայի վերաբերյալ: Տվյալները (2006 թ.-ի համար են) վերցվել են ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունից: Այս ցուցանիշների գնահատումը ցույց է տվել 19.57 տոկոս կոռուպցիոն ռիսկ:
Այսպիսով` Հայաստանում հանրային գնումների համակարգի ինստիտուցիոնալ, ընկալման եւ կատարողականի ցուցանիշների գնահատումը ցույց է տվել համապատասխանաբար 31.85, 58.33 եւ 19.57 տոկոսի կոռուպցիոն ռիսկ, ինչն առաջին հայացքից կարող է այնքան էլ վատ չթվալ: Սակայն չորրորդ խմբի տվյալները` միջավայրի ցուցանիշները, ամենավատ արդյունքն են ցույց տվել:
Միջավայրի ցուցանիշները բնորոշում են Հայաստանի ընդհանրական պատկերը կոռուպցիոն ռիսկերի բնագավառում: Ընդ որում` այս ցուցանիշները վերցվել են Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի եւ Ֆրեյզերի ինստիտուտի 2007 թ.-ի զեկույցներից: Դրանցում գնահատվել են Հայաստանի քաղաքական եւ դատական համակարգերն ու վարչարարությունը: Մասնավորապես Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Համաշխարհային մրցունակության զեկույցում» 1-7 բալանոց սանդղակով մեր երկրի քաղաքական համակարգը «ստացել» է 2.6, իսկ վարչարարությունը` 3: Ֆրեյզերի ինստիտուտի «Տնտեսական ազատությունը աշխարհում» զեկույցում էլ 1-10 բալանոց սանդղակով ՀՀ դատական համակարգը «գնահատվել» է 4:
Այս ցուցանիշների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Հայաստանի քաղաքական եւ դատական դաշտերում կոռուպցիոն ռիսկերի առկայությունը բավականին բարձր է. այն կազմել է 69.26 տոկոս:
«Ստացվում է հետեւյալ պատկերը: Եթե նույնիսկ հանրային գնումների մեր օրենսդրությունը լավն է, դրական քայլեր արված են, հաստատությունները նորմալ են, եւ կատարողականն էլ, ըստ էության, վերահսկվում է, ամեն դեպքում կա օրենքի կիրարկման խնդիր, որն արտացոլվում է ընկալման ցուցանիշների մեջ, ու բացի այդ` Հայաստանում ընդհանրապես կոռուպցիայի ռիսկը բավականին բարձր է: Դա, բնականաբար, չի կարող չանդրադառնալ համապատասխան դաշտում գործող գնումների վրա»,- ամփոփում է Սոնա Այվազյանը:

The Risk of Corruption in Armenia’s Political and Judicial Systems Stands at 69%
The evaluation was performed according to the methodology, comprising of more than 100 indicators, developed by the international organization “Transparency International”. These indicators were broken down into institutional, perception, performance and context categories.
The first group - institutional indicators refer to the legal system in the field of public procurement - the laws and by-laws in force, institutions, planning of public expenditures, selection mechanisms, execution of contracts, control of procurement processes and access to information. The analysis of these institutional indicators resulted in an average risk corruption of 31.85%.
Sona Ayvazyan, Executive Director of the CRD/TI-Armenia, states that the essential problem related to institutional indicators is the planning of state expenditures. As a matter of fact,
budgetary approval is not mandatory before initiating a public procurement process. The public is not engaged in the process of elaboration of programs and budgets. As a result the risk factor for corruption to occur at the planning stage of state expenditures was appraised at more than 66%.
However, assessed corruption risks associated with access to information, control of procurement, selection mechanisms and execution of contracts do not exceed 25%.
The second group - perception indicators relate to the application of the law. The analysis of these indicators resulted in a positive assessment of the procurement process itself, in light of the gradual improvement witnessed therein, as well as the intention of introducing electronic procurement.
Sona Ayvazyan states that, “What was considered negative here is the misuse of single source procurement in fields of education, health and culture.” She adds that despite the data of the World Bank showing an increase in the number of open tenders in our country, this doesn’t necessarily mean that procurement is being adequately conducted. “It is possible that fake tenders take place with a purpose to formally recognize the already predetermined person to be the winner. In this way the manifestations of corruption are better masked.”
The issue of the conflict of interests is not regulated and this provides an opportunity to a member of the selection committee to abuse his/her authority for the sake of a friend or a relative. Provision of information regarding procurement was also assessed to be not fully adequate.
Sona Ayvazyan points out that in particular there’s an absence of information regarding procurement conducted within the framework of international programs. “ For example, we requested that one of the projects of the World Bank provide us with information. They refused, arguing that since there are already a plethora of entities reviewing their activities, they saw no need to provide data to us.” Procurement related to programs financed by international organizations is conducted on the basis of international agreements, while the access to information is guaranteed by the Constitution of the ROA. She adds that, “In particular, it’s absurd that the agreement signed with the Lincy Foundation is considered to be a secret. The entire document is confidential and thus we cannot monitor the procurement conducted within projects financed by the Lincy Foundation.
The assessment of perception indicators in the field of public procurement resulted in a corruption risk of 58.33%
Performance indicators (the third group) are the statistical data related to the practice of procurement. Data (presented for year 2006) was received from the ROA Ministry of Finance and Economy. Corruption risk amounted to 19.57%.
Thus, the assessment of institutional, perception and performance indicators of state procurement in
Context indicators characterize the overall picture of the corruption risk in
The analysis of these data show that the risk factor for corruption present in the Armenia’s political, administrative and judicial spheres is quite high, comprising some 69.26%.
Sona Ayvazyan concludes that, “We end up with the following picture. Even if the legislation on public procurement is good, the institutions are adequate and performance under control, there’s still a problem with the law enforcement that gets reflected within perception indicators. In addition to this the general risk for corruption in