Ես մի մարդ եմ, ով հասկանում է սեփական ժողովրդի ապրած ցավը եւ կրում է այս բեռը
2006 թ. հոկտեմբերի կեսերն էր: Հրանտի հետ համաձայնության եկանք ու որոշեցինք հանդիպել «Ակոսի» գրասենյակում:
Մոտավորապես 30 թուրք ակադեմիկոսների, լրագրողների, քաղաքագետների եւ մտավորականների հետ «Թուրքիայում տիրող զգայական եւ գիտակցական մթնոլորտը Հայկական հարցի խնդրում» ծրագրի շրջանակներում հարցազրույցներ էի անցկացրել. նրանցից շատերի հետ ինձ Հրանտն էր ծանոթացրել: Հիմա էլ հարցերին պատասխան տալու հերթը նրանն էր:
Գրասենյակում մթնոլորտը ջերմ էր, անմիջապես սկսեցինք զրուցել: Ընկերական զրույցի ընթացքում մի քանի անգամ ձայնագրիչն անջատեցինք եւ նա իր անհանգստությունների մասին հայտնեց: Այն ժամանակ նրա ասածները ինձ այնքան էլ հավանական չթվացին. հիմար սցենարն իրականացավ ընդհամենը երկու ամիս հետո: Երբ ավարտեցինք հարցազրույցը, մտածում էինք, թե ես իմ տված հարցերով, նա էլ իր պատասխաններով, լավ ներդրում ենք արել տիրող իրավիճակի համար. մի տեսակ ուրախացել էինք:
Հրանտի հետ ամենավերջին անգամ խոսեցի 2007 թ. հունվարի 16-ին, երբ Երեւանում էի: Ծրագիրը գրքի վերածելու համար կարծիքներ էի հարցնում: Զրույցը կարճ տեւեց: Ասաց. «Արի՛ այստեղ, երես առ երես կխոսենք»: Այն ժամանակվանից հետո շատ անգամներ գնացի Ստամբուլ, սակայն ոչ մի անգամ երես առ երես չխոսեցինք այլեւս...
- Մեզ կպատմեք, թե ինչպե՞ս, ինչու՞ եւ ու՞մ մտահաղացմամբ հիմնադրվեց «Ակոսը»:
- Քանի որ «Ակոսը» որոշվեց հրատարակել Թուրքիայի հայկական համանքի կարիքներից ելնելով, ուստի նրա հիմնադրումը դժվարին խնդիր հանդիսացավ: Բայց «Ակոսը», հակառակ մի շարք բացասական արձագանքներին, լույս տեսավ: Մինչ այդ մի շարք խնդիրներ ու կարիքներ էին առաջ եկել. համայնքում միայն հայերենով հրատարակումն արդեն բավարար չէր, քանի որ մարդկանց մեծ մասը Անատոլիայից էին եկել, իսկ նրանք թրքախոս էին: Տեղեկատվության լուրջ պակաս կար համայնքում, որովհետեւ մարդիկ հայատառ մամուլին չէին հետեւում: Եվ հետո ներփակված ապրող հասարակությունն ինքնին բերում էր դժվարություններ` նրան հարկավոր էր բացել: Անհրաժեշտ էր պայքարել: Թուրքական հասարակությունը հայկական համայնքն այլ կերպ էր ընկալում. «հայ» բառը մի ժամանակ հայհոյանք էր համարվում, այն Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) հետ էին կապում, գտնում էին, որ նա առնչություններ ունի ԱՍԱԼԱ-ի հետ: Թուրքիայում Ղարաբաղի հարցը քննարկելիս համայնքի ներսում մեծ անհանգստություն եւ տագնապ էր տիրում:
Տան մեջ փակված որդի նման էինք ապրում. հեռուստատեսությամբ լսում էինք մեր մասին ասվածները եւ ոչ մի բան չէինք կարողանում անել: Ընդվզում էինք, բղավում, ասում էինք, թե սուտ են այս բոլորը, բայց այդ մասին բարձրաձայն չէինք խոսում: Անհրաժեշտ էր ճեղքել պատնեշը, դրա կարիքը կար:
Այդ ժամանակվա պատրիարք Ղազանչյանը մի օր մեզ իր մոտ կանչեց եւ ասաց, որ «Սաբահ» թերթում տպագրվել է մի հայ կրոնականի եւ Աբդուլլահ Օջալանի լուսանկար, իսկ լուսանկարի տակ գրված է եղել. «Ահա հայի եւ ՔԲԿ(PKK) համագործակցության վկայություն»: Վեհափառն այն ժամանակ ինձ ասաց` սուտ է, որ այդ կրոնավորը հայ է, եւ ինձ ու այդ պահին այդտեղ գտնվող մի քանի ընկերներին հարցրեց, թե ինչ ենք կարծում այդ մասին: Ես իմ տեսակետները հայտնեցի, ասացի, որ այլեւս չլռենք եւ մամլո ասուլիս հրավիրենք: Համարձակ արարք էր, ամբողջ տեղական եւ արտասահմանյան մամուլն էր հավաքվել ու շատ հաջող անցավ: Տպավորությունն աննկարագրելի էր: Այդ հավաքույթից հետո ես կարծիք հայտնեցի, որ ամեն առիթի ասուլիս կազմակերպելն անիմաստ է, պետք է ավելի հստակ քայլերի դիմել: Դրա փոխարեն այս թերթը հիմնելու գաղափարն առաջ քաշեցի:
Ես եւ իմ մի քանի ընկերներն էինք զբաղվում այդ գործով: Ավելի ուշ ընկերներս հեռացան, եւ գործն ինձ մնաց: Մի կողմից էլ ուզում էինք, որ սա երիտասարդների համար «ինտելեկտուալ խոհանոց» լինի ու կարողանանք երիտասարդներից սոցիոլոգներ, գաղափարապես զարգացած մարդիկ պատրաստել:
- Հիմնադրման ընթացքում եւ հետագայում ինչպիսի՞ պրոբլեմների հանդիպեցիք:
- Առաջին խնդիրը համայնքի պահպանողականությունը ճնշելն էր: Հայատառ մամուլը մեր հանդեպ հակակրանք էր տածում: Եղան մարդիկ, որոնք կարծում էին, թե մենք վեց ամիս կամ լավագույն դեպքում մեկ տարի կգոյատեւենք, բայց արդեն 10 տարի է, ինչ գործում ենք:
Որոշ մարդկանց աչքում թուրքերենով տպագրվելը հետընթաց քայլ էր: Այն դեպքում, երբ թուրքերենն օգտագործելով մենք ջանում էինք լավ բան անել հասարակության համար: Իմ կարծիքով նրանք արդեն համոզվել են:
- Երբ հիմնեցիք թերթը, կարծու՞մ էիք, որ լավ կլինի, որ թուրքերն էլ կարողանան հայ համայնքին եւ մամուլին հետեւել:
- Մեր հիմնական նպատակներից մեկն այս հասարակության համար մեծ հասարակության պատուհան, դուռ լինելն էր. կարծում եմ սա է մեր հաջողությունը, երկու հասարակություններն սկսեցին ներթափանցել իրար մեջ:
Կարողացանք մեր սեփական խնդիրները Թուրքիայի խնդիրների համատեքստում քննարկել: Մեր կարծիքով միայն այս ձեւով էր հնարավոր խնդիրները լուծել` Թուրքիայի ժողովրդավարացման ճանապարհով: Շուտով համայնքն էլ սկսեց հասարակության հիմնական խնդիրների հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերել, հայ հասարակությունը «Ակոս»ի հետ միասին սեփական ինքնության համար ավելի խիզախաբար պայքարեց, իրեն պաշտպանված զգաց, սկսեց չվախենալ:
- Կպատմե՞ք Թուրքիայում խմբագիր լինելու, թերթ հրատարակելու ու նաեւ փոքրամասնության համար թերթ հրատարակելու առանձնահատկությունը: Թուրքիայում մամուլի ազատության վերաբերյալ Ձեր տեսակետները:
- Փոքրամասնության համար թերթ հրատարակելը հատուկ դժվարություն չի ներկայացնում: Եթե Թուրքիայում սկզբունքային խմբագիր չլինես, եթե որոշակի քաղաքական ուղղվածություն չունենաս, ավելի շատ պատկերազարդ լուրերով հետաքրքրվես, մասնագիտական որեւէ դժվարության չես հանդիպի: Իսկ եթե որոշակի գաղափարներ ունեցող լրագրող ես, իհարկե, դժվարություն կունենաս:
Վերջին տարիներին մամուլի ազատության հետ կապված սովորական դժվարություններ ենք ունենում, Թուրքիայի քրեական նոր օրենսգրքով եւ մամուլի օրենքով առաջ եկավ որոշակի վերահսկողություն, մենք էլ մեր բաժինն ենք ստանում` թերթը մի քանի անգամ հավաքվեց...
Ես կարծում եմ, որ նաեւ քաղում ենք մեզ բաժին ընկածից ավելին ու դրա միակ պատճառը եւս հայկական հարցի շուրջ մեր ունեցած կեցվածքն է: Համոզված եմ, որ սա է պատճառը, սակայն դեռ չենք հրաժարվել, շարունակելու ենք:
- Խոսենք Եվրամիության մասին` տեսականորեն ո՞րն է Եվրամիության նշանակությունը Թուրքիայի համար: Թուրքիան անպայման պետք է անդամագրվի՞ Եվրամիությանը:
- Սա Թուրքիայի համար անվերադարձ ընթացք է: Անհրաժեշտ է լավ հասկանալ Թուրքիայի` Եվրամիություն մտնելու պատճառը, սա ցանկություն չէ: Սրա պատճառը վախն է: Ու քանի որ վախենում է, այս գործընթացում դանդաղ է առաջանում: Ինչու՞ է վախենում: Անորոշության վախ է, եւ այս վախը փոխադարձ է: Այս վախի պատճառով է, որ շարունակվում է այս գործընթացը եւ, հետեւաբար, ոչ մի դեպքում հետ դարձի ճանապարհ չունենք:
Եթե Թուրքիան ղեկավարող ռազմական կառույցները մինչեւ այսօր Եվրամիությանը հստակ ոչ ասեին, այս գործընթացը, ըստ էության, այս վիճակին չէր հասնի: Եթե Եվրամիությանը չանդամագրվենք, մի օր ՆԱՏՕ-ից էլ ստիպված կլինենք դուրս գալ: Բացի այդ գործընթացը դանդաղ է ընթանում գուցե նաեւ այն պատճառով, որ չկա առանձնապես մեծ ցանկություն Եվրամիությանն անդամագրվելու: Ես բնավ չեմ կարծում, որ ինչ-որ զարգացում կկարողանա այս գործընթացի առաջընթացը կանգնեցնել, գուցե կարող է դանդաղեցնել, սակայն չեզոքացնել այն հնարավոր չէ ...
Եթե նայենք Հանրապետության պատմությանը, Թուրքիայի ներքին զարգացման վրա ազդող հիմնական երեք ժամանակաշրջան կար: Առաջինը սառը պատերազմի ժամանակաշրջանն էր. այն ժամանակ պետությունը ձախակողմյան ուժերի հետ խնդիր ուներ եւ ոչնչացրեց նրանց: Երկրորդ շրջան, երբ կրոնական ուժերն Իրանում իշխանության գլուխ եկան, Թուրքիայի կրոնականները պահանջում էին իրենց մասնակցությունը երկրի քաղաքականությանը, իսկ այսօր եկան իշխանության: Երրորդ փուլը Եվրամիության անդամակցության գործընթացն էր ու մինչ այդ Թուրքիայի վրա ոչ մի բան այսչափ ներգործություն չէր ունեցել: Այս գործընթացը Թուրքիայում գտնվող ոչ մի խմբի միասեռ չթողեց: Այսօր եւ՛ զինվորականների, եւ՛ բյուրոկրատների, եւ՛ ակադեմիական շրջանների, եւ՛ մամուլի մեջ Եվրամիության դեմ հանդես եկող ուժեր կան:
- Ո՞րն է ամենից մեծ խնդիրը Թուրքիայի եվրոպականացման եւ արդիականացման գործընթացում:
- Վերեւների կողմից ներքեւից եկող արձագանքներին հակազդելը եւ վերեւների օրենքները: Սրանք են առաջին խնդիրները: Երկրորդ մեծ խոչընդոտը վերեւների վախն է: Թուրքիան Օսմանյան կայսրությունից ավելի փոքր տարածք է զբաղեցնում, այս պատճառով էլ վախենում է, որ կարող է ավելի փոքրանալ: Սա կարելի է անվանել որպես «Սեւրի սինդրոմ»: Թուրքիայում յուրաքանչյուր փոփոխության կասկածով, վախով են մոտենում: Այս պատճառով էլ փոփոխությունների ընթացքը Թուրքիայում դանդաղ է ընթանում:
Թուրքիան Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ եւ անցատեղի է, եւ երբեմն էլ պատնեշ կարող է լինել: Ես Թուրքիայում գտնվող պատնեշը համարում եմ Մալաթիան: Մալաթիայի արեւմուտքը եւ արեւելքը մեկը մյուսից տարբեր աշխարհներ են: Թուրքիան իրականում ռազմավարական նշանակություն ունեցող երկիր է, բայց միեւնույն ժամանակ կախում ունի եւ՛ արեւմուտքից, եւ՛ արեւելքից: Քանի որ իրադրությունն այդպիսինն է, ուստի կարծում եմ, որ Թուրքիայից արագ հարմարվողականություն սպասելն արդարացված չէ:
Փոփոխությունների հեշտ չիրագործվելու ամենից մեծ պատճառներից մեկն էլ Թուրքիայում կառուցված շենքն է` արհեստականորեն ստեղծված վերին ինքնությունը: Նոր պատմություն, նոր լեզու ստեղծվեց եւ պարտադրվեց հասարակությանը: Այս պատճառով էլ, վախենում են ծանոթանալ իրենց իսկական, սեփական պատմության հետ: Ամեն մի այլ պատմական մեկանաբանություն այս ինքնության համար երկրաշարժի ազդեցություն կարող է ունենալ: Սա նաեւ վախեցնում է Եվրոպային, քանի որ երկրաշարժը նաեւ սպառնալիք է իր համար: Այս ինքնությունը կարող է նաեւ փլվել, բայց թե ում վրա, արդեն հարցական է...
- Եվրամիության պահանջներին համապատասխանելու գործընթացում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության բնագավառում բարեփոխումներ կարող են իրականացվել: Ըստ Ձեզ, սա դրական արդյունքներ կարո՞ղ է ունենալ:
- Այդ հարցում բոլորովին կասկած չունեմ, բայց դժվար գործընթաց է: Օրենքներ կհրապարակվեն, դրանք կյանքի կոչելը դժվար կլինի` ընդդիմացողներ կլինեն...
Բայց մտածողության փոփոխությունն անհրաժեշտ է, ժողովրդավարացումը բավականաչափ կփոխի մտածողությունը, ինչքան փոփոխվի մտածողությունը, այնքան ժողովրդավարացումը կարագանա:
- Սակայն որոշ իրավիճակներում նկատվում է ժողովրդի անհանգստությունը: Օրինակ, խոսքի ազատությունը հայրենիքի դավաճանություն է դիտվում (Թուրքիայի քրեական օրենսգիրք, 301-րդ հոդված), հավատքի ազատությունը, խղճի ազատությունը (գլխաշորը) կարող է հետադիմություն ընկալվել: Սրա պատճառը ո՞րն է, իրականում ժողովուրդը այս բարեփոխումներին պատրաստ չէ՞:
- Այսօր Թուրքիայում խոսվում է ազգայնական ուժերի բարձրացման մասին, բայց ես չեմ հավատում, որ աճում է ազգայնականությունը. այն աճեցվում է որոշ մարդկանց օգնությամբ: Վերջին երկու տարիներին սա ավելի ակնհայտ դարձավ: Այս մարդիկ աշխատում են Թուրքիայում տեղի ունենալիք ընտրությունները մոդելավորել:
«Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությանը տապալելու հաշվարկներ են անում: Բայց ոչ մի պատճառաբանություն չունեն ոչ տնտեսական, ոչ էլ ժողովրդավարական իրավունքների առումով, մնում է ազգայնականներին ոգեւորելը ... եւ դա արվում է ամենուր, նահատակների հուղարկավորության ժամանակ, Հռոմի Պապի այցի ժամանակ, ԵՄ դեմ ...
Իմ կարծիքով այս արձագանքների ամբողջ ցավը մեր առաջիկա ընտրություններն են: Այս մարդիկ չեն ուզում տեղ տալ կրոնականներին կառավարության մեջ, տեսնենք` ինչ է լինելու:
- Դուք կարծում եք, թե Թուրքիայում էթնիկական հիմքի վրա հենվող տարբերություններ կա՞ն: Սա հրահրող պատճառների եւ դրանից բխող հետեւանքների մասին կկարողանաք խոսե՞լ:
- Ինչ վերաբերում է էթնիկ արմատներին, անկասկած տարբեր վերաբերմունքներ կան: Սրա ամենից պարզ օրինակը. եթե նման բան չլիներ, այսօր գլխավոր շտաբում, ռազմական ուժերում, ոստիկանությունում, տարբեր պետական պաշտոններում, նախարարություններում կլինեին ոչ մուսուլմաններ, նաեւ հայեր: Սա հրահրող գլխավոր պատճառը անվտանգությունն է: Թուրքիան փոքրամասնություններին անվտանգությանըհամատեքստում է արժեքավորել եւ որպես անվտանգության հարց է նայում:
Ես չեմ հորինում, կան թվաբանական արձանագրություններ: Լոզանի արձանագրություններում նշվող 300 հազար հայ բնակչությունից այսօր 60 հազարն է մնացել, 13 միլիոն թուրք բնակչությունն էլ 70 միլիոնի է հասել: Երբ մեկը աճում է, մյուսն ինչպե՞ս է պակասում. որովհետեւ փոքրամասնություններին պետք էր պակասեցնել: Կարեւոր բեկումնային կետեր ի հայտ եկան, ունեցվածքի հարկը, 1955 թ. սեպտեմբերի 6, ի դեպ այս շրջանում ինչ եղել եղել է: Բացի դրանից, հայերն էլ մտածելով ապահովության մասին` ելնելով տնտեսական եւ բարոյական խնդիրներից, լքեցին Թուրքիան:
Մեկ այլ փաստ էլ կա. Թուրքիայում ցանկացած դպրոցական դասագրքում փոքրամասնությունների, հայերի հետ կապված տվյալներ չեք գտնի, միայն Ազգային Անվտանգության դասագրքում փոքրամասնություններին վերաբերող տվյալներ կան: Նախակրթարանում անգամ չկա, օրինակ «Ալի՛, գնդակը Հակոբին գցիր», այսպիսի նախադասություն չեք գտնի, Ալին գնդակը միշտ կգցի Վելիին, երբ նայում ենք սրանց, մենք չկանք...
Միայն Ազգային Անվտանգության դասագրքում կարելի է գտնել հայերի, այն էլ Թուրքիայի հետ չար խաղեր խաղացող բաժնում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ գոյություն ունեցող հարաբերությունները:
- Կարելի է խոսել գոյություն չունեցող հարաբերություններից. Հայաստանի անկախությունից հետո ոչ մի հարաբերություն չեմ տեսնում: Նախ ԱՄՆ-ը փորձեց քայլեր անել, հետո ԵՄ-ն, բայց ապարդյուն: Կա ցանկություն, սակայն օգուտ չի տալիս:
Թուրքիան դեռ չի ընտելացել այն մտքի հետ, որ Հայաստանը Կովկասում անկախ պետություն է: Բայց այնտեղ մի պետություն կա, հարեւան կա, անհրաժեշտ է սա ըմբռնել եւ հարաբերություններ սկսել:
Երբ ձախողվում է պետական քաղաքականությունը, տեղը զիջում է ժողովրդավարական քաղաքականությանը: Քաղաքացիության բնագավառում հարաբերություններ հաստատելու փորձեր կան, բայց շատ քիչ, թույլ:
- Ձեր կարծիքով 1915 թ. դեպքերը ինչպե՞ս պետք է բնութագրել:
- Ինձ համար ցեղասպանություն է, կասկած իսկ չունեմ:
- Որո՞նք են Ձեր տեսակետները Հայաստանի կողմից առաջարկվող առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների եւ Թուրքիայի կողմից առաջարկվող պատմաբանների հանձնաժողովի վերաբերյալ:
- Թուրքիայի կեցվածքը ընդհանրապես անկեղծ չեմ համարում: Գտնում եմ, որ հայկական կողմինը շատ ավելի անկեղծ է:
- Ինչու՞, կարծում եք պատմաբանների հանձնաժողովը որեւիցե արդյունք չի տա:
- Այո՛, բոլորն էլ գտնում են, որ պատմաբանների հանձնաժողովը որեւէ արդյունք չի տա: Արդյունքի չհասնելով` առանց հարաբերությունների քաղաքականությունը շարունակվելու է: Թուրքիայի ընտրած ճանապարհը սա է` ոչ մի հարաբերություն: Կարծում եմ` Ադրբեջանը եւս նման քաղաքականություն է պարտադրում Թուրքիային: Հայկական կողմն ավելի անկեղծ է եւ ավելի շատ ցանկություն ունի:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում երրորդ երկրների` այս թեմային միջամտելուն եւ խորհրդարաններում ընդունվող ցեղասպանության մասին օրինագծերին:
- Իմ տեսակետն այս օրինագծերում շատ ռոմանտիկ կարելի է համարել, բայց տեսակետիցս չեմ հրաժարվում: Ես կարծում եմ, որ մինչեւ այսօր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում աշխարհն էլ Թուրքիայի նման երկերեսանիորեն է վարվում: Աշխարհն այս իրականության մասին վաղուց գիտի, այն ժամանակ նրանք իրենց դերակատարումը, ազդեցությունն ունեցան: Այժմ` տասնամյակներ անց, Ֆրանսիան ճանաչում է, իմ կարծիքով այստեղ բարոյական որեւէ դիրքորոշում չկա: Բարոյական կեցվածքի նման չէ, որովհետեւ այս գործը Թուրքիայի հետ հարաբերություններում որպես հաղթաթուղթ, անցաթուղթ են օգտագործում:
Որպես հայ, ինձ համար ծանր է, երբ իմ ողբերգությունը միջազգային թատերաբեմում քաղաքական հաղթաթուղթ են օգտագործում: Ես սրան չեմ դիմանում, ես ընդվզում եմ, այս տեսանկյունից ես երրորդ երկրներին նշանակություն չեմ տալիս: Գտնում եմ, որ այս խնդիրն անհրաժեշտ է լուծել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ: Ոչ թե պատժիչ օրինագծերով, այլ բարոյականությամբ է անհրաժեշտ լուծել: Բարոյականությունում պատժիչ օրինագծերի կարիք չունենք, մեր խիղճն էլ բավարար է: Ես հավատում եմ, որ այս երկու երկրները կարող են հաղթահարել, բայց չեմ ուզում դեռ ինչ-որ բան ասել ...
- Դուք եւս հայերին խմբավորու՞մ եք որպես հայաստանցիներ, սփյուռքահայեր եւ թուրքահայեր, երբ խոսքը գնում է Հայկական հարցի մասին:
- Ոչ միայն այս խնդրում, ընդհանուր առմամբ եմ ես այդպես գտնում: Սփյուռքի համար Թուրքիան հեռու եւ անդիմադրելի երկիր է, Հայաստանի համար մոտ, հարեւան եւ կախվածության մեջ պահող երկիր է:
Իսկ Թուրքիայի հայերի համար Թուրքիան իրականում իրենք են: Չնայած` նման բան ասելով` ես չեմ ուզում հայերին առանձնացնել միմյանցից ու պաշտպանել թուրքական տեսակետը: Թուրքիան բոլորի հետ պետք է լավ հարաբերություններ հաստատի, բայց այս երկու պետություններն, իհարկե, պետք է երկխոսության մեջ մտնեն, այս հարցը նրանց միջեւ պետք է լուծվի: Թուրքիայի հայերին, ըստ էության, երկխոսության մեջ ներգրավվելը խոսակցության թեմա չէ, քանի որ նրանք այս երկրի քաղաքացիներ են:
- Որպես Թուրքիայի քաղաքացի, Ձեզ անհանգստացնու՞մ է հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելը: Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի կողմից տարվող քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ, որն Ադրբեջանի հետ հարցերն ընդունում է որպես սեփական խնդիր եւ Հայաստանի հետ հարաբերություններում նախապայմաններ է դնում:
- Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ լավ հարաբերություններ հաստատվեցին Դեմիրելի կառավարության շրջանում: Եվ Թուրքիան մինչ օրս փորձում էր Հայաստանի հետ հարաբերությունները ձեւավորել հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից ելնելով:
Ճիշտն ասած` Թուրքիան Ադրբեջանին բարկացնել չի ցանկանում` Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելով: Ղարաբաղի հիմնահարցի առիթն օգտագործելով` Ադրբեջանը Թուրքիային թույլ չի տալիս Հայաստանի հետ հարաբերություն հաստատել:
Թուրքիայում հայտնի ոչ մի ազգայնական իշխանություն հակաադրբեջանական լուծման չի գնա: Այս քաղաքականության կողմնակիցն է նաեւ Թուրքիան, որը չի ողջունում Հայաստանի` որպես հարեւան երկրի գոյությունը:
Սկզբում Թուրքիան Հայկական հարցը ոչնչացրեց, բայց Հայաստանի անկախության նվաճմամբ հարցը կրկին հարություն առավ: Թուրքիան հանկարծակի ուրվական տեսավ, ու առաջացավ նորից նույն հարցը` ի՞նչ անել Հայաստանի հետ: Թուրքիան փնտրտուքի մեջ էր, երբ Ղարաբաղի հարցը օրակարգ եկավ եւ Թուրքիան չորս ձեռքով կառչեց դրանից, չարախնդաց, վազեց օգնության: Ասաց. «Սա ինձ երկար ժամանակ կբավարարի»: Ահա սա էլ այս քաղաքականության շարունակությունն է...
- Ըստ Ձեզ, Թուրքիայի հանրապետությունը Օսմանյան կայսրության շարունակողն է եւ պատմության մեջ...
- Ես ոչ ոքից պատասխանատվություն, ներողություն չեմ սպասում: Ես մի մարդ եմ, ով հասկանում է սեփական ժողովրդի ապրած ցավը եւ կրում է այս բեռը:
Իմ գլխում ո՛չ հող, ո՛չ դրամական փոխհատուցում, նման բաներ չկան: Ինձ համար կարեւոր է վերականգնել անցյալում խզված հարաբերությունները, իմանալ, թե ովքեր եւ ինչ հանգամանքներ դեր խաղացին: Եվրոպական երկրներն էլ կարող են դրական դեր խաղալ եւ փոխհատուցել իրենց մեղքերի համար ու փորձեն մեղմացնել այս տարաձայնությունը` գտնելով տնտեսական եւ մշակութային փոխշահավետ հենահարթակներ երկու երկրները մոտեցնելու համար:
- Կարելի՞ է ասել, որ այս հարցում «Միության եւ Առաջադիմության» դերը շատ մեծ էր:
- Սա միայն մեկ խմբի մեղքը չէ, նրանց աջակցող, թիկունքից օգնող եւ արարքների հանդեպ աչք փակողներ կային, այսօր էլ դեռ կան մարդիկ, որ չեն ցանկանում, որ իրականությունը ջրի երես դուրս գա: Եթե պատասխանատվություն եք փնտրում, պատասխանատուներ շատ կան, յուրաքանչյուրն իր բաժինն ունի, բայց սա հիշեցնելն իմ պարտականությունը չէ: Շատ ռոմանտիկ է գուցե, բայց յուրաքանչյուրն ինքը պետք է ընդունի իր մեղքը...
- Եթե փորձենք վերլուծել, որո՞նք են երկու կողմի հիմնական խնդիրները:
- Վերքեր կան, վախեր, չկամեցողություն, կան նաեւ թշնամություններ ...
Այսօր նոր երկյուղներ կան, հայաստանցիների մեջ էլ կան այս երկյուղները եւ անհրաժեշտ է դրանց ուշադրություն դարձնել: Հայաստանցիներն իրենց Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ ճնշված են զգում` աջից եւ ձախից խեղդող երկու պետություն կա: Այս վախը, այս անանվտանգությունը կարեւոր հանդիկապ է, անհրաժեշտ է սա պատվաստել:
Պետք է անկեղծ ձեւով բացատրել, որ Թուրքիան կարող է Հայաստանի ընկերը լինել: Հայկական կողմն էլ պետք է խելացի վարվի. ներկա իրավիճակից պետք է դասեր քաղել:
Անկախ Հայաստան կա, բայց շուրջը տնտեսական շրջափակում իրականացնող երկու պետություն կա, իսկ հյուսիսում` շարունակաբար ապերախտաբար վարվող Վրաստան, եւ Հայաստանը միայն հարավում կարող է շունչ քաշել, բայց այնտեղ էլ մոլլայական վարչակարգ է, որը պարզ չէ` ինչքա՞ն կարող է շարունակվել:
Անհրաժեշտ է, որ Սփյուռքը սրա մասին նստի ու մտածի: Հարկավոր է, որ Հայաստանն իր հարեւանների հետ լավ հարաբերություններ հաստատի եւ, իհարկե, Եվրամիությանն անդամակցի: Եթե այսօր Հայաստանը Եվրամիության անդամ լիներ, Թուրքիան ոչ թե նրան, այլ Եվրոպային էմբարգոյի կենթարկեր:
Սփյուռքը տարբեր երկրների խորհրդարաններում այսպիսի օրինագծեր անցկացնելու փոխարեն թող սեփական երկրներին համոզի, որ Հայաստանին Եվրամիություն ընդունեն: Նրանց պետք է պատմությունը, իրենց պատասխանատվությունները հիշեցնել, որովհետեւ այսօրվա իրավիճակում նրանք իրենց բաժին մեղքն ունեն: Սփյուռքը պետք է կարողանա ասել` գոնե ս՛ա արեք: Սա առաջ գնալու իմ բանաձեւն է եւ մենք անցյալի քայլերի համար սա եվրոպացիներից կարող ենք պահանջել:

“Come to Istanbul, we will talk face to face”
It was in the middle of October, 2006. We arranged to meet with Hrant Dink at his office in the “Agos” newspaper. I have taken interviews on the theme “Mental and spiritual atmosphere in Turkey about the Armenian Problem” with 30 Turkish academicians, journalists, politicians and intellectuals. Hrant got me acquainted with many of them. Now it was his turn to answer the questions.
It was warm atmosphere at the office and we easily started the talk. Sometimes we switched off the recorder during the friendly talk and he expressed his worries. I did not take them serious but the stupid scenery comes true just two months later. After the interview both of us was sure we did a real contribution for the existing situation: Me with my questions and he with his responds. We were quite happy.
Last time I talk to Hrant on 16 January 2007 when I was in Yerevan. I wanted some points of view to realize the project into a book. The talk was short. He said to me, “Come to Istanbul, we will talk face to face”. I went to Istanbul for many times after our talk but we never talked face to face.
- Will you tell me how, why and whose idea was to found the “Agos”?
- The foundation of the newspaper was a difficult task as it was decided to publish the “Agos” according to the needs of Turkey’s Armenian community. But the “Agos” was published contrary to some negative reactions. Up to then some questions were raised: it was not enough in the community to publish only in Armenian, as the majority of people came from Anatolia and they were Turkish speaking. There was a serious lack of information in the community as people can not read the Armenian press. And then enclosed society itself causes difficulties, it needed to get accustomed to. We had to struggle. The Turkish society accepted the Armenian community in other way. The word Armenian was considered to be an abuse; the Turks connected the Armenians with the Kurdish Worker Party (PKK) or with ASALA. There was a great anxiety and trouble in the community when the Karabagh problem was discussed in Turkey
We lived like a worm. We heard what was on TV but could do nothing. We apposed, cried, told that all these were lie but could not speak loudly. We need to break the wall, it was necessary. One day the Patriarch Ghazanchyan invited us and told that there was a photo of an Armenian priest and Abdullah Odjalan in the “Sabah” newspaper and there was written under the photo “Here is the fact of Armenian and PKK collaboration”. Then His Holiness stated that it was a lie, the priest was not an Armenian. He asked me and my friends who were with me at that time what we thought about all that. I expressed my point of view and suggested that it’ll be meaningful if we invite a press- conference. It was a brave action, all the local and international press came and it was a great success. The impression was indescribable. After the meeting I suggested that it was nonsense to invite a conference on every occasion, we had to take definite steps. And I suggested publishing a newspaper.
We were running it with my friends. Later they left and I was the one to run it. By using the newspaper we also wanted to create an intellectual cuisine youth to grow sociologists and intellectuals.
- What problems did you come across during foundation and after it?
- The first problem was to subdue the community conservatism. We felt anti-sympathy by local Armenian press. There were people who thought we would work for months or in the best case for a year but it is 10 years that we have been working.
Some people thought it was a regress to be published in Turkish. But we tried to do a good thing, by using the Turkish language for the community. I am sure they have already been persuaded.
- When you founded the newspaper did you think it would be better for Turks to read the press and get some news about the Armenian community?
- Our main objective for this society was to be a window to a large society. I think this is our success: the two societies started to penetrate into each other.
We managed to discuss our own problems equal to Turkey’s problems. We think that only through Turkey’s democratization it was possible to solve the problems. Soon the community also started to show interest towards the main problems of society. The Armenian society together with the “Agos” struggled braver for its identity; felt the patronage started not to fear.
- Will you tell about the peculiarities of being an editor, publishing a newspaper especially for a minority in Turkey? Please introduce us your viewpoints on freedom of the press in Turkey.
- There is no special difficulty in publishing a newspaper for the minority. If you are not an editor with principle, if you do not have a certain political motivate, if you are interested more often in illustrated news then you have no professional difficulties. But if you are a journalist of certain ideas, sure you will have difficulties.
Recently we have had some common difficulties connected with freedom of the press, in accordance with Turkey’s criminal new code and the Press law there is some control over us. We also suffered: the newspaper was confiscated for several times.
I think we get more than we deserve and the only reason is our attitude toward the Armenian problem. I am sure this is the reason but we have not repudiated yet, aside we will go on.
- Let’s talk on European Union role for Turkey. Is it necessary for Turkey to become a member of EU?
- This is an irrevocable process for Turkey. It is necessary to understand Turkey’s reason to enter EU it is not a simple desire. The real reason is the fear. It’s the reason why this process moves so slowly. Why Turkey fears? It is the fear of instability and fear is mutual. Because of this fear this process is continuing and there is no way to go back.
If military in Turkey definitely had been rejected entering EU, the process will not come to this level. If we do not become a member of EU, one day we will also have to leave the NATO. The process goes so slowly because of the reason that there is no great desire to become a member of EU. I do not think it will be possible to stop the process. We may slow it, sometimes freeze it, but can not cancel it.
If we observe the history of the state there are three important periods influencing into Turkey’s interact process. The first was Cold war period when the country had some problems with leftist movements and abolished them. The second period was when clerical forces came into office in Iran. Islamists of Turkey demanded their participation in country’s administration and today they came into power. The third period is EU membership process and so far nothing had influenced Turkey so much. The process left no group homogeneous in Turkey. Today, there are powers among soldiers, bureaucrats, academicians and media who speak against EU.
- What is the greatest problem in the process of Turkey’s Europeanization and modernization?
- Opposing reactions coming from the lower class by the upper class. The laws of the upper class. Тhese are the first problems. The second great obstacle is fear of the upper class. Turkey occupies less area unlike the Ottoman Empire, this is the reason of not to lose more. This can be also called “a syndrome of Sevres”. Every change causes fear and doubt in Turkey. This is the reason why the changes in Turkey moves so slowly.
Turkey is both a crossroad and a border between West and East. I think Malatia is the border in Turkey. East and West of Malatia are quite different worlds.
In effect Turkey is a country of strategic importance but depends at the same time on East and West. Depending on the situation it will be injustice to wait quick adaptation from Turkey. One of the greatest reasons that changes do not occur easily is the new building built in Turkey which is the upper identity created and was obliged to whole society. That’s why they are afraid to get to know their real history. Every other historic comment has an effect of an earthquake for the identity. This earthquake is also a threat for Europe. The identity may pull down but over whom this is uncertain...
- May reformations take place in the sphere of democracy and human rights in the process of corresponding EU demands?
- I have no doubt but it is a difficult process. Laws may be passed but while putting them into forces there will be opponents...
Change of thinking is necessary, democracy will sufficiently change the way of thinking. The more the way of thinking is changed the quicker democratization will be.
- However trouble of people in some situations is observable, For instance, freedom of thought is considered to be high treason (Turkey’s criminal code, article 301), and freedom of religion, conscience (head scarf) may be accepted as regress. What is the reason? In effect are people ready for those reformas?
- Today people are speaking about the raise of the nationalism but I do not believe that nationalism increases but it is being increased by some people.
It became more obvious in the last two years. Those people do their best to model coming elections in Turkey
They make plans to throw down the party “Justice and Development”. However they have no reason neither economic, nor democratic. We are only to inspire nationalists and it is done everywhere at funerals of martyrs, against EU or while welcoming the Pope.
I think the whole pain of those responses is the coming elections. They do not want to give sits to the Islamists in the government. We will see what will happen…
- Do you agree that there are differences in Turkey based on ethnic roots? Can you speak about reasons provoking it and consequences following it?
- As for ethnic roots, no doubt there are various attitudes. A simple example, today not only Muslims but also Christians, Armenians should have been in main headquarters, military powers, police, various official government offices and ministries. The main reason provoking it is security. Turkey has evaluated the contest of minorities in conception and takes it as a matter of security.
I say facts, there are mathematical data. Out of 300000 Armenians at the Lausanne period today 60000 is left and the Turkish population is increased from 13 million up to 70 million. When one increases how it happens that the other is decreased? It was necessary to decrease the number of minorities.
Some crucial points appeared, for instance the law for property tax, September 6, 1955 but what happened is already past. Besides, the Armenians for being safe and sound left Turkey because of economic and moral problems.
There is one more fact as well. You will not find anything connected with minorities especially the Armenians in any textbooks. There are facts on minorities only in the textbook of the National Security. In the elementary school there is not even a sentence like “Ali gives the ball to Hakob”; Ali will always give it to Veli. When we observe them we are nowhere.
Only in the textbooks of National Security you may find the word “Armenians” which will take place in the unit of unprofitable groups which play bad tricks with Turkey
- How can you estimate relationship between Turkey and Armenia?
- We may speak about non-existing relationships. I do not see any relationship after Armenia gained its independence. First the USA attempted to make some steps then EU but in vain. Desire exists but it is very weak.
Turkey has not yet got accustomed to the thought that Armenia is an independent country in the Caucasus. There is a state, a neighbor, Turkey should comprehend this and start relationship.
When state policy fails public policy takes its place. There are some attempts to establish non-governmental relationship from to sides, but they are very weak, very few.
- What do you think the 1915 events should be called?
- I have no doubt. It was genocide.
- What do you think of diplomatic relations without preconditions suggested by Armenia and the committee of historians proposed by Turkey?
- I do not think Turkey’s attitude an honest one. The Armenian side is more sincerely.
- Why? Do you have any doubts that the committee of historians will be of any use?
- Yes, everybody thinks that the committee of historians will be of no use. Policy like always will go on without relations and results. This is the way which Turkey loves: no relations. I think Azerbaijan also obliges such policy to Turkey. The Armenian side is more reasonable and desirous.
- What is your opinion about the third state to interfere the problem and bills on genocide accepted in parliaments?
- My point of view in these bills may be considered a very romantic one, but I have not denied it. I think also the world like Turkey takes double-faced position in the process of accepting the Armenian genocide. The world is aware of the reality for a long time; they had their role and influence on those times. Nowadays France accepts it after decades. It is not like moral attitude, because the case is used as trump card in relations with Turkey. It is very painful for me as an Armenian when my tragedy is used as political trump card on international arenas. I can not stand it, I oppose against it. I am indifferent towards third states. I think the problem should be solved between Turkey and Armenia. But it should be solved not through punishing bills but morality. We do not need punishing bills in morality, our conscience is enough.
I believe that these two states may overcome but I do not want to predict anything.
- Do you divide Armenians between those who live in Armenia, in abroad and in Turkey, while speaking about the Armenian question?
- Not only in connection with that matter but in general I think so. Turkey is a far and irresistible state for Diaspora but for Armenia it is a neighboring state and keeps Armenia independence. For the Armenians living in Turkey, Turkey is their motherland. Though I say such things I do not want to separate Armenians and accept the Turkish point of view.
Turkey should establish good relations with every state. But these two states should come into conclusion and solve the problem. I do not think that Armenians living in Turkey must be involved in the talks as they are citizens of Turkey
- As a citizen of Turkey are you worried about the Armenian-Turkish closed border? What is your estimation on Turkey’s policy towards Armenia that accepts Azerbaijan’s problems as its own, and sets preconditions in the relations with Armenia?
- During the Demirel’s government good relations were established between Turkey and Azerbaijan. Turkey attempts to make relations with Armenia taking into account the Armenian-Azerbaijani relations. Frankly saying Turkey does not want to annoy Azerbaijan negotiating with Armenia. Azerbaijan does not allow Turkey to negotiate with Armenia using the Karabagh problem.
Any nationalistic power will solve this problem in anti-Azerbaijani way. Turkey also takes this side and does not consider Armenia as its neighboring country.
First Turkey exterminated the Armenian question, but as Armenia gained its independence the question again resurrected. Turkey suddenly saw a phantom and the same question raised how to do with Armenia. Turkey was in a desperate situation but the Karabagh problem emerged and clung to it with its four hands, rejoiced it and ran for help. Turkey thought that it would take a long time. This is the continuation of policy...
- According to you is the Republic of Turkey the continuer of the Ottoman Empire in the history...
- I do not expect apology or responsibility from anybody. I am the one who understands his nation’s pains and bears that burden. I do not think of financial compensation or returning of lands. For me it is important to repair relations broken in the past, to know who and what circumstances played role. European states may also have a positive effect, compensate their guilt and try to soften the disagreement founding economical and cultural advantageous platforms to make the two states become closer.
- May we state the role of the “Ittihat ve Terraki” is great in this matter?
- Not only one group is in charge, there were assistants who promoted and closed their eyes on it. Today, also existing people who are reluctant that reality may come into world.
If you seek responsibility there are many of them, each one has its share but I am not the one to remind of this. Presumably it sounds very romantic but every one should admit his guilt.
- Let’s try to analyze what are the main problems of the two states?
-There are disappointments, unwillingness; enmity and fear…
Today some new fears exist. The Armenians also fear we need to pay attention to them. The Armenians are subdued between Azerbaijan and Turkey. There are two states suppressing from right and left. Fear and insecurity is an important handicap it needs to be inoculated.
We need to explain fairly that Turkey may be a friend of Armenia. The Armenian side should be reasonable, should see the present situation. There is an independent Armenia with two states around carrying out an embargo. Armenia may relax only in the south but there is mullah administration which is not clear how long it may go on.
Diaspora should ponder on this. Armenia should settle good relations with its neighbors and to become a member of EU. If Armenia were a member of EU today Turkey will subject to embargo not Armenia but Europe
Instead of passing bill in parliaments of different states it will be better for Diaspora to persuade those states to accept Armenia into EU. They should be reminded of their history, responsibilities as they have their share of guilt in today’s situation. Diaspora at least should be able to say to carry out that. This is my formula to go ahead and we should demand from the Europeans for the steps taken in the past.