«Հայաստանում մեքենաշինությունը չի զարգանում»
Հայաստանի անկախացումից հետո տասնյակ մեքենաշինական ձեռնարկություններ փակվեցին, իսկ սարքավորումներն ու հաստոցները որպես ջարդոն վաճառվեցին Իրանում:
Հաստոցաշինական եւ էլէկտրատեխնիկական արտադրանքի անկումը կապված էր ճյուղի նյութատարությամբ եւ էներգատարությամբ, երկրում չկար սեւ մետալուրգիայի արտադրություն եւ ԱՊՀ երկրների հետ կապող երկաթուղային ուղիղ կապ:
Ոլորտը վերականգնելու համար 1995 թվականին սկսվեց մեքենաշինական ընկերությունների մասնավորեցումը, որը հիմա արդեն ավարտված է: Մասնավորեցումից հետո վերագործարկվեցին «Էլեկտրաապարատներ», Արթիկի «Ստեկլոմաշ», Վանաձորի «Ավտոգեն-Մ», «Սեւանի կատարող սարքեր», «Ալմաստ», «Արաքս», «Օրբիտա», «Քարմշակմեքենա» ձեռնարկությունները: (Արտադրում են կոմպրեսորներ, պոմպեր, ավտոգենային սարքավորումներ, խողովակային ամրաններ, էլեկտրական մալուխներ, գեներատորներ, հսկիչ եւ չափիչ սարքեր, կապի միջոցներ եւ այլն): Բնագավառում գործում է 68 ձեռնարկություն:
Այնուամենայնիվ, Երեւանում գործող մեքենաշինական ոլորտի ամենախոշոր «Ինտերստանոկ» ԲԲԸ եւ «Արմենմոթոր» ՓԲԸ ձեռնարկությունների ղեկավարները մի հարցում համամիտ են. «Հայաստանում մեքենաշինությունը չի զարգանում»:
«Հիմա դեռ կան մարդիկ, որոնք կարող են փոխանցել իրենց փորձը, բայց մի քանի տարի հետո Հայաստանում մեքենաշինություն չի լինի. ներդրումներ չեն արվում, աշխատանքային գործիքներն անցած դարից են, երիտասարդները մեզ մոտ աշխատելու ցանկություն չունեն»,- ասում է «Ինտերստանոկ» ձեռնարկության նախագահ Վիլիկ Դոլուխանյանը:
«Չկա այն մեքենաշինությունը, որ պետք է լինի: Չի վերացել, գոյատեւում է, բայց զուտ մարդկանց էնտուզիազմի հաշվին»,- ասում է «Արմենմոթոր» ձեռնարկության տնտեսական հարցերով տնօրեն Կարեն Ստեփանյանը:
Այս պնդումները հիմնավորված են մի քանի փաստերով. նշված ձեռնարկություններում վերջին տարիների ընթացքում կրճատվել են արտահանման ծավալները, արտադրության մեջ ներդրումներ գրեթե չեն արվել, արտադրության մեջ ներգրավված աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 50-55 հազար դրամ է:
«Արմենմոթոր» ձեռնարկությունը, որը մասնագիտացած է շարժիչների, էլեկտրական պոմպերի, շարժական գեներատորների, միկրոշարժիչների եւ կենցաղային էլեկտրական սարքերի արտադրության մեջ, ձմեռային ամիսներին փակ է. ձեռնարկության միջոցները չեն բավարարում արտադրական տարածքները ջեռուցելու համար: Այսինքն` 150 աշխատող ձմռան ամիսներին մնում է առանց աշխատանքի:
«Ինտերստանոկ»-ում արտադրվում են քարի եւ փայտի մշակման hաստոցներ, հիդրոտուրբիններ, հոսքագծեր: Արտադրական տարածքներում ջերմաստիճանը (-15) է: Աշխատանքային գործիքների վրա սառույցը չի հալվում: Գործարանում աշխատում է 120 մարդ, մեծամասնությունը միջինից բարձր եւ թոշակառու տարիքի մարդիկ են: Երիտասարդներին մեքենաշինությունը չի հետաքրքրում:
«Մարդիկ չեն հավատում, որ սիրում եմ իմ գործը»,- ասում է «Ինտերստանոկ» մեքենաշինական ձեռնարկության հավաքող- փականագործ Ստեփան Հովհաննիսյանը: Բայց հետո ավելացնում. «Աստված չանի տղաս էլ էս գործն անի: Ճիշտ է, աշխատավարձը բարձրացրել են, բայց ես չեմ համարում, որ դրանով իմ պես մարդիկ սկսեցին ավելի լավ ապրել, շուկայում ապրանքները թանկանում են, չէ՞»:
Մինչեւ դրամի արժեւորումը «Ինտերստանոկ» ընկերությունն արտահանում էր իր արտադրանքի 40-50 տոկոսը, հիմա արտահանման ծավալները կրճատվել են մինչեւ 15 տոկոս: «1999-ից ամեն եռամսյակը մեկ անգամ 50 հատ փայտամշակման հաստոցներ էինք արտահանում Ամերիկա: Դրամի արժեւորումից հետո այլեւս ձեռնտու չէր, դադարեցրինք: Մենակ ԿԲ-ի կառավարիչն է հասկանում, թե ինչու՞ դոլարի գինը իջավ Հայաստանում, բայց հումքի եւ ապրանքի գները չէժանացան»,- ասում է «Ինտերստանոկ»-ի նախագահը:
Արտահանման համար պատվերներ հիմնականում լինում են Ռուսաստանից` ժամանակ առ ժամանակ:
Ժամանակ առ ժամանակ արտերկրից պատվերներ ունենում է նաեւ «Արմենմոթոր»-ը: Տարեկան մոտ 20 շարժիչ վաճառում է «Ինտերստանոկ»-ին, 200 հատ առաքվում է ԱՄՆ-ի պատվիրատուին: Տարեկան վաճառքը չի գերազանցում 500-ը: Ընկերությունը շուտով ռուսական շուկա վաճառքի կհանի հայկական արտադրության մսաղացներ:
«Անցյալ տարի հայտ ներկայացրեցինք կառավարություն` բյուջեից գումար ստանալու եւ խորքային պոմպեր արտադրելու համար: Դրանք օգտագործվում են գյուղատնտեսության ոլորտում: Մշակեցինք նախագիծը, նույնիսկ փորձի համար մի քանի հատ արտադրեցինք, բայց մերժեցին: Հիմա այդ տիպի պոմպեր ներկրվում են Մոլդովայից: Ներկրվածները տեխնիկական հնարավորություններով եւ գնով ավելի լավը կամ ձեռնտու չէին մեր առաջարկից: Ու՞մ է աջակցում կառավարությունն այս տեսակ քաղաքականությամբ»,- հարցնում է պրն Ստեփանյանը:
Ձեռնարկությունների տնօրենները նշում են, որ դրսի եւ ներսի պատվերների ծավալներն ու պարբերականությունն այնքան անկանոն են, որ հնարավորություն չեն տալիս կապիտալ ստեղծել եւ ներդրումներ անել, սրան գումարվում են նաեւ այլ խնդիրներ:

The fall in machine tool and electro- technical production was linked to the sector’s heavy usage of raw materials and energy. There was no ferrous metal industry in the country to speak of and no rail link to other CIS countries.
In 1995, with the aim of getting the industry up and running again, mechanical engineering plants underwent privatization, a process since completed. After being privatized the following plants started-up operations: “Electroapparat”, “Steklomash” in Artik, “Avtogen-M” in Vanadzor, “Sevan Instruments”, “Almast”, “Araks”, “Orbita”, “Karmshakmekena”. These plants produce compressors, pumps, automotive parts, pipe frames, generators, precision-tuning equipment, and electric cables, among other machine parts. There are 68 plants presently operating in this sector.
In any case, the management of the two largest mechanical engineering firms in
The President of «Interstanok», Mr. Vilik Dolukhanyan states that, «There are still people around who can pass on their expertise in this field, but in a few years there will be no mechanical engineering industry in
Karen Stepanyan, Director of the Economics Division at «ArmenMotor», says that, « The state of mechanical engineering isn't sufficient. The industry hasn't disappeared, it still drags on, but this is only due to the personal devotion of those involved.»
These observations are borne out by several facts. The export levels of these plants have decreased in the past few years and precious little in the way of investments has been evidenced. The average salary of those employed in the industry is 50,000 - 55,000 drams monthly.
«ArmenMotor», a company that specializes in the production of motors, electric pumps, generators, micro-electric motors and home electrical furnishings, is closed during the winter season. The company cannot afford to heat the plant during the cold winter months and thus some 150 employees go without work.
«Interstanok» produces stone processing machines, woodworking machinery, hydraulic turbines and electric cables, among other machine tools. The temperature on the plant floor stands at -15 Celsius. It's so cold that the ice on the equipment doesn't melt. Some 120 people work in the plant, mostly the middle-aged and those old enough to receive retirement pensions. Young people aren't interested in working in the plant.
Stepan Hovhannisyan, who works at «Interstanok» as a locksmith/trash-collector, declares that, «People don't believe me when I say that I love my job. But God forbid that my boy should have the same job I do. Yeah, it's true that our pay has gone up, but that doesn't mean that guys like me are living any better. Just go to the market, everything is getting more expensive, right?»
Before the rise of the Armenian dram «Interstanok» exported 50% of its product. Now, that amount has fallen to around 15%. The firm's President states, «Starting in 1999 we would export 50 woodworking lathes to the
Occasionally «Interstanok» receive orders from abroad, mostly from
«Last year we made an overture to the government to receive some budgetary funds in order that we could start producing deep-well pumps used in the agricultural sector. We drew up a draft outline and even made a few of the pumps for experimental purposes. The government refused to participate. Today, those same pumps are being imported from
The directors of these firms underline the fact that the levels and irregularity of domestic and foreign product orders does not allow for capital accumulation nor does it permit them to make investments in the business as needed. They also state that these difficulties are propounded by a host of other problems.