«Հայկական թեյը» ճանաչված չէ Հայաստանում
Ուրցը ծաղկման շրջանում հավաքում են մոտակա գյուղի բնակիչները` Սիսիանի, Կապանի, Գորիսի բարձրադիր հարթավայրերից եւ սարերից: Այդ տարածքներում ուրցի հոտն ավելի ուժեղ է, իսկ յուղի պարունակությունը` շատ:
«Բիո ունիվերսալ» ընկերությունը գյուղացիներից այն գնում է արդեն չորացված վիճակում եւ դեղաբույսից արտադրում թեյ, յուղ, օշարակ, թուրմ եւ համեմունք:
«Հայաստանում աճում է ավելի քան 3200 բուսատեսակ, որոնցից 1500-ը դեղաբույս է: Բազմաթիվ են այն տեսակները, որոնք աճում են միայն Հայաստանի տարածքում: Այս հանգամանքն էլ հաշվի առնելով` մենք որոշեցինք բույսերի` հիմնականում հայտնի տեսակներից արտադրել թեյեր, եթերայուղեր եւ համեմունքներ»,- պատմում է ընկերության ֆինանսական տնօրեն Յուրի Չիլինգարյանը:
Ուրցի տերեւներից պատրաստվում է թեյ, ցողուններից` յուղ, իսկ մնացորդներից` համեմունքներ խորտիկների եւ հորած պանրի համար: Օրինակ` 1գ ուրցի եթերայուղով կարելի է մշակել 100 կգ միս: Այն չեզոքացնում է մսի հոտը եւ երկարացնում մթերքի պահպանման ժամկետը:
Այս հոտավետ ապրանքները կիրառվում են նաեւ բուժման նպատակով: Ուրցի թեյը կանոնավորում է նյութափոխանակությունը, մաքրում օրգանիզմն ալկոհոլի եւ թմրանյութերի վնասակար ազդեցություններից, կարգավորում արյան ճնշումը, իսկ ուրցի յուղերը թարմացնում եւ վերականգնում են մաշկը: Հոդացավերի ժամանակ ուրցի եթերայուղով մերսումները հանգստացնում են մկանները: Ուրցի հոտը նույնիսկ ոչնչացնում է մանրէները:
Դրանք օգտագործվում են նաեւ դեղամիջոցների արտադրության մեջ, քանի որ պարունակում են քիմիական տարրեր` կալիում, կալցիում, մագնեզիում:
«Բիո ունիվերսալ» ընկերությունը սկսեց գործել 2 տարի առաջ: Այդ ընթացքում «Մանանա» ապրանքանիշով տեսականու մեջ ավելացան նաեւ մամուխից, ալոճից, մասուրից, դաղձից, անանուխից եւ այլ դեղաբույսերից պատրաստված թեյեր, օշարակներ ու յուղեր:
Այդ խոտաբույսերը նույնպես հայտնի են բուժիչ հատկություններով: Օրինակ` ալոճի օշարակն ուժեղացնում է սրտամկանի կծկումները, բարելավում սրտի եւ ուղեղի արյան շրջանառությունը, կանոնավորում սրտի ռիթմը: Մամուխի օշարակն օժտված է հակաբորբոքիչ եւ նյութափոխանակությունը կարգավորող հատկություններով:
Այս խոտաբույսերը, թեպետ ավանդաբար կիրառվել են հայ բժշկության մեջ, բայց շատ քիչ են գրավում հայ գնորդներին, որոնք ավելի շատ նախընտրում են ներկրված սեւ եւ կանաչ գույնի թեյերը:
Պատճառներից մեկն այն է, որ «հայկական թեյը», համեմատած ուրիշ թեյերի հետ, թանկ է: Ասենք, մեկ տուփ ուրցի թեյի ինքնարժեքը 1300 դրամ է, խանութում այն վաճառվում է 1560 դրամով: Իսկ 1գ ուրցի եթերայուղն արժե մոտավորապես 5 ԱՄՆ դոլար:
Այս հանգամանքն էլ նվազեցնում է արտադրանքի մեծ ծավալներով իրացումը հայկական շուկայում:
«Բացի այն, որ ապրանքի ինքնարժեքը բարձր է, գումարվում է նաեւ ավելացված արժեքի 20 տոկոս հարկը, սա խանգարում է փոքր արտադրողներին: Մենք պահեստավորել ենք մեր ապրանքը, բայց արդեն մեկ տարի է չենք կարողանում իրացնել շուկայում: Դաղձ եւ մասուր ունենք մթերած, բայց դեռ չենք փաթեթավորել: Մինչդեռ պատրաստ ենք ավելին արտադրել եւ մեծացնել մեր արտադրողականության ներուժը, որը հիմա 25-30 տոկոսից չի անցնում»,- ասում է պրն Չիլինգարյանը:
«Գնի բարձր արժեքը մենք փոխհատուցում ենք որակով,- ավելացնում է տնօրենը,- մեր թեյի մեջ միայն ուրցի տերեւներն ու ծաղիկներն են, մինչդեռ շուկայում կան շատ ուրցի թեյեր, որոնք մատուցվում են ջարդած տերեւների կամ նույնիսկ փոշիացրած տեսքով, որի մեջ ամեն ինչ կարելի է ավելացնել` փաթեթը ծանրացնելու համար: Երբեմն ավելացնում են նաեւ ներկող եւ հոտավետ նյութեր: Այդ առումով մեր արտադրանքը էկոլոգիապես մաքուր է եւ այդ պատճառով թանկ»:
Որպեսզի գնորդը համոզվի, որ գնում է մաքուր ուրց` առանց գունային եւ հոտային խառնուրդների, կարող է փորձել մի հնարք. ուրցի տերեւները տաք ջրում ավելի լավ են բացվում եւ գույն տալիս, քան սառը, իսկ արդեն մեկ անգամ օգտագործված թեյի ծրարը երկրորդ անգամ օգտագործելու դեպքում թեյն ավելի հոտավետ է դարձնում, իսկ գույնը` ավելի վառ:
Փոքր ընկերության համար փաթեթավորումը նույնպես թանկ հաճույք է, մանավանդ, եթե արտադրողը մտադիր է դուրս գալ արտասահմանյան շուկա: Ընկերությունը ներկրում է հատուկ թուղթ, որի մեջ փաթեթավորվում են բույսերը: Հատուկ թղթի փաթեթը պահպանում է բույսի հոտը:
Բույսերի մշակման եւ եթերայուղերի, օշարակների արտադրության համար կիրառվում են հատուկ տեխնոլոգիաներ: Օրինակ` եթերայուղերը պատրաստվում են բացառապես ապակյա սարքավորումներով: Սա շատ կարեւոր է, քանի որ բացառվում է յուղերի եւ մետաղյա սարքերի շփումը. բարձր ջերմաստիճանի պայմաններում մետաղից անջատվում են միացություններ եւ խառնվում յուղերին: Թեյերի թերթիկներն առանձնացվում են մաղերի միջոցով եւ ձեռքով, բույսի վրայի փոշին հավաքվում է օդափոխության միջոցով:
«Բիո ունիվերսալ» ընկերության ֆինանսական տնօրենն ասում է, որ հայկական շուկան իր արտադրանքի համար փոքր է: Ընկերությունն իր զարգացման հնարավորությունը տեսնում է միայն արտահանման մեջ:
«Հայկական թեյով» հետաքրքրվում են ամբողջ աշխարհից` Չինաստանից, Հնդկաստանից, Սիրիայից, Ռուսաստանից, աֆրիկյան պետություններից: Առաքման պայմանագրերի կնքման գործընթացները բանակցային փուլում են:

Armenian Tea Isn’t Appreciated in Armenia
When the thyme leaves blossom residents of nearby villages begin to harvest the herb from the lofty meadows around Sisian, Kapan and Goris. The fragrance of the thyme is much ore pronounced in these areas and the oil content of the herb is rich.
The company Bio Universal, LLC, purchases the thyme from the residents in its dried state and produces tea, oil, syrup, tinctures and seasonings from the herb.
Yuri Chilingaryan, the firm’s French Director, says that, “ Some 3,200 herbs grow in Armenia of which 1,500 are medicinal plants. Many such plants are only to be found in Armenia. Based on this fact we’ve decided to select the better known varieties and produce teas, essential oils and condiments from them.”
Tea is produced from the thyme’s flowers and oil from the stems. The rest of the herb is used to make seasonings for appetizers and cheese aged underground. For example, one gram of thyme essential oil can cure 100 kilos of meat. It neutralizes the meat’s odor and prolongs its shelf life.
These products are also used for curative purposes. Thyme tea regulates the body’s metabolism, cleanses the body of the negative properties of alcohol and narcotics and stabilizes blood pressure. Thyme oils refresh and rejuvenate the skin. Joint pain can be eased when the affected areas are massaged with thyme essential oil. Just the aroma of the herb itself is sufficient to kill off certain bacteria.
These items are used to produce medicinal remedies as well since the herbs contain potassium, calcium and magnesium, among other elements.
Bio Universal began operations two years ago. During this period teas, syrups and oils made from blackthorn, hawthorn, rose hips, mint, peppermint and other medicinal herbs were added to the product list being sold under the “Manana” brand name.
These herbs are also known for their curative properties. Hawthorn syrup, for example, strengthens the contractions of the heart muscle and improves blood flow to the heart and brain as well as regulating heart rhythm. Blackthorn syrup contains anti-inflammatory properties and is known to regulate body metabolism.
While these herbs were traditionally in Armenian medicine, Armenian consumers today are more attracted to the black and green tea varieties more commonly found in the market.
One of the reasons is that these ‘Armenian teas’ are expensive when compared to other tea types. One packet of thyme tea, for example, has an intrinsic value of 1,300 drams and is sold in stores for 1,560 drams. One gram of thyme essential oil is valued at around $5. This cost factor doesn’t allow for large quantities of product to be sold in the Armenian market.
Mr. Chilingaryan says that, “In addition to the fact that these products are expensive to begin with, there’s also the 20% VAT (value added tax) tacked on as well. This further complicates matters for the small-scale producer. We have packaged and stored away much of our product line but it’s been a year already that we haven’t been able to sell it in the market. Our thyme and rose hip items are stored but haven’t yet been packaged. At the same time we’re ready to produce more and expand our production capacity that today only amounts to 25-30% of total capacity.”
The Director adds that, “In exchange for the high price what we offer the consumer is a quality product. Our tea is only made from thyme leaves and flowers. There are many other thyme teas sold in the market in the form of crushed and dried leaves. This allows for a host of additives to be included to add weight to the product. Often, other fragrances and pigments are added as well. In this sense our product is ecologically pure and thus more expensive.”
There’s a trick that the consumer can use to insure that they’re buying pure thyme without any additives. The flowers of the herb open more fully when placed in hot water than cold. Also, a bag of thyme tea, once used, produces a more fragrant drink and a more brilliant color the second time around.
For this small company even the packaging of its products is an expensive luxury, especially if the firm intends to enter the foreign market. Bio Universal imports a special wrapping paper to package its herbs. This wrapping preserves the natural fragrance of the plants.
Special technologies are employed in the processing of the herbs and the production of the essential oils and syrups. The oils are produced only by using equipment fashioned from glass. Metal cannot be used since at the high temperatures employed in the production process, metallic elements can fuse with the oils. The tea leaves are separated both by hand and by being extruded through sieves. Any dust on the plants is removed by air filtration.
The Director of Bio Universal states that the Armenian market for his company’s product line is quite small. Thus, the firm views any future growth solely linked to the foreign market.
The whole world is interested in Armenian tea - from China, Greece Syria, Russia and several African countries. Contract orders with foreign buyers are presently being negotiated.