Պոլսոյ մէջ անծանօթ կին մը կը պնդէ որ հանգուցեալ Սրբազանին դուստրն է
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի երիցագոյն միաբաններէն, Պոլսոյ Պատրիարքութեան Աթոռի նախկին շրջաններու Պատրիարքական փոխանորդ Շահան Արք. Սվաճեանի (որ վախճանած էր 23 Սեպտեմբեր 2013-ին) հողաթումբը փորուած է:
Այս խնդրին ծալքերը հասկնալու համար պէտք է հաշուի առնել, թէ մի ոմն Թագուհի Պալկըն Թուրքիոյ իրաւապահ մարմիններուն մօտ դատական հայց ներկակայուցած է ուր պնդած է, թէ ինք հարազատ զաւակն է Շահան Սրբազան Սվաճեանին:
Յայտնեմ որ այս մասին այսօր գրած էր Պոլսոյ «Ժամանակ» օրաթերթը, որուն ունեցած տեղեկութիւններուն համաձայն 6 Յունուարին Թուրքիոյ դատական մարմիններուն հրամանով եւ դատախազի ներկայութեամբ փորուած է Սրբազանին հողաթումբը եւ անկէ մասունք մը առնուած է DNA-ի քննութեան ենթարկելու համար:
Լուրին դիմաց պէտք էր ճշգրիտ տեղեկութիւններ ստանալ Պոլսոյ «Ժամանակ» օրաթերթի խմբագիր Սեւան Տէյիրմէնճեանէն, որ յայտնեց, թէ սրբազանին հողաթումբին փորուիլը կատարուած է դատական հրամանով:
Շահան Սրբազանի մարմինը ամփոփուած է Սկիւտարի Պաղլարպաշիի գերեզմանատան Ս. Խաչի հատուածին մէջ, ուր կը հանգչին նաեւ Պետրոս Դուրեան, Մատթէոս Զարիֆեան, եւ ուրիշ երեւելիներ:
Դէպքին մասին խօսելով, Սեւան Տէյիրմէնճեան ըսաւ. «Այս առաւօտ յաջողեցայ կապ հաստատել Սկիւտարի Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ թաղային խորհուրդի ատենապետ Յովհաննէս Կոպոյեանին հետ որ վստահեցուց, թէ դատական մարմիններու հրամանով Սրբազան հօր գերեզմանաթումբը փորուած է»:
Տէյիրմէնճեան նաեւ յայտնեց, որ «կնոջ անունը Թագուհի Պալկըն է, հանգուցեալ սրբազան հօրմէն մօտ քսան տարիով փոքր, դատական հայց ներկայացուցած է՝ պնդելով, որ սրբազանին դուստրն է: Այս պնդումները ստուգելու համար է որ օրինական մարմիններո դիմած են գերեզմանը բանալու քայլին եւ Շահան սրբազանի հօր ատամներէն բաժին մը առնելէ ետք փակած են շիրիմը»:
Հարկ է նշել նաեւ, թէ Շահան Արք. Սվաճեան ունի եղբօրորդի մը, Վահան Սվաճեան, որ «Ժամանակ» թերթին հետ կարճ խօսակցութիւն մը ունենալով յայտնած է որ տեղեակ չէ եղած դատական ամբողջ գործընթացին եւ դատական մարմիններուն շիրիմը բանալու օրը իր փաստաբանին ընկերակցութեամբ փութացած է դէպքի վայր ու յետայսու մօտէն պիտի հետեւի դէպքերու հետագայ ընթացքին:
Զարմանալին այն է, որ Շահան Սրբազանի կենդանութեան օրօք ոչ ոք բարձրաձայնած է այս մասին, յատկապէս որ մինչեւ իր վախճանը առողջական ծանր վիճակի մէջ յայտնուած ըլլալով, ան կը պատսպարուէր Սուրբ Փրկիչ ազգային հիւանդանոցին մէջ:
Տէյիրմէնճեան որոշ վերապահութիւններով յայտնեց նաեւ, որ հասարակութեան մէջ կային շշուկներ, ըստ որոնց Շահան Սրբազան նախքան իր կուսակրօն քահանայ դառնալը, ունեցած է արտամուսնական յարաբերութիւն եւ անոր արդիւնքին ծնած է Թագուհի դուստրը, որուն մայրը ծննդաբերութեան ընթացքին մահացած է ու նորածինը յանձնուած է իր մեծմօր խնամքին:
Տէյիրմէնճեանի կարծիքով դէպքէն ծնունդ առած բոլոր խօսակցութիւնները ոչ մէկ ձեւով կրնան ժխտական շուք մը ձգել վախճանեալ Սրբազանի եկեղեցանուէր կենսագրութեան վրայ:
Հարկ է նշել թէ Սրբազան հայրը, նախքան վախճանը, իր սեփականութիւնը հանդիսացող նիւթական հարստութիւնները կտակած էր համայնքային հաստատութիւններուն: Սրբազան հայրը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տնօրինութեան յանձնած էր նաեւ հանրակացարան մը, Վաղարշապատի մէջ:
Ի՞նչ պիտի ըլլայ այս բոլորին ճակատագիրը եթէ հաստատուի որ Թագուհի Պալկըն է օրինաւոր ժառանգորդը վախճանեալ սրբազանին: Սա ալ ուրիշ հարցական մը, որ կը ստեղծուի այս հանելուկային պայմաններուն տակ:
Դատական գործողութիւնները կը շարունակուին ու միով բանիւ զարմանալի կը մնայ Պոլսոյ պատրիարքութեան լռութիւնը: Այս ուղղութեամբ Տէյիրմէնճեան նկատել տուաւ, որ Թուրքիոյ իրաւական մարմիններուն համար Շահան Սրբազան սովորական քաղաքացի մըն է ու Թագուհի Պալկընի կողմէ ներկայացուած դատական հայցին ի պատասխան իրաւական մարմինները անցած են զննումի աշխատանքներուն:
Սակայն հետաքրքրական է որ ո՞ւր էր Թագուհի Պալկըն մինչեւ օրս:
Նմանօրինակ արարք մը եթէ Թուրք իշխանութիւններուն համար դատական բնական արարք մըն է, ապա նաեւ բառացիօրէն կրօնական կարգերու, եկեղեցական սքեմ եւ ուխտ կրող գործիչներու հանդէպ ընդունելի չէ: Անկախ անկէ որ դէպքը ուր եւ ինչ պայմաններու տակ կը կատարուի:
Շահան Սրբազան նուիրեալ եկեղեցական մըն էր ու ճիշդ պիտի ըլլար որ նախքան նման քայլի մը դիմելը՝ դատական մարմինները նաեւ եկեղեցական շրջանակներու կարծիքը առնէին:

Turkish Court Allows Exhumation of Archbishop Shahan Svajian for DNA Testing
Based on the claim of a woman in Turkey that the recently deceased Vicar General of the Armenian Patriarchate of Constantinople was her father, a Turkish court has permitted the exhumation of the clergyman for DNA testing.
According to the Istanbul Armenian newspaper Jamanag, Takouhie Balkin filed a claim with the court alleging that she is the daughter of Archbishop Shahan Svajian, who died at the age of 87 on September 23, 2013.
Not only are reputations at stake, but also Archbishop Svajian’s inheritance, which the late clergyman willed to Istanbul Armenian institutions.
For further clarification I contacted Jamanag Editor Sevan Deirmendjian, who told me that the clergyman’s grave, located in the Holy Cross Armenian Church section of the Scutari Bağlarbaşı cemetery, and was exhumed for DNA testing. The graves of such Armenian notables as Bedros Tourian and Mateos Zarifian are located here.
“This morning I was able to get in touch with Hovhannes Goboyian, secretary of the Holy Cross Parish Council, who verified that the grave had been opened on the orders of the court,” Deirmendjian said, adding that a piece of Archbishop Svajian’s tooth was taken for testing.
The Jamanag editor added that Takouhie Balkin, the woman in question, is about twenty years younger than the deceased archbishop.
Vahan Svajian, the late archbishop’s nephew told Jamanag that he doesn’t know all the particulars of the court case, but that he rushed to the cemetery with his lawyer on the day of the exhumation. The nephew told the newspaper that he would be closely following developments in the court.
Deirmendjian reluctantly confessed that according to rumors circulating in the Armenian community, the archbishop had fathered a daughter before becoming a celibate priest. The mother was said to have died during childbirth and the girl was handed over to the grandmother.
Even if the rumors are proven true, the editor told me, they cannot cast a shadow over Archbishop Svajian’s dedicated service as a clergyman.
How the court case will affect the inheritance issue remains to be seen. If the court recognizes Takouhie Balkin as the legal heir of the late archbishop will it also rule that the assets be turned over to her?
What remains puzzling is the silence of the Constantinople Patriarchate?
In this regard Deirmendjian noted that in the eyes of the Turkish legal system Archbishop Svajian was an ordinary citizen of Turkey, and that in response to Balkin’s suit the courts must launch an investigation.
Another nagging question that raises a degree of doubt over the “impartiality” of the actions of the Turkish legal system is where has Takouhie Balkin been hiding for all these years?
If the Turkish authorities regard the decision to exhume the grave of Archbishop Svajian as “par for the course”, yet another ordinary judicial decision, I would argue that it is totally unacceptable whatever the circumstances.
Archbishop Shahan Svajian served the Armenian Church with dedication and distinction for more than 50 years.
As such, at the very least, the Turkish courts should have consulted Armenian Church representatives before allowing such a desecration.