Արտակ Զախարյանն ամենահարուստ դատավորն է
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտակ Զախարյանի 2011թ. գույքի ու եկամուտների հայտարարագրին արդեն անդրադարձել ենք: Դատավորը մեկ տարի անց շարունակում է պահպանել ամենահարուստ դատավորի «տիտղոսը»: Նշենք, որ դատավորը կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահ Երվանդ Զախարյանի որդին է:
Ըստ դատավորի 2012թ. հայտարարագրի` նա նշված տարում ստացել է մոտ 100 մլն 518 հազար դրամի եկամուտ, որից միայն 4 մլն 518 հազար դրամն է աշխատավարձը, իսկ 96 մլն դրամը դատավորի ստացած շահաբաժինն է: Ի դեպ, 2011թ. դատավորի միակ եկամուտը աշխատավարձն էր:
Փորձեցինք Արտակ Զախարյանից պարզաբանում ստանալ, թե խոսքն ինչ շահաբաժնի մասին է, որն իրեն բերել է 96 մլն դրամի եկամուտ: Գործավարն ասաց, որ այդ հարցի պատասխանը կարող ենք ստանալ մեկ շաբաթ անց, երբ աշխատանքի վերադառնա դատավորի օգնականը:
Ինչ վերաբերում է դատավորի դրամական միջոցներին, ապա դրանք եւս ավելացել են:
Եթե 2011թ. վերջին Ա. Զախարյանն իր հաշվին ուներ 412 մլն դրամ, ապա 2012թ. վերջին այդ գումարն ավելացել է` հասնելով 504 մլն դրամի: Նույնն են մնացել արտարժույթով պահվող դրամական միջոցները՝ 200.000-ական դոլար եւ եվրո:

Артак Захарян – самый богатый судья
Мы уже касались декларации об имуществе и доходах судьи суда общей юрисдикции ереванских административных округов Малатия-Себастия Артака Захаряна. Последний и сейчас, спустя год, продолжат сохранять "титул" самого богатого судьи. Отметим, что Артак Захарян – сын председателя Госкомитета кадастра недвижимости при правительстве РА Ерванда Захаряна.
Согласно декларации А.Захаряна за 2012 год, его доход в указанном году составил 100 млн 518 тыс. драмов, из которых 4 млн 518 тыс. образовались за счет зарплаты, а 96 млн – за счет доли прибыли. Отметим, что в 2011 г. единственным источником дохода этого судьи была зарплата.
Мы попытались выяснить у Артака Захаряна, о какой доле прибыли идет речь, которая принесла ему 96 млн драмов. Делопроизводитель сообщила, что ответ на этот вопрос мы можем получить через неделю, когда помощник судьи выйдет на работу.
Что касается денежных средств А.Захаряна, то они тоже выросли. Если в конце 2011 г. на его счете имелось 412 млн драмов, то в конце 2012 г. эта сумма увеличилась до 504 млн драмов. Денежные средства в валюте остались неизменными – по 200 тыс. долларов и евро.