Կերպարվեստի թանգարանում չեն կարողանում ջեռուցել ցուցասրահները
Վանաձորի Կերպարվեստի թանգարանում ձմռանը հնարավոր չէ ցուցադրություն կազմակերպել, քանի որ ցուցասրահները չեն ջեռուցվում: Թանգարանի տնօրեն Փափագ Ալոյանն ասում է, որ ջեռուցումը թանգարանի համար վաղուց գերխնդիր է. «Թանգարանի միայն աշխատասենյակներն են ջեռուցվում: Թանգարանը կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի, և աշխատասենյակները ջեռուցելով՝ ներքին կազմակերպական աշխատանքներն են արվում՝ գիտաշխատանք կամ ֆոնդերի հետ կապված աշխատանքներ»:
Շենքը եռահարկ է, երկարությունը՝ 65 մետր, ինչի վերանորոգումը, տնօրենի խոսքով, հսկայական ծախսեր է ենթադրում:
| Փափագ Ալոյան |
«Երկու տարի առաջ մենք հաշվարկ արեցինք, ֆինանսական ծախսերը բավականին մեծ են ստացվում, և տեղական բյուջեն նման հնարավորություններ չունի, բայց փնտրում ենք հովանավորներ: Թե՛ տեղական իշխանությունները, թե՛ մշակույթի նախարարությունը, թե՛ իշխանությունները տեղյակ են, և հույս ունեմ, որ նման թանգարանն աչքաթող չի արվի, և ջեռուցման հարցը կլուծվի»,- նշում է տնօրենը:
Տասը տարի առաջ տեղական իշխանությունների աջակցությամբ վերանորոգվել են տանիքը, վատ վիճակում գտնվող սանհանգույցը, մուտքի դուռը, աշխատասենյակները: 2013 թվականի փետրվարին Հայաստանի համայնքային թանգարանների մեջ Վանաձորի Կերպարվեստի թանգարանն արժանացել է առաջին մրցանակի, մշակույթի նախարարության կողմից արժանացել դրամական պարգևի: «Նախարարությունը նույնպես տեղյակ է, նույնպես հետաքրքրվում է ոչ միայն իրեն պատկանող թանգարաններով, այլ նաև համայնքային թանգարաններով, որի համար շնորհակալ ենք, այդ գումարը մեզ բավականին ոգևորեց»,- նկատում է տնօրենը:
Վանաձորի Կերպարվեստի թանգարանը համագործակցում է միջազգային թանգարանների հետ:
Փափագ Ալոյանն ասում է. «Թանգարանն իր աշխատանքային գործունեությունը վաղուց արդեն դուրս է բերել համայնքի, մարզի, նաև՝ Հայաստանի սահմաններից, մի քանի անգամ միջազգային գիտաժողովների մասնակցելու ենք հրավիրվել, այսինքն՝ մարդիկ եղել են մեզ մոտ, տեսել են աշխատանքը և այդ աշխատանքը նկատի ունենալով՝ նաև մեր աշխատանքի փորձն են կամեցել, որ ներկայացնենք իրենց»:
Կերպարվեստի թանգարանում 2013-ին կազմակերպվել է 20 միջոցառում և ցուցահանդես: Տնօրենն ասում է, որ յուրաքանչյուր ցուցահանդեսից հետո իրենց նվիրաբերում են ցուցահանդեսի հեղինակների աշխատանքներից: Իսկ թանգարանն իր հարկի տակ 1700-1800 ցուցանմուշ ունի: Թանգարանի երկրորդ հարկն ամբողջությամբ ընդգրկում է վանաձորցի նկարիչների աշխատանքները: Թանգարանն այցելուների պակաս չունի, տնօրենն ասում է՝ ցուցահանդեսների բացման օրը 200, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ 400-500 այցելու է լինում:
Հաշմանդամների համար էլ են կազմակերպվում միջոցառումներ: Հաշմանդամներին թանգարանի հավաքածուն ներկայացնելիս նրանց մինչև երրորդ հարկ բարձրանալու դժվարությունից ազատում է թանգարանի ողջ ցուցանմուշների թվայնացված տարբերակը:
«Հաստիքի խնդիր չունենք, շնորհակալ ենք մեր քաղաքապետարանին, ժամանակին ինչ-որ պետք է եղել, պահանջել ենք, ունենք այսօր, ունենք և՛ հսկիչներ, և՛ գիտաշխատողներ, և՛ գիտքարտուղար, այսինքն՝ աշխատանքը լրիվ ընթացքի մեջ է, ամեն մեկն իր աշխատանքը նորմալ ձևով կատարում է, կարիք չունենք ավելացնելու՝ իմանալով նաև բյուջեի սղությունը, ընդհակառակը, շնորհակալ ենք, որ արդեն երկու-երեք տարի է՝ գրեթե բոլոր հիմնարկ- ձեռնարկություններում կրճատումներ են գնում, էդ մասին մեզ չեն անհանգստացրել, տա Աստված, որ 2014-ին էլ չանհանգստացնեն»,- նշում է տնօրենը:
2014-ը թանգարանի համար հոբելյանական է. այն բոլորում է իր 40-ամյակը: «Ծրագրեր ունենք, գրեթե պատրաստ է արդեն թանգարանի պատկերագիրքը, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ նման պատկերագրքեր տպագրելու համար բավականին գումար է պետք, առայժմ այդ գումարը չունենք, չգիտենք՝ ինչպես ենք հայթայթելու, բայց կուզեինք, որ 40-ամյա թանգարանն ունենա իր պատկերագիրքը»,- ասում է նկարիչ տնօրենը:

No Exhibits at Vanadzor Museum of Fine Arts in Winter Due to Lack of Heating
It's impossible to organize exhibits at the Vanadzor Museum of Fine Arts in the winter because the gallery rooms are not heated. Museum Director Papag Aloyan says heating has long been a problem for the museum. "Only the offices are heated. The museum needs major repair. By heating the offices, internal organizational work can be carried out: research or work tied to funds."
| Papag Aloyan |
The three-storey building is 65 meters in length, which, according to the director, means huge expenses for renovation.
"Two year ago, we made calculations; the financial expenses are quite large and the local budget can't sustain them. But we're searching for sponsors. Both the local [municipal] authorities, the Ministry of Culture, and the [country's] ruling authorities are aware, and I hope that such a museum won't be overlooked, and the heating problem will be solved," he said.
Ten years ago, with the help of the municipal authorities, the roof, bathroom, main entrance door, and the offices were repaired. In February 2013, the Vanadzor Museum of Fine Arts, out of other community museums in Armenia, won first prize — a monetary award from the culture ministry. "The ministry is likewise aware [of the heating problem] and likewise takes an interest in not only the museums that belong to it, but also community museums, for which we are grateful. That money encouraged us greatly," says Aloyan.
According to the director, the Vanadzor Museum of Fine Arts also collaborates with other, international museums: "The museum has long brought its operating activities out of the boundaries of the community, the province, and even Armenia. Several times we've been invited to participate in international conferences; that is, people have come here, seen our work, and then wanted us to present our experience, our work to them."
Twenty events and exhibits were organized at the museum in 2013. Aloyan says that after each exhibit, the artists donate some of their work to the museum, which already has 1,700–1,800 works. The second floor is dedicated entirely to the works of Vanadzor painters. There is no lack of visitors, the director says: on the opening day of exhibits there are 200 visitors; and overall, 400 to 500 visitors (per exhibit).
Events are also organized for people with disabilities. In showing the museum's work to people with disabilities, the digital version of the museum's entire collection solves the problem of getting visitors with mobility issues to the third floor.
"We don't have a problem with staffing; we are grateful to our city hall: whatever we needed at the time, we asked for, and we have today. We have ushers, researchers, and a research secretary; that is, the work is completely in process; each person does his or her work normally; we don't have a need to increase [our staff], knowing as well the budget expense. On the contrary, we are grateful that it's been two or three years that there have been cuts in nearly all institutions, but they haven't bothered us about that. God praise that in 2014, as well, they don't bother us about that," says Aloyan.
This year is the museum's 40th anniversary. "We have programs; the museum catalogue is nearly ready, but we all know that printing such catalogues costs a lot of money. We don't have that money now, and we don't know how we'll procure the funds, but we would like the 40-year-old museum to have its catalogue," concludes the director.