Արմավիրում դարձյալ քննարկվում է մարզպետի պաշտոնանկության հարցը
Վերջին օրերին չեն դադարում Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի պաշտոնանկության եւ մարզպետի պաշտոնի հավակնող թեկնածուների մասին խոսակցությունները: Պատճառն այն է, որ օրեր առաջ մարզպետը դարձել է 65 տարեկան, թեեւ մարզպետի պաշտոնը հայեցողական է եւ «թոշակի անցնելու» հիմքով նախատեսված չէ պաշտոնանկություն:
Դեռ մի քանի տարի առաջ էր շրջանառվում Էջմիածնի քաղաքապետ, ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Գրիգորյանին Արմավիրի մարզպետ նշանակելու հարցը: Այսօր դարձյալ թեկնածուների շարքում նշվում է Կ. Գրիգորյանի անունը: Մարզպետ դառնալու ցանկություն ունեն նաեւ ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանը (Նովո) եւ նույն խմբակցությունից գործարար պատգամավոր Ալեքսան Պետրոսյանը (ՄԱՊ-ի Ալիկ):
Աշոտ Ղահրամանյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ շարունակում է զբաղեցնել իրեն վստահված պաշտոնը եւ «վաղ է մտածել նրա հետագա գործունեության մասին»:
Դժվար է ասել, թե պաշտոնանկությունից հետո ինչ գործունեությամբ կզբաղվի Ա. Ղահրամանյանը, սակայն ուսումնասիրելով նրա ու տիկնոջ՝ Արփիկ Ղահրամանյանի գույքի ու եկամուտների հայտարարագիրը, կարող ենք ասել, որ նրանք այնքան էլ «վատ վիճակում» չեն:
Աշոտ Ղահրամանյանը 2012թ. հայտարարագրել է 4 մլն 400 հազար դրամ, որից 1 մլն 640 հազարը կենսաթոշակն է (հավանաբար՝ աշխատանքային), իսկ մնացածը՝ աշխատավարձը: Բացի այդ, նրա հաշվին եղել է 16 մլն 700 հազար դրամ:
«Արմավիր Դար 21» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արփիկ Ղահրամանյանը նշված տարվա ընթացքում որեւէ եկամուտ չի ունեցել, սակայն նրա հաշվին եղել է 19 մլն 450 հազար դրամ:

В Армавире вновь обсуждается вопрос отставки губернатора
В последние дни в Армавире не утихают разговоры об отставке губернатора области Ашота Каграманяна и возможных кандидатах на этот пост. Причина в том, что несколько дней назад Каграманяну исполнилось 65 лет. Отметим, однако, что должность главы области является кронцептуапльной и отставка на основании "выхода на пенсию" не предусмотрена.
Еще несколько лет назад муссировались слухи о назначении губернатором Армавира мэра города Эчмиидзина Карена Григоряна, сына депута Национального Собрания Манвела Григоряна. Сегодня имя К.Григоряна тоже указывается в числе возможных кандидатов. Желание занять эту должность выражают также депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Наапет Геворкян и депутат той же фракции, предприниматель Алексан Петросян.
Ашот Каграманян сообщил "Hetq", что продолжает выполнять свои обязанности, так что говорить о его дальнейшей деятельности рановато.
Трудно сказать, что чем будет заниматься после отставки А.Каграманян, однако, изучив декларации об имуществе и доходах губернатора и его жены, можем сказать, что супруги находятся не в таком уж плохом положении.
В 2012 г. Ашот Каграманян задекларировал доход в размере 4 млн 400 тыс. драмов, из которых 1 млн 640 тыс. составила его пенсия (по всей видимости, трудовая), остальную сумму – зарплата. Кроме того, на его счете имелось 16 млн 700 тыс. драмов.
Директор благотворительного фонда "Армавир-21-й век" Арпик Каграманян в указанном году не получала доходов, однако на ее счете было 19 млн 450 тыс. драмов.