Երեւանի փողոցների ձյունը կարող էր մաքրվել 1,5 ժամում
Հունվարի 13-ին Երևանում եղանակը փոխվեց: Առատ ձյուն տեղաց: Ու թեև քաղաքապետարանն ու վարչական շրջանների ղեկավարները բազմիցս հայտարարել էին, որ ձնամաքրման աշխատանքների համար ամեն ինչ պատրաստ է, միևնույնն է, մայրաքաղաքի փողոցների մեծ մասն այդպես էլ չմաքրվեց:
Փողոցները
Երևանի քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչությունից մեզ տեղեկացրին, որ քաղաքում կա մոտ 1100 փողոց: Հաշվի առնելով այլ քաղաքներում կատարված հաշվարկները` քաղաքային փողոցների միջին երկարությունը մոտ 750-800 մետր է: Ու թեև Երևանում փողոցների միջին երկարությունը ավելի կարճ է լճի, գետերի, ձորերի ու բլուրների պատճառով, միևնույնն է, ընդունենք 1000 մետր միջին երկարությունը (հաշվարկների հավաստիության համար):
Այսինքն՝ Երևանի փողոցների գումարային երկարությունը 1100 կմ է: Քանի որ փողոցներում ձյունը մաքրում են երթևեկության գոտիներով, գնահատենք դրանց երկարությունը: Փողոցները միջինում ունեն երթևեկության 4 գոտի` 2-ական ամեն ուղղությամբ: Սակայն կրկին հաշվարկի վստահության համար համարենք, որ գոտիների միջին քանակը 5 է (2,5` ամեն ուղղությամբ): Ստացվում է, որ Երևանում երթևեկության գոտիների գումարային երկարությունը 5500 կիլոմետր է:
Քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչությունից մեզ հաջողվեց ճշտել, որ մայրաքաղաքը ունի 187 հատ ձյուն մաքրող մեքենա, ևս 40-50-ը ժամանակավորապես տրամադրել են շինարարական կազմակերպությունները: Ենթադրենք, որ մեքենաներից 30-ը մաքրում են մայթերը, իսկ ոչ ավել, քան 20-ը հատուկ մեքենաներ են (օրինակ` ձնաբարձման): Այսպիսով, մոտ 180 մեքենայի վրա է այդ 5500 կիլոմետրը:
Հաշվենք
Փողոցները, ինչպես ասացինք, մաքրվում են երթևեկության գոտիներով: Այսպիսով, եթե 5500 կիլոմետրը բաժանենք 180 մեքենայի վրա, մի մեքենային բաժին կընկնի ընդամենը 30 կմ… Ընդ որում՝ ոչ թե 30 կմ փողոց, այլ ընդամենը՝ 30 կմ երթևեկության գոտի:
Եթե ձյուն մաքրող մեքենաները անորակ են և շարժվում են, ենթադրենք, ընդամենը հեծանվորդի 25 կմ/ժ արագությամբ, իսկ խաչմերուկներում էլ կարմիր լույսի տակ կանգնում են, ապա այդ 30 կիլոմետրը նրանք կհաղթահարեն 1,5 ժամում:
Այսինքն, անգամ այս հաշվարկներով՝ Երևանի թվով 1100 փողոցները պետք է մաքրվեին 1,5 ժամում: … Սա այն պարագայում, երբ վերջին ձյան գալուց անցել է ավելի քան 72 ժամ, իսկ մայրաքաղաքի շատ փողոցներում դեռ «կուսական» ձյուն է:
Հ.Գ. Անշուշտ, դժվար է եզրակացություններ անել այս բարձիթողի վիճակի մասին: Բայց, ըստ էության, դա կարող է բացատրվել երեք վարկածով:
Իրականում քաղաքապետարանը չունի թվով 187 ձյուն մաքրող (սարքին վիճակում) մեքենա… Եվ դրանց իրական քանակը 20-ից ավել չէ:
Քաղաքապետարանը չունի վառելիք (վառելիքի գումար), կամ ինչ-որ մեկը, հետևելով Մարգար Օհանյանի օրինակին, գրպանել է այն:
Թեև, «հնարավոր է», որ մեր կոմունալ ծառայությունների մեքենաները օդում էին աշխատում… Տեսանյութում պատկերված Մաքսային միության կոլեգաների պես:

Yerevan Streets Could Have Been Cleared of Snow in 1.5 Hours
Though Yerevan City Hall and the heads of the city's administrative districts repeatedly said that everything was ready for plowing snow, when heavy snow fell on Yerevan on Jan. 13, a majority of the capital's streets were not cleared of snow.
The Streets
The municipality's legal department informed Hetq that there are around 1,100 streets in Yerevan. Based on calculations done in other cities, it can be presumed that the average length of a city street is 750 to 800 meters. And though the average length of Yerevan streets is shorter due to the presence of lakes, rivers, gorges, and hills, let's accept an average length of 1,000 meters (for the reliability of the estimates).
In other words, the cumulative length of the streets of Yerevan amounts to 1,100 km. Since snow is cleared on the streets along traffic lanes, let's assess their length. On average, streets have 4 traffic lanes: 2 in each direction. But again for the sake of credence, let's consider that the average number of lanes is 5 (2.5 in each direction). It turns out that the cumulative length of traffic lanes in Yerevan is 5,500 km.
From the municipality's communal service department, Hetq managed to find out that Armenia's capital has 187 snowplow vehicles and an additional 40–50 are temporarily provided by construction companies. Let us assume that 30 of these vehicles clear the sidewalks and no more than 20 are special vehicles (for example, to ship snow). Thus, about 180 vehicles have to clear that 5,500 km.
Let's Calculate
The streets, as we said, are cleared along traffic lanes. Thus, if we divide the 5500 km by 180 vehicles, each vehicle will have to clear only 30 km — and, by the way, not 30 km of street, but 30 km of traffic lane.
If the snowplow vehicles are of poor quality and move, say, only at a cyclist's speed of 25 km/hour, and they stop at red lights, then they would clear that 30 km in 1.5 hours.
In other words, even based on these calculations, the 1,100 streets of Yerevan should've been cleared in 1.5 hours. Yet more than 72 hours have passed since the last snowfall, and there is still "virgin" snow in many of the capital's streets.
P.S. Of course, it's difficult to draw conclusions, but there are 3 possible explanations for the current state of neglect:
The municipality doesn’t actually have 187 snowplow vehicles (in good condition). And their real number is not more than 20.
The municipality doesn't have fuel (or the money for fuel), or someone, following in Margar Ohanyan's footsteps, has pocketed it.
Or else, "it's possible" that our communal service vehicles weren't working at all… just like the Customs Union's colleagues depicted in the video.