Երեւանի փողոցների ձյունը կարող էր մաքրվել 1,5 ժամում
Հունվարի 13-ին Երևանում եղանակը փոխվեց: Առատ ձյուն տեղաց: Ու թեև քաղաքապետարանն ու վարչական շրջանների ղեկավարները բազմիցս հայտարարել էին, որ ձնամաքրման աշխատանքների համար ամեն ինչ պատրաստ է, միևնույնն է, մայրաքաղաքի փողոցների մեծ մասն այդպես էլ չմաքրվեց:
Փողոցները
Երևանի քաղաքապետարանի իրավաբանական վարչությունից մեզ տեղեկացրին, որ քաղաքում կա մոտ 1100 փողոց: Հաշվի առնելով այլ քաղաքներում կատարված հաշվարկները` քաղաքային փողոցների միջին երկարությունը մոտ 750-800 մետր է: Ու թեև Երևանում փողոցների միջին երկարությունը ավելի կարճ է լճի, գետերի, ձորերի ու բլուրների պատճառով, միևնույնն է, ընդունենք 1000 մետր միջին երկարությունը (հաշվարկների հավաստիության համար):
Այսինքն՝ Երևանի փողոցների գումարային երկարությունը 1100 կմ է: Քանի որ փողոցներում ձյունը մաքրում են երթևեկության գոտիներով, գնահատենք դրանց երկարությունը: Փողոցները միջինում ունեն երթևեկության 4 գոտի` 2-ական ամեն ուղղությամբ: Սակայն կրկին հաշվարկի վստահության համար համարենք, որ գոտիների միջին քանակը 5 է (2,5` ամեն ուղղությամբ): Ստացվում է, որ Երևանում երթևեկության գոտիների գումարային երկարությունը 5500 կիլոմետր է:
Քաղաքապետարանի կոմունալ տնտեսության վարչությունից մեզ հաջողվեց ճշտել, որ մայրաքաղաքը ունի 187 հատ ձյուն մաքրող մեքենա, ևս 40-50-ը ժամանակավորապես տրամադրել են շինարարական կազմակերպությունները: Ենթադրենք, որ մեքենաներից 30-ը մաքրում են մայթերը, իսկ ոչ ավել, քան 20-ը հատուկ մեքենաներ են (օրինակ` ձնաբարձման): Այսպիսով, մոտ 180 մեքենայի վրա է այդ 5500 կիլոմետրը:
Հաշվենք
Փողոցները, ինչպես ասացինք, մաքրվում են երթևեկության գոտիներով: Այսպիսով, եթե 5500 կիլոմետրը բաժանենք 180 մեքենայի վրա, մի մեքենային բաժին կընկնի ընդամենը 30 կմ… Ընդ որում՝ ոչ թե 30 կմ փողոց, այլ ընդամենը՝ 30 կմ երթևեկության գոտի:
Եթե ձյուն մաքրող մեքենաները անորակ են և շարժվում են, ենթադրենք, ընդամենը հեծանվորդի 25 կմ/ժ արագությամբ, իսկ խաչմերուկներում էլ կարմիր լույսի տակ կանգնում են, ապա այդ 30 կիլոմետրը նրանք կհաղթահարեն 1,5 ժամում:
Այսինքն, անգամ այս հաշվարկներով՝ Երևանի թվով 1100 փողոցները պետք է մաքրվեին 1,5 ժամում: … Սա այն պարագայում, երբ վերջին ձյան գալուց անցել է ավելի քան 72 ժամ, իսկ մայրաքաղաքի շատ փողոցներում դեռ «կուսական» ձյուն է:
Հ.Գ. Անշուշտ, դժվար է եզրակացություններ անել այս բարձիթողի վիճակի մասին: Բայց, ըստ էության, դա կարող է բացատրվել երեք վարկածով:
Իրականում քաղաքապետարանը չունի թվով 187 ձյուն մաքրող (սարքին վիճակում) մեքենա… Եվ դրանց իրական քանակը 20-ից ավել չէ:
Քաղաքապետարանը չունի վառելիք (վառելիքի գումար), կամ ինչ-որ մեկը, հետևելով Մարգար Օհանյանի օրինակին, գրպանել է այն:
Թեև, «հնարավոր է», որ մեր կոմունալ ծառայությունների մեքենաները օդում էին աշխատում… Տեսանյութում պատկերված Մաքսային միության կոլեգաների պես:

Снег на улицах Еревана можно расчистить за полтора часа
13 января погода в Ереване изменилась. Пошел обильный снег. И хотя руководители мэрии и административных округов неоднократно уверяли, что готовы к снегоуборочным работам, большинство улиц столицы так и остались неубранными.
Улицы
В юиридическом управлении мэрии Еревана нам сообщили, что в городе имеется 1100 улиц. Учитывая расчеты, произведенные в других городах, мы вычислили, что средняя протяженность улиц столицы составляет 750-800 метров. И хотя за счет прудов, речек, ущелий средняя протяженность улиц короче, предположим, что она равна 1000 метров.
Таким образом, суммарная протяженность ереванских улиц составила 1100 км. Поскольку снег с улиц расчищают по зонам уличного движения, рассчитаем протяженность этих зон. В среднем улицы имеют четыре зоны – по две в каждом направлении. Для большей точности расчета предположим, что в среднем имеется 5 зон (2,5 в каждом напраавлении). Получается, что суммарная протяженность зон уличного движения в Ереване составляет 5500 км.
В управлении коммунального хозяйства мэрии нам удалось выяснить, что в столице 187 снегоуборочных машин, еще 40-50 временно предоставили строительные организации. Предположим, 30 из них расчищают тротуары, а 20 – это специальные машины, на которые, скажем, грузят снег. Таким образом для 5500 км предусмотрено 180 машин.
Подсчитаем
Как мы уже сказали, улицы расчищаются по зонам движения. Итак, если 5500 км разделить на 180 машин, то получится, что на одну машину приходится всего … 30 км При этом 30 км не улиц, а всего лишь зон движения. Если снегоуборочные машины из-за своего плохого качества двигаются, скажем, со скоростью 25 км/ч, да еще останавливаются на перекрестках на красный свет, то эти 30 километров они преодолеют за полтора часа.
То есть даже по этим расчетам 1100 улиц в Ереване должны были быть расчищены за полтора часа… Между тем после последнего снегопада прошло более 72 часов, однако многие улицы столицы все еще покрыты “девственным” снегом.
P.S. Трудно, конечно, делать выводы при таком запущенном состоянии. Но ситуацию можно объяснить тремя версиями.
В действительности у мэрии нет 187 снегоуборочных машин и их реальное число не превышает 20.
Мэрия не имеет горючего (средств на горючее), либо кто-то, последовав примеру Маргара Оганяна, присвоил его.
Хотя вполне возможно, что машины наших коммунальных служб работали в воздухе… Как снятые в видеоматериале их коллеги по Таможенному союзу.