Անօթևան դարձած Թևոսը և հայրենիք վերադառնալու նրա ոդիսականը
34-ամյա Թևոս Ղանդիլյանը անօթևանների ժամանակավոր կացարանում է ապրում: Այստեղ է գտնվում անցյալ տարվա նոյեմբերից: Թևոսի` անօթևանների ժամանակավոր կացարանում հայտնվելուն նպաստել է նաև նրա Հայաստան վերադառնալու տխուր փորձը:
Թևոսը ծնվել է Էջմիածնում, մեծացել` Երևանում: Բժշկական համալսարանի քոլեջում մանկաբարձություն և գինեկոլոգիա է սովորել, սակայն չի ավարտել: Գնացել է բանակ` ծառայելու, վերադառնալուց հետո այլևս չի կարողացել շարունակել, քանի որ արդեն հարկավոր էր աշխատել: Որոշ ժամանակ Հայաստանում աշխատելուց հետո տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնության Ռոստովի մարզ, այնտեղ նաև ամուսնացել է: Դարձել է ՌԴ քաղաքացի: Որդի ունի: Ավելի ուշ բաժանվել է կնոջից և որոշել է վերադառնալ Հայաստան: Թևոսի ոդիսականը սկսվել է հենց այն օրվանից, երբ փորձել է Հայաստան հասնել ռուս-աբխազական սահմանից:
2009 թվականի աշնանը նա Աբխազիայի տարածքով մտել է Վրաստան: Զուգդիդում վրացի սահմանապահները նրան ձերբակալել են` սահմանը ապօրինի հատելու մեղադրանքով: Հետո ավելացվել է նաև թմրանյութի անօրինական շրջանառության հոդվածը: «Երբ ինձ մեքենայով տանում էին, մի գունդ թմրանյութ գցեցին գրպանս, հետո ձևակերպեցին, որ հայտնաբերել են գրպանիցս»,- պատմում է Թևոսը:
Վրաստանի դատարանը նրան 22 տարվա ազատազրկման է դատապարտել` 3 տարին` սահմանը ապօրինի հատելու և 19 տարին` թմրանյութի անօրինական շրջանառության համար: Նրա արյան մեջ փորձաքննությունը թմրանյութի առկայության նշույլ չի հայտնաբերվել: Թևոսը ավելի քան երեք տարի անցկացրել է վրացական բանտերում, սակայն անցյալ տարի կիրառված համաներման որոշմամբ ինքն էլ է ազատ արձակվել: Գործը վերանայել են և թմրանյութի ապօրինի շրջանառության հոդվածը հանվել է:
Թևոսը դրանից հետո կրկին չի կարողացել մտնել Հայաստան: Այս անգամ ՌԴ արտասահմանյան անձնագրի վավերականության ժամկետն էր լրացել, իսկ ՌԴ դեսպանությունը վրաց-ռուսական պատերազմից հետո փակվել էր: Թբիլիսիում գործող Շվեյցարիայի դեսպանատանը գործող ՌԴ հյուպատոսությունն էլ անընդհատ ձգձգել է Թևոսի նոր անձնագրի տրամադրումը:
«Քանի անգամ փորձեցի Հայաստան գալ, հին անձնագրերն էլ էր մոտս, բայց չէին թողնում, անպայման ուզում էին ռուսական արտասահմանյան անձնագիրը»,- պատմում է Թևոսը:
Երրորդ փորձը` Ջավախքի կողմից ոտքով մուտք գործել ՀՀ, ձախողվել է: «Փորձեցի Բավրայի կողմից, որովհետև հայրս Բորժոմի շրջանի Տաբածղուր գյուղի ծնունդ է, մենք շատ ենք գնացել-եկել, գիտեի, որ սահմանում փշալար չկա: Ասի` փորձեմ անցնեմ, գիտեմ` խախտում է, թեկուզ Հայաստանի կողմը կկանգնեցնի, կստուգի, կպարզաբանեմ»,- հիշում է Թևոսը:
Վրացի սահմանապահները, անտառագիծ չհասած, Թևոսին նորից են ձերբակալել և վրաց-հայկական սահմանի խախտման փորձի մեջ մեղադրել: Այս անգամ նրան Ախալցխա են տեղափոխել և ազատազրկման չենթարկելու դիմաց 1000 լարի պահանջել: 500 լարի գրավով, ի վերջո, նրան ազատ են արձակել: Մինչև անձնագրի պատրաստ լինելը Թևոսը մնացել է հայրական Տաբածղուր գյուղում:
Թևոսը դիմումներ է գրել Վրաստանի արդարադատության նախարարությանը, որ սխալ է դատապարտվել: «Ես նույնիսկ հայկական դեսպանատանը դիմեցի, ինձ ոչ ոք չօգնեց: ՀՀ նախագահի անունով դիմում գրեցի, վարչապետի, պաշտպանության նախարարի անունով դիմում գրեցի: Քանի որ քաղաքացիությունս ՌԴ-ի էր, ՌԴ նախագահի, վարչապետի անունով դիմում գրեցի: Միայն 3 տարի հետո ՌԴ հյուպատոսի առաջին տեղակալը եկավ, զրուցեց հետս: Ասաց` դիմի Եվրադատարան, բայց ես չկարողացա դիմել, որովհետև հնարավորություն չկար, և այդ ամենը վճարովի էր»,- պատմում է Թևոսը:
Հայաստանի դեսպանատուն դիմել է նաև հայրենիք վերադառնալու հարցում օգնելու խնդրանքով, քանի որ ՌԴ միջազգային անձնագրի տրամադրումը կարող էր շատ երկար ձգվել: Դեսպանատունը դա էլ է մերժել:
Անցյալ տարվա գարնանը Թևոսը արտասահմանյան անձնագիրը ստացել և վերջապես հասել է Երևան. «Ընտանիքում մի քիչ խառնված վիճակ էր, և գումարած այն, որ զանգահարել ու ասել էի` 22 տարի դատապարտվել եմ, ազդել էր»,- ասում է Թևոսը: Մայրը և քույրը թեև Թևոսին ընդունել են տուն, բայց մի քանի օրից քույրն ինքնաթիռի տոմս է գնել և Թևոսին հորդորել վերադառնալ Ռոստով: Հայրը 2004-ին մահացել է, մայրը բնակարանը դստեր անունով է ձևակերպել: Թևոսը հասկացել է, որ հայրական տանն այլևս տեղ չունի:
Ռոստովում էլ բարեկամներն են Թևոսին հետդարձի տոմս գնել և ճանապարհել Երևան: Թևոսը ինքնաթիռից իջել և օդանավակայանում հետաքրքրվել է անօթևանների համար նախատեսված կացարանով: Գնացել է Հաղթանակ գյուղ: Այդ գիշերը նրան չեն ընդունել անօթևանների կացարանում, փոխարենը դիմացն ապրող բնակիչն առաջարկել է գիշերն անցկացնել իրենց տան կիսակառույց շինության մեջ: Հաջորդ օրն անօթևանների կացարանն ընդունել է Թևոսին: Այժմ նա Վարդաշենի «Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» բարեգործական հիմնադրամի անօթևանների կացարանում է, քանի որ Հաղթանակ գյուղի կացարանը փակվել է, և բոլոր անօթևանները տեղափոխվել են Վարդաշեն:
«Թմրանյութը իմը չէր: Գրպանս նման չափսի թմրանյութ որ քցում է համակարգի աշխատողը, որը իրենց սահմանապահն էր, եւ եթե սահմանապահի մեջ ազնվություն չկա, ու մարդու հոգեկանի վրա նման ճնշում է գործադրում ու նման մախինացիա է կատարվում, և մարդուն պահում են: Մարդ մեկ անգամ է ապրում և դատավորից իմանում է, որ 22 տարի պիտի անցկացնի կալանքի մեջ, շատ բան է պահանջվում նրանից, որ դիմանա»,- ասում է Թևոսը:
«Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» հիմնադրամի տնօրեն Շավարշ Խաչատրյանն ասում է, որ Թևոսը սկզբնական շրջանում ճնշված և սթրեսային վիճակում էր, բայց արդեն կարգավորվում է և նորմալ վարք ունի: Փորձելու են նրան ձևակերպել հիմնադրամում, որ օգնի բժշկին ու բուժքրոջը:
Թևոսը չի ուզում ընտանիքի մասին մանրամասներ պատմել, բայց որդու մասին խոսելիս դեմքը պայծառանում է: Ափսոսում է` երեկ որդու ծնունդն էր, չի կարողացել շնորհավորել, հեռախոս չունի:

Unexpected Welcome: Young Man Is Homeless after Finally Returning to Armenia
Tevos Ghandilyan, 34, has been living in a homeless shelter since November. His troubles began once he attempted to return to Armenia after living abroad.
Born in Etchmiadzin,Tevos grew up in Yerevan. He studied obstetrics and gynecology at the medical university, but never graduated. He was called to compulsory military service, and when he returned, he was unable to continue to studies as he needed to earn a living.
After working in Armenia for some time, he moved to Russia, where he also married. He has a son. Later, he divorced from his wife and decided to return to Armenia. His troubles began the day he attempted to return to Armenia from the Russia-Abkhazia border.
In the fall of 2009, he entered Georgia through Abkhazia. Georgian border guards arrested him in Zugdidi and accused him of crossing the border illegally. He was later also accused of drug trafficking. "When they took me away by car, they threw a lump of narcotics in my pocket, which they later claimed they 'found' in my pocket," he says.
A Georgian court sentenced him to 22 years in prison: 3 years for crossing the border illegally and 19 years for drug trafficking. No traces of drugs were found in his blood. Tevos spent more than 3 years in a Georgian prison, but was granted amnesty and released last year. His case was reviewed and the drug trafficking charge was dropped.
However, Tevos was again unable to get into Armenia. By this time his Russian passport had expired. The Russian Embassy in Georgia closed its doors after the Russia-Georgia War of 2008, and the Russian Federation Interests Section at the Embassy of Switzerland in Tbilisi kept prolonging providing Tevos with a new passport.
"Several times I tried to get to Armenia, I had my old passports too, but they didn't let me — they wanted my Russian passport," says Tevos.
His third attempt — to enter the Republic of Armenia through the Georgian province of Samtskhe-Javakheti (Javakhk) by foot — also failed. "I tried from the village of Bavra, because my father was born in the village of Tabatskuri in Borjomi. We often went and came back; I knew there was no barbed-wire [fence] at the border. I thought, let me try and pass; I know it's breaking the law — even if the Armenian side stops me, they'll check, and I'll explain," recalls Tevos.
However, Georgian border guards once again caught Tevos, arrested him and charged him with a Georgia-Armenia border violation. This time they moved him to Akhaltsikhe and asked for 1000 GEL (about $564 USD) in order not to jail him. They eventually released him on bail of 500 GEL. While waiting for his passport to be renewed, Tevos stayed in his father's hometown of Tabatskhuri.
Tevos wrote appeals to Georgia's Ministry of Foreign Affairs saying he was wrongly convicted. "I even appealed to the Armenian Embassy, [but] no one helped me. I wrote an appeal addressed to the Republic of Armenia's president, prime minister, and defense minister. Since I had Russian citizenship, I [also] wrote appeals to the Russian Federation's president and prime minister. Only 3 years later did the Russian first deputy consul come and speak with me. He said, appeal to the European Court [of Human Rights], but I couldn't because I was unable to and all that cost money," he says.
Tevos claims that he contacted the Armenian Embassy with a request to help him return to his homeland, as the renewal process for his Russian passport could take a long time. The embassy, however, refused to help him.
Last spring, Tevos received his passport and finally managed to get to Yerevan. "It was a bit of a confusing situation at home. Added to that was that I had called and said I was sentenced to 22 years [in prison] — that had affected them," he says. His mother and sister welcomed Tevos to their home, but a few days later his sister bought him a plane ticket and urged him to return to Rostov. His father died in 2004 and his mother put the apartment in her daughter's name. Tevos understood that he no longer had a place in his family home.
However, his family in Rostov bought Tevos a return ticket and sent him back to Yerevan. Tevos disembarked from the plane in Yerevan and inquired at the airport for a homeless shelter. He went to the village of Haghtanak. That night, he was not admitted into the homeless shelter; instead, a resident who lived across the street offered to Tevos to spend the night in their unfinished home. The next day he was admitted into the shelter. He is now at the Hans Christian Kofoed Charitable Foundation's homeless shelter in Vardashen, as the homeless shelter in Haghtanak village shut down, and all the residents were moved to Vardashen.
"The drugs weren't mine. When an employee of the system, who was their border guard, throws drugs of that quantity into my pocket, and if the border guard has no honesty, and such pressure is applied on a person's mental state, and such machinations are carried out, they keep the person. A person lives once and finds out from the judge that he has to spend 22 years behind bars, a lot is required of him to withstand [it all]," he says.
Hans Christian Kofoed Charitable Foundation Director Shavarsh Khachatryan says that at first, Tevos was under a lot of stress and pressure, but things are since under control. They will try to arrange it so he can work at the foundation, to help the doctor and nurse.
Tevos doesn't want to provide details about his family, but his face lights up when he speaks about his son. Yesterday was his son's birthday. He regrets not being able to congratulate him as he doesn't have a phone.