Սիրիայում արդար խաղաղության հաստատման hրատապ կոչ
Հունվարի 15-17-ը Ժնևում` Էկումենիկ կենտրոնում, տեղի ունեցավ Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհրդի էկումենիկ խորհրդակցություն Սիրիայի վերաբերյալ, որին մասնակցեցին տարբեր Եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդներ և ներկայացուցիչներ Սիրիայից, Միջին Արևելքի Եկեղեցիների խորհրդից, Վատիկանից և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդից: Խորհրդակցությանն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսությունը ներկայացնում էր ԵՀԽ Կենտրոնական կոմիտեի անդամ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը (Հայ Եկեղեցու Ամերիկայի Հայոց Արևելյան թեմ):
Խորհրդակցության արդյունքում մասնակիցները հանդես եկան հայտարարությամբ` ուղղված առաջիկայում Սիրիայի վերաբերյալ կայանալիք «Ժնև II» համագումարին, որում մասնավորապես ասված է.
«Քրիստոնյաները քրիստոնության տարածումից ի վեր շարունակ ներկայություն են պահպանել Սիրիայի երկրում: Այսօր, որպես եկեղեցիներ և եկեղեցուն առնչվող մարդասիրական կառույցներ, մենք ամեն օր Սիրիայի ժողովրդի հետ ենք և՛ երկրի ներսում, և՛ փախստականների հետ: Այստեղ մենք ուղիներ ենք փնտրում բարձրացնելու նրանց ձայնը:
Մենք անհանգտանում ենք բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր տուժել են Սիրիայում անխնա բռնության և մարդկային աղետի պատճառով: Անհամար թվով անմեղ երեխաներ, կանայք և տղամարդիկ են սպանվում, վիրավորվում և հեռացվում իրենց տներից: Մենք լսում ենք նրանց լացի ձայնը՝ գիտենալով, որ երբ «մեկը պառապում է, մենք էլ ենք տառապում իր հետ» (Ա Կորնթ. 12:26):
Երկրում տիրող ճգնաժամին ոչ մի ռազմական լուծում չի լինի: Ջանալով հավատարիմ լինել բոլոր մարդ արարածների հանդեպ Աստծո սիրուն և նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի համատեքստում՝ մենք ներկայացնում ենք խաղաղություն հաստատմանն ուղղված գործողությունների և ուղենիշերի այս պահանջը:
Մենք կոչ ենք անում ձեզ, որպես «Ժնև II» համագումարի մասնակիցների`
1. Հետապնդել բոլոր զինված հակամարտությունների և թշնամության անմիջապես դադարեցումը Սիրիայում: Մենք կոչ ենք անում հակամարտության բոլոր կողմերին ազատ արձակել ձեռբակալված և առևանգված անձանց: Հորդորում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին միջոցներ ձեռք առնել վերջ տալու Սիրիա զենքի և օտարերկրյա զինվորների հոսքին:
2. Ապահովել, որ Սիրիայի բոլոր խոցելի համայնքները և հարևան երկրներում ապաստան գտած փախստականները պատշաճ հումանիտար օգնություն ստանան: Այնտեղ, որտեղ այսպիսի մեծաքանակ բնակչություն լուրջ վտանգի մեջ է, ամբողջական մարդասիրական մուտքը կարևոր է` համաձայն միջազգային իրավունքի և Պաշտպանության պատասխանատվության:
3. Զարգացնել բազմակողմանի և ընդգրկուն գործընթաց արդար խաղաղության հաստատման և Սիրիայի վերակառուցման համար: Հասարակության բոլոր հատվածները (ներառյալ կառավարություն, ընդդիմություն և քաղաքացիական հասարակություն) պետք է ներառվեն սիրական խնդրի լուծման մեջ Սիրիայի ժողովրդի համար: Մենք գիտակցում ենք կանանց և երիտասարդներին այս գործընթացներում ներգրավերու անհրաժեշտությունը:
«Ժնև II»-ը պետք է ձևափոխվի խաղաղություն կառուցող գործընթացի` արձագանքելով Սիրիայի ողջ ժողովրդի օրինավոր սպասումներին: Մենք առաջարկում ենք հետևյալ ուղինիշերը`
Խաղաղության հաստատմանն ուղղված որևէ գործընթաց պետք է Սիրիայից առաջնորդվի: Այն պետք է լինի թափանցիկ և վստահելի, որպեսզի սիրիացիները կարողանան վճռել իրենց երկրի ճակատագիրը: Նման գործընթացը պահանջում է Արաբական Լիգայի, ՄԱԿ-ի և ներկա ճգնաժամում ներգրավված բոլոր կողմերի կառուցողական ներգրավվածություն,
· Բոլոր ջանքերը պետք է գործադրվեն` ապահովագրելու Սիրիայի խաղաղությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անկախությունը
· Սիրիայի հասարակության բազմաէթնիկ, բազմակրոն և բազմադավան բնույթը և ավանդույթը պետք է պահպանվի: Սիրիական հասարակության վառ խճանկարը պահանջում է հավասար իրավունքներ իր բոլոր քաղաքացիների համար: Մարդու իրավունքները, արժանապատվությունը և կրոնական ազատությունը ամենքի համար պետք է խթանվեն և պաշտպանվեն միջազգային նորմերին համապատասխան:
Որպես քրիստոնյաներ` մենք միաձայն ենք կոչ անելիս Սիրայում արդար խաղաղության հաստատման համար: Այս խաղաղությանը հասնելու նպատակով մենք պետք է միասին աշխատենք մեր մահմեդական քույրերի և եղբայրների հետ, որոնց հետ ունենք ընդհանուր պատմություն, ինչպես նաև հոգևոր և սոցիալական արժեքներ: Մենք վստահության կառուցման միջոցով ենք ջանում աշխատել հանուն ազգային հաշտության և ապաքինման: «Երանի խաղաղարարներին» (Մատթ. 5:9)»: Այս մասին հայտնում է Մայր Աթոռի մամլո դիվանը:

Catholicos Aram I on Syrian Peace Talks: “It is a critical, crucial mission”
With the Geneva 2 talks on Syria scheduled for 22 January, some 30 church leaders from Syria and around the world gathered a week ahead of time at the headquarters of the World Council of Churches (WCC) in Geneva, Switzerland, and called for substantial action to be taken at the talks to end the armed conflict.
"We are representing the silent majority, the voice of the voiceless," said Catholicos Aram I, head of the Holy See of Cilicia of the Armenian Apostolic Church, to Lakhdar Brahimi (the United Nations-Arab League joint representative for Syria) who consulted with the group on Thursday afternoon, 15 January 2014.
"Your mission is not an easy one,” Aram continued. “It is a critical, crucial mission. You can be sure that you have our full support, the full support of all churches, and the full support of the global Christian community.”
Below is the full statement from an Ecumenical Consultation on Syria, involving churches from across the world, hosted by the World Council of Churches (WCC) at the Ecumenical Centre in Geneva:
Church leaders and representatives from Syria, the Middle East Council of Churches, the World Council of Churches and the Holy See gathered in Geneva from 15–17 January 2014 for a consultation to address the forthcoming Geneva II peace conference on Syria.
Christians have maintained a continuous presence in the land of Syria since the dawn of Christianity. Today, as churches and church-related humanitarian agencies, we are present with the people of Syria on a daily basis both inside the country and amongst refugees. In this communication, we seek to raise their voice.
Our concern is for all people affected by the indiscriminate violence and humanitarian calamity in Syria. Innocent children, women and men are being killed, wounded, traumatized and driven from their homes in uncounted numbers. We hear their cries, knowing that when “one member suffers, all suffer together with it” (1 Corinthians 12:26).
There will be no military solution to the crisis in the country. Endeavoring to be faithful to God’s love of all human beings, and within the context of international humanitarian law, we submit these calls for action and guidelines for building peace.
We call upon you, as participants in the Geneva II conference, to:
1. Pursue an immediate cessation of all armed confrontation and hostility within Syria. We call for all parties to the conflict to release detained and kidnapped persons. We urge the UN Security Council to implement measures ending the flow of weapons and foreign fighters into Syria.
2. Ensure that all vulnerable communities in Syria and refugees in neighboring countries receive appropriate humanitarian assistance. Where such large populations are at serious risk, full humanitarian access is essential in compliance with international law and the Responsibility to Protect.
3. Develop a comprehensive and inclusive process toward establishing a just peace and rebuilding Syria. All sectors of society (including government, opposition and civil society) need to be included in a Syrian solution for the Syrian people. We recognize the urgent need to integrate women and young people fully in these processes.
Geneva II must be transformed into a peace-building process, responding to the legitimate aspirations of all Syrian people. We offer these guidelines:
· Any peace-building process must be Syrian-led. It should be transparent and credible so Syrians may determine their country’s future. Such a process requires the support of the Arab League, the United Nations and the constructive engagement of all parties involved in the current crisis.
· All efforts must be made to secure the peace, territorial integrity and independence of Syria.
· The multi-ethnic, multi-religious and multi-confessional nature and tradition of Syrian society must be preserved. The vibrant mosaic of Syrian society entails equal rights for all of its citizens. The human rights, dignity and religious freedom for all must be promoted and protected in accordance with international norms.
As Christians we speak with one voice in calling for a just peace in Syria. To achieve this peace, we are committed to working hand-in-hand with Muslim sisters and brothers, with whom we share a common history along with spiritual and social values. We seek to work for national reconciliation and healing through building trust.