Սիսիանի քաղաքապետարանը ինչի՞ հաշվին է բարձրացնում աշխատակազմի աշխատավարձը
2012 թվականին Գորիսում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին Գորիսի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ համայնքի ավագանու հուլիսի 14-ի նիստում ընդունված որոշման վերաբերյալ, որով համայնքի մի խումբ բնակիչների զիջեցին ավտոմեքենաների գույքահարկը: Գույքահարկի արտոնություն ստացածների հիմնական մասն ավագանու անդամներն էին, եւ ընդհանուր հաշվով մոտ 400 հազար դրամի հարկային արտոնությունից ազատվել էին «Մերսեդես», «Տոյոտա», «Շեվրոլետ», «ԲՄՎ» մակնիշի մեքենաների տերերը:
Որոշման դեմ ընդվզողների եւ արտոնությունն ստացածների միջեւ վեճը սահմանափակվեց հիմնականում անձնական վիրավորանքներով, գավառային «ռազբորկաներով» ու սեփական տան խնդիրներն աշխարհով մեկ անելու մշտական հանդիմանանքներով: Համայնքային բյուջեի եկամուտների ապահովման արհեստական կրճատման մասին խոսակցությունները ժամանակի հետ մոռացվեցին, բնականաբար, նոր կամայականությունների ճանապարհ հարթելով ոչ միայն Գորիսի համայնքային իշխանության համար:
Սիսիան քաղաքի ավագանու 2013թ. դեկտեմբերի 25-ի նիստում ընդգրկված հարցերից մեկը վերաբերում էր քաղաքապետարանի աշխատակազմի թվաքանակի, հաստիքացուցակի եւ պաշտոնական դրույքաչափերի հաստատմանը: Անփոփոխ թողնելով աշխատակիցների թվաքանակը, ներկայացված որոշման նախագծով առաջարկվում էր 20-90 տոկոսով բարձրացնել քաղաքապետի աշխատակազմի աշխատավարձը: Օրակարգային հարցի քննարկման ընթացքում ներկայացված փոփոխության վերաբերյալ իրենց անհամաձայնությունն են հայտնել ավագանու անդամներ Սրբուհի Գրիգորյանը եւ Համլետ Բաբայանը, նշելով, որ աշխատավարձերի նախատեսվող բարձրացումը պետք է տարածել նաեւ տեղական բյուջեից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների հաստիքների վրա:
«Արդարացի չէ, որ քաղաքապետարանի վարորդը, քարտուղարը, ցրիչը 1,5 անգամ ավելի աշխատավարձ ստանան, քան համայնքային ենթակայության հիմնարկի ղեկավարը»,- իր նկատառումն է հայտնում Հ. Բաբայանը: Սրբուհի Գրիգորյանն առաջարկում է, հաշվի առնելով հուլիսին նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմամբ նախատեսվող փոփոխությունը, հարցը հետաձգել: Քվերակության արդյունքներով սակայն, որոշումն ընդունվում է, ձեռնպահ են քվեարկում միայն ավագանու նշված անդամները:
Որոշման արդյունքում 2014 թվականի ընթացքում Սիսիանի համայնքային բյուջեի ծախսերը կավելանան 14 մլն դրամով: Եվ, եթե հաշվի առնենք, որ ավագանու նույն նիստում ընդունված 2014 թ.-ի բյուջեում, նախորդ տարվա համեմատությամբ եկամուտների ավելացում չի նախատեսվում, անհասկանալի է, թե ինչ ծախսերի հաշվին է նախատեսվում աշխատակազմի աշխատավարձի բարձրացումները: Մյուս կողմից, որքանո՞վ է արդարացված, որ 16 հազար 800 բնակիչ ունեցող համայնքային իշխանության աշխատակազմում քաղաքապետի տեղակալի, խորհրդականի, օգնականի հաստիքներ նախատեսելը:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը նախատեսում է 2014թ. մշակել համայնքապետարանների աշխատակազմերի, համայնքային ենթակայության հիմնարկների կառուցվածքի եւ կազմի օպտիմալ մոդելներ: Այս դեպքում, թերեւս հնարավոր կլինի քննարկել նաեւ Սիսիանի համայնքային աշխատակազմի հաստիքների արհեստական ուռճացման հարցը, Գորիսի համայնքային ենթակայության հիմնարկների, օրինակ, զբոսայգու երեք պարուսույցների, օպերատորի, ֆիլմադարանի (ինչը վաղուց գոյություն չունի) աշխատակցի, տարբեր թանգարանների իբր գիտաշխատողների եւ այլ հաստիքների նպատակահարմարությունը:

Tax Privileges and Salary Increases: What's Going on in Goris and Sisian Municipalities?
The Goris Municipal Council on Jul. 14, 2012, adopted a decision proposed by the mayor to release several residents — mainly Goris Municipal Council members — from paying taxes on their motor vehicles.
Owners of Mercedes, Toyota, Chevrolet, and BMW cars were granted tax privileges to the tune of about 400,000 AMD. Needless to say, civil society representatives in this southeastern Armenian city have expressed their concerns.
The dispute between those against and those for the tax privilege (naturally, those who were granted the privilege) ended with personal insults, petty fights, and constant disapproval. Talk of the artificial cuts to the municipal budget was forgotten over time, naturally paving the way for new tyranny, and not only for Goris' municipal authorities.
In its Dec. 25, 2013 meeting, Sisian Municipal Council, leaving the number of staff unchanged, proposed raising city hall employees' salaries by 20–90%, a move that Council members Srbuhi Grigoryan and Hamlet Babayan opposed, saying that the proposed salary increase should be applied also to staff of organizations funded by the local budget.
"It's not right that the municipality's driver, secretary, and delivery boy get a salary that's 1.5 times more than [the salary of the head of an institution under the community's jurisdiction," argues Babayan, whereas Grigoryan suggests postponing the issue, taking into consideration the proposed increase in the minimum wage planned for July. The decision, however, was adopted with only two abstentions (Babayan and Grigoryan).
As a result, Sisian's 2014 municipal budget will increase by 14 million AMD in expenditures. Since revenue is not expected to increase in 2014 (according to the budget approved at the same meeting), where is this money going to come from?
The Ministry of Territorial Administration in 2014 intends to develop an optimal model of staffing at local community councils and of the structure and composition of institutions under community jurisdictions. Perhaps Sisian municipality employees' artificially inflated salaries and the suitability of staff of institutions under Goris' jurisdiction, such as the park's three choreographers and camera operator, the cinematheque (which has long not existed), and various museums' alleged researchers, among others, could be discussed then.