Հայաստանի տնտեսական աճի հեռանկարները 2014 թվականին
Համաշխարհաին բանկը Հայաստանի տնտեսական աճը 2014 թ. կանխատեսել է 5%: Այդ մասին նշված է ՀԲ-ի «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարներ» (Global economic prospects) հունվարյան զեկույցում: Նշվել է, որ եթե Ռուսաստանում տնտեսական իրավիճակը վատթարանա, Հայաստանում կանխատեսումը կփոխվի դեպի նվազում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ 2014 թ. պետական բյուջեի նախագծի հիմքում դրված է 5,2% աճի կանխատեսումը: Սակայն դա արդեն կարելի է հնացած համարել, քանի որ բյուջեի հիմքում դրվող կանխատեսումները հաշվարկվում են օգոստոսին: Իսկ ՀԲ-ն իր հաշվարկներն իրականացրել է նոյեմբեր-դեկտեմբերի զարգացումներն հաշվի առնելով:
Տնտեսագիտությունը դեռևս չի հորինել այնպիսի մեթոդոլոգիա, որով հնարավոր լիներ շուկայական հարաբերությունների պայմաններում ճշգրիտ կանխատեսումներ անել: Այդ պատճառով էլ ՀԲ-ն ու մյուս միջազգային կազմակերպությունները տարվա ընթացքում առնվազն 2 անգամ վերանայում են իրենց կանխատեսումները: Վերջին տարիներին ՀԲ-ն Հայաստանի պարագայում ավելի զգույշ է ու սովորաբար հրապարակում է ավելի ցածր կանխատեսումներ, քան մեր կառավարությունը: Օրինակ՝ 2013 թ. կառավարությունը կանխատեսում էր 6,2 %, այնինչ ՀԲ-ի ու ԱՄՀ-ի կանխատեսումները 4-5%-ի շրջակայքում էին: Այս առումով 2014 թ. համար ՀԲ-ի կանխատեսած 5%-ը լավատեսականների թվին կարելի է դասել, այն ավելի բարձր է, քան ԱՄՀ-ի վերջին կանխատեսումը (4,8%, հոկտեմբեր):
Այնուամենայնիվ, փորձենք գնահատել, թե որքանո՞վ այս կանխատեսումները կարող են իրատեսական լինել: Հիմնական ռիսկերը գալիս են գյուղատնտեսությունից: Գյուղատնտեսության մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում գերազանցում է 20%-ը, կամ վերջին տերմինալոգիայով՝ ձևավորվել է «գյուղատնտեսական փուչիկ»: Հայտնի է, որ գյուղատնտեսությունը Հայաստանում աչքի է ընկնում պարբերականությամբ, իսկ նախորդ 3 տարիներին արձանագրվել է հացահատիկի, խաղողի ու կորիզավորների բարձր բերք: Այս տարի, պարբերականությամբ պայմանավորված, ռիսկի գործոնը մեծանում է: Եթե չեզոքացնենք գյուղատնտեսության ազդեցությունը ՀՆԱ-ի վրա, ապա կանխատեսումից պետք է հանել առնվազն 1%:
Վերջին տարիներին ՀՆԱ աճի վրա ազդող ամենամեծ գործոնը եղել է ծառայությունների (ներառյալ առևտուրը) ոլորտը: Հենց ծառայությունների ոլորտում աճի տեմպի դանդաղումը 2013թ. հանգեցրեց ՀՆԱ ընդհանուր աճի էական դանդաղմանը: Ծառայությունների ոլորտն ունի 3 հիմնական ենթաճյուղ՝ տրանսպորտ, ֆինանսական համակարգ, կապ: Հենց տրանսպորտի 16 % անկումն էլ 2013թ. զսպել է ոլորտի ընդանուր աճը, ու վատթարացրել ընդհանուր մակրոտնտեսական պատկերը: Իսկ թե որքանո՞վ իրատեսական են բեռնափոխադրումների վերականգնման կանխատեսումները 2014 թ., դժվար է ասել, քանի որ պարզ չէ նաև, թե ինչու բեռնափոխադրումներն ու ուղևորափոխադրումները նվազել են:
Միակ հույսը 2014 թ. տնտեսական բարձր աճ ունենալու՝ արդյունաբերությունն է: Բայց այստեղ էլ խնդիր է առաջացել ներդրումների ներգրավման հետ կապված: Եթե Հայաստանին հաջողվի 2014 թ. կարգավորել արտահանումները դեպի Ռուսաստան՝ այստեղ հնարավոր է աճ սպասել: Սակայն բոլոր դեպքերում՝ դա արագ աճ չի լինի, քանի որ ներդրումների պլանավորումը և հատույցը ժամանակ են պահանջում:
Այսպիսով՝ եթե ընդհանրացնենք վերը շարադրյալը, 5% աճի ակնկալիքները 2014 թ. Ավելի շատ ռիսկեր են պարունակում, քան հիմնավորումներ:

Перспективы экономического роста Армении в 2014 году
Представленный Всемирным банком прогноз экономического роста Армении в 2014 году составляет 5%. Об этом говорится в январском докладе «Перспективы глобальной экономики» (Global economic prospects) ВБ. В нем отмечается, что если экономическая ситуация в России ухудшится, то прогноз для Армении изменится в сторону ухудшения.
Напомним, что в основу госбюджета РА 2014 г. положен прогноз о росте на 5,2%, который, однако, можно считать устаревшим, поскольку положенные в основу бюджета прогнозы расчитываются в августе, а ВБ произвел свои  расчеты с учетом развития в ноябре-декабре.
Экономика пока не придумала методологию, с помощью которой в условиях рырночных отношений можно было бы делать точные расчеты. Поэтому ВБ и другие международные организации как минимум дважды в год пересматривают свои прогнозы. В последние годы ВБ проявляет большую осторожность в отношении Армении и обычно публикует более низкий уровень прогноза, нежели наше правительство. Так, в 2013 г. правительство прогнозировало 6,2%, тогда как прогноз ВБ и МВФ был на уровне 4-5%. В этом плане прогнозируемые ВБ для 2014 г. 5% можно считать оптимистичным показателем, так как он выше, чем последний прогноз МВФ - 4,8% в октябре.
Тем не менее, попытаемся понять, насколько реальными могут быть эти прогнозы. Основные риски содержит сельское хозяйство. Доля этой сферы в ВВП превышает 20%, или, если использовать недавнюю терминологию, можно сказать, что сформировался «сельскохозяйственный пузырь». Известно, что в Армении сельское хозяйство отличается периодичностью, а в предыдущие три года был зафиксирован богатый урожай зерна, винограда и косточковых культур. В этом году фактор риска усиливается, что обусловлено периодичностью. Если мы не нейтрализуем влияние сельского хозяйства на ВВП, то из прогноза нужно будет исключить как минимум 1%.
В последние годы самым серьезным фактором, влияющим на рост ВВП, была сфера услуг (включая торговлю). Именно замедление темпов роста в этой сфере привело к существенному замедлению общего роста ВВП в 2013 г. Сфера услуг имеет три основные подотрасли – транспорт, финансовая система, связь. Именно 16-процентный спад транспортной отрасли сдержал в 2013 г. общий рост сферы и ухудшил общую макроэкономическую картину. Что касается того, насколько реальны прогнозы относительно грузоперевозок 2014 г., то сказать что-либо по этому вопросу трудно, поскольку пока неясно, почему сократились объемы грузовых и пассажирских перевозок.
Единственная надежда на серьезный экономический рост связана с промышленностью. Но здесь возникла проблема с привлечением инвестиций. Если в 2014 году Армении удастся урегулировать вопрос экспорта в Россию, то, возможно, можно ожидать рост в этой сфере. Однако во всех случаях это не будет быстрый рост, так как планирование инвестиций и получение компенсации требуют времени.
Итак, если обобщить вышеизложенное, то следует отметить, что в 2014 г. ожидание роста содержит больше рисков, чем оснований.