Այսպես ապրել այլևս չի կարելի
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և իշխող կուսակցության համառ ջանքերն ուղղված Հանրապետության կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխմանը` 1974 թվականից հետո ծնված քաղաքացիների համար պարտադիր կուտակային բաղադրիչի ներդրման ճանապարհով, ձևավորեցին բողոքի հզոր շարժում, այդ թվում նաև այն քաղաքացիների շրջանում, որոնց համար այս «նորարարությունը» ըստ տարիքային ցենզի ընդհանրապես հրատապ չէ:
Առանց անդրադառնալու նշված օրենսդրական ակտի ՀՀ Սահմանադրությանը իրավական համապատասխանության հարցին (որի մասին բազմիցս նշվել է ԶԼՄ-ներում, միտինգներում և ՀՀ Ազգային ժողովի ամբիոնից), նպատակահարմար կլիներ բացահայտել այն հիմնական պատճառը, որով հասարակության ճնշող մեծամասնությունը չի ընկալում Հայաստանի կառավարության, կարծես թե, բարի մտադրություններն ուղղված ապագա կենսաթոշակառուների բարեկեցության ապահովմանը:
Ցավոք, պետք է նշել, որ իշխանության գործադիր ճյուղի և իշխող կոալիցիոն քաղաքական ուժերի համատեղ ընդունվող «բարի մտադրություններով» որոշումները հանգեցնում են երկրի բնակչության լայն շերտերի մշակութային, հոգևոր, սոցիալ-տնտեսական և կենցաղային պայմանների վատթարացմանը:
Որպես վերոնշյալի հետևանք ունենք երկրից աշխատունակ բնակչության արտագաղթի աղետալի չափերի, ինչպես նաև գործազրկության, աղքատության, հանցագործության և բնակչության սոցիալական կազմալուծման աճ, որոնք հանգեցնում են փոքր քաղաքների և գյուղերի դատարկմանը, ազգակցական կապերի` որպես սոցիալական ինստիտուտի անկմանը, ամուսնալուծությունների և արտամուսնական երեխաների թվի ավելացմանը և այլն:
Պետք է խոստովանել, որ ցանկացած նախաձեռնություն, որ հանդես են բերում երկրի կառավարման հասարակական-քաղաքական և պետական ինստիտուտները, ժողովրդի կողմից ընդունվում է անվստահությամբ:
Ուշադրությունը չկենտրոնացնելով մեր իրականությանը բնորոշ այնպիսի երևույթների վրա, ինչպիսիք են կոռուպցիան, կլանային համակարգը, կուսակցական, կորպորատիվ շահերի պաշտպանությունը, ամենաթողությունը և համընդհանուր անպատասխանատվությունը, հարկ է նշել, որ պետական և տեղական կառավարման հայրենական համակարգի կադրային համալրումը կատարվում է հիմնականում թերի կրթությամբ, վատ դաստիարակված և ոչ պրոֆեսիոնալ անձերով, որոնց կրթության և դաստիարակության թերությունները հնարավոր չէ լրացնել որևէ ժողովրդավարական և տեխնիկատեխնոլոգիական նորամուծություններով:
Կարելի՞ է արդյոք բարձրացնել բնակչության լայն խավերի վստահությունը, եթե.
• Կառավարության անդամները Կուտակային կենսաթոշակային ապահովության մասին օրենքի անհրաժեշտությունը հիմնավորում են միայն այն հանգամանքով, որ նման համակարգեր ներդված են մի շարք այլ երկրներում, որտեղ սոցիալ-հասարակական, տնտեսաֆինանսական և մշակութային ու բարոյական ցուցանիշներն իրենց որակական հատկանիշներով համադրելի չեն Հայաստանի նմանատիպ ցուցանիշների հետ: Եվ դա հաստատում է երկրի Վարչապետը, որն իր կարգավիճակով գոնե պետք է ավելին իմանա, քան նրա կաբինետի անդամները.
• Ազգային ժողովի լսումներում Կառավարության անդամները Վարչապետի հետ միասին չկարողացան համոզիչ հիմնավորումներ բերել 2014 թվականի երկրի բյուջեի մուտքերի ու ծախսերի վերաբերյալ.
• Ազգային ժողովի լսումներում Կառավարության անդամները չկարողացան օբյեկտիվորեն հիմնավորել Ռուսաստանին գազի գծով պետական պարտքի առաջացման պատճառները.
• Չնայած ՀՀ կառավարության հանդիսավոր խոստումներին երկրում ներդրումային կլիմայի բարելավման մասին` աշխատատեղերը չեն ավելանում, միջին և փոքր բիզնեսը կրճատվում է և շինարարական ինդուստրիան անդամալուծվում է.
• Ունենալով այդքան զարգացած հանքարդյունաբերություն (ըստ Էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարարության տվյալների` ավելի քան 400 օբյեկտ) պետական գանձարանը տարեցտարի նվազում է, իսկ պոչամբարների ծավալով և քանակով մենք հասել ենք բնակլիմայական աղետի մակարդակի (տե'ս «Հայաստանի կոտրվող ողնաշար» վավերագրական ֆիլմը.
• Բարձրաստիճան պաշտոնյաներն իրենց վրա դրված պարտականությունները չկատարելու համար շատ հանգիստ տեղափոխվում են մեկ այլ՝ ոչ պակաս կարևոր պաշտոնի.
• Պետական ծառայողների պատրաստման տարբեր մակարդակների ղեկավարները պատասխանատվության չեն ենթարկվում «ապագա» ղեկավարների ոչ պատշաճ պատրաստման համար.
• Բարձրաստիճան պետական ծառայողները և ՀՀ Ազգային ժողովի շատ պատգամավորներ անձամբ կամ դրածոների միջոցով զբաղվում են գործարարությամբ, որպես կանոն, չհայտարարագրելով իրենց եկամուտները.
• Ստորև աղյուսակն ուսումնասիրելիս կարելի է զարմանալ, թե ինչպես է հաջողվում բնակչությանը խոշոր եղջերավոր անասուններ պահել՝ առանց կենդանիների արածեցման համար անհրաժեշտ արոտավայրեր վարձակալելու:
Համայնքի անվանումը Արոտավայրերը (հա)
Համայնքի խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը
Ընդամենը Վարձակալված
Գավառ 6067,94 788,4 5682
Վարդենիկ 4763,3 100 5217
Նորատուս 3874 - 2021
Սարուխան 2313,88 480 1000
(Գուցե այս և շատ այլ երևույթների մասին բացատրություններ տան տարածքային կառավարման, գյուղատնտեսության նախարարությունների կամ Հարկային ծառայության չինովնիկները):
• Անտեսելով Երևանի կենտրոնում կառուցապատման արգելման մասին բոլոր նորմատիվ որոշումները, շարունակվում են կառուցապատվել բակային ու հանրային նշանակության տարածքները` չնայած բնակչության բողոքներին ու փորձագետների բացասական գնահատականներին.
• Հետիոտների համար վերգետնյա անցում է կառուցվել, որն ընդհուպ մոտեցել է հարևան շենքի պատուհաններին՝ համարյա մտնելով քաղաքացու բնակարանը.
• Ազգային ժողովում իշխող կուսակցության «ազգային ընտրյալն» ի լուր ամենքի հայտարարում է, որ «բոլորին փաթթած ունի», իսկ նրա կուսակիցները «բերանները ջուր են առել», այդ թվում նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը.
• Հայրենական հեռուստատեսությունը ցուցադրում է այնպիսի հաղորդումներ և գովազդային հոլովակներ, որոնց միակ նպատակը, կարծես թե, հեռուստադիտողներին բթացնելն է.
• Եվ այլն:
Այս ցանկը կարելի է անվերջ շարունակել. յուրաքանչյուր նոր օր իր հետ բերում է նոր ցայտուն օրինակներ, սակայն խնդիրն այն է, որ մինչ օրս որևէ մեկը չի բարեհաճել հանրությանը բացատրել, թե որն է պատճառը, որ մեր երկիրն անկախության տարիներին սնանկացել է հոգևոր, քաղաքական, մշակութային, տնտեսական և բարոյական առումներով:
2013 թվականին Ադրբեջանի տնտեսության մեջ ներդրումների ծավալը կազմել է 28 մլրդ դոլար, իսկ ռազմավարական արժութային պահուստները հասել են 50 մլրդ դոլարի(Արա Թադևոսյանի «Անվտանգություն vs ապագա՞» հոդվածը): Պարոն Վարչապետ, իսկ մեզ մոտ ինչպիսի՞ն է դրությունը: Արդյոք մենք ի վիճակի՞ ենք պատասխանել մեր իրական հակառակորդներին այսպիսի սպառնացող ծավալներով արտագաղթի պայմաններում: Պատերազմի և խաղաղության ժամանակ ասում են. «Տարածքն իմն է, եթե այնտեղ կանգնած է իմ զինվորը»:
Բարձր ամբիոններից մենք հաճախ ենք խոսում հայ մարդուն բնորոշ բարոյական կերպարի մասին՝ որպես homo sapiens-ի հնագույն տեսակի ներկայացուցչի, իսկ մեր անձնական օրինակով բազմապատկում ենք ընդհանուր անբարոյականությունը, որը մեզ` միատարր սոցիումի անդամներիս մասնատում է առանձին անհատների, անասնական եսամոլական բնազդներով` ի ուրախություն մեր թշնամիների և ի սարսափ մեր ժողովրդի ու բարեկամների:
Մեզ անհրաժեշտ է անհապաղ ինքնամաքրվել: Չի կարելի ապրել կեղծիքի մեջ: Եվ այս գործընթացը պետք է սկսվի քաղաքական, հոգևոր, տնտեսական և մշակութային վերնախավի ներկայացուցիչներից, որոնք պետք է օրինակ ծառայեն հասարակության անդամների համար:

Настойчивые усилия Правительства Армении и правящей партии по реформированию пенсионной системы Республики путем внедрения обязательной накопительной составляющей для лиц, рожденных после 1974 года, сформировали мощное протестное движение, в том числе и в среде граждан, для которых это «нововведение» согласно возрастному цензу вообще неактуально.
Не затрагивая вопроса правового соответствия отмеченного законодательного акта требованиям Конституции РА (о чем многократно говорилось в органах СМИ, на митингах и с трибуны Национального собрания РА), было бы целесообразно выявить основную причину, в силу которой подавляющая часть общества не воспринимает, казалось бы, благие намерения Правительства РА улучшить социально-бытовое положение будущих пенсионеров.
К сожалению, приходится констатировать, что принимаемые исполнительной ветвью власти вкупе с правящими коалиционными политическими силами решения «с благими намерениями» приводят к ухудшению культурно-духовного, социально-экономического и бытового положения широких слоев населения страны.
В результате вышеотмеченного имеем катастрофический рост миграции трудоспособного населения из страны, рост безработицы и нищеты, рост преступности и уровня социальной дезорганизации населения, ведущей к опустошению малых городов и сельских общин, упадок родственных связей, как социального института, и сокращение браков, увеличение количества разводов и рождение детей вне брака и т.д.
Приходится признать, что любая инициатива, исходящая от различных уровней управления страной, воспринимается населением с недоверием по отношению к общественно-политическим и государственным институтам.
Не акцентируя внимание на присущих нашей действительности таких явлениях, как коррупция, клановость, защита партийно-корпоративных интересов, вседозволенность и тотальная безответственность, необходимо отметить, что отечественная система государственного и местного управления кадрово сформирована, в основном, из полукультурных, полувоспитанных, полупрофессиональных (можно сказать, полуграмотных) лиц, изъяны которых в сферах воспитания и образования невозможно восполнить никакими демократическими и технико-технологическими новшествами.
Можно ли повысить уровень доверия широких слоев населения, если:
• Члены Правительства обосновывают необходимость Закона о накопительной системе пенсионного обеспечения тем, что аналогичные системы внедрены в ряде стран. У которых социально-общественные, экономико-финансовые и этико-культурные показатели не сравнимы по качеству с аналогичными показателями Армении. И это подтверждает Премьер-министр, который по статусу должен знать хотя бы ненамного больше, чем члены его кабинета;
• На слушаниях в Национальном собрании члены Правительства во главе с Премьер-министром не смогли убедительно обосновать приходную и расходную части Бюджета страны на 2014 года;
• На слушаниях в Национальном собрании члены Правительства не смогли объективно обосновать причины возникновения государственного долга России за газ;
• Несмотря на клятвенные обещания Правительства РА об увеличении и улучшении инвестиционного климата в стране, количество рабочих мест не увеличивается, сокращается средний и малый бизнес и парализуется строительная индустрия;
• При наличии столь развитой добывающей горно-рудной промышленности (порядка 400 объектов согласно данным Министерства энергетики и природных ресурсов) государственная казна из года в год скудеет, а объемы и количество хвостохранилищ достигли уровня природно-климатического апокалипсиса (см. Документальный фильм «Հայաստանի կոտրված ողնաշար»);
• Чиновников высшего ранга за провал возложенных на них обязанностей тихо и мирно переводят на другую, не менее ответственную, должность;
• Руководители различного уровня систем подготовки государственных служащих не привлекают к ответственности за недоброкачественную подготовку «будущих» руководителей;
• Государственные служащие высокого уровня и многие депутаты Национального собрания РА непосредственно или через подставных лиц занимаются бизнесом, как правило, не декларируя свои доходы;
• Изучая нижеследующую таблицу, удивляемся. Как практически не арендуя пастбища для выгула крупного рогатого скота, население умудряется содержать свой скот:
(Может быть, этот феномен и многое другое объяснят чиновники из министерств территориального управления, сельского хозяйства или Управления налоговой службы?)
• Невзирая на все нормативные решения о запрете точечных застроек в центре г. Еревана, дворовые территории и территории общественного назначения застраиваются, несмотря на протесты жителей и отрицательные экспертные оценки;
• Возводится пешеходный переход через улицу в «шаговой доступности» от окон близлежащих жилых домов;
• «Народный избранник» в Национальное собрание от правящей партии громогласно заявляет о том, что «он всех .... на вертел», а соратники по партии молчат «в тряпочку», в том числе и Председатель Национального собрания РА;
• Отечественное телевидение демонстрирует передачи и рекламные ролики, единственная цель которых дебилизировать телеаудиторию;
• И другое.
Можно этот перечень продолжать бесконечно, повседневность богата на аналогичные примеры, однако, проблема в том, что на сегодняшний день никто не соизволил объяснить обществу причины того, как наша страна духовно, политически, культурно, экономически и нравственно обанкротилась за годы своей независимости.
В 2013 году объем инвестиций в экономику Азербайджана составил 28 миллиардов долларов США, а стратегические валютные резервы достигли 50 миллиардов долларов США (статья Ара Тадевосяна «Безопасность VS будущее», www.mediamax.am), а как у нас, господин Премьер-министр? Мы способны ответить нашим реальным противникам при столь угрожающих объемах миграции? На войне и в мирное время говорят: «территория моя, если на ней стоит мой воин».
С высоких трибун мы говорим о морали и нравственности, присущим армянину, как представителю древнейшего типа homo sapiens, а своим личным примером множим тотальную безнравственность, дробящую нас, как членов монолитного социума, на отдельные индивидуумы с животными эгоистическими инстинктами на радость нашим врагам и к ужасу всей нации и друзей.
Нам необходимо срочно самоочиститься, нельзя жить «во лжи», и этот процесс должен начинаться с представителей политической, духовной, хозяйственной и культурной элиты, ибо она может быть примером подражания для рядовых членов общества.
Интересно.! Те кому адресована эта статья, думают о том в какой стране будут жить их дети и внуки? Или они давно уже в ландоне или Париже!? Страусиная поза пока позволяет грабить собственный народ, но так не может быть всегда. Человека вспоминают по его делам после жизни, представьте сколько ненависти и проклятий при жизни адресовано АДРЕСАТАМ!