Կիեւում ազգությամբ հայ ցուցարար է սպանվել
Ուկրաինայում ոստիկանության հետ բախումների ժամանակ այսօր լույս գիշեր սպանվել է ազգությամբ հայ Սերգեյ Նիգոյանը: «Ուկրաինական պրավդայի» փոխանցմամբ՝ 20-ամյա Սերգեյի մարմնից գտել են 4 գնդակ: Դրանք հայտնաբերվել են նրա գլխին, պարանոցին եւ կրծքին: Սերգեյը մասնակցում էր ընդդիմության ցույցերին, որոնք նախ ուղղված էին Ուկրաինայի իշխանությունների՝ ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերության Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելուց հրաժարվելու դեմ, իսկ ապա ցույցերի մասին նոր օրենքի, որով խիստ կանոններ են սահմանվել ցուցարարների համար:
Ըստ ուկրաինական պարբերականի՝ Սերգեյը ծնվել եւ մեծացել է Դնեպրոպետրովսկի շրջանի Բերեզնովատովկա գյուղում, որտեղից Կիեւ է ժամանել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 8-ին՝ մասնակցելու Եվրամայդանի բողոքի ակցիաներին:
Մինչ այդ նա գնացել էր Դնեպրոպետրովսկ, որտեղ ցուցարարներ չի գտել, ինչից հետո գնացքի տոմս է գնել դեպի Կիեւ: Հարցին, թե ինչու է եկել Մայդան, պատասխանել է. «Սա նաեւ իմ ապագան է: Ես այս երկրում եմ ապրելու»:
Ուկրաինական մամուլը հաղորդում է, որ հունվարի 20-ին Կիեւի ստադիոնից ցած է ընկել նաեւ մի քաղաքացի, որը մահացել է վերակենդանացման բաժանմունքում:

В Киеве убит защищавший Евромайдан армянин
Ночью в Киеве в ходе столкновений с полицией был убит активист-армянин Сергей Нигоян. По сообщению "Украинской правды”, из тела 20-летнего Сергея были извлечены четыре пули, которые находились в шее, голове и груди. Сергей участвовал в митингах, которые сперва были направлены против отказа властей Украины подписать Соглашение об ассоциации с ЕС, а затем против нового закона о митингах, которым были установлены более жесткие правила для активистов.
Согласно украинскому изданию, Сергей родился и жил в Украине, в селе Березноватовка Днепропетровской области. На Евромайдан приехал 8 декабря участвовать в акциях протеста.
Перед этим в Днепропетровске он искал, где собираются люди, чтобы поддержать киевский Евромайдан, но никого не нашел. Тогда Сергей поехал на вокзал и купил билет на поезд в Киев. На вопрос, почему он приехал на Майдан, Сергей ответил: "Это мое будущее тоже. Мне жить в этой стране" .
Украинская пресса сообщила о гибели 20 января еще одного человека, который накануне упал с 13-метровой колоннады стадиона Динамо. Он умер в реанимации.