Կառավարությունը գտել է պարենամթերքը թանկացնելու ձևը՝ կփակցվեն դրոշմապիտակներ
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մտադիր է պարտադրել տնտեսվարողներին՝ դրոշմապիտակներ փակցնել մի շարք պարենային և ոչ պարենային ապրանքների վրա՝ կաթնամթերք, ձեթ, պահածոներ, օճառ, կոսմետիկա, պաղպաղակ: Այդ նպատակով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում: ՀՀ ֆինանսների նախարարության առաջարկով՝ հարցը ներառվել է ՀՀ կառավարության հունվարի 23-ի նիստի օրակարգում:
Անցյալ տարվա հուլիսի 1-ից դրոշմապիտակները պարտադրվեցին ջուր, ըմպելիք, գարեջուր, հյութ արտադրող ու ներմուծող ընկերություններին: Արդյունքում՝ արձանագրվեց ստվերի կրճատում, սակայն տնտեսվարողները գները բարձրացնելով՝ հարկային բեռը տեղափոխեցին սպառողի ուսերին: Մասնավորապես՝ 2013 թ. 3-րդ եռամսյակում 2012 թվականի նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ գարեջրի արտադրության քանակն ավելացել է 3.2 անգամ, բնական հյութերի և ըմպելիքների (զովացուցիչ և հանքային) արտադրության քանակը՝ 2.6 անգամ: Ըստ ֆինանսների նախարարության տեղեկանքի՝ միայն մեկ եռամսյակի ընթացքում այդ ապրանքներից հարկային մուտքներն ավելացել են մոտ 1 մլրդ դրամով կամ 145 տոկոսով: Ստացվում է՝ որոշ ոլորտներում ստվերային շրջանառությունը մի քանի անգամ գերազանցում է օրինական շրջանառությանը:
Մյուս կողմից՝ անմիջապես նկատվեցին թանկացումներ: Գարեջուրը թանկացավ 20-30 դրամով, հյութերն ու ջրերը՝ 5-6 %-ով; Հարկ է նշել, որ դրոշմապիտակներն ինքնին գին չեն բարձրացնում, քանի որ տնտեսվարողին տրվում են 3.5 դրամով: Տնտեսվարողն իրավունք ունի դրոշմապիտակների համար վճարած գումարները հանել հետագայում վճարվող հարկերի գումարից: Սակայն համատարած դրոշմապիտակավորումը բերում է ստվերի կրճատման, հետևաբար՝ հարկերի աճին: Բացի այդ՝ դրոշմավորումը պահանջում է նոր հոսքագծեր ու նոր աշխատողներ, այսինքն՝ նոր ծախսեր տնտեսվարողի համար:
Դրոշմապիտակների շնորհիվ, օրինակ, հայկական խանութներից անհետացավ 100 դրամանոց գազավորված լիմոնադը, ինչը շատերի կողմից բնութագրվում էր որպես «աղքատների զովացուցիչ»: Սակայն այդպիսի ըմպելիքներից հրաժարվելը սպառողի համար դժվարություն չի ներկայացնում, իսկ ահա կաթնամթերքը, օճառը, ձեթը ամենօրյա սպառման ապրանքներ են: Անշուշտ՝ ստվերի կրճատումն այս ոլորտներում ևս կարևոր նպատակ է, սակայն գների համատարած բարձրացումը ևս պետք է մտահոգի: Ի դեպ, կառավարությունը մտադիր է օրինագիծը ԱԺ օրակարգ մտցնել փետրվարի նիստերից մեկում:

Правительство нашло способ повысить цены на продовольственные товары: их будут маркировать
Правительство Армении намерено обязать хозяйствующих субъектов маркировать акцизами ряд продовольственных и непродовольственных товаров – молочные продукты, растительное масло, консервы, мыло, косметику, мороженое. С этой целью предлагается внести изменение в закон РА “О торговле и услугах”. По предложению Министерства финансов вопрос уже включен в повестку заседания правительства РА 23 января.
С 1 июля прошлого года использовать акцизные марки заставили компании, производящие и импортирующие напитки, воду, пиво, соки. В результате было зарегистрировано сокращение тени, но хозяйствующие субъекты, подняв цены, перенесли налоговое бремя на плечи потребителей. В частности, в третьем квартале 2013 г., по сравнению с тем же периодом 2012 г., количество произведенного пива сократилось в 3,2 раза, натуральных соков и напитков (прохладительных и минеральных) – в 2,6 раза. Согласно справке Минфина, только за один квартал налоговые поступления от этих товаров увеличились примерно на 1 млрд драмов, или 145 процентов. Получается, что в некоторых сферах теневой оборот в несколько раз превышает законный оборот.
С другой стороны сразу же стал наблюдаться рост цен. Пиво подорожало на 20-30 драмов, соки и воды – на 5-6%. Следует отметить, что акциз сам по себе не повышает стоимость товара, поскольку предоставляется хозяйствующим субъектам за 3,5 драма. Хозяйствующие субъекты имеют право выплаченные за акцизы суммы вычесть из суммы выплачиваемых в дальнейшем налогов. Однако повсеместная маркировка приводит к сокращению тени, а следовательно к росту налогов. Кроме того, маркировка требует новых поточных линий и новых работников, то есть новых расходов для хозяйствующих субъектов.
Так, благодаря акцизным маркам из армянских магазинов исчез 100-драмовый газированный лимонад, который многие называли “прохладительным напитком для бедных”. Вместе с тем отказ от этого напитка не создает трудности для потребителей, а вот молочные продукты, мыло и растительное масо – товары каждодневного потребления. Сокращение тени в этих сферах, несомненно, является важной целью, однако повсеместный рост цен тоже должен вызывать тревогу. Отметим, что правительство намерено внести законопроект в повестку Национального Собрания на одном из февральских заседаний.