Վճարովի դասագիրքը հակասահմանադրական է
Հայաստանի Սահմանադրության 39-րդ հոդվածն ասում է, որ պետական ուսումնական հաստատություններում միջնակարգ կրթությունը անվճար է և պարտադիր: Իհարկե, դպրոցներն ունեն բազմաթիվ խնդիրներ` ցածր աշխատավարձեր, կոռուպցիա, որակի դեֆիցիտ, գերբեռնվածություն և այլն, բայց դրանք գոնե անվճար են:
Դասագրքերն ու սահմանադրությունը
Բայց արդյո՞ք ուսման վարձի բացակայությունը բավարար է կրթության՝ անվճար համարվելու համար… Չէ, որ կրթության՝ անվճար լինելու համար պետք է անվճար լինեն դրա բոլոր բաղադրիչները:
Կրթության բաղադրիչները բազմաթիվ են, օրինակ` լսարանային պայմաններ, դասավանդում և, իհարկե, գրականության հասանելիություն:
Այնուամենայնիվ, դժբախտաբար, գրքերն ու դասագրքերը անվճար չեն: Բացառությամբ 1-ին դասարանցիների, մնացած բոլոր աշակերտները վճարում են դասագրքերի վարձակալության համար:
Իսկ կրթական համակարգը ենթադրում է դասագրերից օգտվելու պարտադիր լինելը: Ուստի, առանց դասագրքերի հնարավոր չէ ստանալ միջնակարգ կրթություն:
Իհարկե գումարը մեծ չէ: Բոլոր գրքերի համար տարեկան վճարը կազմում է մոտ 3000 դրամ: Բայց, այնուամենյանիվ, դա պարտադիր վճար է… Պետական հաստատությունում կրթություն ստանալու համար պարտադիր վճար, ինչը ակնհայտորեն խախտում է Սահմանադրությունը:
Պետական մարմինները
Հայաստանի քաղաքացիներս աշակերտների դասագրքերի համար տարեկան վճարում ենք գումարային մոտ մեկ միլիարդ դրամ (2-3 միլիոն ԱՄՆ դոլար)… Ուստի, կրթությունը չի կարող կոչվել անվճար:
Վերջերս տեղեկություն տարածվեց, որ ամենահասարակ դասագրքերով աշակերտներին ապահովելու փոխարեն ԿԳՆ-ն որոշել է 2015 թվականից բոլոր առաջին դասարանցիներին հայկական արտադրության պլանշետներ տրամադրել (պարզ չէ, թե ում հաշվին):
Ավելի հավանական է, որ այդ պլանշետների հայտարարությունը նույնքանով կիրականացվի, որքան, ասենք, արտոնյալ ուսման վարկերն ու այլ անհետևանք խոստումները: Սակայն եթե պլանշետները լինեն պետության հաշվին (հնարավոր «ատկատների» դիմաց), ապա, միգուցե, ավելի լավ է այդ գումարներով դասագրքերի բեռը վերցնել ծնողների ուսերից:
Վերադառնալով վճարովի գրքերի թեմային՝ հարկ է հասկանալ, որ տեղի է ունենում Սահմանադրության խախտում, և Մարդու իրավունքների պաշտպանի կամ այլ մարմնի դիմումով հարցը պետք է դառնա Սահմանադրական դատարանի քննարկման առարկա:

Платные учебники противоречат Конституции
Ст.39 Конститции РА гласит, что среднее образование в государственных учебных заведениях является бесплатным и обязательным. Конечно, перед школами стоят многочисленные проблемы – низкие зарплаты, коррупция, дефицит качества, сверхзагруженность и т.д., но все это хотя бы бесплатно.
Учебники и Конституция
А является ли отсутствие платы за обучение достаточным условием для того, чтобы образование считалось бесплатным? Ведь для того, чтобы образование было бесплатным, необходимо, чтобы бесплатными были все его компоненты.
Компонентов образования много: соответствующие помещения, преподавание и, конечно, доступная литература.
И все же книги и учебники, к сожалению, не бесплатны. Исключение составляют лишь учебники для первоклассников. Остальные учащиеся платят за их аренду.
Между тем образовательная система предполагает, что пользование учебниками является обязательным условием, следовательно без учебников получить среднее образование невозможно.
В действительности это небольшие суммы. Годовая плата за все учебники составляет около 3000 драмов. Но, тем не менее, при получении образования в государственном заведении это обязательная плата, что явно противоречит Конституции.
Государственные органы
Мы, граждане Армении, платим за школьные учебники около одного миллиарда драмов (2-3 миллиона долларов США) в год, а потому образование не может называться бесплатным.
Недавно появилась информация о том, что Министерство образования и науки вместо обеспечения учащихся элементарными учебниками, решило с 2015 года предоставлять всем первоклассникам (неясно, за чей счет) планшеты армянского производства.
Более вероятно, что объявление о планшетах будет осуществлено так же, как, скажем, предоставление льготных кредитов на образование и другие невыполненные обещания. Но если планшеты будут за счет государства (за возможные откаты), то, может, будет лучше на эти деньги избавить родителей от расходов на учебники.
Возвращаясь к теме платных учебников, нужно понять, что в данном вопросе имеет место нарушение Конституции, поэтому необходимо обратиться с заявлением в офис Защитника прав человека или в какой-либо другой орган, чтобы указанный вопрос стал предметом рассмотрения в Конституционном суде.