Հունվարի 24, թե՞ 25. Գագիկ Հարությունյանը դեռ չի որոշել
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի պարտադիր կուտակային բաղադրիչը կասեցնելու վերաբերյալ ՍԴ-ն այսօր նիստ չի գումարել: Այս պահին պարզ չէ` հարցը քննարկելու համար վաղը նիստ կգումարվի, թե ոչ:
Սահմանադրական դատարանի մամուլի խոսնակ Հովհաննես Պապիկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ առավոտյան ՍԴ-ն այլ նիստ ունի, եւ այս պահին որեւէ մեկը, այդ թվում ՍԴ դատավորները չգիտեն՝ օրենքի կասեցման միջնորդությունը երբ կքննարկվի: Ըստ մամուլի քարտուղարի` նիստը հրավիրում է ՍԴ նախագահը, հետեւաբար բացի նրանից այս պահին որեւէ մեկը ստույգ չի կարող ասել, թե այն երբ կկայանա:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ ոչ իշխանական՝ ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն» խմբակցությունների պատգմամավորները դիմել են Սահմանադրական դատարան՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ դիմումով: ՍԴ-ն 2013թ. դեկտեմբերի 26-ին գործն ընդունել է վարույթ: Պատգամավորները միջնորդել են կասեցնել օրենքի պարտադիր կուտակային վճարումներ կատարելու պարտավորությունը, ինչին ՍԴ-ն պետք է անդրադառնա մինչեւ հունվարի 25-ը:
«Աշխատակարգային նիստերին լրագրողները չեն մասնակցում: Սա աշխատանքային նիստ է, ընդամենը պետք է քննության առնեն օրենքի պարտադիր բաղադրիչի մասը կասեցնելու` պատգամավորների միջնորդությունը, իսկ դատաքննությունը, արդեն գիտեք, լինելու է մարտի 28-ին: Կասեցնելու վերաբերյալ որոշումը երբ լինի, ես շատ արագ կտարածեմ»,- ասաց Հովհաննես Պապիկյանը:

24-го или 25-го января? Гагик Арутюнян пока не решил
Конституционный суд РА не провел сегодня заседание по вопросу о приостановлении действия обязательного накопительного компонента закона “О накопительной пенсии“. В данный момент неизвестно, будет завтра созвано заседание для обсуждения этого вопроса или нет.
Пресс-секретарь КС Ованнес Папикян в беседе с “Hetq” сказал, что утром намечено другое заседание КС, и в настоящий момент никто, в том числе члены суда, не знают, когда будет обсуждено ходатайство о прекращении действия закона. Заседание созывает председатель Конституционного суда, следовательно никто, кроме него, не может сейчас точно сказать, когда оно состоится.
Напомним, что невластные фракции Национального Собрания – “Процветающая Армения”, Армянского национального конгресса, АРФ Дашнакцутюн и “Наследие” – обратились в Конституционный суд с заявлением по поводу конституционности ст.ст. 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительной пенсии”.
Депутаты ходатайствовали о приостановлении обязательства по осуществлению обязательных накопительных выплат. Этот вопрос КС должен рассмотреть до 25 января.
“В рабочих заседаниях журналисты не участвуют, а это рабочее заседание, должно быть рассмотрено лишь ходатайство депутатов о приостановлении действия обязательного компонента закона. А судебное рассмотрение, как вы знаете, состоится 28 марта. Как только решение о приостановлении будет принято, я сразу же его распространяю”,- сказал Ованнес Папикян.